Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 51

  • 63 069
  • 743
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 270
Здравейте и от мен! Понеже съм нова в темата, а и със заболяването искам да попитам дали сте установили нещо, което влияе със сигурност на TSH, като време, смяна на климата, стрес и тн. Объркана съм, защото след първоначалното влизане в норма на хормона той пак се покачи и доктора ми увеличи дозата на 0.75. (С уверението, че няма нищо притеснително, от студеното време е нормално да се покачва хормона). Онзи ден (2 месеца по-късно и покачване на температурите) си направих изследвания резултатите бяха същите като предишните и доктора отново ми вдигна дозата (100мг). Въпроса ми е има ли някаква граница, до която може да се увеличава дозата на лекарството, аз пия Л тироксин, и дали това натоварва останалите органи в тялото? Извинявам се за дългия пост и лаишките въпроси, но съм объркана след всички изчетени мнения и проблеми, съпътстващи заболяването. Поздрави 🙂

# 346
  • София
  • Мнения: 808
Bub370, дозата не може да се уцели от първия път. Затова са контролните изследвания. Даже първоначално е добре по-често да се пускат контроли, на 1-2 месеца, докато се установи коя е най-подходящата доза лично за теб. Препоръчително е да се следят и трите показателя - TSH, FT3 FT4. Била е ниска дозата от 25 мгр, затова TSH е висок. Най-вероятно ще ти я увеличат на 50 мгр. А колко е бил TSH преди това, би ли ни припомнила? Моят, както на Жгмъц, беше височък - 66. Но след 3-4 корекции се нормализира. Понякога са нужни много повече корекции, особено в случай, че целиш максимално да оптимизираш дозата и показателите. Но това го правим на своя глава главно, защото лекарите следят единствено TSH и само обикалят около добрите нива, т.е. приблизително държат стойностите в норми, но само толкова.

Колкото до 90 дд, тя изобщо не е толкова полезна, в смисъл здравословна. Е, би могла да върши работа за смъкване на килограми. А при Хашимото съвсем не е ок. Въглехирдати (глутен), бобови, фруктоза... не са съвсем удачни при нас. Прочети за Автоимунен протокол и ще разбереш кои храни как ни влияят.

Malechka, сезоните имат отношение, да. Застудяването действително затруднява допълнително работата на жлезата. Дозата се увеличава или намалява според нуждите, индивидуално за всеки. Горна граница за увеличение може да се каже, че има, когато дозата вече е висока за даден организъм. Тогава TSH спада малко или много под 2 (даже и до долната граница може да стигне) и потиска функцията ЩЖ, появяват се симптоми на предозиране като безпокойство, сърцебиене, нервност, проблеми със съня.. Предозирането, както и недостатъчната доза, са стресови за целия организъм и се отразяват на всички системи. Така, че не самото хапче има рискови ефекти, колкото неправилната му дозиривка.

# 347
  • Мнения: 418
Когато ми го откриха зимата TSH беше 4.092. Освен него ми изследваха TAT 0 95,85, FT4 - 9.779 и MAT - 105.61. В интерес на истината очаквах след лечение нещата да се подобрят, а не обратното. Колкото до диетата аз си я правих и мин. година, но тогава нямах диагноза. Иначе на първата страница пише, че е полезна и за това се наех отново,

# 348
  • Мнения: 111
Здравейте момичета. Аз също от скоро съм с тази диагноза. При първите лабораторни изследвания ТСХ- то ми бе ~16. ,а фт4 ~10, ТАТ в нормата, но МАТ 186 . Изписаха ми Л-тироксин, който обаче реших да не пия. Исках да пробвам и да видя какво ще стане ако спра глутена и млечните. След два месеца ТСХ то ми бе паднало на половина -до 8 .За съжаление МАТ и ТАТ не бе включено в изследването (живея в чужбина и тук лич. лекарка не ми ги включи ).После пак започнах да ям млечни и при следващата контрола ТСХ -то се бе дигнало до 12 .Ще продължавам да пробвам ,знам че има хора постигнали ремисия чрез АИП.   А дали има някой тук , който да е правил подобни опити?

# 349
  • Мнения: 10 214
... А дали има някой тук , който да е правил подобни опити?
Да. Без глутен и без кафе, млечни в символични количества, с много сурова храна, бразилски орех (селен), с добавки вит. Д и Б12, като и стоене на слънце - ТСХ падна от 4.20 през 3.13 на 1.89. Тази седмица ще се изследвам пак, за да видя как се движи, както и фт3 и фт4.

# 350
  • Мнения: 725
... А дали има някой тук , който да е правил подобни опити?
Да. Без глутен и без кафе, млечни в символични количества, с много сурова храна, бразилски орех (селен), с добавки вит. Д и Б12, като и стоене на слънце - ТСХ падна от 4.20 през 3.13 на 1.89. Тази седмица ще се изследвам пак, за да видя как се движи, както и фт3 и фт4.
А това включва ли и много месо?

# 351
  • Мнения: 10 214
... А дали има някой тук , който да е правил подобни опити?
Да. Без глутен и без кафе, млечни в символични количества, с много сурова храна, бразилски орех (селен), с добавки вит. Д и Б12, като и стоене на слънце - ТСХ падна от 4.20 през 3.13 на 1.89. Тази седмица ще се изследвам пак, за да видя как се движи, както и фт3 и фт4.
А това включва ли и много месо?
За 1 месец без месо. После да, по 2 пъти седмично (не знам дали това се брои за много).

# 352
  • Майна Сити
  • Мнения: 956
Момичета, съвместими ли са L-тироксин и L-карнитин? И може ли да се пие L-карнитин изобщо, или е противопоказен при Хашимото?

# 353
  • Мнения: 725
Ами, явно грешно се изразих. Понеже аз не ям месо, така й не успях да го обикна. Но пък всеки ден ям риба. Също сурови зеленчуци, малко плодове и сурови ядки.
Да видим моя експеримент от 2 месеца, от както ми откриха субклиничен хипотериодизъм, без хормон, с добавки и палео веге хранене, какво е станало. В петък ще разбере.

# 354
  • Мнения: 10 214
Всеки ден на мен ми идва много, дори и риба да е. Аз рибата я броя към месото Simple Smile  ,но я ям маринована.

# 355
  • Мнения: 725
Аз пък ям всякаква  риба. Ами на морето съм, обичам я. За мен няма вкуса на месото. А пък дали е вегетарианка храна или не, не ме интересува класификацията.
Искам само да имам подобрение.

Относно л - карнитина, чела съм, че не е добре да се приема при проблеми със щитовидната жлеза. Макар, че някои усилено спортуващи дами си го пият.

# 356
  • Мнения: 1 630
Млечните защо пречат? Бях чела, че са ок при хашимото.
С бобовите как стои въпроса?
И аз съм с TSH 4.63 при горна граница 5.60, ANTI TPO 46.9 (реф до 12), ANTI TG 12.0(реф до 4), FT4 12.26 (реф 7.9-14.4) и FT3 5.11(реф 3.8-6.0). С дефицити на магнезии, вит б и вит д
Пия Еутирокс 0.25.
И аз обмислям да го спра и да пробвам само с хранене да пробвам.
Другият въпрос ми е дали може да съм си докарала тези стойности от диети, които съм спазвала преди изследването.
Мога ли да спра еутирокса от веднъж?
И от два дни усещам гърлото си като подуто- трудно преглъщам. Каква може да е причината?
Много въпроси ми станаха Simple Smile

# 357
  • Мнения: 10 214
Млечните пречат, защото са слузообразуваща храна, в тази слуз се развиват патогенни микроорганизми и се дава старт на автоимунни състояния. Много хора реагират също на лактоза и казеин, без да имат алергия към тези белтъци. Бобовите не съм открила да ми пречат, на мен или на други, които знам, че опитват с храни да повлияят, вече 2 години тествам кои храни как ми влияят.

Диетите влияят - положително или отрицателно, зависи какви са, не ти разбирам конкретно този въпрос.

От колко време пиеш хормон? Ако е от дълго, по-добре постепенно да го спреш, с намаляване. Задължително трябва да си наясно какво хранене ще приложиш, ако ще спираш хормона. Това задушаване спокойно би могло да е заради високото ТСХ, скоро гледали ли са те на ехограф? Но би могло да е и заради глобус хистерикус - под напрежение ли си, някаква стресова ситуация?

# 358
  • Мнения: 1 630
На хормон съм от 20 дни.
За диетата имах предвид да съм завишила TSH с 90 дневна диета.
Аз още не мога да си обясня защо казват, че ми е високо, след като е в референтни стойности. Като признаци имах единствено болки в мускули и стави. С магнезия се оправиха нещата.
Гледаха ме на видеозон. Казаха, че била типична жлвза за хашимото.

# 359
  • София
  • Мнения: 808
Когато ми го откриха зимата TSH беше 4.092. Освен него ми изследваха TAT 0 95,85, FT4 - 9.779 и MAT - 105.61. В интерес на истината очаквах след лечение нещата да се подобрят, а не обратното. Колкото до диетата аз си я правих и мин. година, но тогава нямах диагноза. Иначе на първата страница пише, че е полезна и за това се наех отново,

Лечението едва ли е причината за влошаването ти. Състоянието прогресира с различни темпове. При мен имаше лека симптоматика още от тийнейджърските ми години, но силната изява и истинско влошаване станаха след 20-годишна възраст. Понякога много по-бързо се развиват нещата. Пускай по-често контроли, докато наместите дозата. А за 90 дд лично аз не я намирам за полезна. АИП е много по-добър вариант. Успех! Simple Smile

Gala_ilieva, завишено е това TSH. Не е добре да доближава никоя от двете референтни граници. Щитовидните хормони FT4 и FT3, обаче, са все още със сравнително високи стойности и не усещаш липсата им. Странно е, че са изписали хормон при положение, че FT4 е сравнително висок, 67% в референтните не показва нужда от хормон.. Чудя се дали това, че усещаш подуване в гушата не е от прекалено много хормон. Може би няма да е лошо да направиш контрола по-скоро, да видиш какво се случва с нивата на хормоните. Пусни TSH, FT4 и FT3.

Последна редакция: ср, 25 апр 2018, 23:37 от veseto5775

Общи условия

Активация на акаунт