Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 52

  • 54 900
  • 759
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 228
Пеони, аз също ходя при Димитрова. Моето Хашимото го диагностицираха октомври 2015. В началото се стреснах и отидох и при Начев - някак ме претупа; каза, че вероятността да стигна до операция е под 8%, симптомите ми не били от тсх-то, да чакам (тсх беше около 7). Не ми направи добро впечатление, може би за по-сериозни проблеми е добър, останах с впечатление, че не съм му интересна. И повече не отидох при него, прецених, че не си заслужава чакането..  не знам дали съм права.
После ходих поне при 4 ендокринолога, за да намеря "моят". Димитрова беше единствената, която ми обясни за значението на храненето, какво да избягвам, назначи ми изследвания на витамин Д и Б12, електролити и други. И оттогава ходя при нея. Признавам, че леко коригирам на своя глава дозата, която ми изписва, но виждам по себе си, че съм на прав път (коригирам, защото при мен съвсем леко увеличение на хормона, води до симптоми за хиперфункция, които се доказват и с тсх и т4, така че не си въобразявам). Но за момента, тя отговаря в най-голяма степен на изискванията ми.
Не мога да те посъветвам конкретно за твоя проблем, но ако ще си по-спокойна, потърси още едно мнение.
Успешна бременност и здрави деца са възможни, разбира се, има много примери. Успех!

# 736
  • Мнения: 381
Здравейте от един месец съм със страшен косопад косата истаня и се разреди.Хосих на дерматолог прати ме на ендокринолог TSH ми е 3,93при норма 4,20 тестостерон 0,37 глюкоза 4,2 холестерол 4,51 Na138 K 4,10 CL 100 на ехограф каза има козметичен дефекти асиметрия единия лоб на жлезата е по голям Според доктора няма проблем няма изменения на жлезата.А аз буквално загубих косата си.Според вас TSH не е ли високо.

# 737
  • Мнения: 47 988
Тсх не е чак толкова зле, а за косопад има милион причини. Например липсата на желязо и други дефицити също.

# 738
  • Мнения: 381
Трябва ли да се сваля TSH ? За това ще отида за второ мнение и ще изследвам други хормони и желязо също.

# 739
  • Мнения: 6 346
Само по ТСХ не може да се каже нищо, по този въпрос е писано сигурно стотици пъти в тази тема. Трябва да се видят и Т4, и Т3, също и антителата ТАТ и МАТ. ТСХ само по себе си говори за хипофункция и вероятно и Т4, и Т3 са по-ниски от оптималното, а тогава спокойно може да се получи косопад.

Други причини за косопад са желязодефицитна анемия, дефицит на цинк, стрес, разбъркани полови хормони.

# 740
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Моля за идеи за закуска без глутен

закуската и на мен ми е най-трудна, затова известно време бях на интервални пости и не закусвах.
сега закусвам пак. забелзах, че само или с превес на протеини не става, трябват ми и малко въглехидрати.

- кисело мляко, ленено олио, ленено семе, брашно от тиквени и слънч. семки, орехи евентуално малини, къпини или подобен плод.

- накисната елда от предната вечер, мазнина (кокосово, ленено или конопено олио), ядки, пак някакви нисковъглехидратни плодове, чия, ленено семе

- сварен ориз или просо от предната вечер с топло мляко, ядки, мазнина и плодове

- пържени яйца с боб (тово определено засища за дълго време!!!)

- пържени яйца с маслини и сирене. понякога слагам и зеленчуци

- оризовка със свежо сирене, горчица и сварено яйце отгоре

- оризовка или безгл. хляб с жълто сирене, масло (аз дебело мажа)

- има заготовки корнфлейкс от царевица, оризови и подобни с мляко (аз не ги ям, но е опция)

- просена каша със сметана , плодове и ядки (ок, това е гадно, но става бързо и засища. има полуфабрикат в ДМ)

ако избягваш въглехидратите, то вместо плодове, слагай зеленчуци: краставица, чушка. Peace
мазнините засищат добре, затова и слагам в закуската.


за липсата на глад: аз като спрях глутена и една седмица не ядах почти нищо. понякога ми се дояждаше и все нещо сурово, ядях плодове или салати.
преполагам, че червата са ми се регенерирали и затова.
отмина.

само да добавя към предния ми пост за сиренето: аз проблеми с млечните нямам. нито в Германия, нито като пътуваме из други страни. на почивка ям основно, зеленчуци, яйца и млечни.
в Германия ям българско бяло сирене и нямам проблеми.
единствено в Бг имам и подозирам, че му слагат нишесте. също и в киселото мляко.
почти всички осолени ядки са с брашно. неосолените са точно до солените (насипни).
има една фирма предлага брашна мелени в каменна мелница (или нещо подобно), имаха нахутено брашно.
на мен ми е ясно, че няма да ползват отделен мелничен камък за безглутенови брашна, ерго като видях колко глутенови брашна предлагат и се отказах да купувам нахутеното.
с пържено също нямам проблем.

Последна редакция: ср, 08 авг 2018, 09:55 от asyalein

# 741
  • Мнения: 6 346
На много млечни вероятно слагат нишесте, но се надявам, че все пак не на всички, особено от по-известните мандри... Моята сестра разви наскоро лека форма на глутенова непоносимост, така че усеща до няколко часа, ако в нещо е имало глутен. Досега не е споменала за млечните, които купуваме, но и не купуваме масовите от супермаркетите.

А ядки аз вече почти не ям, не ми се ядат, основно орехи купуваме от едно магазинче, където продават и пчелни продукти, и всякакви ядки. На орехите не вярвам да е слагано брашно, честно казано.

# 742
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
не купуваме масовите от супермаркетите.

ето това ще да е...
аз си идвам за малко и нямам време и възможност да търся алтернативни доставчици и пазарувам в магазините.
орехи не ям винаги, в момента ям много кашу и бразилски орех. в Бг исках да ям слънч. семки, нулев шанс да са без брашно. знам, че не са ядки, ама ми се доядаха.  Whistling
аз като се прибера гледам да се видя с приятелите и да занимавам детето, та нямам много време да се обикалям за храна. Crazy
просто си нося основни неща вече  Rolling Eyes

# 743
  • Мнения: 6 346
Да, на семките си им личи, че им е слагано брашно, то и пише на плика (когато ги купуваш в плик).

# 744
  • Мнения: 228
Asyalein, благодаря. Въглехидратите не ги избягвам. Противно на типичното за Хашимото, аз съм 55кг, 168 см, даже нямам против да кача малко, защото се дразня като ме питат да не съм отслабнала. Но мина ли на безглутенова храна и веднага свалям още 1.5 кг. Очаквам зимата да е по-трудно спазването на диетата, но ще се помъча. Дано като пусна тат и мат след още някой месец, да има ефект. Това би ме надъхало.

# 745
  • в пералнята
  • Мнения: 1 006
Начев се опитва да подчертае дебело колко е важно лечението и наблюдението от специалист, вместо експерименти на собствена глава и четене в интернет. Затова понякога е рязък. Благодарение на него обаче аз забременях и си износих 2 здрави деца и хормоните до ден днешен са ми в ред.
Та в този ред на мисли - разбира се, че се забременява с Хашимото и разбира се, че се раждат здрави деца. Просто трябва дисциплина, редовни изследвания и ежемесечен лекарски контрол.

# 746
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Дано като пусна тат и мат след още някой месец, да има ефект. Това би ме надъхало.

аз съм по-слаба даже  Mr. Green
при мене преди глутена и преди да ме диагностицират ТАТ и МАТ бяха по-ниски от сега.
сега дори с безгл. диета, омега 3 и добавки са си над нормите.

странното е, че без терапия хормините ми бяха в по-добри граници от сега с тироксина  newsm78
сега обаче симптомите са много по-малко.

четах в един форум на ендокринолози, че ако дойдел някой с нормални хорм. нива, но с оплаквания, то трябва да се терапира.
ако дойде някой с хормини над границите, но без оплаквания, то да се остави човека и само да се наблюдава  Whistling
не вярвам някой да го прилага, аз имах симптоми и ме пращаха на психолог  #Cussing out

# 747
  • Мнения: 2 352
Ами май не го прилагат. Аз съм без оплаквания, но със завишено ТСХ, на всичкото отгоре получавам сърцебиене от еутирокса, но съвета на лекарката беше да си го пия. Замислям се, честно, дали на своя глава да не го спра.

# 748
  • Мнения: 6 346
Бръм, сърцебиенето често е от ниска доза (или от нисък ФТ3 по-конкретно), макар че може да е и от висока.

# 749
  • София
  • Мнения: 808
По-скоро е от високо фт3 сърцебиенето (но това се получава и при висока, и при ниска доза - трябват изследвания). Hands V

Общи условия

Активация на акаунт