Отговори
  • Мнения: 2 111
Здравейте,

Очаквам бебе в края на август и имам дете на 4,5 г. Понякога притеснението взема връх над вълнението, защото помня колко изискващо бебе беше дъщеря ми и как първите месеци от грижите по нея нямах време за нищо, понякога дори и да ям. Сега очаквам да имам малко помощ от майка ми, която междувременно се пенсионира, поне в най-елементарните домакински задължения. За жалост не мога да разчитам тя да ми помага кой знае колко, най-много да простре пране, да разтовари съдомиялната отвреме-навреме. Мъжът ми разбира се също ще се грижи, но естеството на неговата работа е такава, че работи от 9 до 7, а понякога и в събота, т.е. него през повечето време няма да го има на разположение.
Най-притеснено ми е как ще съчетавам грижите с бебето с тези за каката (говоря за качествени грижи, по моите стандарти). Планирам и да кърмя на поискване, което допълнително вероятно ще усложни нещата (дъщеря ми имаше дъъълги периоди, в които беше нон-стоп на гърда).
Всъщност отварям тази тема, за да споделяме с други жени в моето положение някакви трикове и съвети, които биха ни улеснили в ежедневието. Например, аз мисля преди да замина да наготвя колкото се може повече ястия, които да замразя или вакуумирам за първите седмици след раждането - това е една хитринка, която прочетох в блог за пресни майки. Вие какво бихте споделили?

Последна редакция: пн, 18 юни 2018, 12:19 от Кафе с Канела

# 1
  • Мнения: 32
Здравей, и мен ме терзаят същите мисли. Каката е на същата възраст, а новото бебе се очаква в началото на октомври. Ще се радвам да споделят опит вече минали през това майки. Това за приготвянето предварително на храна е супер идея.

# 2
  • София
  • Мнения: 38 210
То по-скоро трябва да се намери кой да гледа и да извежда голямата. Че тя всъщност си е малка и иска много внимание.

# 3
  • Мнения: 366
Записвам се да следя темата Simple Smile
 Нашият батко към момента на раждането ще е на 3 г и 6 м, така че ще ми е много полезно.
Аз планирам когато се роди бебето да му обръщам по-голямо внимание докато баткото е на градината, а щом се върне от градина да се опитам да отделям вниманието на баткото. Не знам, обаче дали ще ми се получат нещата. Нашия татко ходи на смени, така че и него в повечето време няма да го има. Ще разчитам на помощ от бабите, ако се наложи да загледате единя докато евентуално съм заета с другия. Трудно ще е в началото докато напаснем режимите на всички, но ще трябва така да се разпределят нещата, за да няма ощетени. Мен ме притеснява и тънката граница на ревността, защото със сигурност ще има такава, въпреки че за сега добре се е настройл спрямо бебето.

# 4
  • Мнения: 6 213
Ами голямото Ви дете е във възраст, когато сигурно ходи на детска градина. През деня ще сте свободна за бебето изцяло.
Съпруга ви ще се включи с воденето. Вие с бебето ще сте по прибирането(ако е лошо времето-майка ви ще го взема).
От 17-18 часа докато дойде бащата ще поиграете с бебето заедно, и ще може да си поговорите за деня на голямото. После бащата ще поеме голямото, докато имате ритуали с бебето.
После се сменяте-приказка и гушкане с голямото при лягане задължително за да не ревнува ..
Можете да съчетаете приказките с кърмене-монотонноста на четенето няма да попречи на бебето никак, спорд мен даже би било полза-стига да не искате да се изолирате сама с бебето в тези моменти.
аз не виждам никаква трудност предвид разликата във възрастта.
Просто делегирайте малко и на другите участници-имате ги двама
Ако не можете да се справите с едно готвене(две жени?) , то за разбообразие може да поръчвате за голямото от детска кухня-имат менюта и за големи деца.
За справка - гледах двама породени без помощ плюс ученик в начален етап. Кърмила съм едното, докато храня другото с лъжица и “пишем” домашно с третото..

Последна редакция: пн, 18 юни 2018, 12:33 от second

# 5
  • Мнения: 414
Имам подобни терзания - каката е на 5.5 години, а бебе номер 2 го очакваме след около месец, живот и здраве. Майка ми е пенсионер и ми помага много с грижите около каката през деня, но детето си е дете - иска внимание и време. Засега уж проявява ентусиазъм да помага за бебето, но се притеснявам този ентусиазъм да не се превърне в ревност като види, че бебето изисква почти цялото ми време поне в началото.

# 6
  • Мнения: 30 802
При раждане на второ, трето бебе - вниманието е приоритетно за голямото дете, бебето се нагажда. Голямото дете също така се разпределя на другия родител, или на бабата - за разходки, разговори, а майката си взима почивката.

Не знам на кое му викате качествено гледане, но на 4 и половина ще трябва и малко да поседи сама и да се занимава, няма да може мама да седне на пода да реди кубчета. Може и да не я преобличаш на всяко петънце, ако досега е било така. Може да си снижиш малко стандартите.

# 7
  • Мнения: X
За съжаление не винаги е възможно бебето да се нагажда. При мен се наложи аз да се нагодя към почти неспящото новородено, което се храни през час. Детето ми беше на 3 години и половина и понеже ми влачеше вируси постоянно (а те се прехвърляха на бебето) трябваше да го спра от детска градина. Та с двете деца вкъщи, ако трябва да съм честна беше много, много трудно. Отидох за 3 месеца при майка си и тя пое почти изцяло грижата за баткото, та някак избутах критичните 4-5 месеца. После вече нещата се понагодиха и бих казала, че ми стана по-лесно. Но децата са различни и е твърде възможно бебето да спи по цял ден и да имаш време за голямото дете. Готвенето не ми е тежало никога и тъй като не съм фен на замразената храна, не бих практикувала подобен род хранене.  Да не говорим, че сега е пълно с пресни плодове и зеленчуци, които могат да се приготвят за минути. Две неща ми улесниха живота - ергономична раница и борд за количка (за возене на голямото дете) . Най-важното е да се помни, че всичко е преходно и че бебето бързо ще порасне и че нещата малко, по малко ще се подредят.

# 8
  • София
  • Мнения: 172
И мен ме вълнува темата. Очакваме бебо през септември, а баткото ще е в 1 клас.
Тревожа се как ще се справям, а и на баткото ще му се събере доста наведнъж- тръгване на училище и нов член на семейството. Съпругът ми ще поеме водене и вземане от училище. Аз се надявам като се прибере да мога да му отделя време и внимание.
Бабите са в друг град, а и жилището ни е малко, така че няма да разчитам на тяхната помощ. Стига да се възстановя нормално от раждането, честно казано предпочитам да се справим двамата с ММ.
Вярвам, че ще се напаснем Simple Smile

# 9
  • Мнения: 775
Добре де, ти сега не ходиш ли на работа? Ако да - кога си вършиш 'елементарните'домакински задължения? Щом сега намираш време, ще намираш и като се роди детето. Преди си била 8-9 часа извън къщата и си намирала време, защо те притеснява, че сега няма да намериш?
П.С. За да не излезе като заяждане ще кажа, че имам породени деца, без баби да помагат. МОга да се изкажа по темата, но такива притеснения от рода 'няма да имам време да просна' винаги са ме озадачавали. Може би има нещо, което не си казала, за да те притеснява това. От моя гледна точка доста по-трудно е със задълженията когато вече се върнеш на работа, а не преди това.

# 10
  • Мнения: X
Забравих да напиша, че е добре да забравиш неща като качествено гледане на дете и чиста къща. Поне в близките години. Което не означава, че си неглижирам децата, просто вече нещата се приоритезират Simple Smile.

# 11
  • София
  • Мнения: 38 210
На мен най-терсене ми беше със взимането на голямото дете. Бебето събудило ли се е, не е ли, та да го слагам в количката. Ох, сега тая количка, къде да я оставя пред градината или училището, че има стълби и пр. Ами голямото като почне да капризничи след градина? Ох.
Та ако има кой да го взима и води - идеално.

# 12
  • Мнения: 775
На мен най-терсене ми беше със взимането на голямото дете. Бебето събудило ли се е, не е ли, та да го слагам в количката. Ох, сега тая количка, къде да я оставя пред градината или училището, че има стълби и пр. Ами голямото като почне да капризничи след градина? Ох.
Та ако има кой да го взима и води - идеално.

За това са измислени слингове/ергономични раници/кенгура.
За капризниченето е измислен валиума Sweat Smile

# 13
  • Мнения: 30 802
Толкова са и ергономични. И ако бебето не я хареса, пак си на първото квадратче. А как прецакват кръст и рамене...

# 14
  • София
  • Мнения: 38 210
И пак трябва да го събудиш, за да го вкараш в слинга. А аз така и не се научих да нося такива чудеса. И без тоова ме болеше кръста и гърба от бремеността.

Общи условия

Активация на акаунт