Малта /Тема 2/

  • 53 113
  • 805
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: X
Супермаркетите Greens в Swieqi и Arcadia в Хилтън със сигурност работят цял ден в неделя, а първият и до 22 часа. В събота всичко работи.

# 226
  • Мнения: 2 632
Защо се очаква да не работят заведения и магазини през уикендите?

# 227
  • София
  • Мнения: 1 355
Просто питам. Предстои ми пътуване, което ще обхване събота и неделя, и предпочитам да съм информирана за това какво да очаквам. Познати ме плашат, че било мнооого скъпо в Малта. Една пица в заведение била 30 Евро... Не ми се вярва, ама ще видим... 😊

# 228
  • Мнения: 2 632
Е, не, не е 30 Simple Smile Попитах, защото заподозрях, че има нещо нередно в информацията.
Единствено има проблем с аптеките, от които в неделя работи само по една на регион и то до обяд, а денонощни аптеки не съществуват, същото е положението и със зъболекарите. Но това изключително рядко засяга туристите.
Една прилична пица с приличен размер и в прилично заведение е около 10-15 евро, а най-постните версии са даже под 10.
Някои квартални магазини затварят в неделя, но не всички, а големите вериги си работят. Заведенията пък направо разчитат на уикендите.

# 229
  • Пазарджик
  • Мнения: 1 060
Привет пътуващи! И нашето пътуване до Малта наближава (07.12) и все още не сме готови с маршрута. Ще летим с Wizz и те ни преместиха полета и ще пристигнем в събота в вечерта около 22:00, така че ще имаме на разположение неделя и понеделник. Във вторник в 15:00 летим обратно. Та мислим единия ден да е Гозо и Комино и другия ден да е Малта, но се чудим на кои места да се спрем, че то за 1 ден максимум 2-3 да посетим. И дали да си наемем кола за този 1 ден, защото гледам че придвижването с градския транспорт е доста тромаво. Някой наемал ли е кола? И кои места ще ми препоръчате да посетим и които си заслужават?

# 230
  • Мнения: X
За един ден нищо не можете да видите, а ако наемете кола, първият ден от шофирането й ще един от безбройните епизоди на комедията "Турист шофира в Малта". 😂

През декември не е абсолютно сигурно дали ще ви заведе някой с лодка до Комино. Отделен е въпросът, че по това време на годината няма какво да правите или видите там.

Сериозно ли някой планира така почивка/екскурзия?

Последна редакция: вт, 03 дек 2019, 23:22 от Анонимен

# 231
  • Мнения: 2 632
Абсолютно точно това щях да напиша, но докато се протегна и Чек ме изпреварила Simple Smile

Имате два дни - за да отделите един за Гозо и Комино, означава да имате един-единствен ден да видите Малта, където всъщност са местата за гледане.

Освен това, все пак е декември. Винаги има 50% шанс при лошо време да спре ферито за-от Гозо и ще стане много интересно. Те до вчера оперираха само с два кораба, защото третият се удари в понтон при бурята преди десет дни.

# 232
  • Мнения: X
И да има фери, то не ходи до Комино, а лодките дотам се отказват далеч преди ферито. От друга страна, на Комино по това време може да се види и усети само вятър. А в Малта за един ден може да се види евентуално само Валета и то да се погледне набързо.

# 233
  • София
  • Мнения: 13 149
Привет пътуващи! И нашето пътуване до Малта наближава (07.12) и все още не сме готови с маршрута. Ще летим с Wizz и те ни преместиха полета и ще пристигнем в събота в вечерта около 22:00, така че ще имаме на разположение неделя и понеделник. Във вторник в 15:00 летим обратно. Та мислим единия ден да е Гозо и Комино и другия ден да е Малта, но се чудим на кои места да се спрем, че то за 1 ден максимум 2-3 да посетим. И дали да си наемем кола за този 1 ден, защото гледам че придвижването с градския транспорт е доста тромаво. Някой наемал ли е кола? И кои места ще ми препоръчате да посетим и които си заслужават?

Не си губете времето с Гозо и Комино. Лазурният прозорец на Гозо вече го няма, по това време на година Червеният плаж едва ли ще представлява интерес, Камино също е по-скоро плажна дестинация, защото там се ходи заради Синята лагуна. Остава само столицата Виктория, но при толкова много неща за гледане, не си заслужава да се губи почти цял ден.

Валета е задължителна. На нас толкова ни хареса, че отделихме 2 дни за нея. Препоръчвам в неделя да сте в горните градини в 12 часа, за да хванете топовните гърмежи. Ако не успеете, в 16 часа също имаше, но беше по-кратка церемонията. Във Валета има много красоти за гледане, както и катедрали, музеи. За този ден определено не ви трябва кола под наем. Ако ви остане случайно време, вижте Трите града или Слима. Има корабчета между Валета и Слима и между Трите града и Валета.

За втория ден трябва да измислите какво ще гледате. Доста време се губи в градски транспорт, но и взимането на кола отнема поне 1 час, а може и повече. Не знам за 1 ден дали си заслужава. Иначе непременно вижте Мдина. Може да влезете и в някои от катакомбите на Рабат. Ротондата в Моста също е впечатляваща. Марсашлок с шарените лодки и рибните ресторанти също е интересно градче. Едва ли за нещо друго би останало време.

Шофирането в Малта е трудно, защото е с обратно движение. Чек е права, че дори на опитен шофьор му трябва време да се адаптира. За един ден просто не си заслужава.

# 234
  • Мнения: X
Аз така се адаптирах, че сега стана две години ми е трудно да карам кола с ляв волан. Но в Малта счупих четири странични огледала на чужди автомобили и веднъж карах в насрещен тунел. Т.е. другите хора караха срещу мен. 😂 Абе за един ден не можеш да схванеш къде автобус да хванеш, камо ли да шофираш. Редовно туристи зарязват автомобили, а преди да предприемат този разумен ход е пълен ужас. Не само защото е обратно движението, а защото улиците често са толкова тесни, че на германец през ум няма да му мине да опита и почти винаги еднопосочни. Редовно шофираш между криволичещи стени и паркираш на една плюнка място, ако си голям късметлия за да я намериш.

# 235
  • Мнения: 2 632
Само да вметна нещо, защото явно не влиза в българските новини. В момента в Малта има жестоки протести срещу правителството, чак делегация от ЕС се изсипа на пожар днес. Входът на Валета често е блокиран - особено през уикенда! - защото там е Парламентът. Хвърчат яйца, една министерска кола мина през краката на полицаи. Имаше и блокирани улици вчера и онзи ден. Това е доста необичайно за Малта, така че го имайте предвид, защото ще пътувате съвсем скоро и ще закачите събитията.

Все пак Валета си остава задължителна дестинация. Ако разделите Малта на две и се примирите с пътуване от сутрин до вечер, можете да минете Валета, трите града и района на Слима/Сейнт Джулинас за един ден, а за другия да отидете до Мдина и Рабат, евентуално до Дингли, пътьом през Моста и то ще свърши деня.

# 236
  • Мнения: X
Валета е вълшебна. Сънувам я толкова често, колкото и Варна, но второто е субективизъм.

И в българските новини говорят за случващото се в Малта. По немските и на отиване, и на връщане от работа слушах.

# 237
  • София
  • Мнения: 11 570
Ние бяхме преди три години също с вечерен съботен полет до вторник. Видяхме много неща, но само в Малта и беше юни. Спахме във Валета, за да можем още първата вечер да си направим хубава нощна разходка, а и втората да можем да вечеряме на Уотърфронта. Видяхме Валета, разходка из града, градините, салюта, църквата, трите града, Блу Грото, направихме и плаж един час там на скалите, посетихме Хаджар Ким, ротондата в Моста, катакомбите, Мдина, ядохме и тортички там, влязохме и в Палацо Фалсон.

Пълна ни беше програмата и доста рискована, можеше да си изпуснем самолета, но видяхме максимално за това време. Ще се върнем за по-дълга след време, много ни хареса.

# 238
  • Пазарджик
  • Мнения: 1 060
Благодаря за поезните съвети. Знам че времето е малко и е през декември но билетите сами подарък за Р.Д от фирмата. Какво да направя че съм се родила през декември.
За сега времето го дават да е около 20 градуса слънчево. Ще се опитам днес направя програмата пък каквото оспеем да видим все е нещо. Ще прочета и за протестите, ние няма да спим във Валета а в Слима.

# 239
  • София
  • Мнения: 11 987
От Слима с ферибота сте за 5 минути във Валета.
Пак от Слима има корабчета, с които може да се обикаля около Трите града.

Общи условия

Активация на акаунт