Защо няма работници за хотелите по бг.морето и заплащането....

  • 42 083
  • 275
  •   1
Отговори
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
След разчовъркване на обявите за работа може да изпаднете в потрес!  

  1.  Търсим хигиенист  Мол Варна  8 часов раб.ден   заплата 750 до 830 лева + ваучери за храна  Shocked


  2.    4 звезден хотел Златни пясъци част от германска верига с 35 години опит.  -
 - Търсим  камериерка -  с английски - румънски език - стаж над 5г. - раб.ден 12 часов вкл. събота и и неделя с нощни смени - заплата 575 лева! 
Работа от 1 юни до 30 септември

???

# 1
  • Мнения: 97
За тези пари ще има да търсят. Хората масово напускат България и не е от хубаво.. Жалко за красотата на родината ни😔😔

# 2
  • Мнения: 10 705
     Забелязвам,че работодателя го е домързяло да напише ако може да е на 24 часов работен ден и да си плаща за това,че работи в такъв престижен хотел. Навсякъде търсят бели роби. Човек, който е завършил ТОХ, има опит и знае какво иска бяга в чужбина, където наистина му скъсват задника от работа, но знае за какво работи. 
     Тенденцията е във всяка една сфера да се търси персонал, който да върши добре работата и да се държи на минимално заплащане. Това е някакво недоразумение в определени индивиди ( работодатели ) мислещи, че крепостничеството е актуално. Да ама не. Като стои известно време без персонал, а да внася отвън му е нерентабилно, то в един момент или ще му дойде акъла или ще фалира. Ще поживеем и ще видим. Жалко, че застроиха така около морето. И продължават да строят. Хотелите стоят празни, а до тях се строят нови - става като студентски град.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 992
За мен основният проблем е свързан с ниските сезони, когато в голямата си част персоналът се освобождава. Това е причината да няма приемственост в работата, да липсват обучени кадри, пробойни в качеството на услугата и пр. Отделно в България сезонът е къс, сравнен с Турция, Испания и нещата се натрупват.
Заплащането е ниско като сума, но погледнато от гледна точка на работодателя, трудът по въпросните две позиции се счита за нискоквалифициран.

# 4
  • Мнения: 10 705
Даммм нискоквалифициран .... ама не е така. Един сервитьор да се обучи не е шега работа. Иска се познания, не само кое как се подрежда, зарежда, как се сервира, кое с какво върви и куп други неща. Искат се знания и да не пропускаме - свободно говорими езици ! Да не правим сравнение на заплати. Сезона не е нито нисък нито кратък. Преди години не можеше да се разминеш от чужденци, сега е .....  Няма качество на обслужване, отношение, стандарт.  Собствениците на ресторанти/хотели разглеждат туриста като ходещо протмоне и все мрънкат че малко плаща. За справка вижте какво е обслужването в Турция ( питайте в темите за туризъм, тези дето са ходили ). Ама се изисква здрава работа, а тука нашите хотелиери са едни философи дето .....

# 5
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Ей сега гледам и по варненската тв.
- Наемат 18 годишни ученици от селца и полянки от Молдова и Украйна - но и те са недоволни!

   Все по-малко баламурници има 2018 г.  за 270 евро МЕСЕЧНО при 11-12 часов работен ден по 6 дни седмично и 27-28 дни месечно тежък труд!   И крещене и обиди от робовладелеца на бели роби.


Очевидно обаче - и в темата се вижда  че за богатите софиянци е нещо нормално - белите роби в 4-5 звездните хотели на Златни пясъци да роботят за 270 евро на месец.

И после да мрънкат по тв. най-нагло робовладелците че нямали работници.  

  Какъв квалифициран работник ще отиде и за администратор - след като за висшист с три езика дават 350 евро месечно???


И как да живее и гледа семейство във Варна - където е тройно по-скъпо от центъра на София - такъв висшист работещ на Златни пясъци за 700-730 лв.??? Или камериерка - сервитьор на зл.пясъци за 570 лв???

# 6
  • Мнения: 47 993
Къде пък в темата видя

Очевидно обаче - и в темата се вижда  че за богатите софиянци е нещо нормално - белите роби в 4-5 звездните хотели на Златни пясъци да роботят за 270 евро на месец.


Anguished

# 7
  • София
  • Мнения: 7 992
Даммм нискоквалифициран .... ама не е така. Един сервитьор да се обучи не е шега работа. Иска се познания, не само кое как се подрежда, зарежда, как се сервира, кое с какво върви и куп други неща. Искат се знания и да не пропускаме - свободно говорими езици ! Да не правим сравнение на заплати. Сезона не е нито нисък нито кратък. Преди години не можеше да се разминеш от чужденци, сега е .....  Няма качество на обслужване, отношение, стандарт.  Собствениците на ресторанти/хотели разглеждат туриста като ходещо протмоне и все мрънкат че малко плаща. За справка вижте какво е обслужването в Турция ( питайте в темите за туризъм, тези дето са ходили ). Ама се изисква здрава работа, а тука нашите хотелиери са едни философи дето .....

Нисък сезон е неактивният, късна есен, зима и ранна пролет. Неквалифициран труд е този, за който не се изисква университетско образование. Съществуват и селскостопански, занаятчийски, предполагам няма нужда да продължавам.
Свободно говоримите езици са на ниво елементарна комуникация, едва ли някой търси степен на владеене С2.
Обслужването в Турция е резултат от това, което писах и в първия си отговор - служителите се задържат през ниския сезон и се обучават, с което се осигурява приемственост и постоянно качество. Отделно имат практиката да наемат чуждестранни мениджъри на сектори, които също обучават персонала и актуализират практиките в съответния сектор, за който отговарят. Не на последно място за Турция и Испания това са стратегически отрасли, държавата подкрепя бранша и имат различни субсидии с цел насърчаване на туризма.

# 8
  • София
  • Мнения: 618
Ей това не мога да го разбера. Плащат се ниски заплати, сервира се храна ниско качество, а в същото време цените за нощувка са убийствено високи.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
И аз хвърлих един поглед.

За сезонен ресторант КFC в КК Слънчев бряг - от 600 до 850 BGN (Бруто)

Готвач Топла/Студена Кухня на хотел в Златни Пясъци - 800 -1100 лв заплата нето 

Сервитьор All inclusive за същия - от 700 до 900 BGN

СЕРВИТЬОРИ/КИ Приморско - 750лв  Shocked

Администратор с немски и английски език , Варна - от 700 до 850 BGN

Нормални ли са тези хора, и то с изисквания за опит и т.н.
Предвид факта, че повечето работещи за сезона са приходящи и плащат квартира.

# 10
  • Мнения: 10 705
Цитат
Неквалифициран труд е този, за който не се изисква университетско образование. Съществуват и селскостопански, занаятчийски, предполагам няма нужда да продължавам.
    За селското стопанство този, който копае може да е неквалифициран работник, но примерно в машиностроенето един стругар със техникум с висок разряд се води висококвалифициран работник, без да има висше образование Wink
    Персонала в хотела е квалифициран - изисква специфични умения и обучение. Има и специализирани браншови организации.  В България туризма БЕШЕ стратегически отрасъл, ама уви. Но да гледаме днешното състояние.
Говоримите езици не са на елементарна комуникация - когато се разболее гост на хотела, администратора освен да се обади на спешна помощ трябва да обясни и симптоми като го питат от там ( може да звучи смешно, ама е факт ! ). Т.е. трябва да говори свободно езици - немски и английски, че и руски. Така че персонала си е напълно квалифициран.
     Високите цени са неоправдани - принципа ден година храни. В момента от туристическа дестинация сме се превърнали в място за алкохолен туризъм и проституция. Не че нямаме природа и забележителности. Имаме, ама всичко си го съсипваме така, както никой друг не може ! Това е тъжната картинка.Куриозното е, че въпреки ниските печалби, да не кажа загуба продължава да се строи, всичко е изключително скъпо, некачествно и нищо не се прави за да се погледне в правилна посока. Мила родна картинка ....

# 11
  • София
  • Мнения: 7 992
Две позиции се дадоха за пример - хигиенист и чистачка, отговорите ми са за тях. Едва ли на някоя от тези позиции ще се наложи да обслужва болни туристи.

# 12
  • Мнения: 29 399
Моя позната преди няколко години работеше в Слънчев бряг в някаква дискотека. Не знам при какви условия, но беше страшно доволна.  Peace

# 13
  • Мнения: 10 264
Ние не се бяхме прибирали в БГ 10 години. Миналата година решихме да посетим нашето черноморие. Като цяло всичко ни хареса, без обслужването. Не говоря за някакви халосии и претенции. Ние сме много скромни хора и по принцип благодарни и за най-дребното нещо. Но направо оставахме втрещени на някои места. Пример – сядаме на кафене трима човека. Поръчваме разни десерти и три кафета. Като дойде сервитьорката и трите ги сложи пред мен (не по средата приемерно, което пак си беше приемливо за нас). Точно и трите чаши пред мен. После бяха ни поканили на среща в един ал инклузив хотел, пак на кафе. Сервитьорката толкова гнусна беше, че ако не бяха познатите ни, направо щяхме да си тръгнем (полата ѝ черна, избеляла на лекета от зад; краката ѝ пъпчиви, де обръснати, де не обръснати; нещо и грима ѝ на снощен биеше)....Влизаме в магазин дреха да купуваме. Продавачката трябваше номер да ни търси на дреха. Ами то в магазина, останалата стока в кашони и торби под разни тезгяси с пердета. Побута тук там и хич и не се задълбочи. Каза „няма“ и толкова. Младо момиче. Стоиии и пуши и дреме отпред. Ами аз ако съм, на един Ексел ще опиша тия кашони в кой какво има, ще лепна отпред, ще подредя по някакъв начин, ще изчистя магазина. Стои всеки ден там, хем ще му минава времето, хем ще е полезно. После моя мъж ми вика, ехеее тя ако има толкова акъл няма да стои в тоя магазин. Както и да е. И да, на времето се учеше в ТОХ за тия неща. Сега не знам колко от тези технукуми съществуват и какъв е интереса към тях. Пращаха ги на практика лятото точно по морето и си бяха доста квалифицирани. Съгласна съм, че не е задължително да си доктор за да се водиш квалифициран. Не бих казала, че да си стругар, шлосер, електротехинк, добър готвач е неквалифицирана работа. Доста познания се изискват, които се усъвършенстват с времето. Тоя персонал който е нает в момента много ме съмнява да е стигнал до техникум въобще и си е точно неквалифициран. Вероятно са хора от по-малки населени места, дошли да изкарат някой лев. Но като няма кой, явно и те са файда дето се казва. Хем ми беше жал за това което виждах, хем се бяхме ядосали. Какви чужденци, какви туристи ще посрещат и обслужват. Срамота...За тия пияници и наркомани може да са ок, но това което идваше на времето в БГ (семействата от източния блок, разни възрастни двойкин и .т.н.) няма какво да ги накара да дойде пак. Вярно, че заплащането ниско, но и никой и не полага никакви усилия за нищо.

# 14
  • Мнения: 5 820
    Забелязах за позицията "Чистачка" се изисква над 5 години стаж. Пропуснали са в обявата да сложат като изискване - да се знае поне 2 чужди езика. Търсят бели роби. Това е истината. После се оплакват работодателите, че има нискоквалифицирани кадри и затова не могат да си намерят необходимия персонал. Когато бях студентка, бях излъгана относно работа на морето. Добре че имах пари да се върна. Сега, който и познат да ми предложи да си потърся работа на морето, му казвам да забрави. Видях какви измамници са там работодателите. Много часове се работи и то за нищо.

Общи условия

Активация на акаунт