Избор на име за момиче-Дария ,София, Алексия , Филипа

  • 10 606
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 312
Здравейте,
интересно ми е какво е вашето мнение за посочените в анкетата имена.Таткото вече категорично се е спрял на Дария ,аз обаче все още се двоумя...а  остават точно две седмици до появата на нашето малко момиче.
Знам че крайното решение е само на родителите и е важно ние да си го почувстваме и изберем(така и ще бъде),но  ми е интересно как ще се възприемат имената по-горе от напълно непознати хора....За мен няма значение дали името ще е много разпространено! Благодаря ви предварително за всяко едно мнение Flowers Blossom

Последна редакция: нд, 17 юни 2018, 16:48 от TD03

# 1
  • София
  • Мнения: 22 967
Дария никога не ми е харесвало на мен, не знам защо така. Гласувах за София.

# 2
  • Мнения: 25 646
И Дария, и София ми харесват, нищо че са доста разпространени.
Филипа и Алексия – не. Александра е по-красиво име (за мен).

# 3
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 266
Като чуя Дария и се изприщвам. Харесвам единствено София, съвсем нормално име.
Останалите са ми прекалено изкилиферчени.

# 4
  • Мнения: 410
Гласувах за София😊

# 5
  • Мнения: 4 010
Като чуя Дария и си представям една такава лигава кифла... Колкото Дарии съм срещала от по-малките, все са едни такива... Да ти се иска да ошамариш или тях, или родителите им...

# 6
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 266
Като чуя Дария и си представям една такава лигава кифла... Колкото Дарии съм срещала от по-малките, все са едни такива... Да ти се иска да ошамариш или тях, или родителите им...
Точно! Дарии, Ванески, Данаи 😵

# 7
  • Варна
  • Мнения: 36 620
Имам една позната Дария и е адски точна мацка. Сестра й се казва Василена, също яка мадама. Други познати с такива имена нямам, но заради тях ги харесвам много. София обаче ми е най-яко от изброените.

# 8
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Акексия? Това пък що за име е?


# 9
# 10
  • София
  • Мнения: 38 536
Като чуя Дария и си представям една такава лигава кифла... Колкото Дарии съм срещала от по-малките, все са едни такива... Да ти се иска да ошамариш или тях, или родителите им...
Аз си мислех, че само аз правя такава асоциация!

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 4 481
Дария най-много ми харесва, но стана много използвано. Дария, Дара, Дарина-  познавам поне 4 деца с такива имена. София и Алексия не ми харесват. Филипа е интересно, но малко тежко звучи.

# 12
  • Мнения: 8 578
От изброените най-много ми харесва София.
Дария за мен стана банално.Много е разпространено вече.Повече ми харесват Дара,Дарина,Доротея,Дариана.
Алексия също не ми харесва особено.Повече ми допадат Алекса,Александрина,Алесандра(итал. вариант на името).
Филипа ми звучи грубо за момиче.

# 13
  • Мнения: 3 033
От изброените ми харесва най-много София.

# 14
  • Мнения: X
Aз съм за Филипа! Разкошно е 😍
София или Дария е всяко дете, което не е Никол или Крисия 😂

# 15
  • Мнения: 312
Джемма: Алексия идва според мен от Алексей.

Дария знам че е най-разпространено,но лично мен това не ме притеснява толкова...по скоро се притеснявам от една друга асоциация свързана с това име..Дария ми звучи нежно,но свържа ли я с близка по произношение дума полудявам!!!А и не успявам да убедя ММ да заменим това име примерно със София...Защото първото беше категоричния  ни избор преди 8 месеца и той вече възприема нероденото ни момиче като Дария.......и всичкото това спокойствия до преди няколко дни....когато хормоните ми явно се разбушуваха и реших да си усложнявам живота с дилеми !!!:sweat_smile: Unamused

# 16
  • Мнения: 8 942
София е много популярно.
Харесвам много Филипа.

# 17
  • Мнения: 12 087
Гласувах за Алексия. Дария също ми харесва. Ако сте се спрели на това име, но ви притеснява възможна асоциация, предлагам близкото до него Дарина. И в двата случая ще е Дари.

# 18
  • Мнения: 5 262
 не бих кръстила детето дария, звучи като диария . ДАрина е по-хубаво . Филипа, звучи ми като от Филиповци, ама действително.
Сложих София. Най е обичайно.

# 19
  • Мнения: 3 127
Авторката,  оправи си заглавието на темата - там има АКексия не Алексия.

Аз харесвам Филипа. Дария не ми харесва.

# 20
  • Мнения: 18 562
От тези съм за София. Филипа не е лошо,но ми е твърде странно и грубовато. Алексия е ужасно. Александрина е къде-къде по-красиво. За Дария вече се изказах в другата тема.
Много са ми интересни мненията ви за имената и асоциациите и това с какви деца/момичета се свързват. На мен Николките са ми кифли. 😄 Съзнавам,че е малко тъпо, но всеки си има негови си предстяви. Мен ме дразни тази липса на оригиналност. Всяко второ Никол-а момчетата-Кристиян, Калоян и Мартин.
Но в същото време все се чудя какво ли мислят хората за името на моето дете. 😄😊 колкото повече чета такива теми,толкова по се убеждавам,че явно хорското мнение е важно и влияе доста. Аз затова като избирах мълчах до край. Не питах никой за мнение, не казах докато не се роди. Смятам,че допитването само пречи.
Авторката не се ри объркваш повече така?
Накрая мисля,че все пак ще избереш Дария.😊

# 21
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Гласувах за София,но Дария и Алексия също ми харесват.
Харесвам Филип за момче,но Филипа ми звучи грубо.

# 22
  • София
  • Мнения: 149
Гласувах за Филипа - различно и интересно. Вместо Алексия предлагам Алекса.

# 23
  • Мнения: 403
Филипа! Невероятно красиво име за момиченце и за жена.
Честно казано, като го чуя, се сещам за Кейт Бланшет(една от любимите ми) в ролята на Филипа. Може би затова ми харесва толкова. Бих си кръстила така детето, без да му мисля.

Последна редакция: нд, 17 юни 2018, 22:42 от Mrs.Green

# 24
# 25
  • Мнения: 493
Алексия, защото е по-интересно, рядко срещано, звучи страхотно.

# 26
  • Мнения: 1 187
не бих кръстила детето дария, звучи като диария . ДАрина е по-хубаво . Филипа, звучи ми като от Филиповци, ама действително.
Сложих София. Най е обичайно.
.  
  Ахаха колко директно го каза .. за съжаление  и аз правя тази асоциация , даже дълго време се чудих откъде  идва това име .. изведнъж ми светна че е от дар. Не мога да го свържа с думата дар както  дарина например.  София и алексия ми харесват много са женствени и нежни някак. Филипа изобщо не ми харесва

# 27
  • Мнения: 12 087
Дария не е ли женския вариант на древния цар Дарий? Но така или иначе дар - Дара - Дария, може да се изведе и от корена дар.

# 28
  • Мнения: 2 757
Гласувах за София, но и Филипа ми харесва.

# 29
  • Мнения: 5 262
Дария не е ли женския вариант на древния цар Дарий? Но така или иначе дар - Дара - Дария, може да се изведе и от корена дар.

Може , но трябва да се размислиш. първата асоциация е доста гадна . после може и да се попривикне, ама може и да не се.
Дара е супер име, Дарина се ядва, но Дария ...
А като гледам предложените имена ми се струва , че майката е фен на гръцкозвучащи имена. Може да си има причина. Но е добре да се размисли дали името ще звучи в България, Гърция или в @Западния свят@.  И как ще се възприема.

Имаме племенник, кръстиха го на едната баба Мариан. Първо като на българка името ми звучи цигански.  Второ отидоха да живеят в Англия и това име там преведено е женско.

# 30
  • Мнения: 3 033
На мен пък Филип ми харесва, но Филипа - не.

Последна редакция: пн, 18 юни 2018, 19:17 от Helinor17

# 31
  • Мнения: 988
Гласувах за София. Двоумих се между София и Филипа. Второто е оригинално, но си е малко по-грубичко, спор няма. Познавам сестрички София и Дария и потвърждавам мнението на други преди мен, че Дария си е голяма коконка(нежно казано), а София си е по-здраво стъпила на земята и по-голяма умница.

Мен ме дразни тази липса на оригиналност. Всяко второ Никол-а момчетата-Кристиян, Калоян и Мартин.
Но в същото време все се чудя какво ли мислят хората за името на моето дете. 😄😊
Мис, аз съм от тези с липсата на оригиналност. Simple Smile Но колкото и да е странно, това не пречи да харесвам много името на дъщеричка ти. Харесват ми и по-оригиналните, но за мен си е важно и самото звучене и "мелодия" на името, както и това дали е наречено и кръстено на някой. При нас един специален човек ни каза, че един ден ще се сдобием с дългоочаквания ни син и е добре да носи поне буквата на св. Мина. Роди се на Архангеловден(три дни преди св.Мина). Та двете спрягани имена Матей и Мартин се увеличиха +Михаил:) Е, избрахме Мартин и сега не си го заменяме за нищо на света:) Но мисълта ми е, че не всички избрали често срещано име са противници и на по-оригиналните. Просто в нашия случай си има голям смисъл зад това често срещано име.Simple Smile Следя предпочитанията ти за имена и доста често съвпадат с моите. Може би защото и аз харесвам тези, свързани с историята.

# 32
  • Мнения: 18 562
Разбира се,че зад всяко име си има причина за избор. И важното е то да е избрано с любов. И да се харесва. Хората могат да имат всякакви мнения. Но това не е от такова значение.
Всяко име на детето е хубаво за родителя, защото си е името на неговото дете.😊

# 33
  • Мнения: 5 262
детето ще живее с него.

# 34
  • Мнения: 3 033
По повод липсата на оригиналност да споделя и аз нещо. Имам позната, която е кръстила сина си Ивен-Енислав. Вярно, не само е рядко срещано име, ами сигурно и второ дете няма с него. Лично аз съм я питала поне 5-6 пъти за името преди да го запомня. Еми, оригинално, ама чак пък толкова оригинално, че хората да се напъват да го запомнят.
Та и с оригиналността не бива да се прекалява.

# 35
  • Мнения: 18 562
Съгласна съм с Хелинор. Трябва да има някаква умереност. И другата крайност не е добре.

# 36
  • Мнения: 11 569
Хайде, тук ще дам глас за Алексия.
Макар че съм си за Дария, но, да има баланс.
Аз и друго гледам. Не ми се смейте много. В училище винаги тези с буквата А са най- изпитвани. Първи номер да стане, примерно. Знам, че звучи глупаво. Аз затова предпочетох буквичка откъм средата на азбуката, да се губи между капките.Kissing Heart

# 37
  • София
  • Мнения: 6 010
Филипа! Невероятно красиво име за момиченце и за жена.
Честно казано, като го чуя, се сещам за Кейт Бланшет(една от любимите ми) в ролята на Филипа. Може би затова ми харесва толкова. Бих си кръстила така детето, без да му мисля.

И моето мнение е точно такова.

Дария ми звучи ужасно, не бих си обрекла детето на такива подигравки.

София ми харесва. Алексия е интересно и също ми звучи добре.

# 38
  • Мнения: 227
София.Simple Smile

 Филипа не ми харесва. Звучи ми много грубо.

# 39
  • Мнения: 2 224
Гласувах за София. Дария също ми харесва, но малко сякаш е пренаситено с Дарии, а пък и Дарина май повече ми харесва. Филип харесвам много за МЪЖ. Никак не е женствено във варианта за жена. Такова е мнението ми и за Алексия. Свикнали сме с Алексей.

# 40
  • София
  • Мнения: 3 015
Гласувах за Дария, но София също е много красиво име.

# 41
  • Мнения: 3 790
София!

Алексия е име на болест, не знам дали сте запознати.

"Алексия (на гръцки: alēxis) е нарушена или загубена способност за четене при запазено зрение, поради поражения в лявото полукълбо на главния мозък."

Съжалявам, но аз детето си с име на болест не бих го кръстила.

# 42
  • Мнения: 3 033
Сега чувам, че Алексия е име на болест, но така или иначе името не ми харесва. Звучи ми неестествено, измислено някак си.
Мнението ми се покрива с това за Филипа, т.е. харесва ми в мъжки вариант - Алексей, но не и в женски.
Толкова хубави имена има защо се мъчите да измисляте несъществуващи?

Последна редакция: вт, 19 юни 2018, 23:27 от Helinor17

# 43
  • Мнения: 12 087
https://petel.bg/m/index.php?action=view&id=104954&opinion=
Не само тук. Ако са поразровите навсякъде ще видите, че Алекси/-й се превежда като "помощник". Така че Алексия означава "помощничка". Съвсем не е лошо детето, а и възрастният човек да помага, т.е да има добро сърце, да е благороден.

# 44
  • Мнения: 312
Така или иначе ММ отхвърли Алексия и Филипа категорично!

# 45
  • Мнения: 2 224
Добре е направил. Остава да решите Дария или София. Може пък при раждането като я видиш да решиш/решите.

# 46
  • София
  • Мнения: 22 967
А за София какво каза? Grinning

# 47
  • Мнения: 312
Добре е направил. Остава да решите Дария или София. Може пък при раждането като я видиш да решиш/решите.

Според мен точно така ще стане,като си я видя живот и здраве ще го почувствам и ще реша...ако до тогава двамата не сме стигнали до консенсус..

sea.sea :София е компромис за него ,харесва му но не е първото му желание и би го избрал само заради мен

# 48
  • Мнения: 1 505
И с право Yum

# 49
  • Враца
  • Мнения: 2 670
Гласувах за София.
Алексия и Дария не ми харесват.
Филипа ми е различно и ми харесва,
но може би във вариант Филипина.  Peace

# 50
  • Мнения: 2 224
Филипина означава филипинка 🙄 Упс, без да искам дадох нова идея за име 🤐

# 51
  • Враца
  • Мнения: 2 670
Познавам една дама с това име,
изключително приятна,
може би за това ми харесва и името.
А и звучи по-меко от Филипа.  Peace

# 52
  • Мнения: 2 224
Явно някой е имал брилянтната идея да бъде кръстена на дядо Филип.

# 53
  • Мнения: 5 262
Явно някой е имал брилянтната идея да бъде кръстена на дядо Филип.
Филка, Фичка  или Филина 

ако някой реши да измисля изгъзици може , буквите са достатъчно на брой.

# 54
  • Мнения: 18 562
Пипа 😄 като сестрата на Кейт. Това на галено. Абе не бих си кръстила момичета така. Едно нормално галено не може да се намери на това име. Не е за нашите ширини(ако и да съм винаги за за нестандартното и колкото и да харесвам вносни имена).

# 55
  • Мнения: 3 033
С "Ф" сега измислих Флорентина. Simple Smile

# 56
  • Мнения: 18 562
Аз наскоро срещнах Флоренция😊 как ли й казват

# 57
  • Мнения: 1 187
Аз наскоро срещнах Флоренция😊 как ли й казват


Фифи,  флори. : Д

# 58
  • Мнения: 312
Нито Филипа,нито Алексия ги мисля вече..кръга е стеснен до две имена Simple Smile
Дните до края се броят на пръсти....остава да видим кой ще надделее -аз или таткото   Thinking  Wink

# 59
  • Мнения: 2 224
Леко раждане тогава и ще се радвам да споделиш след това кое име сте избрали. Ако нямате съгласие някой трябва да направи компромис, но мисля че това трябва да е таткото. Ти си понесла всичките несгоди на бременността и ще раждаш и имаш право на глас повече. Така мисля аз. Пък и нали София също му харесва. Не е като да настояваш за име, което не му харесва.

# 60
  • Мнения: 4 010
Бащата и без това дава две имена на детето, третото поне да е от теб Simple Smile

# 61
  • Мнения: 3 033
Бащата и без това дава две имена на детето, третото поне да е от теб Simple Smile
За този аргумент не бях се сетила. Много е силен. Hushed

# 62
  • Мнения: 2 224
На мен ми е минавало през ум. Не стига, че фамилията е негова ами пък и собственото име ще избира. Тук в Италия, де. В България дава и бащино име също.

# 63
  • Мнения: 3 033
Аз много си харесвам фамилията и много ме е яд, че няма как да бъде с моята. Отделно моята фамилия се затрива с мен, а е рядко срещана.

# 64
  • София
  • Мнения: 22 967
Бащата и без това дава две имена на детето, третото поне да е от теб Simple Smile
И аз това му казах на мъжа ми, след като му съобщих как смятам да кръстя дъщеря ни. Grinning

# 65
  • Мнения: 71
И аз като таткото съм категорично за Дария. Филипа е хубаво, но ме навежда на мисълта за Филчето, или още по-лошото Фифи 😥 София е страхотно, но уви и там правя асоцияция със Софка, понеже имам колежка с това име (сравнително млада) и така се обръщат към нея

# 66
  • Мнения: 4 024
Филипа или Филипина

# 67
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 766
София от предложените.

# 68
  • Мнения: 312
Нашата принцеса се роди на 01.07 с планирано секцио ❤
В крайна сметка с таткото решихме единодушно бебка да носи името Дария!Въпреки дилемите сега не съжелявам грам за това решение.Гледайки си я как спи точно в този момент в кошчето,смятам че това име и отива на 100%! Тя си е нашия Дар Божи и за мен точно това означава името й!!!!
Не ме вълнува колко често срещано име е Дария,защото за мен моята Дария е единствена 🤗
Благодаря на всички момичета включили се в темата!

# 69
  • Мнения: 11 569
Да е жива и здрава Дария!
 Hug

# 70
  • Мнения: 2 757
Честито! Да ви е жива и здрава!

Общи условия

Активация на акаунт