Нашите кухни - 74

  • 94 473
  • 754
  •   1
Отговори
# 615
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Здравейте ! Най-накрая успях да изчета темата- много е полезна ! Аз се включвам със следните питания, отправени основно към хората вече минали по пътя на Новата кухня Simple Smile  : как си избрахте материала за плота? Тук прочетох доста коментари за накърнени (надрани или направо отчупени) и оцветени плотове и мивки от технически или естествен камък и се чудя, след като са толкова крехки и трудни за поддръжка (а и по-скъпи) защо всъщност да си го причинявам ? Ако го опазя естетически е много по-добре от термоплота, но ще успея ли и де факто струва ли си ?
А какъв материал за гръб избрахте и какви ви бяха съображенията ? След като сте експлоатирали кухнята известно време доволни ли сте от избора си или бихте го променили ?
Също : някой беше споменал, че прехода между естествен паркет и гранитогрес (в рамките на холокухнята) може да се осъществи без лайстна. Може ли пример някакъв, снимка ? Много ми харесва по принцип идеята за асиметричен преход, както някой тук беше постнал с едни хексагони, но се съгласявам, че трудно ще се намери майстор, който да се заеме с подобна „прищявка“.
Ще поставяме окачен таван. Ако искам горните шкафове да стигат до тавана с кой майстор кога трябва да координирам нещата, за да няма издънки ?
Някой поставял ли си е контакти, които изскачат/прибират се в плота с един вид push механизъм ? А светещи дъна на горни шкафове някой слагал ли е ? Въобще, имате ли някакви „гъзарски“ екстри в кухнята, на които много се радвате и препоръчвате ?
Благодаря предварително за всеки отговор !

# 616
  • София
  • Мнения: 8 348
Харесвам прибиращите се в плота контакти, но бих се притеснявала от намокряне и обоклучаване. За гръб се спрях на традиционните плочки и съм си доволна. Имам лед на дъното на шкафовете, но не мисля, че е чак гъзария, поне майстора ми така казва. Доволна съм, осветява добре плотовете.

# 617
  • Мнения: 417
За да се осъществи преход без лайсна в холокухнята или където и да е, се налага паркетът да бъде естествен, или от този трислойния. С ламинат не става.
При нашата холокухня, комбинацията е дървесен гранитогрес + хексагонни плочки.
В България има майстори, които се съгласяват да ги направят, но за да възложите на някого тази задача, му поискайте снимки на вече направени такива, понеже е много трудно.
След като видях колко пипкава е тази работа, и колко време отмена само напасването на хексагонните към другия вид плочки, разбрах, че наистина има резон, в това цената на труда да е доста по-висока.
Това също може да го имате предвид ако ви е решаващ фактор.
Здравейте ! Най-накрая успях да изчета темата- много е полезна ! Аз се включвам със следните питания, отправени основно към хората вече минали по пътя на Новата кухня Simple Smile  : как си избрахте материала за плота? Тук прочетох доста коментари за накърнени (надрани или направо отчупени) и оцветени плотове и мивки от технически или естествен камък и се чудя, след като са толкова крехки и трудни за поддръжка (а и по-скъпи) защо всъщност да си го причинявам ? Ако го опазя естетически е много по-добре от термоплота, но ще успея ли и де факто струва ли си ?
А какъв материал за гръб избрахте и какви ви бяха съображенията ? След като сте експлоатирали кухнята известно време доволни ли сте от избора си или бихте го променили ?
Също : някой беше споменал, че прехода между естествен паркет и гранитогрес (в рамките на холокухнята) може да се осъществи без лайстна. Може ли пример някакъв, снимка ? Много ми харесва по принцип идеята за асиметричен преход, както някой тук беше постнал с едни хексагони, но се съгласявам, че трудно ще се намери майстор, който да се заеме с подобна „прищявка“.
Ще поставяме окачен таван. Ако искам горните шкафове да стигат до тавана с кой майстор кога трябва да координирам нещата, за да няма издънки ?
Някой поставял ли си е контакти, които изскачат/прибират се в плота с един вид push механизъм ? А светещи дъна на горни шкафове някой слагал ли е ? Въобще, имате ли някакви „гъзарски“ екстри в кухнята, на които много се радвате и препоръчвате ?
Благодаря предварително за всеки отговор !

# 618
  • Мнения: 91
Здравейте. Включвам се с молба за мнения и препоръки, след като изчетох всички теми от 62-ра до тази. Благодаря много за безценните съвети и идеи, които споделяте.
Ето ги и моите опити за визуализация на кухнята в два варианта. Размерът на помещението е 315 х 390, като идеята ми е кухнята да е г-образна, на дългата стена (390 см) и на чупката вдясно от вратата (120 см, там в момента е мивката, но мисля да я изместя на дългата стена). В ъгъла е разположен комин (на проекта е сивата колона) с размери 50 х 60 см, който работи и ще ползвам за аспиратора. Височината на плота ми се иска да е 93-95 см и горните шкафове да идват до тавана (той няма да е окачен, може би трябва да сложим бленда на последните 10-тина см?). Кухненските шкафове ще са бели. Плот и гръб още не са ми ясни. И при двата варианта разположението на уредите е както следва: от стената с прозореца започвам с
- хладилник (предвиждам да е 70 см широк, но и дълбочината на тези хладилници май стандартно идва на повече от 60 см, което значи, че ще надстърча пред долните шкафове, надявам се, че няма да е грозно)
- работен плот (хладилник-мивка) - около 60 см ще останат за него, като долните шкафове ще са с две дълбоки чекмеджета (по 40 см добре ли ще е за чинии и тенджери евентуално?
- предвиждам 50 см за шкафа за мивка - тя няма да има отцедник (харесала съм си blanco pleon 5, ще дебна в амазон, но може и да се наложи да търся по-бюджетен вариант пак за шкаф 50 см)
- вдясно от мивката - съдомиялна, съответно 60 см плот между мивка и котлони
- и тук голямата чуденка между вариант 1 и вариант 2: при първия вариант тук са само котлоните (3-ка индукция, 60 см), а фурната отива в първата колона встрани от комина (за да е по-близо до аспиратора), а втората колона мисля да е колона-килер, но с отделни чекмеджета, не да се изтегля цялата. Във вариант 2 на късата стена си продължавам стандартно с долни и горни шкафове само, но така работният плот там сякаш остава откъснат от готварския процес. Кое според вас е по-добрият вариант? Колоните сякаш много затварят помещението, не можах да ги променя да са бели (мисля, че тогава няма да е толкова зле), но ми изглежда ужасно удобно фурната да е високо и да си имам още мнооого място за всякакви неща в килера. Ако се сещате за някакви други варианти и подредба, ще съм благодарна за идеи.
И последно завършвам с 20 см за бутилиера, а и за да оставя отстояние между котлоните и стената. 20 см достатъчни ли са? Както уточних по-горе котлоните ще са тройка.

https://planner5d.com/view/?key=3e3154266bab5b4200c1765b0bde8cd0
https://planner5d.com/view/?key=88a5cc9f8acccac17c0e1493a2c8c195

Благодаря още веднъж Simple Smile

# 619
  • софия
  • Мнения: 25 627
как си избрахте материала за плота? Тук прочетох доста коментари за накърнени (надрани или направо отчупени) и оцветени плотове и мивки от технически или естествен камък и се чудя, след като са толкова крехки и трудни за поддръжка (а и по-скъпи) защо всъщност да си го причинявам ? Ако го опазя естетически е много по-добре от термоплота, но ще успея ли и де факто струва ли си ?
Доверила съм се изцяло на майстора, който е проверен в годините. Дори не знам какъв е материалът и моделът. Аз съм от типа хора, които се доверяват, когато е спечелено доверието ми. Съобразила съм се с това, което ме е посъветвал.

А какъв материал за гръб избрахте и какви ви бяха съображенията ? След като сте експлоатирали кухнята известно време доволни ли сте от избора си или бихте го променили ?
Плочки гранитогрес за гръб. Бели с бели фуги. Нямам проблем с поддръжката. Единственото, което бих променила е (може би) цвета и то не защото не харесвам нашите, а има и други, които харесвам. (По принцип, винаги имам проблем с избора, когато е голям.

Също : някой беше споменал, че прехода между естествен паркет и гранитогрес (в рамките на холокухнята) може да се осъществи без лайстна. Може ли пример някакъв, снимка ? Много ми харесва по принцип идеята за асиметричен преход, както някой тук беше постнал с едни хексагони, но се съгласявам, че трудно ще се намери майстор, който да се заеме с подобна „прищявка“.
Това съм го виждала само на снимки и съм чела. Единият вариант е с корков преход, но не съм прочела някой да го е направил. Ако знаех за това, когато правихме нашия ремонт, щях да направя всичко възможно да го осъществя. Има и едни мноооого тънки лайстни, които седят красиво и фино, но и от тях не съм виждала да се продават в България. Трябва да се поръчват от чужбина.

Ще поставяме окачен таван. Ако искам горните шкафове да стигат до тавана с кой майстор кога трябва да координирам нещата, за да няма издънки ?
С майстора, който ще прави кухнята.

Някой поставял ли си е контакти, които изскачат/прибират се в плота с един вид push механизъм ? А светещи дъна на горни шкафове някой слагал ли е ? Въобще, имате ли някакви „гъзарски“ екстри в кухнята, на които много се радвате и препоръчвате ?
Имам контакт на плот - . Удобно ми е, предполагам е предвиден ако има разливане, но при мен не се е случвало и нямам преки впечатления. Тези, които се с излизане от плота изискват място отдолу.

# 620
  • Бургас, София
  • Мнения: 216
- и тук голямата чуденка между вариант 1 и вариант 2: при първия вариант тук са само котлоните (3-ка индукция, 60 см), а фурната отива в първата колона встрани от комина (за да е по-близо до аспиратора), а втората колона мисля да е колона-килер, но с отделни чекмеджета, не да се изтегля цялата. Във вариант 2 на късата стена си продължавам стандартно с долни и горни шкафове само, но така работният плот там сякаш остава откъснат от готварския процес. Кое според вас е по-добрият вариант? Колоните сякаш много затварят помещението, не можах да ги променя да са бели (мисля, че тогава няма да е толкова зле), но ми изглежда ужасно удобно фурната да е високо и да си имам още мнооого място за всякакви неща в килера. Ако се сещате за някакви други варианти и подредба, ще съм благодарна за идеи.
И последно завършвам с 20 см за бутилиера, а и за да оставя отстояние между котлоните и стената. 20 см достатъчни ли са? Както уточних по-горе котлоните ще са тройка.
Аз определено съм фен на фурна в колона, но във вашия случай няма да имате достатъчно плот за работа. Бих махнала двете колони в дясно, бих сложила фурната и котлоните на тяхното място - що годе в средата на тези метър и двадесет, за да имам пространство и от двете страни на котлоните. Не съм сигурна, че 20 см до колона е удобно, но все пак е индивидуално. Дори и да не преместите котлоните и фурната на късата част на кухнята, пак бих препоръчала повече плот. Обмислете дали ще имате сушилник на плота, дали ще имате постоянно стоящи отгоре уреди като кафемашина, блендер, хлебопекарна - зависи от навиците на семейството ви.

За бутилиера аз бих препоръчала 15см - на толкова ми се събират на мен бутилките идеално (по около 2 см се губят от всяка страна на шкафчето и мястото вътре е 10-11см, което е горе долу една бутилка олио или зехтин; вино и оцет са с по-малък диаметър) или 30см с разделение при бутилките. 20см-ова не съм имала и може да греша, но просто ми се струва, че ще се клатят бутилките в нея или ще трябва да ги напасвате да се поддържат една друга.

Относно килер - от другата страна на вратата на стаята ми се струва, че имате достатъчно място да сложите някакъв висок такъв. До  прозорците също може да имате нещо тип килер или пък ниско барче под тях.

На ваше място бих помислила и относно масата - колоко голяма, за колко човека и къде точно ще е. Така както е разположена тук изглежда много прибрано и сякаш има достатъчно място за минаване от всякъде. От личен опит (кухнята ни е с много подобни на вашите размери и разпределение) - изберете компактни маса и столове и разиграйте няколко сюжета на разполагане + сядане, ставане. Ние сменихме първоначалните маса и столове с по-малки и въртяхме масата няколко пъти, докато изберем най-удачното за нас решение.

# 621
  • Мнения: 6 314
За да се осъществи преход без лайсна в холокухнята или където и да е, се налага паркетът да бъде естествен, или от този трислойния. С ламинат не става.
При нашата холокухня, комбинацията е дървесен гранитогрес + хексагонни плочки.
В България има майстори, които се съгласяват да ги направят, но за да възложите на някого тази задача, му поискайте снимки на вече направени такива, понеже е много трудно.
След като видях колко пипкава е тази работа, и колко време отмена само напасването на хексагонните към другия вид плочки, разбрах, че наистина има резон, в това цената на труда да е доста по-висока.
Това също може да го имате предвид ако ви е решаващ фактор.
Здравейте ! Най-накрая успях да изчета темата- много е полезна ! Аз се включвам със следните питания, отправени основно към хората вече минали по пътя на Новата кухня Simple Smile  : как си избрахте материала за плота? Тук прочетох доста коментари за накърнени (надрани или направо отчупени) и оцветени плотове и мивки от технически или естествен камък и се чудя, след като са толкова крехки и трудни за поддръжка (а и по-скъпи) защо всъщност да си го причинявам ? Ако го опазя естетически е много по-добре от термоплота, но ще успея ли и де факто струва ли си ?
А какъв материал за гръб избрахте и какви ви бяха съображенията ? След като сте експлоатирали кухнята известно време доволни ли сте от избора си или бихте го променили ?
Благодаря предварително за всеки отговор !
Би ли позала снимка на пода моля?

# 622
  • Мнения: 349
Ние сложихме коркова фуга за преход м-у ламинат и гранитогрес, даже нашата е сива, защото такива са ни цветовете. Нямам сега снимки- ще снимам довечера. Не живеем още там и не мога да кажа как ще се държи при постоянна експлоатация.

# 623
  • В полите на Витоша :)
  • Мнения: 1 333
Нашият преход между естествен трислоен паркет и гранитогрес е корк. Добре стана, но за мен има един минус: зимата паркетът се свива от студеното и се получава фуга между корка и ламината. Може би, ако бяхме залепили корка и за гранитогреса, а не само за паркета, нямаше така да стане, но не знам дали няма и да се нацепи коркът от разпъването. Сега в жегите почти няма фуга.

# 624
  • Мнения: 5 602
Едно малко пространство ми се получава между хладилник и стена,около 30 см. Как го оползотворявате вие? Мислех за рафтове на колелца,но отпред има радиатор .
Само това измислих. Срещали ли сте някъде нещо подобно, ИКЕА?

# 625
  • софия
  • Мнения: 25 627
Едно малко пространство ми се получава между хладилник и стена,около 30 см. Как го оползотворявате вие? Мислех за рафтове на колелца,но отпред има радиатор .
Само това измислих. Срещали ли сте някъде нещо подобно, ИКЕА?
Поръчах от Али за килера до пералнята и държа на него препарати. Това, което имам не бих го сложила на място, което е на показ, защото изглежда евтино, а реално не беше много евтино. Възможно е да има и с по-добър вид.
Ако трябва да слагам в кухнята, бих помолила майстор да го направи. Не е трудно.

# 626
  • Мнения: 92
може би въпросът ми не е за тзаи тема, но понеже става въпрос за кухнята, ще го задам Simple Smile
Бихте ли облекли тръбите на ТЕЦ-а в куфар от гипскартон с вентилационни отвори? Как се отразява това на топлината в помещението? Кухнята ми е малка, може би сам отръбите я топлят, рядко пускам радиатора.

# 627
  • софия
  • Мнения: 25 627
може би въпросът ми не е за тзаи тема, но понеже става въпрос за кухнята, ще го задам Simple Smile
Бихте ли облекли тръбите на ТЕЦ-а в куфар от гипскартон с вентилационни отвори? Как се отразява това на топлината в помещението? Кухнята ми е малка, може би сам отръбите я топлят, рядко пускам радиатора.
Аз съм го направила във всички стаи и не се е отразило по никакъв начин на топлината. Има *2 отвора с декоративни решетки - долу и горе.

# 628
  • Мнения: 6 009
Ние също ще скрием тръбите във всички стаи по този начин. Даже за кухнята майсторът ми предлагаше да сме слагали лира, но отказах. Кухнята и хола ми са едно до друго, като отворя вратата на хола ще се топли и кухнята. Да не говорим и фурната каква жега прави, тъй че едва ли ще зъзна там.

# 629
  • Мнения: 6 314
В спалня и баня имам облечено с решетки горна и долна. В хола ги затворих без, но там така или иначе е доста топло. Банята много хубава Т поддържа зимата.

Общи условия

Активация на акаунт