Идеи за по-екологично домакинство

  • 26 250
  • 284
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 544
Вкъщи също събираме и изхвърляме разделно пластмаса, хартия и стъкло. Много ме дразни, когато контейнерите са пълни с несмачкани пластмасови бутилки от всякакви размери /особено 10-литрови/, които заемат излишно място. Когато дойде боклучийката да ги изхвърли, реално те са пълни с въздух. Затова ви призовавам да смачквате пластмасовите бутилки преди да ги изхвърлите.
      Използваме и енергоспестяващи крушки.
      Стараем се да ползваме повече нощна електроенергия за пералня, миялна, бойлер / за бойлера не се получава много/.
       Черупките от орехи ги слагаме в торбички за подпалки за печката, когато си отидем на село.
       Не купувам найлонови торбички от много време, ползвам такива за многократна употреба например на "Фантастико", дори и за плаж ги ползвам.
       Правя и оборка на улицата ни, защото много ме дразнаят хартийките от какви ли не храни да се търкалят. Един боклук да вдигнеш от земята по пътя за контейнера все е нещо.
       Когато съм на разходка из природата, виждам много изхвърлени боклуци и умът ми не може да го побере, как идваш с пълна раница с храна, ядеш, пиеш и всичко оставаш там, вместо да си го пребереш. Раницата ти няма да тежи повече, отколкото преди да се нахраниш.
       Нека пазим природата чиста!

# 31
  • Мнения: 1 179

Jozepha, това е елементарно възпитание, но в днешно време все по - малко го откривам в хората.
Всеки мисли, че другият му е длъжен (най - вече държавата) и трябва да се съобразява с него, да чисти след него и т.н.
Притеснявам се за идното поколение какво ги очаква.

# 32
  • Мнения: 46 489
А аз точно днес го откривам пъти по-често, в сравнение с едно време. Много повече се говори, инициативи и т.н. И на практика се виждат повече резултати. Все по-рядко виждам някой да изхвърли хартийка и т.н. просто така.
Оптимист съм Simple Smile

# 33
  • Мнения: 10 862
Как успявате да изхвърляте разделно боклука без да прекарвате по 10 минути пред контейнерите?
Честно, аз откачам с тия миниатюрни отворчета и ги приемам за подигравка. Стоя с чувала и трябва едно по едно да изхвърлям, защото нищо не може да провре през тях.

# 34
  • Мнения: 4 808
Имате страхотни идеи, откраднах си няколко ☺ Ще се ориентирам да подменя батериите с такива, които се зареждат. Найлоновите торбички и вкъщи се появяват от всякакви източници и ние ги използваме вместо чували за боклук.

Много ще се старая да науча и аз детето си на всичко това. Около себе си чувам мнения, че нищо няма да променя и само се тормозя излишно. Но аз вярвам, че дори и минимален, приносът на семейството ни е важен.

Доста от вас коментират, че събират разделно. Ние живеем в голям столичен квартал и контейнерите са само от общите и от шарените няма наблизо. Родителите ми имат камина и събирах вече използваната хартия за тях, както някой вече спомена, че практикува.

Бях забравила за кухненската хартия. Аз също никога не съм използвала и микрофибърните кърпи ми вършат страхотна работа. Още един + към списъка ми ☺

Преди седмица бяхме на гости на бабата на мъжа ми. Тя ходила на домашно парти за представяне на известните на всички пластмасови купи и бутилки. И си купила бутилка за 30 лв. 😣 И ме пита дали искам. Аз в чантата си носех стъклената бутилка, споменах, че струва 3 лв и жената като се завайка как са я подмамили и как няма нужда от излишна пластмаса. Та се опитвам колкото е възможно да използвам стъклени съдове вкъщи и да не купувам излишна пластмаса.
Относно разделното събиране, имах колега, който след време стана някакъв началник на почистващата фирма в града ни. И като се видяхме след време, аз точно това го попитах - за разделното събиране, защото и аз съм виждала как товарят всичко в един камион, та той ми каза, че след това всичко се сортира на ръка.

# 35
  • Мнения: 836
Братовчедка ми водеше битка вкъщи с мъжа си, защото той настояваше да събират боклука разделно, а тя му доказа, че трите контейнера се събират с един камион. Писаха до Екопак, Екобулпак или някоя от въпросните фирми и те отговориха същото - събират ги с един камион и после ръчно сортират отпадъците. Доста нелогично и обезсмисля донякъде труда на домакинствата, но поне разделя боклукът годен за рециклиране от този в сивите контейнери.

# 36
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
доколкото съм виждала репортаж преди години по телевизията наистина се разделят на ръка отпадъците.повечето от описаните неща и аз ги спазвам, но има едно нещо което може да ви се стори странно , но когато в магазина ползвам тънките ръкавици за хляб после си я взимам и я ползвам за събиране на акито на кучето ми така не купувам от онези специалните пликчета.Даже ми се случва да си взема по няколко ръкавици та не знам кога ще ме бие охраната

# 37
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Сортираме боклука разделно всичко се изхвръля в определените контейнери, имаме компост, ползваме само енергоспестяващи крушки. Ползваме отопление със земна енергия.
Всички ел. уреди са ни най висок клас. Съдомиялната ползва 9 л вода за 14 комплекта.
Не ползвам омекотител, ползвам еко сертифицирани перлни препарати и за чистене.
Пазаруваме 1 седмично, ползваме само 1 кола. Пликчетата за пазар са големи и здрави и ползваме за общият боклук.
Ползвах текстилни пелени преди да тръгне на дг малчо.
Гледам да не прекаляваме с пътуванията.
Старая се да не купувам излишно дрехи и кзометика. Не всички дрехи и козметика са ми еко обаче.
Обмислям поставяне на слънчеви батерии, но няма да е точно сега.

Хартиените торбички изискват също много ресурси и определенно не са по безвредни от найлоновите.

# 38
  • София
  • Мнения: 12 989
Вкъщи е трудно да следя екологичните ползи, защото сме много хора, но държа на следните правила, които са работещи и от финансова, и от екологична гледни точки:
1. ползваме енергоспестяващи крушки и зареждащи се батерии
2. имаме слънчеви зарядни за батериите, телефоните и др. (разбира се, ползваме и стандартни зарядни, защото слънчевите зареждат бавно)
3. пием филтрирана вода от чешмата в кана с многократен филтър, а минерална вода си наливаме при възможност, когато съчетаем с разходка до Банкя, примерно и задължително в стъкло
4. пазаруваме в многократни торби
5. боклука се опитваме да събираме разделно и навън хвърляме боклуци само на определените места (често ходим на екскурзии и пикници и после си правим уборка, почиствайки мястото дори и от чужди боклуци)
6. за почистване след домашните любимци ползваме специални бързо разграждащи се хартиени торбички
7. плодове и зеленчуци се старая да взимаме от производители пазара и да са насипни, вместо да е всеки продукт в отделна торбичка
8. пералнята и миялната ги пускаме само след напълване изцяло;
9. сушилня ползвам само в големи студове и то само за определени неща, които съхнат трудно (олекотени завивки, одеяла, хавлии); другите неща си суша на терасата, но нашата е изолирана и не ме притеснява лошо време, прах и др.
10. бурканите ги ползвам по-късно за съхранение или ги прибирам в мазето и през есента правим домашни сладка, люти чушлета, понякога слагаме малко прясна туршия, но избягваме да е в големи количества (ако са ми в повече или са неподходящ размер, отиват в контейнера за стъкло)
11. стари дрехи и играчки, които стават още за ползване, даряваме
12. използвам за чистене микрофибърни кърпи, а от препаратите гледам да са по-екологични (поне според етикета), като сме ги свели до минимум - прах за пране, таблетки за миялната, универсален обезмаслител и ароматизатор за тоалетна
13. гледаме дрехи и обувки да купуваме при реална нужда от нови, защото при толкова хора у дома имаме проблем със съхранението и трупането на вещи, което е изключително дразнещо
14. при пазаруване на дрехи и обувки отделям големите хартиени пликове и после ги използвам за събиране на боклука в тях, за да не ползвам найлони
15. за подсушаване на ръцете и бързо забърсване в кухнята имаме памучни кърпи
16. рядко купуваме безалкохолни и бира и също гледаме да е в стъкло
17. консерви също почти не купуваме и пак търсим да са в стъклени опаковки
18. подаръчни торбички, панделки и всякакви красиви опаковки, които са запазени след като някой от семейството е получил подарък - прибирам в специална кутия и ползвам за следващи поводи
19. имаме 1 семеен автомобил, но го ползваме основно при излизания извън града, защото кантората ни е в съседния вход и сме си организирали така начина на живот, че всичко ни е близо, а и метрото също е близо и ни е удобно за ползване
20. въвели сме правилото, че не може да работят едновременно повече от 1 телевизор вкъщи или да е светнато във всички стаи
Единствено на този етап не сме заменили вкъщи дамските превръзки/тампоните, но планирам да пробвам аз. За дъщерите ми се струва още рано за чашка или просто имам предразсъдъци по въпроса.
Другото неекологично нещо вкъщи е купуването за кучетата на еднократни хигиенни чаршафчета (с цел да се изпишкат, когато вече съвсем не могат да стискат, а нямаме възможност да ги изведем веднага), но те са научени да ходят навън и да издържат повече време и рядко изхабяваме повече от 2-3 бройки на седмица.

# 39
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
моето джаки се научи да ходи на терасата когато има нужда.После само замиваме терасата и така не се налага да ползваме пелени

# 40
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Съо така гледам да не ядем повече от един седмично месо. Ако зависи от мен няма да ядем изобщо но мм е труден за храна.
Лекарствата връщам в аптеката, тук се плаща за пластамсови торбички в магазините и като се купува нещо в пластмасова бутилка или кен за сидер и бира се плаща за опаковката. После тези опаковки се събурат и се връщат в магазините срещу платената сума, която може да се използва за пазар. Върнатите пластмасови и кенове се преработват и използват отново.

# 41
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Имаме слънчев колектор, парно на пелети, което гори пелети от слама /която е отпадъчен продукт/, съдомиялната е вързана към парното;
Правя всякакви буркани, без туршии,  тях не обичаме;
имаме 2 фризера ракла, които се пълнят със зеленчуци и меса, домашни;
квася мляко, право масло, сирене;
пералнята се пуска само нощем, така ни намаля сметката за ток;
заради варовитата вода плочките имат нужда постоянно от почистване - ползвам лимонтозу;
дрехи децата носят подарени от други деца, не купувам нови;
аз също доста си купувам от втора употреба.
Като цяло живеем доста евтино, но пък много пълноценно.

# 42
  • Мнения: 46 489
Съо така гледам да не ядем повече от един седмично месо. Ако зависи от мен няма да ядем изобщо но мм е труден за храна.
Това не е много екологично, за производството на тази храна се избиват цели видове животинки. Да, не за ядене, но все пак се избиват, за да оцелеят културите.

Две в едно Wink, може ли идеи за заместване на омекотителя? Пробвала съм без, но много твърди стават.

# 43
  • Мнения: 836
След като се сдобих със сушилня изцяло спрях да ползвам омекотител. Дрехите излизат достатъчно меки. Лятото съхнат на балкона сравнително бързо, но не са така меки. Преживявам го.

Живеем на висок етаж, но използваме асансьора рядко - ако съм с детската количка или тежки покупки.

Опитвам се да купувам български стоки възможно най-често. Малко са продуктите, които нямат добър български аналог.

Интересно ми стана за компостирането и се замислих дали за вилата е удачно да се инвестира.

Мечтая един ден да живея в къща, в която да не ми се налага да съм така зависима от топлофикация, чез и софийска вода. Бих инвестирала в алтернативни източници на енергия.

# 44
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Забравих да пиша, че цялата ни къща ползва вода от кладенец. И тъй като няма канализация, от ямата после водата пак се просмуква в почвата и се връща откъдето е дошла.

Общи условия

Активация на акаунт