Истанбул [тема 44]

  • 92 035
  • 769
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 4 275
Merhaba Stuck Out Tongue Winking Eye

Не знам дали не правим грандиозна грешка, обаче мислим да отскочим до Истанбул покрай 24 Май. Силно се надявам да не си отвисим на границата, че ще се гръмна от яд Joy Понеже четох в темата за Одрин покрай 6-ти май какво висене е било и ми се изправи косата. Обмисляме да тръгнем рано, така че да сме на нашата граница около 7:30, пък да видим... Неделята ще я жертваме и ще тръгнем рано сутринта - към 6-7:00 часа. И за да не хванем задръстванията, най-много да минем през одринската Кипа.

Сега ще търся хотел. Миналия път бяхме в Reyyan Otel, намира се на удобно място, привидно чисто, но май не беше чак толкова. И всииичко се чуваше през стените. Но да речем, че за 119 лева, за три нощувки - толкова Grin Сега ще чета коментарите и ще търся нещо маааалко по-шумоизолирано. И в тази връзка да ви питам, от чисто любопиство, попадали ли сте в хотел, където не се чува сутрешната молитва? При нас се чуваше от три джамии и... Grinning

# 511
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 593
Лелка,аз съм пътувала по този път към Истанбул и както Беличка е писала,не че е по-бързо от там ,а просто аз повече го харесвам,защото се минава покрай градовете ,може да се спре,има красиви гледки към морето в някои участъци,а и не се плаща...Няма кой знае какъв трафик,но има ограничение на скоростта и ще се движите по-бавно от магистралата.Големия панаир е вече в Истанбул,но с помощта на навигацията трябва да се оправите...Щом ще сте в района на Таксим,ви препоръчвам да си хванете метрото M2 и да отидете до мол Джевахир(слизате на спирка Sisli ) Мноого е голям ,има много магазини,не съм ходила във всички молове там,но този ми беше любим...
Беличке,припомни ми,моля те,как се казваше вашето приложение за телефон,което ползвате в Истанбул,че оня ден ходих до Лозенград и нещо не можах да се оправя с оффлайна на гугъл мапс  Mr. Green

# 512
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Чефи, NAVIGON е навигацията на телефоните ни. Ползваме я вече 3-4 години. Нямаме фалове... само един малък, но поправим, в Гърция.



peptop, ако правилно съм разбрала, пътувате със самолет до и от Истанбул, а не ползвате града като отправна точка за друга дестинация. При това положение не виждам причина да не ползвате трансфера от хотела (ако е по-изгоден финансово, разбира се). Ако не, можете да ползвате метрото до Аксарай, от там да се прехвърлите на Т1 и после да слезете на най-близката до хотела ви спирка. Но определено ще ви се наложи да повървите с багажите - още на Аксарай, а после и до хотела. Ако решите да ползвате метрото, внимавайте много на каква мотриса се качвате на отиване към летището. Линия М1 има два варианта, които се различават по маршрута си след автогарата. Едните отиват към летището, а другите - към Bağcılar. Има информация за направлението и в самите мотриси. Ако се объркате, може да слезете на коя да е от спирките до автогарата и да изчакате правилната мотриса.

# 513
  • Мнения: 113
Чефи, NAVIGON е навигацията на телефоните ни. Ползваме я вече 3-4 години. Нямаме фалове... само един малък, но поправим, в Гърция.



peptop, ако правилно съм разбрала, пътувате със самолет до и от Истанбул, а не ползвате града като отправна точка за друга дестинация. При това положение не виждам причина да не ползвате трансфера от хотела (ако е по-изгоден финансово, разбира се). Ако не, можете да ползвате метрото до Аксарай, от там да се прехвърлите на Т1 и после да слезете на най-близката до хотела ви спирка. Но определено ще ви се наложи да повървите с багажите - още на Аксарай, а после и до хотела. Ако решите да ползвате метрото, внимавайте много на каква мотриса се качвате на отиване към летището. Линия М1 има два варианта, които се различават по маршрута си след автогарата. Едните отиват към летището, а другите - към Bağcılar. Има информация за направлението и в самите мотриси. Ако се объркате, може да слезете на коя да е от спирките до автогарата и да изчакате правилната мотриса.


Беличке, благодаря, но ще ползваме трансфера от хотел, май е по-сигурно, идеята ми беше да съкратиме трафика с метрото, но май не е добър вариант.Благодаря ти! Само като си помисля, че още два часа до хотела няма да се пуши....... Grinning

# 514
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Защо два часа? Така ли са го обявили? Защото ми се струва, че придвижването от летището по крайбрежния булевард не е тъй бавно. Принципно след реконструкциите "Кенеди" е много бърз, дори и в частта си под Султанахмет и Лалели, а предполагам, че и нататък.

За пушенето... то и докато се лашкате с транспорта няма да се пуши, та... поне багажи да не се мъкнат. Пък и вярвам, че ще ви изчакат да дръпнете по една преди да се качите в колата.

# 515
  • Мнения: 113
Защо два часа? Така ли са го обявили? Защото ми се струва, че придвижването от летището по крайбрежния булевард не е тъй бавно. Принципно след реконструкциите "Кенеди" е много бърз, дори и в частта си под Султанахмет и Лалели, а предполагам, че и нататък.

За пушенето... то и докато се лашкате с транспорта няма да се пуши, та... поне багажи да не се мъкнат. Пък и вярвам, че ще ви изчакат да дръпнете по една преди да се качите в колата.



Оф, аз също се надявам! Някъде четох, че заради трафика от летището до хотела били 2 часа, та затова го казвам, но дано ти да си права, ще кажа, живот и здраве Grinning

# 516
  • Мнения: 7 875
Ако ви се чете на английски:

https://hometurkey.com/en/blog/9-amazing-under-the-radar-spots-t … hit-in-istanbul-2

Последна редакция: пн, 21 май 2018, 14:58 от pepel_ot_rozi

# 517
  • Мнения: 50
Сетих се, че аз ходя и по къси панталони и по къса тениска, когато е топло. Това означава ли, че трябва да си нося два шала за влизане по джамиите - един да наметна на врата и един да загърна краката, да се обинтовам като мумия направо  Laughing  #Crazy

И друг въпрос да ви питам тук, щото нали доста джиткате с колите по турско... През лятото ще ходим пак там, обаче сме две семейства с по 1 малко дете, т.е. 4 възрастни и 2 деца на 4г. С джип сме, майките сме хилави, та принципно ще се съберем двете детски столчета и двете жени отзад. Обаче откъм законова гледна точка, ок ли е това пътуване. Джипът е голям, но си се води 5-местен  newsm78

# 518
  • Мнения: 4 275
Доколкото знам, в джамия не може да се влезе с разголени крака и без шал на главата. Освен при влизане в джамия, препоръчвам носето на шал и за разходката с корабче по Босфора за по-зиморничавите, че доста духа Grinning

Оффтопик: На Метеора като бяхме, нищо че бяха с дънки, трябваше да си наметна една пола отгоре. Та, не само в джамии си длъжен да се "обинтоваш като мумия" Wink

Пепелче, ще го изпапкам този мушмурок Grinning Grinning Grinning

# 519
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Сетих се, че аз ходя и по къси панталони и по къса тениска, когато е топло. Това означава ли, че трябва да си нося два шала за влизане по джамиите - един да наметна на врата и един да загърна краката, да се обинтовам като мумия направо  Laughing  #Crazy

И друг въпрос да ви питам тук, щото нали доста джиткате с колите по турско... През лятото ще ходим пак там, обаче сме две семейства с по 1 малко дете, т.е. 4 възрастни и 2 деца на 4г. С джип сме, майките сме хилави, та принципно ще се съберем двете детски столчета и двете жени отзад. Обаче откъм законова гледна точка, ок ли е това пътуване. Джипът е голям, но си се води 5-местен  newsm78

Просто облечете нещо, с което да не нарушавате изискванията за облеклото. Няма да влезете, облечени по описания начин. Отдавна не съм влизала в джамиите, но за разлика от преди, вече май не се допускат и жени с панталон, бил той и дълъг (нещо, което се позволяваше преди десетина години в Синята джамия, за разлика от манастирите в Метеора), както и такива с открита глава. Та, за да не се "обинтовате", изберете нещо прикриващо  и държащо хладно за посещението. Така ще трябва да покриете само главата си.

За колата... Доста нереално ми звучи да се съберат две столчета и двама човека. Заради формата на столчетата и начина им на фиксиране към седалките, а и заради ширината им, не мога да си представя колко хилави трябва да сте. Но дори и да се поберете, фиксирайки столчетата на магия и с риск да дишате трудно, законово нямате право да пътувате по този начин. Щом е петместна колата, в нея могат да пътуват до 5 човека. Ако ще и децата да са бебета, а майките - супер фини.

И за да не се сметне, че говоря наизуст, ще кажа, че лятото на границата при влизане в България се наложи да качим в при нас момиче от колата отпред, защото се бяха натоварили с човек повече от капацитета на автомобила. Бяха деца и слаби възрастни. Да, въпрос на късмет на кого ще попаднете, но имат пълното право да ви спрат и санкционират,  дори и да не ви позволят да продължите. Аз не бих рискувала на път в чужбина.

Ако питате защо не са ги спрели до границата... Пътуваха в този състав от Лозенград, т.е. "разминало" им се е в рамките на едни 40-50 км.

# 520
  • Мнения: 654
Относно облеклото в храмовете, доколкото съм запозната, е:
- В джамия няма проблем да си с дълъг панталон, раменете, ако сте с топ или къс ръкав, трябва да са покрити, както и главата. В синята джамия раздават сини или зелени"чаршафи" за оборотно ползване, което автоматично предполага да се отиде с подходящо облекло и да се носи шал за главата
- в манастирите ( особено в Гърция ) раздават оборотни поли, независимо, че си с панталон. Панталонът, като производен на шалварите, се смята за ислямски белег и затова раздават тези поли, събрани отвсякъде, както и парцалите за глава. Да не ви разказвам как изглеждахме компанията от 5 жени - типични представителки на " мургавите" ни сестри в най- бруталния вариант.
Накратко - при планирани посещения се облечете подходящо и  си носете шал за глава.

# 521
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
В Сюлеймание също дават оборотни шалове.

# 522
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 593
Като цяло е грехота на такова място(църква,джамия,синагога...) да се отиде с тоалет като за дискотека,колкото и топло да е...Аз не бих си го позволила,лично мнение ,никой да не се чувства засегнат  Peace

# 523
  • Мнения: 50
Хахаха не съм мислила да ходя по минижуп и по гол гръб без предница  #Crazy  имаше се предвид тениска с къс ръкав и "голи глезени" да кажем. Предполагам, че ме разбрахте  Simple Smile
Просто ще е 25 градуса (примерно) и няма да изляза от хотела само до джамията и да се върна да се преоблека, а ще се обикаля цял ден... Както и да е, разбрах за правилата, мерси!

Гледам разписанието на фериботите и има едни часове в червено
http://en.sehirhatlari.istanbul/en/timetable/halic-hatti-361.html
Какво ще рече "Applicable on Sundays and Holidays." - Че върви "само" в неделя и на празници или как?
Възможно ли е последния ферибот от Еюп да тръгва в 19:45 в делнични дни? Много рано бе?!? Нали самия лифт беше до 21:30, а ферибота ще тъй рано  newsm78

# 524
  • София
  • Мнения: 13 150
Сетих се за кой коментар говори Белята. Една съфорумка с прилепнал панталон се оплака, че е са я накарали да облече "фуста" над панталона. Явно е била твърде предизвикателна. Когато панталонът е с нормална кройка, няма проблем да се влезе в джамията. Ако е тип 7/8 също не е проблем. Има прекрасни летни панталони, които са подходящи за целта.

Веселина, обикновено корабите плават само по светло. Лятото последните фериботи по натоварените линии са до около 9-9,30 часа, с изключение на една линия до Каракьой, която е до полунощ. Специално фериботът по Златния рог не е от най-натоварените. Има го от няколко години и не се пълни много. Ако окъснеете, ще се върнете с автобус.

Общи условия

Активация на акаунт