Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 51

  • 63 087
  • 743
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 6 347
Сигурно някоя от другите съставки е причината, но нямам представа нито за лимоновото масло, нито за водораслите, розмарина и антиоксидантите дали могат да действат така. Вит. Д - едва ли.

# 331
  • Мнения: 1 526
Да се "похваля" - имам си инсулинова резистентност. Резултат 5.14. Но не знам как да тълкувам кортизола 278 nmol/l (124 -662 nmol/l). Взет е в 8.30 сутринта. Следобеден не ми искаха. Моля, помогнете с тълкуването на резултата.

# 332
  • Мнения: 6 347
За кортизола не може да се каже със сигурност, защото най-точни са пробите в слюнка, не в кръв. Но по принцип сутрешният трябва да бъде висок - към горната граница, за да бъде оптимален.

# 333
  • София
  • Мнения: 808
Скрит текст:


Както и предполагах ТСХ е мръднал в неправилната посока.
Между януари и сега веднъж си коригирах дозата т.е. увеличих я с около 6 мкг и после отново я намалих на 87.5 микрограма, заради симптоми, които без изследване прецених, като висока доза.
От днес реших да добавя малко Т3 (1/6 от таблетка от 25). След месец мисля отново да пусна хормони и да видим...

От ноември до януари два месеца си била на 87.5, така ли? И тсх е бил 1.64 след два месеца на тази доза ли? А сега отново на 87.5 тсх е 4.20...? Може би пропускам нещо, защото не се връзва. Преди сякаш е била лееко висока дозата, а сега не е. Към момента дори изглежда ниска (тсх е високо, а фт4 ниско). Първо я оправи нея, а изчакай малко с Т3 според мен. Ще си докараш главоболия, ако пиеш Т3 без да си оптимизирала Т4.

DS, желязото ти е на добро ниво, не мисля, че ти трябва добавка. Витамин D e доста ниско, но схемата ти ми се струва добра, месец х10к/дн и още месец х8к/дн, даже може и два месеца х8 (за насищане на витамина трябват поне три месеца, а ти си в сериозен дефицит). После направи две седмици пауза, изследвай и ще прецениш как да продължиш (все пак идва и лято). Взимай го след хранене с нещо мазничко (но не е нужно да е прекалено мазно). Хубаво е да взимаш с него магнезий и вит. К2, за предпочитане под формата МК-7. Simple Smile

Мереленда, много ми е приятно и полезно, когато пишеш. Включвай се по-често. Hug

Asyalein, резултатите ти ми се струват много добре. Браво! Grinning За омегата не знам... аз пия отдавна, имам си и болезнени гърди в пмс, но от преди това май, не ги бях свързвала досега..

Последна редакция: ср, 25 апр 2018, 00:07 от veseto5775

# 334
  • София
  • Мнения: 11 131
Скрит текст:


Както и предполагах ТСХ е мръднал в неправилната посока.
Между януари и сега веднъж си коригирах дозата т.е. увеличих я с около 6 мкг и после отново я намалих на 87.5 микрограма, заради симптоми, които без изследване прецених, като висока доза.
От днес реших да добавя малко Т3 (1/6 от таблетка от 25). След месец мисля отново да пусна хормони и да видим...

От ноември до януари два месеца си била на 87.5, така ли? И тсх е бил 1.64 след два месеца на тази доза ли? А сега отново на 87.5 тсх е 4.20...? Може би пропускам нещо, защото не се връзва. Преди сякаш е била лееко висока дозата, а сега не е. Към момента дори изглежда ниска (тсх е високо, а фт4 ниско). Първо я оправи нея, а изчакай малко с Т3 според мен. Ще си докараш главоболия, ако пиеш Т3 без да си оптимизирала Т4.

Ами и на мен не ми се връзва. Бях за кратко с леко увеличена доза 93.5мкг. за около 2 седмици и после отново я върнах на 87.5мкг., заради постоянна сънливост. Не съм правила изследвания само по симптоми уж се ориентирах. В последния месец+ съм била на 87.5мкг. Бях един месец на ВМНВ режим и не свалих нищо, даже съм кг+, което в комбинация с ревливо настроение и избухвания ме усъмни, че хормоните не са както трябва... Очевидно е, че дозата трябва да се коригира, с колко според теб ще е удачно ?

# 335
  • Мнения: 8 215
Да се "похваля" - имам си инсулинова резистентност. Резултат 5.14. Но не знам как да тълкувам кортизола 278 nmol/l (124 -662 nmol/l). Взет е в 8.30 сутринта. Следобеден не ми искаха. Моля, помогнете с тълкуването на резултата.
"Резултат 5.14" това какво е? За ИР обременяване ли ти правиха?

# 336
  • София
  • Мнения: 808
... Ами и на мен не ми се връзва. Бях за кратко с леко увеличена доза 93.5мкг. за около 2 седмици и после отново я върнах на 87.5мкг., заради постоянна сънливост. Не съм правила изследвания само по симптоми уж се ориентирах. В последния месец+ съм била на 87.5мкг. Бях един месец на ВМНВ режим и не свалих нищо, даже съм кг+, което в комбинация с ревливо настроение и избухвания ме усъмни, че хормоните не са както трябва... Очевидно е, че дозата трябва да се коригира, с колко според теб ще е удачно ?

Сънливостта е знак по-скоро за ниска доза, за ниски фт3 и фт4, т.е. хипофункция. Увеличи по-малко, примерно с осминка, т.е. 3.125 мгр, ако смяташ, че 6.25 са много (напълно е възможно да е точно така). Опитай, може да имаш късмета да уцелиш с тази доза. И аз толкова пия Wink Точно 90.625, но и така ми беше леко ниско и включих 93.75 през няколко дни. Скоро ще пускам контрола и аз..

# 337
  • Мнения: 1 526
peneva_a "Резултат 5.14" това какво е? За ИР обременяване ли ти правиха?[/quote]

Да, обременяване. На 0 мин. инсулинът беше 18, на 60 мин -100, на 120 мин - 84.

Последна редакция: ср, 25 апр 2018, 15:19 от bongobongo

# 338
  • София
  • Мнения: 11 131
... Ами и на мен не ми се връзва. Бях за кратко с леко увеличена доза 93.5мкг. за около 2 седмици и после отново я върнах на 87.5мкг., заради постоянна сънливост. Не съм правила изследвания само по симптоми уж се ориентирах. В последния месец+ съм била на 87.5мкг. Бях един месец на ВМНВ режим и не свалих нищо, даже съм кг+, което в комбинация с ревливо настроение и избухвания ме усъмни, че хормоните не са както трябва... Очевидно е, че дозата трябва да се коригира, с колко според теб ще е удачно ?

Сънливостта е знак по-скоро за ниска доза, за ниски фт3 и фт4, т.е. хипофункция. Увеличи по-малко, примерно с осминка, т.е. 3.125 мгр, ако смяташ, че 6.25 са много (напълно е възможно да е точно така). Опитай, може да имаш късмета да уцелиш с тази доза. И аз толкова пия Wink Точно 90.625, но и така ми беше леко ниско и включих 93.75 през няколко дни. Скоро ще пускам контрола и аз..

Ако смяташ, че при 93 мкг, когато бях сънлива дозата е била малка да взема да я кача над 93, изкушавам се да скоча на 100 направо. Или да редувам 100 два дни и един ден 75 ? Математиката ми е доста куца и може и да не преценявам нещата... С осминките ми е много трудно сутрин на сънено и освен това съм и кьорава та не е много ясно какво точно ще изпивам. LaughingИ мисля да си оставя 1/6 Т3, защото като гледам и при ТСХ 1.63 ФТ3 е близо до долната граница...  Thinking

# 339
  • София
  • Мнения: 808
По-скоро постой на 90 (осминките дори и да са неравни не е проблем, единият ден ще е малко повече, другият малко по-малко, но средно пак са приблизително четвъртинка заедно) или 93 известно време и пусни контрола. Дай на дозата поне 6 седмици. Със 100 почти сигурно ще прескочиш. Конвертирането във фт3 се засилва при добри нива и намалява при висока доза, която потиска тсх и функцията на жлезата. /Всъщност конвертирането е най-високо, когато дозата е леко ниска и тсх скача дърпайки фт3 нагоре. Но това е за кратко, защото фт4 също спада след известно време на ниска доза и матетиалът за фт3 вече не е достатъчен, така се стига до хипофункция след няколко месеца на по-ниска доза./ Определи дозата на Т4, за да прецениш конвертирането, после ще мислиш за Т3. На тсх 1.64, фт3 е бил 4.27, не е лошо това ниво, на 31.62% е. Ако тсх е към 2, фт3 ще е дори повече. Wink

А ако си твърдо решена за Т3, пусни котрола по-скоро, защото той обикновено бързо смъква тсх, а с него и нивата на щитовидните падат.. особено, ако дозата на Т4 е ниска. Тези 4 мгр (от 1/6 Т3) не са безобидна доза, бъди внимателна. Hug

# 340
  • София
  • Мнения: 11 131
А за редуване на 100 2 дни и 75 един ден какво ще кажеш ? Средно се получава 91 ?
Много ти благодаря за консултацията!  Hug

# 341
  • София
  • Мнения: 808
Става, 91 също е вариант, може да се пробва! Аз не съм лекар, че да давам консултации, само мнението си споделям. Grinning

# 342
  • София
  • Мнения: 11 131
Става, 91 също е вариант, може да се пробва! Аз не съм лекар, че да давам консултации, само мнението си споделям. Grinning

Знам! И пак ти благодаря!  Hug
Аз на лекар ходя само за ехограф, за останалото не виждам смисъл.

# 343
  • Мнения: 418
Здравейте, отново момичета. Аз не съм много редовна в темата. Съжалявам, че пиша само когато се налага, но когато ми казаха за болестта се посъветвах и с вас, а след това реших да не я мисля много, да си мисля че всичко е ок и нямам проблеми освен онези малки хапчета... да ама не. След три месечно лечение с Еутирокс 25 микрограма и Селен днес бях на изследвания. Лекарката ми пусна само TSH. Резултата излезе 29,9 (При максимум 4,5) Красива картинка - направо ми се плаче. Нормален ли е такъв резултат? Дали може да е станала някаква грешка в лабораторията? Какво да правя не знам :Х През трите месеца спортувах доста,  от две седмици съм и на 90 ДД (нали уж била полезна).... е изкарах и шарка междувременно. Та не знам на какво може да се дължи това? Моля за съвет.

# 344
  • София
  • Мнения: 11 131
Аз в началото бях с ТСХ 70, така че едва ли е грешка. Трябвало по често следене на хормона, докато се напасне дозата... Не че тя ще остане постоянна и завинаги, този процес с нагаждането ще си продължи, защото много неща влияят на жлезата, вероятно и шарката, както и усилените тренировки доколкото знам не са ОК докато хормоните не са в норма.

Общи условия

Активация на акаунт