Дванадесети клас 2019/20 - тема 78

  • 63 118
  • 741
  •   1
Отговори
# 330
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Разбира се, че паспортна служба в почивни дни не работи.
А и все пак си има срок за издаване на личната карта. При положение, че има паспорт, е малко тъпо да плащаш бърза или експресна поръчка.
Шофьорски курс при нас ще е най-рано през октомври. Но съм ѝ казала, че просто е задължителен. Нека си вземе китапа, ще се научи да кара в града. Аз имах книжка 15 г. и нямах кола, ами свикнах в трафика. Трябва да се кара с повече мисъл, че малоумни изпълнения по улиците само да искаш.

# 331
  • София
  • Мнения: 3 610

Каква е специалността ?

Биотехнологии


Може би най-лесно е да пътува с паспорт.

И той изтича тази година Neutral Face

# 332
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
liani , паспорт можеш да смениш по всяко време. Само че преди да стане на 18 трябва да сте пълен комплект в паспортна служба - дете + двама родители.

# 333
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Момичета, имате ли представа в 12ти клас дали може да се яви ученик за повишаване/промяна/ на оценка по физическо?  Simple Smile

За шофьорски курсове моята не споменава, абсолютно никакво желание няма да шофира. Повечето и съученици не са така, някои вече имат и коли. Има време, в някакъв момент ще изкара шофьорските курсове.

Сега е на друга вълна. Няма почивка, не забелязвам такава тенденция. И в училище са натоварени. Предстои им изпита за сертификат по немски в училището ... май нещо такова дочух между другото.
Края на другата седмица ще са в София на нац.кръг на състезание по реч и дебати на английски език, . Голяма тръпка и кеф са и тези занимания. В съботата пък в хотел Балкан ще награждават победителите от Националния кръг на състезание по АЕ  Longman Competition, надявам се успее да иде.

Лятото ще вземе сертификат по АЕ CAE. Тя иска този формат. Не знам дали ще се наложи да ходи и за IELTS. За след 12ти клас се надява на английски университет, какво ще стане тепърва ще се види.

С немски не иска да продължава.

liani, супер, че има конкретно желание твоето момче. В Германия ли иска да продължи?

Последна редакция: вт, 09 апр 2019, 12:20 от Flash*

# 334
  • София
  • Мнения: 3 610
Flash* ,  да за сега. Тук няма особена възможност за реализация в тази област.

# 335
  • Мнения: 365
И моя човек си има има избрана специалност (почти) - биохимия, но може и микробиология. Ама нещо за Холандия говори...

# 336
  • Мнения: X
Сега ще ви кажа каква смешка стана. Една приятелка 3 дни ме разубеждаваше преди да не уча Фармация с всякакви аргументи и всичко .Днес и казвам ,че повече ми върви химията и такива неща и тя тогава вика "Давай учи Фармация ,аз те подкрепям."  и в момента ,в който ми каза това цялото ми желание да уча това се изпари Joy

liani , желая успех на момчето ти ! И аз я мислех тази специалност ,но според мен няма много реализация поне в България. Най-добрия университет за медицински специалности е този в Хайделберг ,там има специалност Молекулярни биотехнологии ,една приятелка учи там и е много доволна Grinning 

# 337
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Isssii17, не може човек да се отказва от нещо заради променливото мнение на някой друг. Все пак се влагат усилия и средства в подготовка.
Две познат деца имам, завършили медицинска биология. Никаква реализация у нас. Едното работи в UK, другото учи фармация. И понеже е второ висше, е платено.

# 338
  • Мнения: 47 988
Моята се колебае между моето предложение- инженерна специалност с френски, и ветеринарна медицина. И двете в България. Излишно е да казвам, че нито по мат. , нито по биология се готви специално. Трябва вече да реши и да се подготви поне малко от малко...Всякакви други предложения са отхвърлени. Намирам правото за много подходящо за нея, но тя ненавижда историята и е абсурд да кандидатства само заради това. А я мрази заради кофти учителките през годините и в момента...Гледам да не й влияя, но пък и няма как да й помогна, ако не направи някакъв избор Simple Smile Сертификати по езиците си взима, но засега са си да си ги има. Не желае да се занимава професионално с език, нито имам планове да учи в чужбина. И без това не знае какво, а и едва ли ще имам възможност да я издържам, нямаме и роднини или близки в чужбина. Изобщо- много посоки, но  засега само възможности, идеи...Познавам деца, които от ранна училищна възраст знаят с какво искат да се занимават и работят към тази цел. Страхотно е, но нашият случай е обратно. Дори кариерното ориентиране не помогна много

# 339
  • Мнения: 627
Намирам правото за много подходящо за нея, но тя ненавижда историята и е абсурд да кандидатства само заради това. А я мрази заради кофти учителките през годините и в момента...Г
Happy, по мое скромно мнение, хубаво е да учи нещо което ще може да работи с успех, без да е определящо с какво ще кандидатства. Вярно, че е неприятно да се явиш по нещо дето не ти е най - доброто, но важно е какво ще работиш след това. Ако има качества за юрист, да се "напъне " малко сага ... Expressionless !
Тудното идва от оценката на собствените качества и познанието за отделните професии. Но не поволявай един изпит да зачертне резвитие в нещо за което "ни бива " .

Последна редакция: ср, 10 апр 2019, 11:37 от ROKI_MAKI

# 340
  • Мнения: 47 988
Съгласна съм. Ама...не искам да се меся прекалено. То и другите й две желания са коренно различни. Скоро трябва да реши и да започне подготовка, все пак колкото и да е умна, без подготовка за кандидатстване няма да влезе никъде
А пътят си е неин. Да си го осмисли и да поема. Успокоявам се, че специалност и университет може да сменя и избира и по-натам.

# 341
  • София
  • Мнения: 39 766
Моята няма афинитет към инж. науки, а и аз ѝ казах, че инж. кат мен не искам да става. Joy

Имам трима познати от Немският ф-т на ТУ. Кръстникът на щерката завърши този факултет. Замина за стаж в Германия преди да се дипломира. След дипломирането замина и не се върна. Братовчед му (същият факултет) също беше в Германия, но след това с жена си май заминаха за Щатите. Последният момък си е в Бг, но работи в представителството на немска фирма.

# 342
  • София
  • Мнения: 1 044
Моята се колебае между право/икономика, но твърдо във Франция. Клони повече към правото, като аз също смятам, че много ще и пасне на способностите и характера. Има интерес към историята, литературата и езиците, които не се повлияха от учителите, които се изредиха да и преподават.

Това, което ме притеснява, са евентуалните възможности за реализация с право, ако реши да се върне в България. Като икономист би имала повече възможности (а и съм пристрастна, защото аз съм икономист и имам поглед върху нещата). Мои приятели юристи, завършили в чужбина – Франция и Германия, практикуват в България и ме успокояват, че няма никакъв проблем, дипломи се признават и се държат само няколко приравнителни изпита. Даже по-добре било навън да завърши право.

Проучва университети, като фаворит и е един университет в Париж, който е „Меката“ на правните науки във Франция и където 40% от приетите първокурсници минават във 2-ри курс….. т.е. ако изобщо я приемат, ще и се скъса задника от учене. Иначе взе С1 по френски с доста висок резултат преди месец, сега се е засилила за С2 през юни. Ще се явява и на английски и испански, защото си е наумила, че това ще и донесе ползи. План В е право в Софийския университет – тя така или иначе ще се готви за матурата по БЕЛ и си има интерес към историята.

Шофьорските курсове ще са лятото, намерили сме инструктор даже. Тя чак октомври ги прави 18 г., така че до тогава може и изпитите да е взела.

# 343
  • Мнения: 47 988
Хах, на вас по история май ви е друга учителка
Да учи право
За какво й е глупава икономика Simple Smile Аз ако навия моята за право...ама не...

# 344
  • София
  • Мнения: 1 044
Хах, на вас по история май ви е друга учителка
Да учи право
За какво й е глупава икономика Simple Smile Аз ако навия моята за право...ама не...

Happy, и трите (Садулова, Калпакова и Никифорова) имахме удоволствието да ни обучават Simple Smile ама то човек като го влече нещо .... Виж не мога да кажа същото за химия, физика, биология, математика ...... Simple Smile Девойката заяви, че иска веднъж завинаги да приключи с тях, завършвайки училище. Даже като разглеждаше учебните планове на университетите във Франция установи, че в икономическите специалности там се учи доста математика и статистика, което натежа в полза на правото Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт