Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 52

  • 55 118
  • 759
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 994
Soul81, от 9 месеца ми следяхт само тсх и ф4,стойностите много играеха ори мен,личната каза,че е хипофункция, но ЩЖ се самолекувала и продължихме само да наблюдаваме стойностите.

Ужас, много безотговорно отношение от страна на личната ти. ooooh! Явно и чуждестранните доктори за нищо не стават.
Както и soul ти написа, имаш Хашимото, за съжаление. Това категорично показват лабораторните изследвания.
Предполагам, тепърва ще има да се запознаваш със спецификите на болестта.
Трябва задължително да направиш и ехография на ЩЖ при добър ендокринолог-ехографист, за да се види какви са измененията по жлезата.

# 46
  • Мнения: 10 214
isova86, какво ще наблюдава личната, като даже пълни изследвания не са пуснати (едва сега антитела изследваш), нито пък ехограф е правен. Тя да не си пести направлението към специалист, ако системата е като в БГ? На какво основание ще очаква самоизлекуване - не изглежда да си в пубертета, че да чака да се наместват хормони, поне една диета да ти беше предписала, подходящото хранене може да направи много за жлезата. Ако откриеш ендокринолог-диетолог, сигурно ще ти е от голяма полза. Колко е високо ТСХ към момента? Няма какво да се притесняваш, важното е да се обърне внимание най-накрая - Хашимото е голяма гад и много трудно се контролира, а пък да си тръгне ей така, само като го чакаме, без да се предприеме каквото и да било - такова нещо никога не съм чувала. На всичко отгоре руши целия организъм, не само жлезата изолирано.

# 47
  • София
  • Мнения: 808
Isova86, показателите ти са като при хипофункция (намалена функция) и Хашимото. Но това се потвърждава и с ехографско изследване (както и Гърненце отбеляза). Гледали ли са те на ехограф за структурни изменения всъщност?

Brin de muguet, на гладно значи поне четири часа да не си яла.

Elika, относно интервалите на добавките (а също и на приема на храна и кафе), спазването им е желателно, за да не се компроментира усвояването на тироксина.

Ema_P, не мисля, че специално настинки и вирусни инфекции влияят осезателно на щитовидните нива. Hands V

Kbl, ако фт4 е 16.94 при граници 9.30-17, си е високо. Това означава, че дозата ти е повече от нужното. И спадът в тсх показва същото. Нивото му ще продължава да спада. Намалете дозата. Впрочем, видях, че си писала и в темата за В12. Там обаче стойността на тсх, която си дала е друга:

ТСХ - 1,39
Т3 - 3,49 (2 - 4,40)
Т4 - 16,46 (9,30 - 17)

В случай, че не си на хормон, може да минат и за нормални тези нива (или дори би могло да вървиш към хиперфункция и е добре да се проследяват нивата с редовни контроли). Но, ако си на терапия, просто дозата ти е висока. Колкото до вит. Д, явно не е трябвало да го спираш, а само да намалиш малко дозата за лятото щом нивата спадат толкова при спиране на добавката. Можеш да си продължиш приема. Simple Smile

# 48
  • Мнения: 296
Благодаря, veseto5775. Тсх е 1.39 сега, сгрешила съм първия път. Приемам еутирокс - 5 дни 25 мкг и 2 дни - 37.5. до преди това приемах всеки ден 25 мкг и тсх беше около 5 (така поне две години). Трудно се реших да увелича дозата, защото веднъж вече ме вкараха в хиперфункция с три пъти седмично 50 мкг. Явно от малко увеличение се влияе този хормон при мен. Странното е, че зимата и пролетта се чувствах горе-долу добре, имах енергия за спорт два пъти седмично, беше почти като преди. И от месец някъде голяма умора ме тресе. А в топлото време замаяността ми се увеличава. Някой от вас забелязал ли е зависимост с времето навън?

# 49
  • София
  • Мнения: 808
Кbl, зимата и пролетта на сегашната доза ли си била? Може да е била подходяща за тогава, но сега да трябва леко да я намалиш.

На мен зимата ми е ужасно студено, а лятото пък не понасям жегата. Явно нямам търпимост нито към студ, нито към жега. Терморегулацията при Хаши е прецакана най-вероятно. Wink Умората може да е свързана и с падналите нива на вит. Д също..

Към момента, ако 28.5 мкг (5 дни 25 мкг и 2 дни - 37.5) те предозират леко, а само 25 мкг всеки ден са малко, трябва да намериш нещо междинно.. макар разликата между двете дози да е съвсем малка. Може и сезонно да ти е дошла леко висока дозата, но сега е добре да я намалиш така или иначе. Ако искаш, опитай да останеш само веднъж седмично на 37.5 мкг, така средната дневна доза е около 26.7 мкг..

Но има и много други варианти за редуване. Например, при теб ми се струва удачна тридневна схема - редуваш два дни по 25 мкг и един 31.25 мкг. Средно се получава 27 мкг, което е съвсем малко намаление от сегашната ти доза. Но в същото време е и над 25 мкг, за което вече знаеш, че е ниско. Освен това, схемата е и лесна за изпълнение - 31.25 мкг са 25+6.25 (1/4 от 25). И двете схеми са лесни. Както решиш, но поне имаш няколко предложения от мен, върху които да помислиш. Simple Smile

Последна редакция: сб, 09 юни 2018, 18:14 от veseto5775

# 50
  • Париж
  • Мнения: 16
Януари ми направиха ехограф на щитовидната железа. Тогава доктора ми каза,да занеса по бързо резултата за да ми предпише личната лечение. Личната нищо не каза след като ги погледна,даде нови изследвания. Другата седмица ще видим какво ще каже,ако нещо ще търся добър ендокринолог. Всъщност случайни ми откри хипофункцията, бях за силно главоболие, тогава ми пусна пълна кръвна картина,тест за бременост,ямр и тсх. Всичко беше наред освен тсх и желязото ми беше ниско.

# 51
  • Мнения: 296
Благодаря ти, vesseto5775 💐 определно ще помисля, защото ендото няма да ми предложи тези варианти. На тази доза съм от края на декември, преди това две години си взимах по 25 мкг. Тя няколко пъти ми беше казвала да увеличавам, даже сега беше предписала 5 дни 25, 2 - 50; но понеже знам как се чувствах на подобно (будех се с пулс 100) и все не се навивах. Та този път на своя глава смених 50ките на 37.5. Сега ще намаля още малко и ще видя какво ще ми каже за нивата на кортизол (496 беше моя от тази седмица при 540 горна граница). Ще пиша в края на другата седмица, като мине прегледа.
А има ли значение дали схемата е тридневна или веднъж в седмицата взимам различната доза? Би трябвало общото седмично количество да има значение, нали?
Много опити и грешки има, докато се нацели, но не съм загубила надежда ☺

# 52
  • София
  • Мнения: 808
Kbl, да, иска се търпение с нацелването на дозите. Поздравявам те за самоиниацивата да смениш 50 с 37.5, добро решение. Hug

Схемите са за това, за постигане на по-разчупени дози, т.е. съвсем ефективни са си. /Има разлика, обаче, дали се редуват дози с голяма разлика или с по-малка. Лично аз предпочитам по-малките разлики, защото лесно се предозирам в деня с по-висока доза, ако разликите са големи. Но при теб и двете схеми са с относително малки разлики, така че, не се притеснявай./

Isova86, дано на следващия преглед получиш повече информация от лекаря. Попитай за структурата на жлезата, дали има изменения. Защото, ако има, заедно със звишените антитела, това означава, че имаш Автоимунен тиреоидит на Хашимото и хипофункция. Контролира се с хормонална терапия (каквато вече си започнала). Не е толкова страшно. Успех! Simple Smile

Ps: Дори да няма ехографски изменения самото наличие на антитела при теб показва започнала автоимунна атака, която нарушава функцията на ЩЖ. Тироксинът, ако е адекватно дозиран, подпомага функцията. Промени в хранителния режим и начина на живот са също важни (Soul81 вече ти е казала, споделям мнението й).

Последна редакция: сб, 09 юни 2018, 21:38 от veseto5775

# 53
  • Мнения: 2 352
Здравейте, пиша за пореден път. С високо тсх, на елтироксин, сърцебиене....при вас има симптоми, лесно изморяване, хранителен режим... при мен нищо. Спортувам, с нормални килограми съм, нямам странични оплаквания, и все пак съм на лечение. Лекарката не ми каза да спазвам хранителен режим, даже ми каза есента да увелича дозата на еутирокса, и изпадам в чудене какво ми се случва и реално ли е? Извниявайте ако досаждам

# 54
  • в пералнята
  • Мнения: 1 053
Момичета, има ли някой, който пие комбинация от левотироксин и лиотиронин /т4 и т3/?
Аз пия доста висока доза левотироксин -  137 мкг с тенденция да се увеличава, защото започнах от 75 мкг. Та сега правя комбинация на 100 левотироксин и 25 лиотиронин на своя глава и се чудя как ще се повлияе..

Аз пиех известно време, и аз на своя глава и се бях предозирала зверски, ФТ3 ми беше станал 19, при норма 6.8. Така, че имай предвид, че това е ужасно висока доза, аз го спрях и вече година не го пия.
А говори  ли с лекар по въпроса?

# 55
  • Мнения: 10 214
Здравейте, пиша за пореден път. С високо тсх, на елтироксин, сърцебиене....при вас има симптоми, лесно изморяване, хранителен режим... при мен нищо. Спортувам, с нормални килограми съм, нямам странични оплаквания, и все пак съм на лечение. Лекарката не ми каза да спазвам хранителен режим, даже ми каза есента да увелича дозата на еутирокса, и изпадам в чудене какво ми се случва и реално ли е? Извниявайте ако досаждам
Според теб нормално ли е да имаш сърцебиене? Това не те ли притеснява? Това ми беше първото и единствено оплакване, за да си проверя щитовидната жлеза.

# 56
  • Мнения: 2 352
Аз нямах сърцебиене преди да почна еутирокса. То се появи след лекарстата за щитовидна жлеза. Всъщност преди това не съм имала никакви оплаквания от този тип. Затова питам нормално ли е това

# 57
  • София
  • Мнения: 808
Brummmm, рядко лекарите дават насоки за подходящи хранителни режими или добавки. Предимно се самообразоваме по темата. Относно сърцебиенето, възможно е да имаш нужда от корекция в дозата. Направи контролни изследвания, за да се прецени каква е ситуацията.

# 58
  • Мнения: 1 632
Здравейте, пиша за пореден път. С високо тсх, на елтироксин, сърцебиене....при вас има симптоми, лесно изморяване, хранителен режим... при мен нищо. Спортувам, с нормални килограми съм, нямам странични оплаквания, и все пак съм на лечение. Лекарката не ми каза да спазвам хранителен режим, даже ми каза есента да увелича дозата на еутирокса, и изпадам в чудене какво ми се случва и реално ли е? Извниявайте ако досаждам

Аз съм по същия начин. Без оплаквания. Пия еутирокс 50. С леко завишени антитела съм и ТСХ около 4.
Док обясни, че мога и без лечение, но е желателно да смъкнем ТСХ под 2, така било нормално за моите години. Препоръча ми хранителен режим. Каза ми и за палео режима. Доволна съм от нея.

# 59
  • Мнения: 296
При мен имаше сърцебиене единствено, когато дозата ми беше твърде висока. След като се намали, не съм имала това оплакване. Т.е. оплакването е типично за хиперфункция на жлезата, ако не бъркам.

Общи условия

Активация на акаунт