Бебета, родени в чужбина - Нова тема

  • 49 292
  • 755
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 2 603
Да да, говорят. Те са във валтелина.

# 616
  • Мнения: 2 050
Tочно -39 не ме привлича, но аз си обичам зима и с нетърпение чакам да сме на студено през празниците, някак не ми е Коледно на топло по джапнки. Плюс това бонбонът не е виждал сняг и се надявам да му хареса. Макар че предния път се прибирахме март месец 2017 и беше хладно, той никак не беше във възторг да носи якета и шапки Grinning

Аа щях да питам и какво правите със здравната осигуровка? Ние се отписахме в НОИ и сега се чудя оттук ли някаква застраховка да вземем, но са ужасно скъпи - за детето само за няколко дни в Аржентина не помня 50 или 100лв беше. Има ли някакви варианти в България да си вземем нещо? На бебето ще правим сега акт за раждане, така че поне за тях няма нужда.

# 617
  • Мнения: X
Мамборге, ти ме уби! Егати температурите 😳 А вие къде разпускате? Изобщо какви забавления има там?
За нас, които идваме от топли места и големи градове, не е лесно. Норвежците нямат търпение да дойде това време на годината, за да карат скутери, да ходят на риболов на лед, да карат ски.
Има обществени зали, където можеш да ползваш басейн, СПА, сауна. Да играеш, какъвто спорт искаш. Да се запишеш на фитнес. Има разни културни дейности за децата - драма, арт, танци. Кино, търговски център. За най малките има бейби санг, два пъти в седмицата се събират, обменят информация относно отглеждането и развитието на децата.
На нас, честно казано ни е трудно да се впишем във всичко това, защото не обичаме да мръзнем. Те нямат проблем с това. Обличат термо дрехите и по цял ден бръмчат със скутерите или висят на дупката на лед.
Ние най-често ходим на разходки до съседните градове. Съчетаваме разходката с шопинг, хапваме, детето играе в някой детски кът, и така. През останалото време сме си у дома. Винаги си оставям нещо за пазаруване, за да можем да отскочим до магазина и да си направим разходка, да подишаме малко въздух. Това е общо взето...
Такова е мястото...

# 618
  • Германия
  • Мнения: 3 431
mamanorge, вие сте на края на света!! Уау
Благодаря, че споделяш, много ми е интересно. За мен това би било кошмар, да живея на толкова отдалечено и самотно място, а и аз също не обичам да мръзна 🥶

Не ми отговаряй ако не искаш, но какво работите там? Респективно, като тръгне малката на градина ти ще работиш ли? Чисто любопитство, няма да се обидя ако не ми отговориш 😉

# 619
  • Мнения: X
А, защо да не отговоря. Няма какво да се притеснявам. Аз ще започна работа, като хелпе плейър, а мъжа ми е инженер подръжка на машини и съоражения.

Последна редакция: пт, 14 дек 2018, 19:22 от Анонимен

# 620
  • Мнения: 1 478
В Англия има мелатонин сироп, дават го само на деца до горе долу 12г, но е само от педиатър в болница. Джипи не може да го изписва.

Mamanorge, страхотни снимки. Скоро гледах и от Свалбард, той нали също е норвежка територия. Хем ми се иска много да посетя такова място, да видя сиянието, да видя какво е полярна нощ, ама хич не ми се мръзне. Мисля, че беше писала преди за кратките дни през зимата, имате ли изобщо някаква светлина?

# 621
  • Мнения: X
В Англия има мелатонин сироп, дават го само на деца до горе долу 12г, но е само от педиатър в болница. Джипи не може да го изписва.

Mamanorge, страхотни снимки. Скоро гледах и от Свалбард, той нали също е норвежка територия. Хем ми се иска много да посетя такова място, да видя сиянието, да видя какво е полярна нощ, ама хич не ми се мръзне. Мисля, че беше писала преди за кратките дни през зимата, имате ли изобщо някаква светлина?
Ето малко снимки и на сиянието. Аз съм го виждала само в зелени нюанси.




Сега е тъмният период при нас. Слънце няма. Представи си здрач, сумрак. Така е до към 12 на обяд, след което става пълен мрак, вечер. Не съм сигурна, дали и по- рано не се стъмва. Утре ще снимам и ще ти покажа, как е като е “светло”.

# 622
  • Мнения: 2 050
Уау, каква красота! Аз пък май точно такива зелени нюанси не съм виждала (на снимка естествено Simple Smile), уникално красиво! След Сицилия и Сардиния с морските дарове и сиренцето освен да се насочвам към полярния кръг, пък барем от липсата на слънце изпадна в депресия и стопя качените килца от предната дестинация.

Ще ми е интересно и на мен “светлото” Grinning Аз съм била лятото в Москва с дългите дни и ми действаше много добре да е толкова светло в 11 вечерта. После обаче ми трябват добри щори за сън, че ми е неестествено в 4 сутринта да е като бял ден.

# 623
  • Мнения: 2 603
Наистина е много красиво, много интересно ми е било винаги какъв е животът по тези места. Аз не знам дали бих могла да се адаптирам особено за постоянно.

# 624
  • Мнения: 2 127
Благодаря и аз за снимките и разказа! Толкова различно живеят! Явно са много по-свързани с природата от нас... А как са към чужденците? Чувствате ли се приети?

Фиффи, на плажа по джапанки ми е по-коледно от зимно Токио, където от първи ноември до 24 декември има коледна украса, а на Коледа като се събудиш са прибрали елхите 😤

Тази седмица ще ходя да гледам детски градини! От фирмата се навиха да плащат и сега ще си избираме 😁

# 625
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Мама Норие супер ! Много ми харесва всичко във вашето селце или градче !
Браво и за работата какво точно ще правиш предполагам, че е като тукашните undersköterska или бъркам ?
Снимките на сиянието са прекрасни !
Иначе за скутерите и риболова и тук на север е много популярно. И карането на ски разбира се .

И Лео вече е болен и сме вкъщи днес и утре дано се оправи да не изпуснем Лусия тържеството в градината.

Сноуче браво каква градина ще търсите ?

# 626
  • Мнения: X
В момента е 09:28 и навън е така.

Две в едно, уж град го водят, но съвсем не е град, като онези, които ние знаем. Simple Smile
За работата, това е длъжност, която в Бг нямаме. Там след санитрката идва сестрата, ако не се лъжа. Тук хелпе плейъра е по средата. Тоест, аз ще се грижа за хората, но нямам право да им изписвам лекарства, а само да им ги давам. Има начин да уча две или три години или мисля да изкарам курс, но на този етап няма да е. Може би по-нататък.
Някой беше питал за хората. Ние сме в област Финнмарк, която е 2000 км от Осло, и до която се стига само с вътрешен полет със самолет. 😁 В тази област преобладават саамитата, местните индианци. Имат си свой парламент и език и самото им влияние тук много се усеща. Като цяло са странни хора, студени, дръпнати. Самите норвежци го казват.
На старото място, където бяхме, преобладаваха и едва сега тук, когато ми се наложи да ходя по разни институции, за да оправям документи ( полиция, градини, болница, банка)направих разликата.
Много по-дружелюбни, любезни и усмихнати са норвежците, но въпреки
 това сме много различни. Много...

# 627
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Да същото е, за което си мислих. Тук за да си легитимирана undersköterska се учи 1.5 г или има такава програма в гимназията. Не английски се казва practical nurse.

Аз започвам януари да уча за медицинска сестра 3 г бакалавър и докато уча мисля да работя точно като undersköterska.

Самите са различни и шведи и норвежци и финландци. Вие сега в норвежка или самска градина ще сте ?

Аз си представях че е още по тъмно по време на полярната нощ. А то е сумрак.

# 628
  • Мнения: X
Да същото е, за което си мислих. Тук за да си легитимирана undersköterska се учи 1.5 г или има такава програма в гимназията. Не английски се казва practical nurse.

Аз започвам януари да уча за медицинска сестра 3 г бакалавър и докато уча мисля да работя точно като undersköterska.

Самите са различни и шведи и норвежци и финландци. Вие сега в норвежка или самска градина ще сте ?

Аз си представях че е още по тъмно по време на полярната нощ. А то е сумрак.
Мисля, че тук няма саамска детска градина. На старото място, където бяхме, имаше. Но там ходят само децата на саамита, защото после продължават да учат в саами училище. Аз искам малката да учи норвежки.
Ще опитам да хвана и кога точно се стъмва напълно навън, защото честно казано ми е ежедневие и изобщо не съм обръщала внимание.
Да, точно сумрак, здрач.

# 629
  • На остров
  • Мнения: 13 498
И аз не бих избрала самска градина, много е интересно това с езиците.  Хубаво е да учи норвежки ! Сега работя в градина времено и наблюдавам има деца на чужденци, които говорят много добре шведски и другият език има обаче и такива, на които им е трудно и се вижда, че имат пропуски в езика. Всички тези деца са родени тук и имат двама родители чужденци. При деца от смесени бракове, другият език се губи и там преобладава само и основно шведски. Има и деца с изцяло шведски родители при които може да имам говорен проблем.

Общи условия

Активация на акаунт