Частни училища - информативна тема 21

  • 92 855
  • 772
  •   1
Отговори
# 555
  • София
  • Мнения: 11 998
Добре де, къде ги четеш тези работи? Flushed

# 556
  • Мнения: X
Добре де, къде ги четеш тези работи? Flushed
И аз това се питам Simple Smile
В лигата на Оксфорд пък е БоДжо  -не знам, за някои може да е голям ум, за мен е клоун.
Шарки, сетих се, че Тръмп е възпитаник на Уортън  -  добра рекомендация за реномето на университета Joy

Последна редакция: вт, 30 окт 2018, 10:08 от Анонимен

# 557
  • Мнения: 19 296
...
Напуснахме "Веда" с тежко чувство за вина към сина ни заради това, че сме го държали в тази среда!
Сблъскахме се с неграмотни и незаинтересовани учители и лоша среда- тотално изпуснати деца по отношение на възпитание- агресивни... нагли... копие на родителите си. Лошото е, че там това е масата, а не изключенията или пък единични случаи в някои класове...
...
По непотвърдени слухове една наистина прекрасна начална учителка от СС се е преместила във Веда.
Интересно, ако положението е наистина такова, какво я е накарало да напусне, без дори да изкара випуска си.

# 558
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Здравейте, нещо много загуби фокус темата и ще опитам да го върна (сигурно безуспешно Simple Smile) ).
Да ви кажа първо- не знам да се смея ли, да плача ли, в избранот от мен училище пускам заявление ДВЕ години по-рано (за 2020-та) и пак без гаранция за свободни места Grinning
Алтернатива ми е БШ, макар че не го чувства съвсем "нашето" училище (твърде сухо и академично ми е, аз търся и активен спорт, изкуства, спокойна и приятелска атмосфера).
Та, ако вече има промени покрай новата директорка, или изобщо някакви впечатления, ще се радвам да споделите Simple Smile

# 559
  • Мнения: X
В Оксфорд не се приема по такъв начин със сигурност. Това са пълни измислици просто. Нямам думи за коментар на подобно изказване. Това мислене съществува само и единствено в България.
Така ли?  Дадох ти примери за обратното, общодостъпни в нета, и други потребителки ти дадоха, и прави чест на Шарки, че беше първа, макар че това е против собствената й теза. Респект за Шарки! Тя има достатъчно допир с хора от онзи свят, за да е наясно с някои положения. Това там са го измислили, но трябва да имаш поне малко допир с онези култури, за да знаеш това. Наивитетът на някои хора в България е просто плашещ.
Един хубав материал по темата от ФТ:
https://www.ft.com/content/ae2d4786-18b9-11e2-80af-00144feabdc0
В интерес на истината, в Оксбридж са доста по-дискретни (типично по английски Simple Smile) за тези неща, отколкото в Айви Лийг, американците са практични хора, те са узаконили и канализирали купуването на интереса си с пари (просто казано, корупцията) под името "лобиране". Но и на двете места даренията на родителите купуват места на децата. А и чисто логически, как си представяш например Буш Младши с неговите очевидни дадености да влезе изобщо в някакъв университет освен къмюнити колидж, ако не са парите на фамилията му?

Всичко това е по темата, защото масово родителите у нас плащат за ЧУ с цел децата им да имат повече шансове именно за престижни и не толкова престижни университети извън България. Ако не беше тази презумция, ЧУ нямаше да се радват на такъв интерес.

Последна редакция: вт, 30 окт 2018, 11:10 от Анонимен

# 560
  • София
  • Мнения: 7 277
Здравейте, нещо много загуби фокус темата и ще опитам да го върна (сигурно безуспешно Simple Smile) ).
Да ви кажа първо- не знам да се смея ли, да плача ли, в избранот от мен училище пускам заявление ДВЕ години по-рано (за 2020-та) и пак без гаранция за свободни места Grinning
Алтернатива ми е БШ, макар че не го чувства съвсем "нашето" училище (твърде сухо и академично ми е, аз търся и активен спорт, изкуства, спокойна и приятелска атмосфера).
Та, ако вече има промени покрай новата директорка, или изобщо някакви впечатления, ще се радвам да споделите Simple Smile

Пипи2013, стана ми интересно за БШ - за малките нямат ли поне танци, плуване или нещо друго подходящо за възрастта, а за по-големите неща от рода на волейбол, баскетбол? Нали имат уж много добра материална база - нямат ли подходящо игрище или вътрешен салон?

# 561
  • София
  • Мнения: 16 194
Моята лична мотивация за ЧУ не е била толкова в шансовете за "престижен" университет, колкото в надеждата, че след като с ЧУ имам подписан договор, в който са описани неговите и моите отговорности, ще мога да притискам ЧУ да си спазва неговите. С  ДУ не мога да го накарам тоалетните да се поддържат чисти, какво да говорим за качество на преподаване или дисциплина. Повтарям - моята ЛИЧНА мотивация, да не се приема за обобщение за мотивацията на другите родители.

По въпроса на Пипи2013 и Аш - имат отлични условия за спорт в БШ, само да му се спортува на детето.

# 562
  • София
  • Мнения: 7 277
По въпроса на Пипи2013 и Аш - имат отлични условия за спорт в БШ, само да му се спортува на детето.

И аз така подозирах - благодаря за отговора Simple Smile

# 563
  • Мнения: X
Моята лична мотивация за ЧУ не е била толкова в шансовете за "престижен" университет, колкото в надеждата, че след като с ЧУ имам подписан договор, в който са описани неговите и моите отговорности, ще мога да притискам ЧУ да си спазва неговите. С  ДУ не мога да го накарам тоалетните да се поддържат чисти, какво да говорим за качество на преподаване или дисциплина. Повтарям - моята ЛИЧНА мотивация, да не се приема за обобщение за мотивацията на другите родители.

По въпроса на Пипи2013 и Аш - имат отлични условия за спорт в БШ, само да му се спортува на детето.
Шарки, не ме карай да те цитирам Simple Smile Назад написа (в темата за АК беше), че лично теб ( и беше подчертано) не те интересува българската диплома (тази на МОН), защото плановете ти са синът ти да се цели в най-доброто в САЩ (Йейл/Уортън, според теб), за което му трябва американската диплома от АК. Разбира се, ако и той се мотивира и активира. Тоест, това са твоите планове като родител. Тоест, АК е само стъпка в тази стратегия, а ЧУ преди АК е стъпка към АК, съответно. Което е напълно разумна и опрадвана стратегия, но не е нужно да я отричаш. Желая успех на сина ти!
Разбира се, горното не отменя това, което каза за договора и изскванията - това е просто друг аспект на мотивацията.

# 564
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Аз не казвам, че няма условия. Но спортът (доколкото знам) е изнесен след часовете. В други училища се излиза редовно, има физическо/спорт всеки ден, между часовете играят на въздух. В БШ за ПУК слушам как не излизат, щото нямало време, междучасия 5 минути- не знам дали е вярно, още проучвам. Аз за малките класове искам по-лежерен режим, не казарма.

# 565
  • София
  • Мнения: 16 194
Малкия ми син беше три години в БШ - 5 до 7 клас - не е вярно, че не излизат да играят навън. Лично съм ги виждала как препускат из двора (дворът е вътрешен, вижда се само от фоайето).

А за активния спорт и изнасането му след часовете: за Вас това е плюс, защото не трябва да търсите кой да ви гледа детето докато Ви свърши на вас работното време.

# 566
  • Мнения: 8 239
Пипи2013 имам усещането ,че училището си го представяш като ДГ в която има наливат с фуния някакви знания.
Задължителната програма по МОН е една и съща за всичките училища. Всички училища имат еднакъв брой часове с еднакъв брой междучасия. Самият материал е разчетен за определеният брой часове.
Ще ти кажа как минава час от 30 минути в 1 клас. 5 минути учителката ги подканя да седнат. 5 минути си вадят помагалата. 5 минути се опитват да въведат тишина. 10 минути в които учителя нещо преподава и 5 минути в който почва да им се пишка и да са гладни.
Та за да научат нещо....трябва да има дисциплина и организация. И тя не се случва да за два дни.

Почти винаги спорта е след останалите часове....искам да те попитам , наясно ли си колко време се облича и съблича едно дете. Ако ми кажат ,че спортуват между другите часове няма им повярвам. По скоро някаква проформа ще да е....

Всички излизат в обедната почивка....просто няма как да не ги извеждат....щото самият учител ще откачи Simple Smile

# 567
  • София
  • Мнения: 16 194
Hope for Two, ако искаш вярвай, обаче аз за моя малък син (вече 10 клас) имам чувството, че точно ходи на училище като на детска градина, с удоволствие: да си поиграе с приятели...

# 568
  • Мнения: 8 239
Sharky*  коментирах очакванията на Пипи не на детето Simple Smile
И на моя основната му идея е играта с приятели Simple Smile

# 569
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Аз не коментирам задължителната програма по МОН, а именно свободните часове, които всяко училище избира само. Не искам те да включват математика до припадък, а да са хармонично разпределени и да се развиват интересите и заложбите на децата. И да, търся по-приятелска атмосфера, не сухарска. Затова не се ориентирам към най-"Престижните" училища, тъй като там наблягат на натоварване, учене, резултати по HBO- все неща с не чак толкова голяма стойност. За мен училището трябва да те научи да мислиш критично, да бъдеш креативен, да развиваш себе си в свободна атмосфера- не да зубриш каквото са решили тази година министрите. Харесвам такива като Прогресивното, Артис донякъде. За съжаление там други неща не са ми ок- разположение, база и т.н., затова БШ е някакъв среден вариант.
Sharky, мерси, дано излизат достатъчно наистина. А от новата директорка впечатления, или детето ти не е там вече?
Бтв, какво стана с Прогресивно училище 3- в младост? Скоро минавах оттам и са махнали надписа- преместено ли е и къде?

Общи условия

Активация на акаунт