Майчинството в другите страни

  • 5 201
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 128
Аз тъкмо се възмуШтавах 4е тези 16 седмици дето ги дават в Испания са обидно малко,но виждам 4е има по тежки слу4ай.За трите години дето ги даваха едно време у нас може само да се бленува.

# 16
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Да, явно и в чужбина не е лесно да отгледаш дете. Но всичките тези цифри нищо не ми говорят. Въпросът би трябвало да е конкретен: парите, които се полагат на майката, стигат ли й за всички разходи, свързани с детето? Достатъчно ли получава една жена, която сама отглежда детето си?

# 17
  • Мнения: 5 475
По този повод може да погледнете тук.Има сравнение между майчинството в страните на ЕС и САЩ.
  Както и тук   Peace

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Бях ви помолила за информация по-рано в друга подобна тема с намерението, както ви казах, да пиша статия. Статията не е завършена още, но от няколко теми тук ето каква информация събрах. Моля, поправете ме, ако съм допуснала груби грешки, както и ако има други неспоменати държави (търся социалната политика на Норвегия, например), добавете. Основно Европа ме интересува, т.к. разбирам, че в САЩ например политиката твърде варира от щат до щат, и е трудно да се каже обобщено.

Германия
-   платено майчинство – 6 седмици преди раждане и 8 седмици след раждане се изплаща пълната сума на заплатата; 300?/месец при доход на глава от семейството под социалния минимум се изплаща
-   отпуска по майчинство – до навършване на 2 години на детето отпускът е платен, до навършване на 3 – неплатен.
-   и двата вида отпуска (платен и неплатен) могат да се разделят между майката и бащата (и да се ползват даже от бабата, например)
-   детски - 154 евро на дете до завършване на образованието на детето, но най-много до 27-годишна възраст. До 2 годишна възраст се получават допълнително възпитателни пари, които се начисляват според общия доход на двамата родители за предходната година и варира от 0-320 евро.
-   до навършване на 1 година на детето работодателят е задължен да отпуска две паузи по 30 минути или една от един час за кърмене; при работно време, надвишаващо 8 часа на ден- 2 паузи от по 45 минути или 1 от 90 минути (могат да се ползват и за цедене, работодателят е длъжен да осигури подходящи условия за изцеждане на майката)
-   при ниски доходи държавата дава помощи за закупуване на детско обзавеждане и пр.
-   трудовият стаж тече по време на майчинство – платено или неплатено

Австрия
-   платено майчинство – 8 седмици преди раждане и 8 седмици след раждане (12 седмици, ако раждането е с цезарово сечение) се изплаща пълната сума на заплатата; 435?/месец от 9 седмица след раждането до 2,5 години на детето. Получава се от всички, без значение трудовия стаж перди това
-   детски надбавки 150 евро/месец
-   отпуска по майчинство 8 седмици преди термина
-   майката и бащата могат да поделят отпуска за гледане на дете и тогава майчинството е до навършване на 3-годишна възраст на детето

Франция
-   платено майчинство 6 седмици преди и 10 седмици след раждането се плащат 84% от заплатата (на база последните 3 месеца преди излизане в майчинство) + две допълнителни седмици, ако майката кърми или е изморена.
-   бащите имат право на 2 седмици платен отпуск по бащинство
-   отпуска по майчинство - след изтичане на 4-те месеца платено майчинство може да се вземе т.нар. ‘отпуск по родителство’ до навършване на 3 години на детето, получават се 500 евро месечно
-   майката може да подаде молба за намалено работно време (за кърмене)
-   за безработните и с нисък доход (под 25.005? годшино) се полагат детски надбавки в размер 165 евро месечно до навършване на 3 години на детето
-   помощ в размер 800 евро за раждане на дете

Канада
-   платено майчинство – 54-65% от заплатата или повече, ако работодателят реши (на база последните 6 месеца преди излизане в майчинство, ако майката е работила на едно и също място) до навършване на 1г на детето.

Чехия
- платено майчинство – след изтичане на 6-месечния срок държавата подпомага майчинство до навършване на 3-годишна възраст на детето (до 4 години по желание на майката), 125?/месец с възможност за почасов и надомен труд на майката (повечето майки избират да не се върнат на работа след изтичане на 6-те месеца, а да гледат децата до 3г)
- отпуска по майчинство - 6 седмици преди термина за раждане и 6 месеца след раждането се изплаща пълният размер на заплатата.

Израел
-   платено майчинство - 12 седмици за едно дете и 13 - за близнаци. Изплаща се пълният размер на заплатата (на база последните 3 месеца) Платената отпуска и размерът на парите може да нарастне, ако работодателят прецени.
-   отпуска по майчинство – неплатена до навършване на 6 месеца на детето (работодателят е длъжен да пази работното място).
-   единият родител започва да получава данъчни облекчения на ДОД и детски надбавки от Осигурителния институт

Англия
-   платено майчинство - 26 седмици. Първите 6 седмици се заплащат 90% от заплатата, следващите 20 седмици по 100 лири на седмица.
-   отпуск по майчинство – до навършване на една година (след изтичане на 26-те седмици е неплатен, работодателят е длъжен да пази работното място)
-   детски надбавки 17 лири/седмица за първо дете, 15 лири/седмица за следващо
-   отстъпка в таксите, ако доходът на семейството е под 50,000 лири годишно
-   по време на платеното майчинство текат пенсионните осигуровки
-   полагаемата годишна почивка се трупа
-   гледането на дете под 10 години се зачита като трудов стаж за минималната пенсия в страната
-   условия за самотни родители с ниски доходи (финансова помощ, общинско жилище, плащане на сметките от държавата, поемат се част от разходите за храна на детето/децата)
-   бременните и родилите до 1г. от раждането, не плащат лекарства, предписани от лекар и ако ходят на зъболекар.
-   същото важи и за децата до навършване на 16 г.

Швеция
- платено майчинство – 480 работни дни. От тях за 390 дни се плаща 80% от заплатата (има горна граница, както и условие майката да е работила 6 месеца) или за онези, които не са работили – около 18 евро на ден. Останалите 90 дни се плащат по 6 евро на ден, независимо от заплатата.
- от тези 390 дни всеки родител трябва да вземе поне 60 – другият родител няма право да ги използва.
- дните могат да се вземат като цял ден, половин, четвърт или 1/8 ден докато детето навърши 8 години.
- при раждането на детето бащата има право на 10 работни дни платена отпуска.

Исландия
-   платено майчинство – 9 месеца. Майчинството е 80% от заплатата за последните 2 години и не може да бъде под минималната работна заплата.
-   родителите могат да си го разпределят помежду си и да се ползват половинки (т.е. половин работен ден и съответно половин майчинство за 18 месеца вместо за 9)
-   при раждането на детето бащата получава еднократна помощ в размер на 300 евро от работническия профсъюз

Холандия
-   платено майчинство – общо 16 седмици (преди и след раждане).
-   неплатен отпуск по майчинство - 13 седмици, може да се ползва до 8-та годишнина на детето, полага се и на бащата и на майката; може да се вземе на три пъти най-много
-   майката може да работи на половин щат 2 или 3 дена в седмицата докъм 2-годишна възраст на детето (популярно е жените да не се връщат на пълен работен ден)
-   държавата поема част от разходите за детска градина в зависимост от дохода на семейството (колкото е по-нисък, по-голяма част се поема от държавата)
-   10 дни годишно за гледане на болно дете (отделно от неплатения отпуск по майчинство)
-   помощи за гледане на дете - 170? на тримесечие
-   до навършване на 9 месеца на детето майката има право на два часа дневно за кърмене. Ако майката се цеди на работа, работодателят е длъжен да осигури място за тази цел, с необходимата хигиена, течаща вода и хладилник
-   детски надбавки около 60 евро на месец за деца 0-5 години, 72 евро за деца от 6 до 11 години, 85 евро за 12-17 години. (или Age  Amount of allowance  0 to 6 years old  EUR 168.88  6 to 12 years old  EUR 205.06  12 to 18 years old  EUR 241.25   според друг източник, не знам кое е вярното)


Финландия
-   платено майчинство – 50 или 30 дни преди термина и трае общо 105 работни дни. До навършване на 3 години на детето отпускът е платен от държавата.
-   детски надбавки се дават на всяко дете под 18г. регистрирано като живеещо в страната: за едно дете 100 евро на месец, за второ 110 и сумата се покачва до 4-то дете.
-   на бременните се отпуска еднократна помощ в размер на 170 евро или огромен пакет пълен с нови бебешки дрешки и принадлежности (повечето родители избират пакета)
-   условия за самотни родители с ниски доходи (финансова помощ, общинско жилище, плащане на сметките от държавата, поемат се част от разходите за храна на детето/децата)

Италия
-   платено майчинство - общо 5 месеца (2 месеца преди раждане и 3 след), изплаща се 80% от заплатата (или пълен размер, ако работодателят прецени)
-   ‘факултативно майчинство’ – 6 месеца за майката и още 4 за бащата, изплащат се 30% от заплатата, трябва да бъде взето до навършване на 8 години на детето.
-   детски надбавки се изплащат само на социално слаби семейства
-   при раждане на дете се отпуска еднократна помощ в размер 1000 евро
-   таксите за детски ясли и градини се определят въз основа на дохода в семейството
-   ако майката се върне на работа преди навършване на 1 година на детето, има право на намалено работно време с два часа (за кърмене); ако децата са близнаци, работното време се намаля с четири часа

Швейцария (зависи от кантона)
-   платено майчинство - 14 седмици, изплащат се 80% от последната заплата
-   неплатен отпуск по майчинство – до навършване на 1 година
-   годишната отпуска не се намаля
-   майката има право да кърми в работно време, като тези часове се пишат като изработени. Ако майката напуска работното си място, за да кърми, тогава се смята половината време за изработено
-   детски надбавки (средно) 200 франка
-   детските градини са платени, като държавата субсидира родителите и поема част от разходите според доходите им

# 19
  • Мнения: 27 524
39 евро взимам  Mr. Green

А за самотни и безработни майки - 80 евро  Mr. Green

За второ дете - двойно.

Мизъри  Sunglasses

# 20
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Цифрите така написани ви се струват високи, но е важно и каква е средната заплата в страната. За съжаление , както казах и преди стандарта в БГ е нисък. 120 паунда детски на месец за 2 деца са много в БГ, обаче тук средната заплата е значително над 1000 на месец.
- отстъпка в таксите, ако доходът на семейството е под 50,000 лири годишно. Отстъпката е около 1000 лири годишно максимум. Тоест трябва да си доста под този доход за да вземеш 1000
- условия за самотни родители с ниски доходи (финансова помощ, общинско жилище, плащане на сметките от държавата, поемат се част от разходите за храна на детето/децата) Това важи за всички социално слаби - пенсионери, безработни, женени, разведени, с деца и без деца... Социалната политика е доста добра.
Няма да споменавам и какви грижи полагат за инвалидите и децата с увреждания. Имат си клубове, където да общуват с хора със същите проблеми, имат специални агенции, които им намират работа. Получава се, че един инвалид тук, може да се реализира професионално много по-добре, от колкото един здрав и прав човек в Родината ни! Това не е ли абсурд  Rolling Eyes

# 21
  • Мнения: 3 423
Германия


Виж отговора ми по-горе.

-   платено майчинство – 6 седмици преди раждане и 8 седмици след раждане се изплаща пълната сума на заплатата; 300?/месец при доход на глава от семейството под социалния минимум се изплаща
-   отпуска по майчинство – до навършване на 2 години на детето отпускът е платен, до навършване на 3 – неплатен.
-   и двата вида отпуска (платен и неплатен) могат да се разделят между майката и бащата (и да се ползват даже от бабата, например)
-   детски - 154 евро на дете до завършване на образованието на детето, но най-много до 27-годишна възраст. Това за първите 3 деца. От четвърто нагоре - 174 евро.
До 2 годишна възраст се получават допълнително възпитателни пари, които се начисляват според общия доход на двамата родители за предходната година и варира от 0-320 евро. Парите за възпитание могат да са и 450 евро, но за една година.

-   до навършване на 1 година на детето работодателят е задължен да отпуска две паузи по 30 минути или една от един час за кърмене; при работно време, надвишаващо 8 часа на ден- 2 паузи от по 45 минути или 1 от 90 минути (могат да се ползват и за цедене, работодателят е длъжен да осигури подходящи условия за изцеждане на майката)
-   при ниски доходи държавата дава помощи за закупуване на детско обзавеждане и пр. Дават се пари не само за детско обзавеждане, но и за бременната. До 1500 евро еднократно.
-   трудовият стаж тече по време на майчинство – платено или неплатено

# 22
  • Мнения: 2 292
Ineto - тук заплатата ми ако е 4000  евро и на мъжа ми толкова и реша да не работя получавам си заплатата до месец и половина след раждането и ако реша да остана в къщи получавам следните 2-3 години. цитирам писмото което получих : 0,0 Евро на месец за отглеждане (детските по около 150 евро на месец си се получават независимо), което колко процента от работната заплата ти се виждат и как се връзват с мин. доходи ... а ако мъжа получава по-малко може да вържа някое и друго евро на месец но не повече от  по 320 на месец за 2 години, което също съотносително с предишната ми заплата е нищо. не мислиш ли? сега ако седнеш и пресметнеш малко проценти ще видиш че БГ хич не е толкова зле

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 11:09 от vivita

# 23
  • Мнения: 2 292
...
Новото правителство планира от догодина с цел увеличаване на раждаемостта
и сред работещите майчинството да е само година и да е 67% от заплатата,
но не повече от 1800 евро месечно.
...


мисля че завареното положение ще си останем по старата система?  много кофти  Sad ще започваме май да планираме второ  Wink а може би и не само ние  Wink та може да си получат желания резултат

# 24
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Вчера случайно гледах един американски филм. В него семейството трябваше да си оправи всички разходи по къщатата, дългове разни, застраховки, сметки, да отдели пари за образованието на децата... Много интересно ми се видя. Ние в България чак толкова напред не гледаме /или поне в нашето семейство не е така/ Как да отделя за образованието на детето ми, което след 15-16 години, живот и здраве, ще е студент, като сега почти не ми остават пари да го нахраня... Вече не получавам майчинство, което по мое време беше 130 лв. Работя! Съпругът ми също! Бих казала, че работа ми е доста хубава, интересна, квалифицирана и си я обичам. Но... работя за 180 лв.!?!? Съпругът ми пътува до работното си място, което е на около 30 км. от Перник. Получава около 400 лв. Е, как можем да отделим за образованието на детето си, застраховки нямаме, кола нямаме, собствен апартамент - също... Живеем от заплата на заплата, вярно не мизерстваме, но и луксове не си позволяваме... А детските надбавки с 18 лв. - кое по-напред, дори за лекарство не стигат...


Е, казах си каквото имаше да казвам, моля, не ме нападайте с критики, знам, че темата не е беднотията на бъларина, но си задавам въпроса как да отгледам второ дете, като парите в момента за трима ни не стигат, а какво остава за още едно гърло?!?

# 25
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Бях ви помолила за информация по-рано в друга подобна тема с намерението, както ви казах, да пиша статия. Статията не е завършена още, но от няколко теми тук ето каква информация събрах. Моля, поправете ме, ако съм допуснала груби грешки, както и ако има други неспоменати държави (търся социалната политика на Норвегия, например), добавете. Основно Европа ме интересува, т.к. разбирам, че в САЩ например политиката твърде варира от щат до щат, и е трудно да се каже обобщено.



[
Италия
-   платено майчинство - общо 5 месеца (2 месеца преди раждане и 3 след), изплаща се 80% от заплатата (или пълен размер, ако работодателят прецени)
-   ‘факултативно майчинство’ – 6 месеца за майката и още 4 за бащата, изплащат се 30% от заплатата, трябва да бъде взето до навършване на 8 години на детето.
-   детски надбавки се изплащат само на социално слаби семейства
-   при раждане на дете се отпуска еднократна помощ в размер 1000 евро
-   таксите за детски ясли и градини се определят въз основа на дохода в семейството
-   ако майката се върне на работа преди навършване на 1 година на детето, има право на намалено работно време с два часа (за кърмене); ако децата са близнаци, работното време се намаля с четири часа



не е груба греШка де, ама за да сме по_то4ни.
За държавните ясли е валидно това, което си написала. 4астните ясли си имат тарифа, валидна за вси4ки.
В държавната детска градина се плаЩа само храната за дните на присъствие и 4асовете, които са извън рамките на "нормалното" раб. време, демек, ако си водиШ детето от 7.00 до 8.00 и ако го оставяШ след 16.30 (до 18.00).

# 26
  • Мнения: 945
Мира, не вярвам някой да те нападне.

Точно това което си описала е гадното на България. Стандарта на живот е нисък. И 300 лв да стане майчинството, бащата като получава 200 файда нема....

# 27
  • Мнения: 2 381

т.к. разбирам, че в САЩ например политиката твърде варира от щат до щат, и е трудно да се каже обобщено.


Изобщо не варира. Няма федерален закон, който да разрешава каквото и да е платено майчинство. Зависи само и единствено от политиката на предприятието, в което работиш.
 С други думи в САЩ платено майчинство няма.

# 28
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Вчера случайно гледах един американски филм. В него семейството трябваше да си оправи всички разходи по къщатата, дългове разни, застраховки, сметки, да отдели пари за образованието на децата... Много интересно ми се видя. Ние в България чак толкова напред не гледаме /или поне в нашето семейство не е така/ Как да отделя за образованието на детето ми, което след 15-16 години, живот и здраве, ще е студент, като сега почти не ми остават пари да го нахраня... Вече не получавам майчинство, което по мое време беше 130 лв. Работя! Съпругът ми също! Бих казала, че работа ми е доста хубава, интересна, квалифицирана и си я обичам. Но... работя за 180 лв.!?!? Съпругът ми пътува до работното си място, което е на около 30 км. от Перник. Получава около 400 лв. Е, как можем да отделим за образованието на детето си, застраховки нямаме, кола нямаме, собствен апартамент - също... Живеем от заплата на заплата, вярно не мизерстваме, но и луксове не си позволяваме... А детските надбавки с 18 лв. - кое по-напред, дори за лекарство не стигат...


Е, казах си каквото имаше да казвам, моля, не ме нападайте с критики, знам, че темата не е беднотията на бъларина, но си задавам въпроса как да отгледам второ дете, като парите в момента за трима ни не стигат, а какво остава за още едно гърло?!?

заЩо да те нападаме? много то4но си описала вси4ко... аз пък много се 4удя в другите форуми как голяма 4аст от моми4етата не дават дума да се каже за дереджето на масовия българин... вси4ки успели с пари, апартаменти, дрехи, козметици, фризьори и пр., та си викам, брех, по_добре да си бях останала (не 4е съм реШавала да емигрирам аз, при мен така се полу4иха неЩата).
И се 4удя, само аз ли имам познати и роднини дето едвам избутват до края на месеца?

а по въпроса за второто дете... даа, голяма мъка е, ама и по света си е лукс...
мога само да ти кажа, 4е ако го искате и имате доходи и двамата и имайки предвид, 4е по_големите разходи са за неЩа, които са ти останали от първото... ами, тежко е, ама пък ниЩо по_хубаво няма на този свят... сигурно съм патети4на в момента, ама нейсе...

# 29
  • Мнения: 1 854
39 евро взимам  Mr. Green

А за самотни и безработни майки - 80 евро  Mr. Green

За второ дете - двойно.

Мизъри  Sunglasses

Блонди, защо такива суми?Доколкото чувам за Белгия, положението е много по-добро от Холандия и много семейства живеещи на юг си записват децата в белгийски училища или се преселват да живеят в Белгия.Здравното осигуряване сьщо е много по евтино и качествено.

Общи условия

Активация на акаунт