Моля за помощ - АД/алергия към млечни?

  • 2 711
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 143
Здравейте, предварително благодаря на тези, които ще отделят от времето си Simple Smile имам доста въпроси и много ще се радвам на всяко едно мнение..Извинявам се, че е толкова разхвърлен текста, просто не мога да си събера мислите..

Малката е на 1г. и 9 м...На бузките ѝ се появяват червени петна.(прикачвам снимки) Когато беше по-малка се появи първо едно петно грапаво и червено, така и не разбрах от какво беше, предположих, че е от киселото мляко..Сега петната са и на двете бузки. Ако яде кисело мляко, стават много червени, даже си мисля, че се появи и ново петно на бузка, след като яде кисело мляко..За другите млечни продукти не съм на 100% сигурна дали реагира така..За да разбера трябва да спра всички млечни храни, но те нали са важни, какво да ѝ давам ако не давам нищо млечно? Адаптираното мляко не го иска вече, едвам я накарвам да изпие 120мл....
Когато показах бузките на малката на личната ни лекарка и ѝ казах „мисля, че е от киселото мляко” тя ми каза „да от него е, алергия е” 😶  и каза, че алергия към млечни продукти не се израства 😶 .....поразрових в нета и прочетох за атопичен дерматит и си мисля, че може и да е това, но когато попитах личната тя каза „ не, не е” Въпросите са ми следните:

1.Според вас какво е? Дали е алергия или АД?
2.Ако спра всички млечни продукти, достатъчно ли ще е да пие АМ за да си набавя нужните хранителни вещества?
3.Ако я заведа на алерголог, ще ми кажат ли дали е алергична, защото четох,че тестовете били неточни и чак след петата година можело да се каже с точност?
4.Може ли да ми препоръчате добър алерголог в Пловдив?
5.Ако е АД,  лекува ли се и как?
6.Ако е алергия, не трябва ли да е по цялото тяло? И една позната ми каза, че дори детето да има алергия, било хубаво да му се дава по малко от това към което е алергично..В случая да продължа да ѝ давам млечни?
7.Да спра или да не спирам да давам млечни продукти?

И забравих да кажа, че петънцата се засливат и когато никнат зъбки, което ме навя на мисълта, че може да е АД...

P.S. мисля да я заведа и на друг лекар и на алерголог, но бих се радвала и на вашето мнение Simple Smile

Хубав и усмихнат ден на всички!!



# 1
  • София
  • Мнения: 983
1. Не знам какво е, но имай предвид, че на алергиите може да се противодейства с лекарства, а при непоносимостите - трябва да се избягва причинителят на дразнението. За АД също има много добра медицинска козметика, за жалост трябва да се пробва, коя влияе добре на съответната кожа, а същот така се спазват определени правила за поддържане на кожата (в нет-а има доста инфо)
2. Трябва консултация с педиатър, поне, но като цяло, при балансирано хранене -не би трябвало да има проблем (и двете ми деца, също и аз - сме с непоносимост към мляко и млечни продукти и баткото го израстна на около 2 г. и половина, като дотогава съм давала алтернативи на млечни продукти и яйца; не е имал дефицити, изследванията му бяха нормални).
3. След 4 г. дават по-реални резултати, но трябва да намериш читав алерголог, което е много, много трудно+да имаш финансова възможност, защото не е евтино. Не съм си водила децата и не мисля да го правя, ако не е крайно наложително, а и понеже самата аз съм с много алергии - лекарите веднага заклеймяват и децата ми понеже било "наследствено"Flushed
5. Има теории, че при АБКМ по-често се наблюдава АД, но и деца без АБКМ пак имат АД. Кожните лекари, които съм посещавала заради децата и АД ме съветваха да не се излагат пряко на слънце (лятото до 10.00 и след 17.30 да се излиза, 50 фактор с минерален филтър, не химически; къпане с медицинска козметика и не всеки ден или ако е всеки ден - само с вода; винаги достатъчно хидратирана кожа и ограничаване на млечните продукти, но синът ми се разчесваше и постоянно му течеше кръв лятото от гадните пъпчици+запушените пори от потта, докато дъщеря ми има същите зачервявания, като вашето дете, но по-гънките на ръцете и краката, стават дори и с корички, тип "изгорено с цигара"  и я боли - забелязала съм, че се засилват при падане на имунитета при боледуване и никне е на зъбките и се оправят мигновенно, ако я намажа с адвантан, което избягвам да правя).
6. Алергичните реакции са различни, но може да се консултирате с кожен лекар за обривите (за жалост всеки такъв има различно виждане за 1 и също нещо, например на какво се дължи обрива, обрив ли е или гъбички и т.н)
7. Ако решите да спрете изцяло млечните продукти, трябва да имате предвид, че те са навсякъде и под всякаква форма и да сте търпеливи  да мине поне месец, два, за да се изчисти организма и да видите има ли промяна или не, да четете под лупа всички етикети и да измислите алтернативи за хранене с любими неща на детето (във веганските/вегетарианските теми има страхотни идеи). Според мен сега е момента, защото лятото по-лесно може да се ограничи приема им, отколкото зимата. Трудно ще ви е по площадки и когато готвите само за детето, но се свиква. Дъщеря ми беше на фризопеп, поет от Касата до 6 месец, защото имаше много тежки кризи, а сега понякога й давам нещо млечно, но още не я е надраснала тази непоносимост (на 2 г и 1 мес. е)

Успех и дано се окаже нещо временно, свързано с имунитета, а не нещо по-сериозно!

Последна редакция: ср, 11 апр 2018, 16:24 от mishoto

# 2
  • Мнения: 11 312
Ами не е атопичен дерматит. Реакция към кравия белтък е.

Спрете млечните за около 3 месеца. Ако детенце е на адаптирано мляко ползвайте такова за деца с алергия към белтъка. Гответе с такова. Може да пробате със соево адаптирано мляко.

След 3 месеца въведете много плавно млечните - първо изкиснато сиренце, след 2 седмици малко прясно мляко сготвено в манджа и т.н.

Израства се!  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 38 431
Напълно съм съгласна с Дорис.

# 4
  • Мнения: 143
Много ви благодаря за отделеното време и за отговорите Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 860
Големият син беше в същото положение, но имаше сухи петна и по сгъвките на ръцете и краката и дупето. Спрях всичко краве и след около месец почнах бааавно да въвеждам кози продукти, към които не направи реакция (но той имаше и диария и колики до много голяма възраст). Докъм третата година израстна всичко, но не давах нищо краве, особено внимателна бях с разни неща в опаковка, в това число и шоколад. Като тръгна на детска вече ядеше всичко. Сега АД обриви се появявят при спад на имунитета, стрес и болест. Всичко израстна, но трябва търпение и внимание с диетата. А за обривите много помогна Липикар на ЛаРош.

# 6
  • Мнения: 143
Дорис, извинявам се за глупавия въпрос, но към какъв лекар трябва да се обърна, към алерголог ли или? Той ли ще ми каже дали е непоносимост дали е алергия или каквото е...

# 7
  • София
  • Мнения: 38 431
Отговарям вместо Дорис. Нищо не могат да ти кажат на тази възраст. Ще чуеш редовното "спрете млякото" и това е.
Поне не е АД.

# 8
  • Мнения: 11 312
Отговарям вместо Дорис. Нищо не могат да ти кажат на тази възраст. Ще чуеш редовното "спрете млякото" и това е.
Поне не е АД.

 Peace

Иначе ти трябва алерголог.

# 9
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
моето дете имаше абсолютно същите петна.
по това време, когато му избиваха, не помня дали е консумирал краве мляко  newsm78 (доста дълъг период не го консумираше, само определени сирена ядеше, но бяха зрели, т.е. с много малко лактоза). опаковани неща също не ядеше.

аз с нищо не ги третирах, педиатърът каза, че нямало проблем  Whistling
специална диета не съм спазвала, защото детето ядеше много малко неща, но по това време млечните бяха в минимално количество.

иначе петната ги израстна.
сега консумира доста мляко, но няма кожни или други проблеми.

# 10
  • Мнения: 143
Безкрайно съм ви благодарна за отговорите Simple Smile не спирам да четаи да се ингормирам, одеве и с личната се чух, но само се обърквам повече 😟 както и да е...ако може един последен въпрос и при млечна алергия и при лактозна непоносимост ли трябва да се пие хипоалергенно адаптирано мляко? Много ме е страх, че малката не приема никакви млечни и нямам идея как да ѝ набавя калций...Та питах личната дали трябва да купя хипоалергенно мляко, а тя ми каза не, а в същия момент ни казва, че детото е най-вероятно с алергия към млечните 😶🤔😕

# 11
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз питах педиатъра за млечните, защото и моето дете не пиеше мляко и той каза, че кърмените деца отказвали краве мляко.
започнах да взимам козе и така се научи и после смених с краве.
АМ не съм давала.

# 12
  • София
  • Мнения: 860
Лактозата е млечната захар. Има безлактозни млека. Казеинът е основният млечен протеин, към който се проявява алергия - в хипоалергенните млекя той е разграден и затова те са гаднички на вкус, все едно са храносмлени вече. Това са две различни млека за два различни проблема - лактозна непоносимост и АБКМ. Отделно има и козе АМ, доста по-скъпо е обаче.

# 13
  • София
  • Мнения: 38 431
Аз купувам прясно мляко без лактоза. При нас има в Кауфланд и Хит, понякога в Лидл. Обаче дъщерята мрънка, че е гадно на вкус.

# 14
  • Немция
  • Мнения: 6 860
Големият ми син бе с АБКМ- имаше реакция към всичко млечно, дори и минимални количества, дори и към козе мляко- но правеше кожни реакции с петна като опарено от коприва. Спряхме изцяло млечните и отвреме-навреме го пробвах дали го е израснал. Реакция нямаше чак след 5-тата година. Бавно захранване с млечни тогава нямаше смисъл, защото реагираше и на най-малки количества.
90% от децата го израстват до 3-тата година.

Ако детето е с АБКМ, хипоалергенното мляко не е правилното за него, а има специално АМ, което обаче е горчиво на вкус. Лактозна непоносимост е нещо друго- обикновено се реагира с разстройство след консумация на млечни.

Калций набяваме с вода, богата на калций, но не живеем в БГ и не знам дали на бълг. пазар се предлагат такава вода. Ядките съдържат калций, както и в ДМ се продава оризово мляко с калций, както и други алтернативни растителни "млека", богати на калций.

Общи условия

Активация на акаунт