Отговори
# 1 035
  • София
  • Мнения: 38 861
По принцип феодалния строй навсякъде е бил потиснически. Дори когато не е имало чуждо владичество, народът е живял в ужасни условия. Ксто говорим за кръвен данък и деца, едно време децата не са ги имали за нищо. Ако оцелеят до 6 - на нивата и това е. Така че /знам че сега някой ще скочи/ момчетата май са имали по-добър живот и бъдеще като еничари.

# 1 036
  • Мнения: 11 468
Е, че как раздавали са деца по едно за всеки минал през селото!

Това, че детската смъртност е била висока не означава, че децата не са ги броили за нищо и не са страдали за всяка загубена рожба.

# 1 037
  • Мнения: X
Момчетата са имали много по-висок обществен статус като еничари, разбира се. Това е една от перверзиите на Османската империя - изпълнителната власт, реалната власт, е в ръцете на роби или потомци на роби. Самият султан е син на робиня. И баща му, и дядо му. Знаем и от други примери в историята, че често ренегатите са по-ревностни адепти на съществуващия ред от принадлежащите по кръв и право на този ред.

# 1 038
  • Мнения: X
... момчетата май са имали по-добър живот и бъдеще като еничари.

Егати добрият живот Joy

Представям си ако на теб ти вземат детето и знаеш, че никога няма да имаш шанс да го видиш как расте как ще ревеш на умряло.

Добре, че хората не са били с подобно мислене, че нямаше да останат българи и щеше да ръсиш умнотии в ханъм-мама.

# 1 039
  • Мнения: X
... момчетата май са имали по-добър живот и бъдеще като еничари.

Егати добрият живот Joy

Представям си ако на теб ти вземат детето и знаеш, че никога няма да имаш шанс да го видиш как расте как ще ревеш на умряло.

Добре, че хората не са били с подобно мислене, че нямаше да останат българи и щеше да ръсиш умнотии в ханъм-мама.


Никой не е питал родителите, разбира се, дали искат или не искат някой да им взима децата и да ги прави ренегати. Държавна политика - идват, взимат, не питат. Срамът и мъката остават за родителите.
И наложниците в харема на султана никой не ги е питал искат ли луксозния живот, който живеят зад дебелите решетки. Едни се поболяват, други се приспособяват - такова е било времето.

# 1 040
  • София
  • Мнения: 38 861
Сега мислим много по- различно за децата. Особено ако е едно, маминото златно.

# 1 041
  • Мнения: 4 479
Да бе, то затова има османски източници как да ги събират и наказват съпротивата на близките, защото с кеф са ги давали.

# 1 042
  • Varna
  • Мнения: 2 596
И се сещам за Петльов ден и защо този ден е наречен Петльов.

# 1 043
  • България
  • Мнения: 6 254
Скрит текст:
Аглая, вие много забавно обърнахте плочата и го играете репресирана жертва (на доноси, затвор и смъртна присъда Simple Smile))). Някак бързо забравихте как преди няколко страници сами се похвалихте, че намалявате оценки за "национален плам".  


Относно ако-та, такива има много. Но темата с Русия все пак е по-различна от темата за това как са живеели българите по време на османската империя. Според мен, е интересно да се види как гледат на османската империя другите друговерци -- балкански народи, арменци и прочее.
Насилствената ислямизация (потурчване) и кръвният данък спрямо християните са неоспорими.  Също така са неоспорими и сексуалното робство и военното робство в османската империя.

ett2812, при все заплахите, които си плачат, ако не за друг вид донос, то поне за докладване във форума, аз все пак ще отговоря сериозно:

Първо, в онова си изказване аз не соча лична практика - двойки не съм писала и навярно, ако стана някога отново учител, не бих писала, защото незнанието трябва да бъде просветлено, а не санкционирано. Като "незнание" не соча различната позиция, дори обратно - тя ми е интересна, ако е аргументирана, задълбочена, грамотно поднесена.

За съжаление, тъкмо най-големите националисти сега, тъкмо онези, които се тупат по гърдите като родолюбци и татуират Левски и Гунди на бицепсите си, тъкмо те показват особено ниска грамотност.
Баш патриотките във форума пишат невъобразимо; изключенията се броят на пръсти. Намирам за особено иронично да се имаш за родолюбец и да не познаваш поне основни книжовни норми на родния си език. Много ми се иска да има интелигентен национализъм, но - за голямо мое съжаление - почти не съм го срещала. Това е личното ми мнение, пък ако ще да задейства планина от доноси. Simple Smile
  По-добре неграмотен патриот с чисто сърце, отколкото съмнително грамотен, продажен сорсоид.
Хайде, давам ви коз най-после, вашата клика е по докладите. Няма да е за първи път.
Както писах вече, добър човек съм, помагам ви  Grinning.

# 1 044
  • Мнения: 5 646
Сега мислим много по- различно за децата. Особено ако е едно, маминото златно.
Ти нали имаш 10 пръста на ръката. Дали ако отрежеш един, няма да те боли и няма да ти липсва, защото са ти останали още 9?

# 1 045
  • Мнения: X
Сега мислим много по- различно за децата. Особено ако е едно, маминото златно.

 Joy Joy Joy

Айде спри с вицовете, че много се изложи.

Всяко поколение се учи от предишното какво е любов и състрадание, та чак до поколенията от онази България.

Не си открила ти топлата вода Laughing

# 1 046
  • София
  • Мнения: 24 839
Сега мислим много по- различно за децата. Особено ако е едно, маминото златно.

Не, сега просто решаваме, че онези преди са били душевно недоразвити и не им е пукало какво става с децата им, щото винаги могат да си направят ново.
Що се отнася до отглеждането- точно сега, маминото златно се отделя от ден първи в друга стая и на годинка се мята в яслата, че да се социализира.
Но, живеем със самочувствието, че като осигуряваме повече вещи, повече възможности за обучение и спорт, сме по- добри родители, нищо че духовния ни контакт се побира в рамките на час на ден.

# 1 047
  • София
  • Мнения: 4 878
По принцип феодалния строй навсякъде е бил потиснически. Дори когато не е имало чуждо владичество, народът е живял в ужасни условия. Ксто говорим за кръвен данък и деца, едно време децата не са ги имали за нищо. Ако оцелеят до 6 - на нивата и това е. Така че /знам че сега някой ще скочи/ момчетата май са имали по-добър живот и бъдеще като еничари.

Не трябва да се забравя, също така, че християните не са ходили на война. Били са напълно освободени от военна служба. Т. е. губели са много по-малко синове чрез кръвния данък, отколкото ако синовете им служеха в армията и гинеха на фронта.

# 1 048
  • София
  • Мнения: 38 861
Е, добре, лоша съм.

Обаче вижте каква статия намерих. Много добре е изложено всичко, с цириране на документи и т.н. Никога не е късно да научиш нещо ново.
А, това за християните не го знаех! Логично.
[url]http://petkohinov.com/pravoslavie/20/jordanov-jeniceri.html url]

# 1 049
  • Мнения: X
По принцип феодалния строй навсякъде е бил потиснически. Дори когато не е имало чуждо владичество, народът е живял в ужасни условия. Ксто говорим за кръвен данък и деца, едно време децата не са ги имали за нищо. Ако оцелеят до 6 - на нивата и това е. Така че /знам че сега някой ще скочи/ момчетата май са имали по-добър живот и бъдеще като еничари.

Не трябва да се забравя, също така, че християните не са ходили на война. Били са напълно освободени от военна служба. Т. е. губели са много по-малко синове чрез кръвния данък, отколкото ако синовете им служеха в армията и гинеха на фронта.

Айше, да знаеш, че най- много синове са губели като са ги колили, бесили и горили турците.

Някой синове даже не са се раждали ми са ги убивали още в коремите на майките им.

Общи условия

Активация на акаунт