Пловдив - работа, доходи и живот

  • 19 138
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте,

В момента живея в чужбина (от доста години), но бил желал да се прибера в родния ми град. Имам предложение за започване на работа за 1200лв. нетна заплата (чисто). Ще живея сам в собствено жилище, такаче няма да плащам за квартира. Отопление на ток само с климатик.
Според Вас, това достатъчно пари ли са, за да мога да живея нормално в Пловдив?
На мен ми се струва малко, защото си правих следната груба калкулация:
доход: 1200лв

разходи:
ток 200лв
вода 30лв
храна 200лв
ядене навън през работно време 100лв
нет и ТВ 35лв
мобилен 25лв
кола (винетки, застраховки, ремонт, т.н.) средно: 100лв
гориво 100лв
фитнес 40лв

разлика 390лв?

Това са основните неща и дори не съм включил разходи като ресторант, бар, кино, театър и други излизания, а идеално би трябвало да заделям и пари за почивка, дрехи и сместяване... Flushed

Реални ли са ми месечните сметки по-горе и ако не, какви биха били?

Благодаря предварително за вашите отговори и моля, нека да отговарят хора, които в момента живеят в Плд.

# 1
  • Мнения: 598
Да, ще ти стигнат, дори да спестяваш, зависи доколко са ти широки пръстите и колко ще оставяш в магазините. но ако си правиш добре сметката, ще стигат преспокойно. И ще остават. Масово хората тук живеят с доста по-ниски доходи.

# 2
  • Мнения: 547
Здравейте,

В момента живея в чужбина (от доста години), но бил желал да се прибера в родния ми град. Имам предложение за започване на работа за 1200лв. нетна заплата (чисто). Ще живея сам в собствено жилище, такаче няма да плащам за квартира. Отопление на ток само с климатик.
Според Вас, това достатъчно пари ли са, за да мога да живея нормално в Пловдив?
На мен ми се струва малко, защото си правих следната груба калкулация:
доход: 1200лв

разходи:
ток 200лв
вода 30лв
храна 200лв
ядене навън през работно време 100лв
нет и ТВ 35лв
мобилен 25лв
кола (винетки, застраховки, ремонт, т.н.) средно: 100лв
гориво 100лв
фитнес 40лв

разлика 390лв?

Това са основните неща и дори не съм включил разходи като ресторант, бар, кино, театър и други излизания, а идеално би трябвало да заделям и пари за почивка, дрехи и сместяване... Flushed

Реални ли са ми месечните сметки по-горе и ако не, какви биха били?

Благодаря предварително за вашите отговори и моля, нека да отговарят хора, които в момента живеят в Плд.

Според мен сам човек,със заплата 1200лв може да си живее добре тук.А пък малко и сметките ти не са реални според мен.
1-ток 200лв може да имаш само зимата и то за 1-2 месеца макс.На нас с ММ най-високата сметка този сезон ни беше 120лв,като сме пускали всяка вечер отопление.
2-вода 30лв също ми се вижда доста.Ние сме 2ма и на месец плащаме по 15лв вода горе долу,при положение че и се пере през ден и чиний се мият всеки ден на ръка,а не на миялна.
3-разходите за колата също ми се виждат доста,за една година ти се събират 1200лв,ако ги смяташ средно по 100 на месец,но там ще замълча тъй като не съм толкова запозната.
Като цяло,най-важното е дали на теб ти се иска да се прибереш или не. Simple Smile Успех във взимането на правилното за теб решение!

# 3
  • Мнения: 10
Здравейте,

В момента живея в чужбина (от доста години), но бил желал да се прибера в родния ми град. Имам предложение за започване на работа за 1200лв. нетна заплата (чисто). Ще живея сам в собствено жилище, такаче няма да плащам за квартира. Отопление на ток само с климатик.
Според Вас, това достатъчно пари ли са, за да мога да живея нормално в Пловдив?
На мен ми се струва малко, защото си правих следната груба калкулация:
доход: 1200лв

разходи:
ток 200лв
вода 30лв
храна 200лв
ядене навън през работно време 100лв
нет и ТВ 35лв
мобилен 25лв
кола (винетки, застраховки, ремонт, т.н.) средно: 100лв
гориво 100лв
фитнес 40лв

разлика 390лв?

Това са основните неща и дори не съм включил разходи като ресторант, бар, кино, театър и други излизания, а идеално би трябвало да заделям и пари за почивка, дрехи и сместяване... Flushed

Реални ли са ми месечните сметки по-горе и ако не, какви биха били?

Благодаря предварително за вашите отговори и моля, нека да отговарят хора, които в момента живеят в Плд.

Според мен сам човек,със заплата 1200лв може да си живее добре тук.А пък малко и сметките ти не са реални според мен.
1-ток 200лв може да имаш само зимата и то за 1-2 месеца макс.На нас с ММ най-високата сметка този сезон ни беше 120лв,като сме пускали всяка вечер отопление.
2-вода 30лв също ми се вижда доста.Ние сме 2ма и на месец плащаме по 15лв вода горе долу,при положение че и се пере през ден и чиний се мият всеки ден на ръка,а не на миялна.
3-разходите за колата също ми се виждат доста,за една година ти се събират 1200лв,ако ги смяташ средно по 100 на месец,но там ще замълча тъй като не съм толкова запозната.
Като цяло,най-важното е дали на теб ти се иска да се прибереш или не. Simple Smile Успех във взимането на правилното за теб решение!

Благодаря за бързите отговори.  А относно разходите за храна, добре ли съм ги сметнал?

# 4
  • Мнения: 547
Ами храната си е добре според мен.Сам човек с 200лв на месец може да си купи разнообразна храна,без да се лишава от нещо Simple Smile И на обяд ако имаш 20 раб.дни х 5лв , ето ти ги 100лв. Simple Smile Попринцип Нет+ТВ има и за по-малко от 35лв,но не съм го коментирала,защото всеки си има предпочитания за канали и пакети.Нашия е 27лв , 300+ канала и Интернет Simple Smile

# 5
  • Мнения: 884
Нашата сметка за целия зимен период за ток най-високата беше 140 лева а най-ниската 120 лева,като климатика не се спираше изобщо.Началото на този месец вече сме го спрели,защото е топло.За вода също 20 лева е добре.За кола имаш един път в годината 97 лева винетка.Застраховката(гражданската) нашата е на 4 пъти по 30 лева.Ремонти зависи каква ти е колата и въпрос на късмет.Гориво ние сме на бензин и газ и даже много ще ни е 100 лева на месец.Мобилен 15 е моя мъжа ми  няма.Кабелна нямаме гледаме филми онлайн,интернет 13 лева.За храна не мога да преценя за двама човека дали стига,защото каквото ни се яде това си взимаме и правим,не се ограничаваме нито да си следим разходите.

# 6
  • Мнения: 2 998
3-разходите за колата също ми се виждат доста,за една година ти се събират 1200лв,ако ги смяташ средно по 100 на месец,но там ще замълча тъй като не съм толкова запозната.
Специално тук мога да направя примерна разбивка как лесно стават 1200лв на година. Гражданска 250лв, ако колата е над 100к.с. - 300лв данък, смяна на гуми + обслужване - 150лв и остават 500лв за каско и някой малък ремонт.

# 7
  • Мнения: 30 802
В Пловдив може да си договориш и по-добри заплати от 1,200, зависи от сектора. Но иначе може да ти е по-изгодно да си дадеш жилището под наем и да вземеш по-малко, или нещо такова. Иначе животът е евтин в едни измерения, скъп в други.

# 8
  • Мнения: 2 488
В Пловдив 1200 лв. спокойно стигат за сам човек и то при положение, че няма да плащаш наем. Но все пак много зависи от начина на живот. На някои и 3000 няма да им стигне.

# 9
  • Мнения: 4 871
Да, както са ти казали и в предните коментари, никакъв проблем няма да е с 1 200лв. да живееш в Пловдив и то сам човек. Макар че познавам хора, които си живеят спокойно с толкова и издържат семейството (тоест заплатите на двамата правят общо 1000+ лв.). Зависи ти какъв човек си-обичаш ли да си угаждаш и много ли харчиш или си спестовник.

# 10
  • Мнения: 54 420
В Пловдив 1200 лв. спокойно стигат за сам човек и то при положение, че няма да плащаш наем. Но все пак много зависи от начина на живот. На някои и 3000 няма да им стигне.

+1 Peace
Ако не осъмваш по баровете, спокойно ще ти стигнат.
Ток 200 лв. за сам човек е прекалено за топъл град като Пловдив.

# 11
  • Мнения: 489
Прихода е добър,но зависи какъв ти е живота след работа.Аз като бях ерген взимах същите пари които взимам и сега и все нямах(ядене по ресторанти,разходи по жени,барове,казина),живеех при родителите и сметки не съм плащал,след като се ожених по-добре се справям,а и заделям.Говоря за доход 1500лв.Ергенският живот е скъпа работа,но зависи от човека.Така че ти си знаеш.

# 12
  • Мнения: 10
Прихода е добър,но зависи какъв ти е живота след работа.Аз като бях ерген взимах същите пари които взимам и сега и все нямах(ядене по ресторанти,разходи по жени,барове,казина),живеех при родителите и сметки не съм плащал,след като се ожених по-добре се справям,а и заделям.Говоря за доход 1500лв.Ергенският живот е скъпа работа,но зависи от човека.Така че ти си знаеш.

Прав си. Smile Мен точно живота след работа ме притеснява, че като си идвам на почивка в Бг и виждам как хвърчат парите. Най-вероятно няма да мога да спестявам много, но пък си струва да опитам. Все пак БГ си е у дома.
     

# 13
  • Мнения: 30 802
Не че нещо, но в Пловдив около 99% от социалния живот е да минеш 2-3 пъти по стъргалото, а това си е безплатно.

# 14
  • Мнения: 10
В Пловдив може да си договориш и по-добри заплати от 1,200, зависи от сектора. Но иначе може да ти е по-изгодно да си дадеш жилището под наем и да вземеш по-малко, или нещо такова. Иначе животът е евтин в едни измерения, скъп в други.
Със сугурност, но много зависи от сектора. Примерно ИТ 1200лв. е стартовата заплата като гледам. А относно жилището тук много не съм съгласен. Като гледам 1-едностаен е около 250-350лв и са голяма мизерия, а един 3- стаен апартамен го дават за 400лв. Тоест, не мисля, че си струва нервите и разправията да се спести 50лв до 100лв макс на месец и това е само ако моят имот е даден под наем на 100% от времето, което не винаги е така. Добавяйки риска и неодобството да живееш в друго жилище, за мен това не е добра опция. Wink

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
200 лева за храна на месец е смехотворно, освен ако не се консумират само хляб и кренвирши.... иначе 1200 лева може и да стигнат за ток, вода, храна и т.н., но ако харчиш много за дрехи, излизания по заведения и т.н. - невъзможно

# 16
  • Мнения: 547
При положение,че тези 200лв не включват хранене през деня,не виждам кое му е смехотворното.За 6-7лв средно на ден,не може човек да си осигури едно хранене ли ?

# 17
  • Мнения: 10
При положение,че тези 200лв не включват хранене през деня,не виждам кое му е смехотворното.За 6-7лв средно на ден,не може човек да си осигури едно хранене ли ?

И аз смятам, че е напълно нормално за сам човек. Аз съм ходил на бързо хранене в Пловдив, когато съм си идвал и е около 4-5лв една порция. Тоест, аз за 10лв. може и въобще да не готвя. Но естествено това няма да е така, при положение, че ще готвя няма начин да не се справя с бюджет от 200лв. за месеца и не виждам кое му смехотворното.Smirk

# 18
  • Мнения: 3 610
200 лева за храна на месец е смехотворно, освен ако не се консумират само хляб и кренвирши.... иначе 1200 лева може и да стигнат за ток, вода, храна и т.н., но ако харчиш много за дрехи, излизания по заведения и т.н. - невъзможно
Аз не вярвам с 200лв само за храна на месец да стигат. 1200 заплата ако не пушиш и не пиеш си е добре.Като се има предвид евентуално да расте  заплатата.По принцип храна и всичко останало в Бг е скъпо сам можеш да направиш разликата щом си в чужбина.

# 19
  • Мнения: 547
Е стига бе хора,по вашите сметки, ние където работим за 700лв трябва да умираме от глад GrinningGrinning

# 20
  • Мнения: 3 610
Е стига бе хора,по вашите сметки, ние където работим за 700лв трябва да умираме от глад GrinningGrinning
НЕ съм казал такова нещо,просто смятам ,че с 200лв само за храна не невъзможно но може би доста трудно.Даже идея в главата  си нямам за 30дни какво ще пазарувам и да се събера в 200лв.Ясно е че ако се налага и с по малко ще се кара но на тези скъпи храни направо недоумявам.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
ами то е ясно, че човек се простира според чергата си, като нямаш пари, и само хляб ще ядеш...., но говорим по принцип,  за  нормална храна като месо, риба, зеленчуци, плодове, и ядене навън от време на време -ти трябват мин. 600 лева на месец

# 22
  • Мнения: 54 420
Ако се храни само навън, може и да не му стигнат 600 лв.
Ако си приготвя домашна храна, 200 лв. за сам човек са предостатъчно. Без алкохол.

# 23
  • Мнения: 3 610
Ако се храни само навън, може и да не му стигнат 600 лв.
Ако си приготвя домашна храна, 200 лв. за сам човек са предостатъчно. Без алкохол.
Може би, ако ядеш една манджа по 3 4 дни.

# 24
  • Мнения: 54 420
Ако се храни само навън, може и да не му стигнат 600 лв.
Ако си приготвя домашна храна, 200 лв. за сам човек са предостатъчно. Без алкохол.
Може би, ако ядеш една манджа по 3 4 дни.

Искаш да кажеш, че като готвиш всеки ден, хвърляш храна? Thinking
Нещо не схващам?

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
по-скоро  200 лева могат да стигнат само ако ядеш домашна храна, и то предимно евтина- хляб, варива, картофи, ориз и т.н., за месо, риба и плодове и зеленчуци - няма начин да стигнат

# 26
  • Мнения: 3 610
Ако се храни само навън, може и да не му стигнат 600 лв.
Ако си приготвя домашна храна, 200 лв. за сам човек са предостатъчно. Без алкохол.
Може би, ако ядеш една манджа по 3 4 дни.

Искаш да кажеш, че като готвиш всеки ден, хвърляш храна? Thinking
Нещо не схващам?
Готвя всеки ден по малко различна храна.Ако се стискаш  или нямаш доходи хората готвят по много и ядат няколко дни едно и също.

# 27
  • Мнения: 54 420
Ако си правиш сметката, няма значение дали готвиш всеки ден или на 3 дни.
Но ако готвиш всеки ден за двама, а си сам, ще хвърляш.

# 28
  • Мнения: 547
Добре де,тези коита казват,че трябват по 600лв за храна,вие на едно готвене взимате за 20лв продукти ли?? При положение че килограм месо е 7-8лв,рибата е 12-13лв... вие какво ядете за вечеря?!?

# 29
  • Мнения: 3 610
Добре де,тези коита казват,че трябват по 600лв за храна,вие на едно готвене взимате за 20лв продукти ли?? При положение че килограм месо е 7-8лв,рибата е 12-13лв... вие какво ядете за вечеря?!?
По скоро пазаруваме у дома по скъпа храна и си угаждаме.

# 30
  • Мнения: 547
Разбирам ви и няма нищо лошо в това,който има възможност нека си взима.Но въпроса е колко пари трябват за 1 човек ,за да се храни нормално.Нито само на боб,ориз и макарони,нито и само филе от сьомга,трюфели,телешки стек и т.н.

# 31
  • Мнения: 3 610
Разбирам ви и няма нищо лошо в това,който има възможност нека си взима.Но въпроса е колко пари трябват за 1 човек ,за да се храни нормално.Нито само на боб,ориз и макарони,нито и само филе от сьомга,трюфели,телешки стек и т.н.
Когато бях сам си направих един експеримент преди 8г г беше,реших да харча малко и си поставих бюджет от 10лв на ден не пуша.Оправих се но сега цените са по високи и не знам.Но всеки може да си прави сметката.Ние също си я правим иначе  къде ще му излезе края.

# 32
  • Мнения: X
Не става въпрос само за храна - ами сложете санитарни материали, козметика, лекарства, непредвидени разходи. Ами дрехи, обувки? Колко от Вас излизат с пълна колиичка от магазина под 100 лв и пак нещо липсва? Цените на храните са безбожни сравнено с доходите, в UK супермаркетите почти всичко е по-евтино или на подобна цена като тук а доходите са си други. Има много скрити разходи за които човек не се сеща и като се огледа хоп парите свършили ... Щом 390 остатък на човека му се струват малко значи е свикнал да разчита на повече.

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
Добре де,тези коита казват,че трябват по 600лв за храна,вие на едно готвене взимате за 20лв продукти ли?? При положение че килограм месо е 7-8лв,рибата е 12-13лв... вие какво ядете за вечеря?!?
20 лева е на ден - има поне 3  хранения, ядем основно месо, риба, плодове зеленчуци, млечни и ядки

# 34
  • Мнения: 547
Тази сума е само за вечеря през седмицата.През уикенда да, ще има и още едно ядене. Simple Smile

# 35
  • Мнения: 110
Лично според мен през седмицата ти трябват около 5-7лв за обяд, 8-10лв за вечеря... Почивните дни 20-25лв за ден...
За ток 100-150лв зимата, лятото 80-100лв. Водата надали повече от 10-15лв. Кабелна, нет, ТВ - 50-70лв.
За колата - гориво зависи на какво е и колко км ще караш... на мен ми е около 150лв - газ/бензин, но правя 1300+км/месец/
Поддръжката мисля е над 100лв на месец за колата за годината. Отделно по 100лв на месец за дом. потреби/дрехи/обувки...
!200лв е хубава стартова заплата за Пловдив и за сам човек ще ти е добре, особенно в собствено жилище... Но спестяването не мисля, че ще ти се получава всеки месец Simple Smile

# 36
  • Мнения: 8 804
1200 лв за сам човек без наем покрива всички разходи, ако не си решил да живееш като коронована особа. За спестяване от първия месец е по-добре да не мислиш в началото. 1200 лв разбирам е стартова заплата. В зависимост от това в кой сектор работиш, тя може да порасне и двойно, ако се справяш добре с работата. Може да си смениш работното място и с по-доходно. В момента в Пловдив има невероятно търсене на квалифицирани млади хора, нуждата от кадри е крещяща, така че можеш да очакваш добри приходи, чувствително над 1200 лв, ако си ценен специалист. Няма опасност да имаш финансови проблеми с такава заплата, или да останеш без работа, ако нещо не ти си получи на това място, положението е променено в положителна посока.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 14 405
Добре де,тези коита казват,че трябват по 600лв за храна,вие на едно готвене взимате за 20лв продукти ли?? При положение че килограм месо е 7-8лв,рибата е 12-13лв... вие какво ядете за вечеря?!?
ИзФърлят се, много ясно. Някак си, изглежда, е въпрос на престиж ли, не знам на какво, да заявиш дори не толкова, че печелиш добре, колкото че си много светнат по всички тенденции на здравословното хранене, уважаваш тялото си (или друг аналогичен лаф) и ядеш само "качествена храна", каквото и да значи това, която пък качествена храна не е оная масовата, дето се купува от кварталния магазин, ми нещо друго.
И естествено, че всички можем да изяждаме няколко пъти по 600 лева на месец, въпросът е, че с 200 за вечеря на месец изобщо не опираш до само боб и картофи.
Присъединявам се към другите мнения - 1200 спокойно могат да стигат и сметките са горе-долу точни, но много зависи какви навици имаш.

# 38
  • Мнения: 3 610
Добре де,тези коита казват,че трябват по 600лв за храна,вие на едно готвене взимате за 20лв продукти ли?? При положение че килограм месо е 7-8лв,рибата е 12-13лв... вие какво ядете за вечеря?!?
ИзФърлят се, много ясно. Някак си, изглежда, е въпрос на престиж ли, не знам на какво, да заявиш дори не толкова, че печелиш добре, колкото че си много светнат по всички тенденции на здравословното хранене, уважаваш тялото си (или друг аналогичен лаф) и ядеш само "качествена храна", каквото и да значи това, която пък качествена храна не е оная масовата, дето се купува от кварталния магазин, ми нещо друго.
И естествено, че всички можем да изяждаме няколко пъти по 600 лева на месец, въпросът е, че с 200 за вечеря на месец изобщо не опираш до само боб и картофи.
Присъединявам се към другите мнения - 1200 спокойно могат да стигат и сметките са горе-долу точни, но много зависи какви навици имаш.
Сподели моля те, как и с каква храна изкарваш месец с 200лв?

# 39
  • Мнения: 8 804
Добре де,тези коита казват,че трябват по 600лв за храна,вие на едно готвене взимате за 20лв продукти ли?? При положение че килограм месо е 7-8лв,рибата е 12-13лв... вие какво ядете за вечеря?!?
ИзФърлят се, много ясно. Някак си, изглежда, е въпрос на престиж ли, не знам на какво, да заявиш дори не толкова, че печелиш добре, колкото че си много светнат по всички тенденции на здравословното хранене, уважаваш тялото си (или друг аналогичен лаф) и ядеш само "качествена храна", каквото и да значи това, която пък качествена храна не е оная масовата, дето се купува от кварталния магазин, ми нещо друго.
И естествено, че всички можем да изяждаме няколко пъти по 600 лева на месец, въпросът е, че с 200 за вечеря на месец изобщо не опираш до само боб и картофи.
Присъединявам се към другите мнения - 1200 спокойно могат да стигат и сметките са горе-долу точни, но много зависи какви навици имаш.
Сподели моля те, как и с каква храна изкарваш месец с 200лв?

Айде не почвайте със заяждания, моля! .Аз изкарвам месеца с 100 лв, но има причина да живея с толкова. Така че и с 200 лв може, не се знае за какъв случай става дума.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 14 405
Боб и картофи. И това прави 200 само за вечеря, да подчертаем. Grinning
Както писа потребителката по-горе, хората с доход 700 сигурно само картофи маат.

# 41
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 759
С 200 лв се храним двама вкъщи. Купувам сезонни плодове и зеленчуци, месо, риба, яйца, мляко /прясно и си квася/ и млечни. Боб, картофи и ориз, някои консерви са ми дотации от село, но ги ядем 1-2 пъти месечно. А и те не се произвеждат без пари. Хляб си пека вкъщи, сладкиши също не купувам, но продуктите за тях са от магазина. С тези пари закусваме, обядвам /нося си от вкъщи/ и вечеряме. Храним се разнообразно и здравословно, но не и разточително. Купувам качествени суровини, но не и скъпи поначало такива. Луксозни храни купувам по празници, но няма интерес вкъщи към тях. Салами и полуфабрикати вкъщи не влизат, както и никакъв джънк. Така че, ако си сложа разценка и на това, което ми идва от село, макс с 300 лв се храним 3 пъти аз и 2 пъти ММ. Като цяло, ако се храниш здравословно, без да е излишно разточително, 200 лв за вечеря са напълно достатъчни.
Сметки - 3-ма с 2 климатика - 159 лв най-висока сметка, лятото сме 2-ма - 45-50 лв, пак с 2 климатика, но работят само от 18 до 7 и то не двата заедно. Вода - 20-30 лв месечно в зависимост дали сме 2-ма или 3-ма. По заведения почти не ходим, но пък пътуваме много през уикендите.
Тези пари за сам човек ще ти стигат и ще ти остават даже.

# 42
  • Мнения: 3 610
Добре де,тези коита казват,че трябват по 600лв за храна,вие на едно готвене взимате за 20лв продукти ли?? При положение че килограм месо е 7-8лв,рибата е 12-13лв... вие какво ядете за вечеря?!?
ИзФърлят се, много ясно. Някак си, изглежда, е въпрос на престиж ли, не знам на какво, да заявиш дори не толкова, че печелиш добре, колкото че си много светнат по всички тенденции на здравословното хранене, уважаваш тялото си (или друг аналогичен лаф) и ядеш само "качествена храна", каквото и да значи това, която пък качествена храна не е оная масовата, дето се купува от кварталния магазин, ми нещо друго.
И естествено, че всички можем да изяждаме няколко пъти по 600 лева на месец, въпросът е, че с 200 за вечеря на месец изобщо не опираш до само боб и картофи.
Присъединявам се към другите мнения - 1200 спокойно могат да стигат и сметките са горе-долу точни, но много зависи какви навици имаш.
Сподели моля те, как и с каква храна изкарваш месец с 200лв?

Айде не почвайте със заяждания, моля! .Аз изкарвам месеца с 100 лв, но има причина да живея с толкова. Така че и с 200 лв може, не се знае за какъв случай става дума.
Щом ти се вижда заяждане ок.Аз искам да ми се обясни как точно става с тези 200лв да се изкара месец не визирам кой как и защо живее с по малко или повече.

# 43
  • Мнения: 82
1200 лв за сам човек в Пловдив стигат за нормален живот, без да се живее на широко и без да се заделят пари.
Горе долу нещата изглеждат така в основни линии
Ток 150 лв зимен период за сам човек, 70 лв летен период.
Нет + тв - 30 лв
вода - 10-15 лв
gsm - нормален план с нет и минути - 20-25 лв
гориво - е, много зависи  - но поне 150 на месец според мен
храна - обяд 10 лв (нещо дребно, но не дюнер, ако е дюнер 4-5 лв)
хранене вкъщи - поне 300 на месец
ако ходиш по ресторанти за хранене вечер слагай поне по 20 лв на излизане с бирата Smile Да кажем веднъж седмично
на бар - поне по 30 лв на излизане, като това е минимума. Ако ходиш 2 пъти на месец да го сложим 60.
Има супер много дреболии, които са си сума, тоалетна хартия, дезодоранти, шампоани, ножчета, абе сметни го към 50 лв има-няма
фитнес - пак зависи, но минимум 50
Дотука сместихме в 1200 лв
Почивки, дрехи, техника, изгъзици няма. Разходка до мола с девойка пак няма. Smiley  Винетки, данъци, каско, ремонти - смяташ отделно .Това е в общи линии, пък ти си прецени на какво си свикнал. Инак не е зле. Друго си е у дома.

# 44
  • Мнения: X
Човекът е сам, ами ако се ожени, ами деца? Помислете си за разликите в стандарта тук и там. Двама в БГ си живеят добре ако единият взима такава заплата, ама като дойдат децата - памперси, пюрета, лекарства и куп други неща, просто парите си изтичат. Все пак има жилище, няма да трябва да се отделя за наем или импотека. Ако обаче в жилището живеят и родителите и се ожени, ще трябва и това перо да сложи. Въобще млад и неженен, не под наем е супер в БГ, ама после става сложно ...

# 45
  • Мнения: 30 802
Е те ако са двама с подобни заплати, даже е по-добре: делят едни режийни. Ако си толкова закъсал с парите - ми няма да купуваш пюрета, те не са задължителни.

# 46
  • Мнения: 4 871
Спаркълс, сякаш хората не гледат семейства и с по-малко пари! Плюс това жена  му се предполага, че също ще работи и ще изкарва някаква заплата. Изобщо няма да е проблем да се справят.

# 47
  • Мнения: 9 052
Нероден Петко сега. Той пита за себе си ... а какво ще стане евентуално ...

# 48
  • Мнения: 656
Ток 200 лв. за сам човек дори и с отопление ми се струва нереално високо. Ние като 4-членно сем.(с винаги човек/бебе вкъщи) в София най-много сме имали 110 лв. /месец за всичко. А ти ще си на работа през голяма част от деня.
Иначе сме живели в Пловдив и сега често ходим на почивки там, винаги ми е по-евтино от София. За разстоянията да не говорим колко са кратки. Нерална мечта ми е да живея там и да ходя с велосипед на работа ммммм Simple Smile

# 49
  • Мнения: 656
Е те ако са двама с подобни заплати, даже е по-добре: делят едни режийни. Ако си толкова закъсал с парите - ми няма да купуваш пюрета, те не са задължителни.

Пюрета като сериозен разход = паднам от смях!
Бебето/децата винаги са ни били най-малкия разход.
Просто не разбирам хората с деца какво мрънкат че е скъпо...

# 50
  • Мнения: 30 802
Абе нека заплатата ти е 800 лева и ако искаш да даваш дори само 5 лева на ден за едно плодово и едно пюре за обяд, това са ти 150 лева на месец - за човек с ниска заплата са много сериозно перо.

# 51
  • Мнения: X
Ами аз гледах дете на минимално майчинство 240 лв и мъжът ми остана безработен, хич не ми беше весело. Само памперсите ни бяха 100 лв. на месец. Много силно изпаднах от системата (дето я няма в бг) тогава. Сравнявах с цените на дрехи, памперси, пюрета и детските в UK, които се получват без минимален доход и се ядосвах на политиците и търговците дето печелят яко на наш гръб. За малко да се върна в UK, но мъжът ми си намери работа,  излязохме да живеем отделно, аз се разработих от в къщи, но онзи период още ми горчи и най-вече как са надути цените в бг на много от нещата. Човек като е бил в чужбина може доста да се разочарова като се върне. Ако иска само дискотеки и пиене, те тук определено са по-евтини, ако обаче се стреми към стандарт - 1200 не е кой знае каква заплата в момента.

# 52
  • Мнения: 110
Човекът е сам, ами ако се ожени, ами деца? Помислете си за разликите в стандарта тук и там. Двама в БГ си живеят добре ако единият взима такава заплата, ама като дойдат децата - памперси, пюрета, лекарства и куп други неща, просто парите си изтичат. Все пак има жилище, няма да трябва да се отделя за наем или импотека. Ако обаче в жилището живеят и родителите и се ожени, ще трябва и това перо да сложи. Въобще млад и неженен, не под наем е супер в БГ, ама после става сложно ...

Те докато дойдат жената и децата, ще му вдигнат заплатата Simple Smile

# 53
  • Мнения: X
Човекът е сам, ами ако се ожени, ами деца? Помислете си за разликите в стандарта тук и там. Двама в БГ си живеят добре ако единият взима такава заплата, ама като дойдат децата - памперси, пюрета, лекарства и куп други неща, просто парите си изтичат. Все пак има жилище, няма да трябва да се отделя за наем или импотека. Ако обаче в жилището живеят и родителите и се ожени, ще трябва и това перо да сложи. Въобще млад и неженен, не под наем е супер в БГ, ама после става сложно ...

Те докато дойдат жената и децата, ще му вдигнат заплатата Simple Smile

Според най-новите тенденции тогава ги уволняват защото били стари ...Laughing

# 54
  • Мнения: 598
Айде стига сте го плашили човека с това колко големи щели да му бъдат разходите. Ако се простира според чергата си и умее да си прави бюджет и живее според него, хич няма и да живее зле. Не с екзотични почивки в чужбина, разбира се или други подобни екстри, но определено ще е над средното ниво на живот за града. А като има жена и деца нали и жена му ще има доходи, няма нужда да се мисли отсега за това. Масово заплатите са под тази и хората се справят. А с времето и доходите може да се повишават.
Когато започнах да живея в Пловдив преди известно време имах многократно по-ниска от споменатата заплата и бях под наем (стая под наем, нямах пари за цяла квартира). Справях се и не съм гладувала. Когато човек умее да си прави сметката, парите винаги стигат, независимо колко са те. А ако е с широки пръсти и ограничени доходи, тогава е проблем, да. Голям. Но в заключение, с 1200 заплата ще се справя чудесно тук, стига да си прави сметката и първо да отделя пари за сметки, наем и всички дължими плащания, а после останалото разпредели по пера и ползва от тях по предназначение.

# 55
  • Мнения: X
По принцип в  Пловдив 1200 е заплата за специалисти в добрите фирми, това е горния праг, ако човекът иска повече трябва да премине към мениджърско ниво. Тук вече играят други фактори - симпатии, връзки, подмазване, не само квалификация, ако е добър в тези области може и да скочи нагоре. С мъжа ми 2009 преди да се приберем в БГ можехме да спестяваме 700 лв. месечно в УК ако се бяхме задоволили с неквалифицираната работа като чистачи той работеше само 2 дни в седмицата, а аз по 5 часа на ден на минимална заплата, само дето не искахме неквалифицирана ... Ако човекът напуска квалифицирана работа в чужбина, за да може в бг да му остават остават 300-400 лв след най-базовите разходи по-добре да помисли пак ...

# 56
  • Мнения: X
Е те ако са двама с подобни заплати, даже е по-добре: делят едни режийни. Ако си толкова закъсал с парите - ми няма да купуваш пюрета, те не са задължителни.

Пюрета като сериозен разход = паднам от смях!
Бебето/децата винаги са ни били най-малкия разход.
Просто не разбирам хората с деца какво мрънкат че е скъпо...
По мои спомени българските пюрета бяха около левче, по 2 на ден - 60 лв месечно и памперси - 100 лв, кремчета, лекарства (които в България са платени (за разлика от УК за децата и хората над 65 години мисля) и специално за деца ужасно скъпи - антибиотик 15 лв., сиропче 10 лв, панадол,нурофен по 6-7 лв.), да не говорим че яслите и градините само ги разболяват и Да живее фармацията ! В бг е така ... Млад, неженен със собствено жилище все пак е добър базов статус за бг ...

# 57
  • Мнения: 30 802
Абе то май сериозно всички бягат от Филибето в Лондон заради социала...

Интересно ми е в каква област са тия 1,200 лева.

# 58
  • Мнения: X
Абе то май сериозно всички бягат от Филибето в Лондон заради социала...

Интересно ми е в каква област са тия 1,200 лева.
Средни специалисти в предприятията с чужд капитал около Пловдив.
С мръсна работа в Лондон може да изкараш колкото среден специалист в Пловдив.

Последна редакция: вт, 24 апр 2018, 23:19 от Анонимен

# 59
  • Мнения: 30 802
Ама инжененерни кадри ли, администратори ли?

# 60
  • Мнения: X
Ама инжененерни кадри ли, администратори ли?
Администраторите понякога взимат повече от другите средни специалисти, нали са близо до шефа. Също технически и сервизни специалисти, закупуване, доставки в отделите. Не мениджъри. Вече за ИТ заплатите са други ... За такива условия съм чувала, 1200 е горния праг, започват 200-300 надолу и то хубавите западни фирми със социални придобивки. Мениджърите обикновено си ги довеждат отвън...

# 61
  • Мнения: 30 802
Аз се чудя, ако идваш от чужбина и знаеш език на ниво - какво ще правиш по производствата, има позиции за хора с езици и сигурно взимат повече от 1200.

# 62
  • Мнения: 10
Благодаря на всички за отговорите до момента. Виждам, че вече ми намерихте жена и си имаме и бебче , няма лошо, надявам се и това да стане в бъдеще. Simple Smile Да, ще напусна квалифицирана работа в чужбина, но винаги мога да се върна ако пожелая. Просто искам да живея там, където се чувствам у дома и между свои хора. За мен чужбина не е за сам човек, виж ако имах семейство може би...

Изглежда има доста хора с различни мнения по въпроса. Не знам дали стана ясно, че говоря за сам човек? Доста хора казвате, че 1200лв. за сам човек са малко за що годе нормален начин на живот, няма да ми остават пари за излизане, ще мизерствам, няма да спестявам и т.н. , как тогава се справяте не разбирам? Също ми е интересно, както споменаваше някой в поста си 1200лв. е не лоша заплата за квалифициран човек, а и като сравня заплатите в jobs.bg, те са масово 800-1400лв., явно това са заплатите в Пловдив за почти всички сектори нали така? Вие хора по 2000лв и отгоре на човек ли взимате всички, аз само с ИТ специалисти и международни шофъори ли си пиша?

# 63
  • Мнения: X
Аз пиша така, защото връщането в бг, както и отиването отново в чужбина е ново начало, а всяко ново начало е трудно и човек трябва да се замисли. По моя опит хората живяли дълго в чужбина трудно свикват с някои неуредици в бг и много от тях отново се връщат в чужбина.   Аз лично се отказах от постоянна емиграция преди години от идеализъм и наистина доволна съм че съм  близо до близките си (затова се и отказах) но по отношение на материалното положение като интелигент в България не мисля че имам материалното спокойствие, което бих искала, посрещам си разходите както и Вие ще можете с 1200 лв., но не мога спокойно да пътувам по света и се чувствам ограничена от обстоятелствата. Споменах децата, защото най- вероятно скоро ще Ви се случи (и сигурно в бг по-лесно ще намерите сродна душа), но това е моментът в който животът малко или много излиза от Вашия контрол и в този момент неуредиците се усещат най-много. Иначе 1200 е много добра чиста заплата за среден специалист, особено в Пловдив. Ако сте над това ниво може да очаквате и повече. Иначе в бг всичко е по-сладко дори въздухът си мирише на родно, така е, и все пак си помислете да не паднете от високо ...

# 64
  • Мнения: X
Аз се чудя, ако идваш от чужбина и знаеш език на ниво - какво ще правиш по производствата, има позиции за хора с езици и сигурно взимат повече от 1200.
Аз съм от хората с езици, по толкова взимат максимум (немениджърско ниво)

# 65
  • Мнения: 54 420
Тези 1200 бруто ли са?

# 66
# 67
  • Мнения: 30 802
Аз само да напомня, че ако имаш интернет връзка, то "в Пловдив съм" става много относително понятие.

# 68
  • Мнения: 3 610
С 1,2к ще си живееш прекрасно в Бг. Щом те влече насам не го мисли живей така както искаш малко хора го правят в Бг.

# 69
  • Мнения: X
Това което имах предвид аз че в БГ още ни правят на маймуни в някои отношения, но все пак се вижда светлина в тунела ... Но все пак на запад българин да има квалифицирана работа е постижение и е не трябва да се загърбва с лека ръка, ако човекът не смята че е постигнал всичките си "материални" цели все още, може да постои още малко. Иначе за борещите се в бг 1200 е много добре нето и не е толкова често срещано все още в Пловдив. Да се прибереш с оферта за работа е доста плавен преход...

# 70
# 71
  • Мнения: 5 820
   Като ще живеете в собствено жилище и няма да плащате наем, няма как да не ви стигнат 1200.00 лв. Повечето хора в големите градове взимат такива заплати, но плащат и квартира. Все пак съумяват да вържат двата края. Да не говорим, че в малките градове взимат заплати по 500-600 лв. и живеят и на квартира, като квартирите и в тези градове не са никак евтини. Относно яденето - ще готвите вкъщи и ще взимате храна за работата, за да спестите пари. Като е необходимо, ще се яде едно ястие 3 или 4 дни. Ако обичате да се угаждате в храната и не ядете едно и също ястие всеки ден, няма как да ви стигнат парите.

# 72
  • Мнения: 423
Животът е едно приключение. Когато човек се чувства в свои води и е сред приятели парите нямат значение. Ако не ви стигат тези пари   винаги има начин да се изкарват допълнително. 
Калеко ми казва: " Ерген човек пари не държи". Прав е. Работила съм и за по 2 000 и пари съм нямала. Не съм се лишавала от нищо, дори почивки. Сега съм семейна и тричленно семейство се оправя с около 1500 лв и пак има ресторанти, пари за култура и т.н.  Затова направете каквото ви казва сърцето

# 73
  • Мнения: 1 355
Прочетох всичко с голям интерес, защото аз също обмислям завръщане в един друг град и от една друга чужбина. Още щом споделя с познатите си, веднага ме атакуват - какво съм щяла да правя, щяла съм да мизерствам с тия ниски заплати, сякаш хората в БГ нямат живот.
Аз обаче прекрасно те разбирам и каквото и решение да вземеш, желая ти успех!

# 74
  • Мнения: 9 052
vion отчасти са прави. като си помислиш малко ти си се преместила от този град и си оставила място. То не е останало празно, някой е дошъл и го е заел. Т.е. има опасност да те мобнат , особено ако има недостиг на раб. места или на нещо там.  Дори от роднини би могло да се очаква като пример давам бабата е удобна бавачка на единия внук и сега пристигате с още един ... и ставате от забавен гост на конкуренция и трън в петата/.  Само пример давам.

# 75
  • София
  • Мнения: 3 070
Аз не живея в Пловдив, но искам да уточня нещо - с половинка ще ви е много по-лесно, защото разходите ще са почти същите - кола, режийни от рода на ток, вода, кабелна, интернет, а доходите се увеличават обикновено, защото и жената работи. Дете като дойде, дай Боже - чак тогава разходите се увеличават.

# 76
  • Мнения: 344
Вече 20 години живея в София.Това е най-голямата ми грешка в живота.Бях млада и се поддадох на красиви обещания....Е поне отгледах децата си.Синът ми е завърши бакалавър и чакам Март месец 2019г. дъщеря ми да завърши докторантура.Тогава нищо не би ме спряло да се прибера в родния ми град.Трудно пловдинчанин може да стане софиянец.При мен не се получи.

# 77
  • Мнения: 171
За да не отварям нова тема, ще попитам тук.. Някой има ли информация какви са заплатите по магазините в моловете - Бершка,Манго, Нюйоркър... Къде са най-добре заплатени? Мисля да кандидатствам в някой магазин в новия Плаза мол, но не знам как вървят заплатите в този сектор

# 78
  • Мнения: 795
Здравейте, виждам, че темата е по-стара, но пък ми се струва подходяща да пиша в нея. Авторът я повдига във връзка с питане за чужбина, а аз във връзка с настоящата ситуация. Аз съм от малък град в област Пловдив, учих в София медии и ПР. Търсих работа известно време, но покрай създалите се обстоятелства  и разходите ми за наем и живот в София, се изнесох оттам. Просто ми беше много трудно да се справя.

Ориентирам се към Пловдив, не мога да ви опиша точно защо, но го чувствам по различен начин като атмосфера, не ми е толкова чужд и голям. Има си някакъв чар, хората  ми се струват по-ведри. Чудя се обаче къде мога да търся работа. Айде, в София толкова време вече е довело поне до някакви контакти и социална среда с хора от твоята сфера.
В нов град се започва отначало, докато срещнеш хора от един и същ професионален кръг и се утвърдиш като дисциплиниран и лоялен човек.

Искам да ви помоля за съвет и насоки. Знам английски C1 и испански  A1, имам опит в няколко онлайн медии и ПР агенция. Завърших медии и ПР. Стремя се да намеря нещо, което да е поне малко свързано с опита и квалификациите ми. Знам, че Пловдив има далеч по-малко медии, но къде мога да търся такива позиции или пък да си подавам автобиографията като проактивен начин за търсене на работа. Мисля, че добра възможност са и комуникационните отдели на някои компании. Използвам познатите платформи като jobs.bg., но иска да търся и други варианти.
Споделете, ако имате идеи. Благодаря ви много.

# 79
  • Мнения: 2 478
ralliee, здравей.
Пиши на Сирената, тя би те насочила най-добре, стига да й се занимава, и да не й губиш времето.

# 80
  • Мнения: 30 802
В Пловдив сериозни медии няма, нито ще направиш медийна кариера и ще научиш занаята. Има доста копирайтинг фирми, съдържание и подобни. Виж в джобса, непрекъснато излизат позиции. AII Datapro има, както и някои айти фирми, които търсят копирайтъри.

Ако харесваш града и си без деца и гадже, пробвай. Вече там контакти и познати в сектора...на твоето ниво едва ли ще са някакви невероятни, а има ЛинкедИн и онлайн репутация. По принцип работа с писане може да е дистанционна, така че да живееш в П-в и да работиш за софийски или чуждестранен клиент.

Общи условия

Активация на акаунт