Каква торта по случай първи ден в детска градина?

  • 1 421
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 877
Ето примерно може такава, само че с разхвърляни големи букви вместо с надпис.


или такава

или тази


Всъщност, вие коя от трите бихте предпочели?

Последна редакция: чт, 25 май 2006, 13:53 от Anda

# 16
  • Мнения: 412
Торта-книжка!!!  Heart EyesМного е красива.
А буквичките от какво ще се изрязват - нещо като фондан или меденки или... newsm78
В моята глава тортата беше шоколадова с белите буквички, разпръснати като от късоглед словослагател  Mr. Green и отделно в чинията за сервиране бисквитка с буквичката на този, който ще яде, или пък две слепени с крем буквички, набучени на дървено шишче...
 hahaha Усещам, че започвам да се замислям за подходящ повод...и вече го измислих - племенницата ми вчера едновременно стана на 8г. и завърши 1 клас. Тя живее в друг град, но в началото на юни ще бъда при нея и ще опитам да сътворя нещо подобно, или с блатовете от тортата Медовик, или едни много вкусни от елдено брашно - рецепта на hedra.   bouquet

# 17
  • Мнения: 5 877
Яааа дай линк към тези с елденото брашно...  Hug
Аз мислех да правя моя си блат с морковите, но защо да не опитам нещо ново.
А буквите - от глазурата с маршмелоуз, разтопени на водна баня и замесени с пудра захар.

# 18
  • Мнения: 412
сладкиш с елда
 Hug

Тъй като нещо не ми се отваря линка, копирам ти тук текста на hedra:

Изцяло пълнозърнеста рецепта, без мазнина и млечни, с минимум захар. Ако и яйца нямаше, щеше да е съвсем диетична  В този си вариант, особено в комбинация с някакви плодове, е чудесен и вкусен източник на желязо

80 гр пълнозърнесто брашно
80 гр брашно от елда (фино смляна в кафемелачката елда)
1 ч.л. бакпулвер
100 гр захар
4 яйца
по желание есенция - може лим.кора (в оригиналната рецепта), канела или горчиви бадеми (според мен повече отиват на вкуса на елдата)

Белтъците и жълтъците се разделят. Белтъците заедно с 2 с.л. студена вода се разбиват на твърд сняг. Без да се спира биенето, полека се добавя захарта, сдокато започне да блести и стане съвсем твърдо, а след това на малки порции с редуване жълтъците и брашната, смесени с бакпулвера. Получената гъста лъскава смес се изсипва в тавичка или тортена форма, намазана с мазнина и се заравнява. Слага се в студена фурна, на решетка в средата, включва се на 180гр и се пече 25 минути.

Вдига се много - получава се разкошен пухкав блат (тип sponge cake), с който човек може да прави каквото реши. Аз го пекох в тортената форма, защото не бях сигурна какво ще се получи и мислех да го залея с кисело мляко със захар, да стане глазура по лесната процедура. Обаче се получи толкова висок и прекрасен блат, че просто плачеше да стане на торта. Съответно го разрязах на 3 блата и стана на домашна торта с плодове и сок от компот и чийзкейк-глазура (само такова имах подръка, че не бях мислила да става торта, а го правих по нощите).
Елдата има специфичен вкус и мирис - стана нелошо така направено, но ми се струва, че комбинирано с шоколадов крем ще е по-хубаво и повече ще изпъква леко ядковия й привкус. Ако някой се пробва - да каже как е с шоколадов вариант


оправих си линка  Blush, заповядай   Peace

Последна редакция: чт, 25 май 2006, 20:33 от chandra

Общи условия

Активация на акаунт