Глисти?

  • 5 219
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27 524
Firebird, мерси за изчерпателното инфо.  Hug Аз си мислех, че това, дето ходи навсякъде е тенията, за нея знам, че така се придвижва. Но може би греша. Ама направо ми се догади от подробните обяснения  Sick Дано не ни се случва никога, отврат е  Shocked Да си предстваиш разни червеи как ти пълзят вътре  Sick

# 16
  • Мнения: 133
Много хубаво и точно си го е описала firebird, точно заради тези миграции в ларвен стадии детските глисти са много опасни.
Най - добре разбира се да се занесе проба за изследване в ХЕИ (на Опълченска и Сливница) или в Центъра по заразни и паразитни болести (на Янко Сакъзов).

# 17
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Пак искам да кажа, скърцането със зъби не е признак на глисти, това са бабини деветини.
Глистите не се срещат толкова често.
По-често се срещат остриците, но организма може да се самоочисти от тях и родителя може и да не забележи, че е имало заразяване. Те са малки и трудно се виждат, пък и кой толкова се вглежда в акото на по-големите деца.

Тениите са различни видове, едни паразитират в червата във възрастна си форма, и те не са особено опасни, и се отстраняват лесно с пиене на лекарства.

Опасна е кучешката тения, която паразитира в човек с ларвната си форма.
Че е гадно - гадно е, ама според мен трябва да се знае.
Една позната се оказа заразена с кучешка тения и колегите й не смееха да й пипнат компютъра, да не ги прихване!?
Заразяване не може да стане от човек на човек, нито пък се предава през компютъра.

Заразяването става или от игра с опаразитено куче, или от разнесени в прахоляка яйца. Яйцата са много издръжливи на външните условия. Въпросната ми позната никога не е имала домашно куче, нито е от хората, които общуват много с животни и дива природа... и ей на...
При поглъщане на яйца ларвата се загнездва някъде по коремните органи. Тя е мехуреста и чрез вгъване навътре се образуват нови мехури - т.е. размножава се безполово. При разкъсване на големия мехур малките могат да се населят в други органи и на свой ред да растат. Именно затова е опасна - може да увреди доста вътрешни органи.

Откъде се заразява кучето?
От ядене на месо, заразено с ларви на кучешката тения.
Ларвите са големи и се виждат, правят впечатление и на неспециалист. При заколване на опаразитена овца хората забелязват, че дроба й "не е наред" - защото изглежда неестествено мехурест (големината на кистите може да достигне 10-15 см) и хвърлят съмнителните карантии на кучето.  Ето това не бива да се прави!!! Опаразитените органи трябва да се изгорят, а на кучетата трябва да се дава само проверена храна, и редовно да им се дава противопаразитно средство.

Общи условия

Активация на акаунт