Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 30

  • 90 891
  • 876
  •   2
Отговори
# 345
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 756
Моя син много копира, аз  точно за това го отписах от специалната градина .Вчера 3 часа ме убеждаваха колко щяла да му е добре.Но не е така , можеше да върне назад в развитието .

# 346
  • London
  • Мнения: 6 732
Е, ти откъде знаеш какво правят тези деца, че да се стигне до копиране? Много малко са случаите, които въртят едно въже в ръцете и правят кръгчета като обезумели. И пак не е гаранция, че ще седне по това дете да прави същото, защото просто няма да има нужда от този стиминг.  Не ме разбирайте погрешно, но бягането от каквито и да било деца в спектъра не ми допада защото се получава същото като с невротипичен, който неще да погледне децата от спектъра за да не прихване нещо ( това обичайно родителите си го мислят ). Ако не се подържа самата спектърна общност, то тогава как да очакваме подкрепа и разбиране отвън.

# 347
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 756
Не, аз нямам нищо против да го събирам с деца от спектъра.Двете му приятелчета от Бг са в спектъра и най- добре се разбират.
Както писах в градината са тежки случаи .Трите деца не говорят въобще, не се обслужват сами.Едното непрекъснато си върти ръчичките.Другото през цялото време ходи на пръсти.Не играят и т.н ,има едно агресивно дете ходи постоянно закача другите , но нали в Германия са много либерални никой не му се кара, а то е просто агресивно , едно детенце с ДЦП  , едното е в постоянни кризи за такива случаи говоря

# 348
  • London
  • Мнения: 6 732
Е, нима твоето ще почне да си върти ръцете или да ходи на пръсти? Не го вярвам.... , но е вярно, че като цяло по-леките случаи могат отлично да се впишат и в нормална среда.

# 349
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 756
Да, на два пъти взе да ходи на пръсти вкъщи.А на мен градината ми трябва, за да се социализира, не за да е някъде просто.Там няма как да стане това

# 350
  • Мнения: 607
Е то има и аутистични деца, които не спират да говорят и да досаждат в добрия смисъл на другите аутистични, което е пък супер за неговорещите.

# 351
  • Мнения: 73
Да,аз също съм на мнение,че децата с аутизъм трябва да се събират и общуват,доколкото е възможно за тях..но също така забелязвам,че моят син напоследък копира много от другите деца в градината в игрите и навиците най-вече..ние попаднахме в много добра градина,където децата почти не забелязват,че не говорим,приемат го,помагат му и той се чувстава наистина добре сред тях.Но имам пример от съседна група в градината,там също има детенце със СОП и там не е прието,приобщено..даже е отхвърлено и стои постоянно изолирано в ъгъла на стаята...Незнам как е при вас,ние живеем в малък град и тук родителите на такива деца предпочитат да си държат децата вкъщи,изолирани..не ги изкарват по паркове и детски площадки,което е много  жалко и трагично..Имала съм контакт с такива родители и те ми казват как постоянно ги гледали странно,как им правели забележка,че детето им е невъзпитано,как като разберат,че не може да говори или има някакъв друг проблем почват с въпросите как,защо,как така се е получило...за съжаление това най-много ме отблъсква тук в Бг..

# 352
  • London
  • Мнения: 6 732
Твоето дете едва ли се интересува какво мисли Гошо, тогава е напълно излишно да се интересуваш и ти. Ако мислиш, че не е странна гледка дете да се прибира от училище по чорапи за който и да било.... ми странно е, ама на мен изобщо не ми пука. И на мен не ми харесва невротипичното дето се изсра до алеята....и мога да си отворя устата по този въпрос, но не го правя. Аз толкова иронично приемам ситуация и като казвам проблема на някой невежа и той 4овека се стъписва...., защото очаква казвайки го да почна да ридая, леле какво е то нещастие, но аз едно ехидно го казвам. Хихи….оттам натам проблем за никой няма, не за пръв път казвам, че най-големия проблем е в нашите глави и срама какво ще кажел някой за детето, как ще си кажел какви калпави гени имаме или какви нещастници сме. Повечето хора грам не ги вълнува за нещата извън техния свят, не им придавайте излишна важност.

# 353
  • Мнения: 73
Да,така е съгласна съм..Аз лично много отдавна съм го преодоляла това,но за съжаление не всички сме така..А това с иронията и аз го правя понякога..и наистина човекът отсреща като че ли се отпуска като види такъв отговор и започва да се държи по-нормално..

# 354
  • Мнения: 33
Моето дете има само едно стериотипно движение, което прави при радост и по-силна емоция. Един вид се успокоява и саморегулира. В първия център го събираха с дете, което прави други неща, но не е копирал стереотипи. Копира игри от по-големи деца и понякога доста се бута при тях, макар че не разбира точно какво правят:joy:

# 355
  • Мнения: 73
MagratGarlic и ние сме същите само едно стереотипно движение махане с ръчички при изразяване на  различните емоции..те по този начин изразяват чувствата си

# 356
  • София
  • Мнения: 286
Моето дете има също една стериотипия ,която е видима за околните,махане с ръце и потропване с крака,когато се радва на нещо,така изразява емоция,беше спрял по едно време, но сега се е върнало с пълна сила. Ходи в масова градина,приет е и обичан и от децата и от госпожите,справя се колкото може. Ние май сме с ехолалия, говори с нашите думи като ги използва по предназначение обаче,много е странно и трудно за обяснение,примерно ''ислакаш ли вода'',  казва когато иска да му дам чаша с вода и почти всичко му е така,но има и правилно структурирани изречения и понякога дори не можеш да познаеш, че му има нещо. И аз съм на мнение че децата не копират на хаос дето се казва,но моя копира сега малкото си братче което е невротипично и играе с него ,включително ролеви игри,научи доста въпреки почти 3 годишната разлика. Основния ми страх е че не изпитва никакви емоции от сорта на съпричастност,срам,неудобство,събува си гащите и пишка когато му се пишка или ако някой се нарани отива и го гледа с усмивка и дори се смеее,това прави впечатление най-вече на децата ,които както знаем могат да са много жестоки в отношенията си. До година ни предстой тръгване първи клас и това ми е най-наболелия въпрос сега къде ,как и с кого да се срещам,нямаме познати с деца в спектъра нито знам дали в близкото до нас училище приемат подобни . В момента все още не е тръгнал на градина поради заболяване ,но се надявам когато тръгне и се възобнови ходенето при логопед и ресурсния учител да не покаже изоставане,лятото не е ходил ,беше на село при баба и дядо, които смятат, че по -добре се грижат от учителите за него ,но аз не съм много съгласна,те са родители на мъжа ми и не мога да им откажа да виждат внучето си все пак,чудя се само дали тези посещения в детска градина 2 пъти седмично на логопед са му достатъчни,за повече няма вариант,не давам никакви добавки освен витамини и пробиотици и има огромен напредък в говора за една година,но стеротипното поведение и това че няма добра комуникация с почти никой извън семейството ме тревожи. Ние също не сме правили никакви изследвания,все си мислех че след обследването в Св. Никола,ще ни насочат къде и какво да направим,казаха само препоръка за работа с логопед и психолог и до там,сега чета и обсъждаме с мъжа ми варианти каде и какво да нправим сами но ми е доста трудно да преценя какво трябва и кое е ненужно да му се прави,чува си добре ,ямр и еег също не сме правили,нито някой ме е насочвал към невролог,та исках да ви попитам някой специалист ли ви посъветва да напрвите тези и още куп изследвания или всичко на собствено решение трябва да е,защото реално няма как да си позволя от чисто финансова гледна точка да ги направя.

# 357
  • Мнения: 73
Misholina_sf,вие какво обследване правихте в Св.Никола? А някой правил ли е измерване на мозъчните полукълба за дефицити,ако правилно се изразявам?Напоследък за такова изследване ми говорят логопеда психолога,който посещаваме.

# 358
  • London
  • Мнения: 6 732
Хора я кажете вече говорещите ви деца имат ли навика да монополизират разговора и да не изслушват другата страна. Примерно вечер моя напоследък неще да си ляга, понеже вече не е ваканция 21:30 аз държа да ляга и той почва да крещи 4е искал да пусне лампата и се сърди, аз съм изгасила централно бушона за да не го изкушавам хах и той си го знае, но протестира ли протестира да я пуснел и тн…..съответно моите обяснения, че е късно, че утре ще става рано, че е на градина изобщо не го удовлетворяват, не се стреми и да ги слуша, защото не спира да си повтаря неговото си желание и монолог. Същото стана оня ден като почерпих две солети детенце и нашия позеленя и почна да му крещи ревейки да му върнело солетата. Ей...пак не слуша и не се вълнува, че има цял пакет или че това не е културно, то си знае неговото да му върнели солетата. В непрестанни такива ситуации сме и смятам, че разбира добре кое как е...., но не е склонен да прави неща, които не иска само, защото са социално приемливи.  Някакви идеи за превъзпитание хихи…...аз си мисля, че няма ама все пак да питам.

# 359
  • Мнения: 1 622
[...........нито някой ме е насочвал към невролог,та исках да ви попитам някой специалист ли ви посъветва да напрвите тези и още куп изследвания или всичко на собствено решение трябва да е,защото реално няма как да си позволя от чисто финансова гледна точка да ги направя.

[/quote]


Аз сама реших /и все още преценявам/ какви изследвания да се направят. Свързах се с мн добър ненвролог, с който обсъдихме, кое си струва да се прави и кое не. Пуска ми направления за нещата, които могат да минат по каса, другите си ги плащаме. Имаше някъде и списък назад в темите, как се процедира в чужбина, кое след кое следва като изследвания, аз от там някои неща си набелязах, ще го потърся.



А иначе, гледам доста от нещата, които се приемат като проблемни или странни и се приписват на нарушенията от диагнозата, аз съм ги намирала и ги намирам за съвсем присъщи за децата. Примерно моя мъник също има разни стериотипни движения при радост, но наистина никога не съм го мислила за проблем. Аз като се зарадвам също имам желание да скачам и да пляскам с ръце Simple Smile   Или че като се разсърдят не слушат какво им се обяснява и други подобни.

Последна редакция: чт, 27 сеп 2018, 15:49 от беба28

Общи условия

Активация на акаунт