Рим - 19 тема

  • 86 987
  • 741
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 2 057
Как реагирам?
Пишеш, че се излиза в отделно помещение, а не е така. Мисля, че от твоето мнение ще се объркат повече.
За плащането в брой, пак ли нещо против теб казах, че не разбрах. Нямам нищо против някой, който споделя нова информация, ето аз не го знаех, просто винаги имаме пари в брой и не ме притеснява това. За такива като теб ще е полезно, в следващата тема ще го добавя дори в първи пост, както и тези прословути изходи.


# 181
  • Торонто
  • Мнения: 837
Благодаря със закъснение на всички за съветите. Нямаше да ми хрумне, че базликите затварят на обяд, нито пък въобще да им проверявам работното време.
regina di cuori, благодаря ти за описанието на трите хотела!

Все още не съм се занимала да гледам за билети за Колизеума, но забелязах, че много се пита тук и затова погледнах и в трип адвайзор. Не е истина колко теми има по въпроса, явно не е много user friendly сайта щом толкова хора се бъркат.

Още един въпрос: Навсякъде по ресторантите и кафетата ли приемат кредитни карти?

Последна редакция: сб, 14 апр 2018, 16:58 от Sofi

# 182
  • Мнения: 1 437
Здравейте и се извинявам много за това, че не съм написала от кое летище. Летището е Фиумичино, ще летим с wizzair на 29.05. Пише, че е на 30км от града. А хотела видях, че се намира близо до гара Термини. Може и пеша да отидем от гарата до хотела, защото няма да сме с много багаж. 

# 183
  • plovdiv
  • Мнения: 130
Здравейте и се извинявам много за това, че не съм написала от кое летище. Летището е Фиумичино, ще летим с wizzair на 29.05. Пише, че е на 30км от града. А хотела видях, че се намира близо до гара Термини. Може и пеша да отидем от гарата до хотела, защото няма да сме с много багаж. 
Leonardo Express (http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=dd2aeb82a8fb … 000008916f90aRCRD) - най-бързият, удобен и редовен транспорт директно до гара Термини в центъра на Рим. Влакчетата пътуват на всеки 30 мин на цена от 14€ на посока. Пътуването до Термини отнема около 30 минути.
Влак FL1 - (http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=dd2aeb82a8fb … 000008916f90aRCRD) - пътува до други римски гари (Trastevere, Ostiense, Tuscolana, Tiburtina и др.) на всеки 15 минути. Цената е 8 евро на посока.
Различни фирми оперират автобуси между летище Фиумичино и гара Термини или Ватикана. Цената е около 4-5 евро, време за пътуване до Термини около 40 минути. Уебсайтове на фирмите: http://www.terravision.eu/ , http://www.sitbusshuttle.com/http://www.tambus.it/ .
Alitalia имат автобус за клиенти със самолетен билет на авиокомпания между летището и гара Термини, цената е 7 евро на посока.
Таксита оперират между летището и центъра на фиксирани тарифи, определени от община Рим, които са около 50-60 евро и включват транспорт на 4 пътници + багаж. Взимайте таксита само от специализираната стоянка, вън от терминала.

# 184
  • plovdiv
  • Мнения: 130

Още един въпрос: Навсякъде по ресторантите и кафетата ли приемат кредитни карти?
В повечето, но в не рискувайте носете си пари в брой. Ние като пътиваме с мъжът ми взимаме по 50 евро на ден в брой за всеки случай. Сувенири, сладолед, билети за транспорт....

# 185
  • plovdiv
  • Мнения: 130
Явно в момента има допълнителна изложба в Капитолийските музеи. Разгледах билетите ни и видях, че има 4 по 11.50 колкото е и входа плюс още 4 билета за 3.50. На децата са  по 2 евро.

# 186
  • Мнения: 994
Здравейте, отново! От Фиумичино за Термини с Леонардо експрес...билети се купуваха от автомат на самия перон за влака преди. Така ли е все още? /Ако не искам да взема онлайн предварително/

# 187
  • Мнения: 4 204
Лесно ли се купуват билети от апаратите? Предполагам има  вариант на английски език?

# 188
  • Мнения: 1 437
Здравейте и се извинявам много за това, че не съм написала от кое летище. Летището е Фиумичино, ще летим с wizzair на 29.05. Пише, че е на 30км от града. А хотела видях, че се намира близо до гара Термини. Може и пеша да отидем от гарата до хотела, защото няма да сме с много багаж. 
Leonardo Express (http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=dd2aeb82a8fb … 000008916f90aRCRD) - най-бързият, удобен и редовен транспорт директно до гара Термини в центъра на Рим. Влакчетата пътуват на всеки 30 мин на цена от 14€ на посока. Пътуването до Термини отнема около 30 минути.
Влак FL1 - (http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=dd2aeb82a8fb … 000008916f90aRCRD) - пътува до други римски гари (Trastevere, Ostiense, Tuscolana, Tiburtina и др.) на всеки 15 минути. Цената е 8 евро на посока.
Различни фирми оперират автобуси между летище Фиумичино и гара Термини или Ватикана. Цената е около 4-5 евро, време за пътуване до Термини около 40 минути. Уебсайтове на фирмите: http://www.terravision.eu/ , http://www.sitbusshuttle.com/http://www.tambus.it/ .
Alitalia имат автобус за клиенти със самолетен билет на авиокомпания между летището и гара Термини, цената е 7 евро на посока.
Таксита оперират между летището и центъра на фиксирани тарифи, определени от община Рим, които са около 50-60 евро и включват транспорт на 4 пътници + багаж. Взимайте таксита само от специализираната стоянка, вън от терминала.
Много, много благодаря 😘 информацията е повече от изчерпателна.

# 189
  • Milano
  • Мнения: 3 705

Още един въпрос: Навсякъде по ресторантите и кафетата ли приемат кредитни карти?

В ресторанти, да.

В нормален бар (кафене) може и да не, както и в малки магазини за сладоледи и т.н.

Разходите за транзакция с кредитна карта не са ниски. В хотелчето ми бяха казали, че плащат 1 евро на транзакция. Кафето струва толкова, така че за 1 кафе няма да ви приемат карта.
Това най-общо казано, големи вериги го правят.

# 190
  • Мнения: 994
Лесно ли се купуват билети от апаратите? Предполагам има  вариант на английски език?
Да, лесно е. Има опция за англ.език.

# 191
  • Мнения: 2 057
Здравейте, отново! От Фиумичино за Термини с Леонардо експрес...билети се купуваха от автомат на самия перон за влака преди. Така ли е все още? /Ако не искам да взема онлайн предварително/
Има и гише на Trenitalia, може от там да си вземете. Продават и на други места, не съм сигурна, нещо като агенции, но там вземат комисионна.

# 192
  • София
  • Мнения: 392
Да се включа и аз за такситата. Преди 10 дни такси от Сан Джовани(много близо до Колизеума) до Чампино рано сутринта за пет човека с по един куфар ръчен багаж излезе малко над 28 евро. Беше ни го поръчал хазаина. Не мога да кажа фирмата. Бях гледала разни шатъли и трансфери, но под 50 евро никой не предлагаше. Много се притеснявах как ще се придвижим, но всичко беше ок. Фиксираната цена е 30 евро. Между другото като пристигнахме на отиване, питахме едно-две таксита(големи, като за 6 човека), колко ще ни излезе до адреса на апартамента и отговора беше "около 45-50 евро". Отказахме се. Качихме се на автобуса до Ананина и после метро А до Ре Ди Рома.
Искам да препоръчам и апартамента, в който бяхме. 3 отделни спални, отделно обширен хол с трапезария и диван.Отделно кухня с всичко необходимо. Хазаина е младо момче с отличен английски. Живее наблизо и се отзовава веднага при нужда.
https://www.booking.com/hotel/it/vacanze-da-sogno-nel-cuore-di-r … _availability_msg

# 193
  • Варна
  • Мнения: 932
Здравейте! Миналата седмица прекарахме 4 дни във Вечния град. Искам искрено да благодаря на всички момичета, които отделят време и споделят изключително ценна информация относно пътуване, транспорт от и до летище, билети, всичко. Сърдено благодаря, мили дами! Помогнахте много да организирам едно незабравимо пътуване за нас със съпруга ми и наши приятели. С много четене и до Рим се стига.
В темата има абсолютно всичко необходимо като информация човек да се ориентира без проблем.
Мога да добавя само няколко неща от мен. За Ватикана билетите онлайн свършват поне около седмица предварително, така че планувайте добре момент за закупуване. Във Ватикана от Сикстинската капела и ние излязохме през изхода за групи, никой нищо не каза, бяхме само двамата с мъж ми. Като се премине по стълбите надолу и се стигне пред касата за качване в базиликата, имаше опашка, но в рамките на десетина минути минахме. Наистина има бележка, че се плаща само в брой, дори е желателно да си приготвите точно пари. В музеите си взехме аудиогайд, изключително полезна вещ и помага наистина да се насладите на музеите.
В Капитолийските музеи продадоха 2 билета / 11.5+3.5 Е/, не разбрах дали може да се вземе по отделно. Там ние малко се пообъркахме, а и бяхме вече доста уморени, може и да сме изтървали нещо. Най-големият ми син беше поръчал да му снимам Вълчицата, че в училище точно сега учат за Древен Рим.
Относно Колизеума, пред касите стават големи опашки, но отстрани, в посока Площад Венеция, е единият вход за Форума. Както пише в темата, там нямаше съвсем никой. От там взехме билети, придвижихме се до Колизеума и там се наредихме на опашките за влизане.
На паметника на площад Венеция качването с асансьор е 10 Е, като билетът важи за вход в някаква галерия на партерния етаж на паметника ( определено може да се пропусне) и за Палацо Венеция. Заслужава си да се разгледа, може да погледнете през прозореца, който гледа към малкото балконче, на което Мусолини е изнасял речите си.
Разгледахме много базилики, имаше моменти, в които влизах във всяка църква, за да се насладя на тишината в тях и на красотата им. В една от църквите имаше съобщение, че вечерта от 20:30 ще има безплатен концерт на дует - сопрано и баритон. Успяхме и това да посетим и да се насладим на музика в църквата.
Ние бяхме наели апартамент близо до гара Термини от airbnb. Имах известни притеснения, тъй като апартаментът беше регистриран в сайта от няколко месеца и нямаше никакви коментари. Оказа се чудесно уютно местенце. Също коментарите за скитници и спящи по земята малко ме притесниха. Е, не беше толкова страшно, като цяло само едната вечер видяхме такива подозрителни субекти. Определено Софийската централна гара е далеч по-страшна.
Пожелавам на всички, на които предстои пътуване, да прекарат незабравими дни в Рим.
И един подслушан разговор на летището в очакване на самолета:
" - Влязохте ли във Ватикана?
 - Абе то една огромна опашка, чакахме един час и се отказахме.
 - То ние влязохме, ама то само няк'ви статуи, голяма тъпня"

Последна редакция: сб, 14 апр 2018, 23:22 от Олаф

# 194
  • Мнения: 22
Най-накрая наближава второто ми пътуване до Рим в края на другата седмица. Вече нямам търпение . Имам 2 организационни въпроса:

1. Всяка неделя Папата чете публична молитва (Аngelus) в Базиликата. От колко часа започва? (не видях часове, само дати). Също така не намирам инфо Базиликата и купула затворени ли са за посещения преди това, както са  затворени по време на Аудиенциите?

2. След излизане от Сикстинската капела, като се поема изхода вдясно и се излезне на касата за купола, колко време горе-долу ще ни трябва, за да се изкачим до купола (ще ползваме и асансьор), разглеждане и слизане обратно? Гоня часове и затова всяка информация ще ми е от полза, специално за качването до купола, понеже ще сме със супер ограничено време.

Благодаря Flowers Bouquet

Общи условия

Активация на акаунт