Шести клас

  • 44 461
  • 748
  •   1
Отговори
# 375
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Искам да помоля да се изнася малко повече информация в групата. Тук дискусията си върви, но там каним нови хора,  които също се вълнуват и са съпричастни.
Да допълня, че имам скенер. Ще сканирам учебниците на дъщеря ми със сигурност. Мога да сканирам и други неща, ако има кой да ги предостави. В Пловдив съм.

# 376
  • София
  • Мнения: 3 461
Знам, че звучи леко несправедливо спрямо тези, които идват след вас, но не виждам проява на особен интерес и подкрепа от тяхна страна, а би било добре поне да изразят някакво мнение.
Аз съм майка на дете набор 2006.Повярвайте ми, тепърва се ориентираме в ситуацията, а доста родители верощтно  все още не подозират за предстоящите промени и  неприятни изненади,които  ни очакват... Не се сърдете, а ни насочете, за да можем да се вкльюим.ТОва касае децата ни и те също са заварено положение,макар и  с един  набор по-опитни ...

# 377
  • Пловдив
  • Мнения: 556
Светкавица, съгласна съм напълно с теб! Тук не става въпрос дали децата ни трябва да покажат грамотност в края на 7 клас, нека се проверява всичко учено в прогимназиален етап, НО не съм съгласна с НЕСПРАВЕДЛИВОСТТА, която касае само нашия набор, а именно това да се оповести в края на този етап, а не в началото му!!!
Що се отнася до математиката, според моя добра приятелка, учителка по математика, подготвяща седмокласници от 25 години, НВО-то и досега е било със знанията от 5,6,7 клас. Там разликата е, че тези знания се надграждат в годините и без системно учене в долните класове е доста трудно в 7 клас. Това ми се струва, че важи с пълна сила и за материалът по Български език, включен в НВО. Тоест проблемът е в Литературата и обхватът на произведенията! По математика новото е, всичко свалено от горните класове в 6 и 7 клас, както и това, че по новата програма няма сборници!

# 378
  • у нас
  • Мнения: 5 720
По математика новото е, всичко свалено от горните класове в 6 и 7 клас, както и това, че по новата програма няма сборници!

Предполагам, че не са отпечатани още, нали? Или изобщо не са подготвени?

# 379
  • София
  • Мнения: 2 437
Знам, че звучи леко несправедливо спрямо тези, които идват след вас, но не виждам проява на особен интерес и подкрепа от тяхна страна, а би било добре поне да изразят някакво мнение.
Аз съм майка на дете набор 2006.Повярвайте ми, тепърва се ориентираме в ситуацията, а доста родители верощтно  все още не подозират за предстоящите промени и  неприятни изненади,които  ни очакват... Не се сърдете, а ни насочете, за да можем да се вкльюим.ТОва касае децата ни и те също са заварено положение,макар и  с един  набор по-опитни ...

Аз също съм майка на настоящ петокласник и бъдещ шестокласник. Чух за новите промени и затова влезнах във вашата тема. Изцяло съм съпричастна с вас, които наистина сте най-прецакания набор за съжаление. Тези промени малко по-малко започват да се обсъждат и в петокласната тема. Смятам, че те трябва да важат за бъдещите петокласници, които от сега да знаят какъв ще е новият формат на НВО и да се готвят целенасочено от 5 клас. Лично при нас тази година синът ми смени училището и не съм го пресирала в 5 клас, защото по-важно за мен беше да се адаптира в новия квартал, училище и клас. Така като гледам от 5 клас би трябвало да влезне само "Хайдути" на Ботев, защото другите изучавани неща са приказки.

# 380
  • Мнения: 4 000
Тепърва пишат учебниците. Преди да разрушат "Славейков" заедно с непознат мъж издирвахме по сергиите с книги учебника по история за 11 клас (щерката се интересува от НГДЕК). Оказа се, че господинът е автор на учебник (историк) и събира от антикварите всички стари издания, обхващащи българската история. Лятото ще сглобяват учебниците. Ако са организирани, през това време могат да подготвят и помагала (сборници/тестове), защото параметрите на програмата са ясни. Към момента няма нищо готово.

Друг е въпросът кога редовите-, а и частните учители ще успеят да се запознаят с всички нови учебници/помагала, за да насочат подготовката на децата по най-доброто от тях. Всичко ще се прави в крачка, а това предполага погрешни внушения (към децата).

За следващия набор също не е справедливо да се състезава според новия формат. Едва децата, които започват сега да учат в пети клас, ще могат да изучават литературата така, че да им върши работа за НВО, без допълнителни усилия (с лежерен преговор).

Затова, както в правото по-тежкият закон се прилага винаги занапред, в конкретния случай променените формати следва да се отнасят за децата в-  и по-малки от предстоящите да бъдат в пети клас (набор 2007 и следващите).

Относно майките на набор 2006: лесно е да се копира статията от "24 часа" и откъси от наши изявления и да се пуснат в темата на вашия набор (настоящ пети клас- набор 2006). Това ще доведе повече родители при нас. Останалите набори нямат интерес и навярно изобщо не "влизат" в нашата тема.

Мили хора, съединението прави силата. Моля Ви, дори да изразявате несъгласие, правете го на лични. Защото бремето ще падне не върху нас, с развихреното ни его, а върху онези, които заради възрастта си, и без това не знаят на кой свят са.

Последна редакция: пт, 08 юни 2018, 10:28 от Шарлот

# 381
  • Мнения: 297
В OFF News  в края на статията  пише, че "Не от следващата, а от 2020 г. промени ще има и във философията на провеждане на НВО след четвърти клас, като акцентът ще се измести към оценка на индивидуалните ученически постижения и сравняването им по успех." Промените за 4 и 7 клас би следвало да се подчиняват на една и съща логика. Не ме разбирайте погрешно, че искам да се прехвърли новият формат на НВО от нас на тези след нас (аз също смятам, че следва да е за петокласниците), но каква е логиката за 4 клас да е от 2020, а нашите деца да са единствените, които в последния момент, по-точно сега ще научат върху какво е трябвало да наблягат в обучението си преди две години в 5 клас. Сматам, че трябва да изискваме, ако за 4 клас важи отлагателно действие, да важи и за нас като можем да поддържаме принципна позиция, че новият формат следва да бъде за децата, които през 2018 - 2019 г. ще бъдат в 5 клас. За успокоение - аз не очаквам качествено различен формат на НВО. Скептична съм относно това, което могат да измислят. Само вероятността от не добре формулирани задачи ще е по-голяма.

# 382
  • Мнения: 253

В контекста на мненията в темата смятам, че ако искате да имате някакъв успех с начинанието, трябва да се концентрирате върху две искания - запазване на формата и обхвата на учебното съдържание за вашия набор. Знам, че звучи леко несправедливо спрямо тези, които идват след вас, но не виждам проява на особен интерес и подкрепа от тяхна страна, а би било добре поне да изразят някакво мнение.

Абсолютно съм съгласна. Но не само за нашия набор да остане стария формат, ами да влезе в сила за набор 2007, бъдещи петокласници. Трябва да запознаем пишещите  в шестокласната тема подробно, за да се включат и те.И да решим групово под каква форма да протестираме

# 383
  • Мнения: 19 307
Цитат
Останалите набори нямат интерес и навярно изобщо не "влизат" в нашата тема.
Аз съм родител на настоящ четвъртокласник и ви чета откакто разбрах за промените.
Намирам за много йезуитско да прехвърлите целия материал по литература върху нашия набор.

# 384
  • Мнения: 6 587
Като майка на бъдеща шестокласничка, бих подкрепила инициатива за запазване на досегашния формат на НВО за набор 2005 и набор 2006!
Кажете как мога да се включа. Hug

# 385
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Като майка на бъдеща шестокласничка, бих подкрепила инициатива за запазване на досегашния формат на НВО за набор 2005 и набор 2006!
Кажете как мога да се включа. Hug

Аз също!

# 386
  • Мнения: 5 178
Никой, нищо не прехвърля върху набор 2007, при тях може да се направят, исканите от министерството промени, защото няма да са в завареното положение  като 2005 и 2006.
Последно четох изказвания от МОН, че тезата и транформиращия преразказ ще се запазят, просто като друг вариант на последните задачи ще влезе разработка на лит. образ и сбит преразказ #Crazy newsm78

# 387
  • Мнения: 19 307
Значи вместо да се протестира срещу тези безумни промени, просто ще се прехвърли на друг набор да си чука главата с тях  ooooh!
И очаквате подкрепа за това от нашия набор така ли?!

# 388
  • Мнения: 10 451
Значи вместо да се протестира срещу тези безумни промени, просто ще се прехвърли на друг набор да си чука главата с тях  ooooh!
И очаквате подкрепа за това от нашия набор така ли?!
Ужас.. че то за вас ще важи искате или не.

То и нас ще ни изтряскат, ама друго си е няколко месеца преди НВОто вместо няколко години .. все тая Simple Smile Simple Smile

# 389
  • Мнения: 815
Значи вместо да се протестира срещу тези безумни промени, просто ще се прехвърли на друг набор да си чука главата с тях  ooooh!
И очаквате подкрепа за това от нашия набор така ли?!
Промени е имало и ще има, така или иначе. Въпросът е да са в адекватно време, а не в последния момент.

Общи условия

Активация на акаунт