Днес е 2-ри Юни ! Как възприемате този ден ?

  • 2 990
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 105
Обичам го този ден Grinning поради куп причини, но най-вече заради това, че съм българка. Искам да съм във Враца днес, но няма как да стане Cry

п.п. Стрелче и ти ли си от Враца?

# 16
  • Мнения: 4 473


п.п. Стрелче и ти ли си от Враца?

Мъжът ми Grinning. Аз съм варненско чедо Heart Eyes

# 17
  • София
  • Мнения: 1 105
Ахаа ясно   bouquet Grinning

# 18
  • Мнения: 298
Винаги се изправям на крака и се моля за душите на нашите спасители, а очите ми се пълнят със сълзи...

# 19
  • Мнения: 2 108
[
Има поверие, че на този ден винаги вали, както е валяло преди 130 години.
newsm10 newsm10 newsm10
и за така съм чувала и май наистина вали всяка година!
Природата плаче-така казваше баба ми ....
Поклон пред всички дали живота си за свободата на България!

# 20
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
2 юни-Ден на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България  

“Героичната смърт в едно столетие дава безсмъртие
във вековете.”
Дж.Бруно

“Историята отбелязва с печата на безсмъртие
само истински прекрасните подвизи.”
Волтер

“Да бъдеш светъл лъч за другите, сам да излъчваш светлина – това е най-висшето щастие за човека,
което той може да достигне.”


Джерджински

“Ако искаш да светиш на другите, трябва сам да гориш...”


Този ден е обявен с решение на Министерски съвет от 31 май 1993 година. За първи път се отбелязва през 1884 г. във Враца и Пловдив.
Официално се отбелязва от 1901 г., когато на тържеството на връх Вола, присъстват живи ботеви четници.
Тази, 2006 година се чества 130 години от смъртта на Христо Ботев. Български поет и революционер, загинал на 20 май / стар стил - 1 юни нов стил/, привечер след края на тежки боеве с редовна турска войска, черкези и башибозуци, в подножието на връх Вола, във Врачанския балкан.



Съществуват различни изследвания за смъртта на Христо Ботев и до ден днешен остава спорен въпросът както за часа, така и за мястото на гибелта му. Едни твърдят, че тялото е открито със следа от куршум в черепа, или в тила. Това дава основание на версията, че е убит от самите четници, които са искали да избегнат ужасния край. Другата версия е за случаен заблуден куршум, в челото, базиран на разкази на очевидци. Това принудило съратнците му да прикрият нелепата смърт и да се избегне обругаване на тялото му и са го погребали недалеч от лобното му място.



Всяка година на 2 юни – Денят за всенародна почит, в 12.00 часа сирените в цялата страна, в продлъжение на три минути оповестяват отдаването на почит към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България.
На 2 юни 1948 година точно в 12.00 часа е даден първият сигнал за едноминутно мълчание в цялата страна.
В чест на 130 годишнината от гибелта на Христо Ботев и 130 години от Априлското въстание ще се проведе всенародно поклонение на връх Околчица от 11.00 ч. на 2 юни 2006 г., организирано от община Враца
 

# 21
  • Мнения: 2 040
Горда съм че съм Българка днес и винаги стоя и мълча докато вие сирената  Peace

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 576
Всяка година отдавам преклонението и почитта си пред всички българи и българки дали живо та си за нас, техните наследници.
И немога да разбера тези дето се правят, че не чуват и не разбират за какво става въпрос! smile3515

# 23
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Тази година за първи път пропуснахме да сме във Враца на този ден - така се наложи. Confused
Има поверие, че на този ден винаги вали, както е валяло преди 130 години.

Майка ми каза, че докато ме е раждала се е лял дъжд като тази нощ. Сигурно има нещо вярно в това твърдение.


По темата винаги почитам  героите  Praynig Peace

# 24
  • Мнения: 2 550
Не е валяло винаги.
Няма да забарвя преди години....пече слънце, сирени вият.

# 25
  • Мнения: 4 195
а сирените накараха ли ви да отдадете почит - тоест да застанете на едно мяст, аз изведох детето на блакона и постояхме , но в същото време по Бтв даваха София в този момент - почти никой не спря........жалко, какво става с нас, незачитаме собствената си националност и герои, много жалко наистина Sad

# 26
  • Мнения: 2 125
И аз станах и гледах кадрите по БТВ.....жалко, много жалко.....

Защо сме такива хората...не мога да разбера?????

# 27
  • Пазарджик
  • Мнения: 712
Винаги стоя права и многа се вълнувам.
Радвам се като чета за тези майчета, които учат децата си да отдават почит.
Вечна памет на героите - били са толкова смели.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 958
Винаги, без изключение , стоя права и мълча ,докато вият сирените.
Винаги ме побиват тръпки и много се вълнувам.
...И се възмущавам , също като вас, от тези на които не им пука и се разхождат , не спират да вършат работа, говорят , смеят се....!

# 29
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Изправих се до бюрото, но повечето колеги се кикотеха и ходеха

Общи условия

Активация на акаунт