🍒Черешката на тортата🍒 - сезон 11 (тема 2)

  • 72 898
  • 892
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 5 716
Патладжана дължи горчивия си вкус на салонина, който си е отрова. Може да се избегне като се посоли и отцеди. Това е известно от време оно.
Очаквано недоразумението спечели.
Следващият път си спести тази "операция" и пиши дали е бил горчив... в сегашно време... Wink

# 541
  • Мнения: 4 394
Този път не мога да отворя линка Sad

# 542
  • USA
  • Мнения: 7 377
Да,и при мен е така.От последната седмица,нито един от линковете не се отваря,Мари_Мар.
Зарежда 5 минс,след което казва,че файла не може да се отвори.Пробвах на 2 лаптопа,1 мак и 1 пс,с хрома,уиндоус и сафари.

Пантладжани,сорта графити не изцеждам,защото не горчат,а самия патладжан е много крехък.Лилавите обаче изцеждам като осолявам и слагам на кухненска хартия,да поеме сока.
Обичам да правя печен патладжан с доматен сос,чесън и фета(ред патладжан,ред сос,ред сирене и така,покривам с кашкавал).

# 543
  • София
  • Мнения: 4 429
Този път не мога да отворя линка Sad
Да,и при мен е така.От последната седмица,нито един от линковете не се отваря,Мари_Мар.
Зарежда 5 минс,след което казва,че файла не може да се отвори.Пробвах на 2 лаптопа,1 мак и 1 пс,с хрома,уиндоус и сафари.

Съжалявам, че при вас не се е отворил, но проблема не е в линка, защото аз от него изгледах епизода след като го пуснах тук. Може, временно да е имало натоварване на сървъра.

сега пак проверих и на компютъра си работи и на таблета в Яндекс браузър, също.


_____________________________________________________________________________



И още нещо, ако не зарежда плеъра, може да опитате да свалите видеото
с десен бутон върху лентата за управление и избирате ,,запазване на видеоклипа...''

Последна редакция: сб, 16 юни 2018, 09:45 от Mari_Mar

# 544
  • Мнения: 3 154
Новата седмица се очертава да е "интересна", колкото бяха миналите - участниците са като клонинги на предишните.

Малко реабилитация за патладжаните Wink
Скрит текст:
Цитат
Патладжаните съдържат доста соланин, затова в зеленчуците винаги присъства пикантна горчивина. Ако обаче това не подхожда на вашия вкус, оставете нарязаните патладжани в солена вода за 20 минути. Тогава голяма част от соланина ще премине в разтвора и патладжаните ще горчат много по-слабо.

Понякога причината за силно нагарчащите патладжани се крие в самия сорт и в срока за обиране на реколтата. Вече има много сортове и хибриди, които могат да бъдат консумирани в почти сурово състояние. Особено приятен е вкусът на патладжаните с по-светла окраска. Но ако бъдат оставени дори малко след узряването си, започват да набират горчилка. При презрелите зеленчуци кожата загрубява, започва да пожълтява, а месестата част силно нагарча.

Някои от старите сортове обаче също горчат силно и затова е добре реколтата да бъде прибрана, докато зеленчуците все още не са пораснали до традиционните си размери – тогава вкусът ще бъде по-приятен. Обикновено патладжаните се берат около месец и половина, след като са вързали. Добре е да бъдат обрани, докато семената в зеленчуците са още светли.

Горчивината може да се появи и от резки температурни колебания. За да не се стигне дотам, добре е да се понижава температурния стрес на растенията с регулатори на растежа.

Патладжаните нагарчат и при недостиг на влага – трябва да бъдат поливани почти толкова често, колкото чушките и краставиците. При това балансът трябва да бъде поддържан така, че растенията да не бъдат заливани, но и почвата под тях да не пресъхва. Ако времето се задържи силно и горещо, поливайте ги през ден следобед, при това с топла вода.
Патладжанът не е по-черен от дявола Simple Smile  - прорасналите катофи може да съдържат много повече соланин и да са доста по-опасни, а при тях осоляване и отцеждане не върши работа.  Peace
бтв. Имаше една кукувица в Черешката, която ядеше сурови картофи, и то в солидни количества   Sick

# 545
  • София
  • Мнения: 20 220
Аз от десерта запомних, че блата е печен, крема е с рикота и заквасена сметана, малини отгоре, а над тях ганаш от бял шоколад.
И кремът беше печен, имаше кафява коричка отгоре.  Peace

# 546
  • София
  • Мнения: 23 166
На Ева не й беше мястото в тази група. Съобщиха я с друга фамилия, а не Найденова.
Хареса ми, че тази седмица всеки участник сам приготви вечерята си.

# 547
  • Мнения: 11 636
Вчера не можах да гледам, но разбрах, че Бобчо е спечелил с вкусното заешко и сочната псувня.  Да му е честито плакетчето и да си го нареди на секцийката в хола.  bouquet Цел си му беше.
Днес има 4 мача, но се надявам да успея да изгледам последната вечер.
Мари_Мар, благодаря за линка!  Hug  bouquet

# 548
  • Мнения: 13 094
Аз от десерта запомних, че блата е печен, крема е с рикота и заквасена сметана, малини отгоре, а над тях ганаш от бял шоколад.
И кремът беше печен, имаше кафява коричка отгоре.  Peace

Ако и крема е печен, определено няма да го пробвам. Нещо не ми допада. Хем обичам десерти, но мисълта за печена заквасена сметана+рикота някак не ме съблазнява.

# 549
  • София
  • Мнения: 20 220
Хич не е лош и печен, аз го харесвам и по двата начина.  Blush

# 550
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Съобщиха я с друга фамилия, а не Найденова.

# 551
  • Мнения: 4 393
Някой може ли да каже какъв беше десертът на Лейдито? Имам готварска сметана отворена от днес и искам нещо да я направя, за да не даде фира, а помня, че им хареса на гостите.

# 552
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 690
1 литър готварска сметана
2 белтъка
пудра захар

Разбиват се и се смесват.Добавя се и карамелизирани ядки.

Мисля,че беше това.

# 553
  • Мнения: 29 271
1 литър готварска сметана
2 белтъка
пудра захар

Разбиват се и се смесват.Добавя се и карамелизирани ядки.

Мисля,че беше това.
ЕЕЕЕ то голям десерт  Joy Joy и за това и трябваше да вика помощник! Ще го пробвам и аз утре имам бадеми!

# 554
  • Мнения: 3 794
1 литър готварска сметана
2 белтъка
пудра захар

Разбиват се и се смесват.Добавя се и карамелизирани ядки.

Мисля,че беше това.
ЕЕЕЕ то голям десерт  Joy Joy и за това и трябваше да вика помощник! Ще го пробвам и аз утре имам бадеми!

После се оставя в хладилника или фризера - не помня кое от двете.

Пиши как се е получило 🍽

Общи условия

Активация на акаунт