домашно квасено или купено?

  • 6 752
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 498
Интересно ми е едно време като са давали само квасено кисело мляко хората как ли са оцеляли newsm78
Доста често ходя в едно село не далеч от София, там има доста малки деца, майките на повечето си приготвят сами киселото мляко, е понякога и купуват. Аз няколко пъти си купувах прясно мляко от едни хора....е няма нищо общо с магазина...то просто си мирише на мляко(не на крава) не сам пробвала да правя от него кисело но казават че ставало супер. А относно качеството намлякото и чистотата, ми то производителите нали от такива хорица го купуват.... и то за смешни пари по 35-40 ст. за 1 л.
най вероятно когато реша да давам мляко ще купувам , не за друго , но няма да имам време...е ако мина и през селото ще си хапвам и от онова готиното мляко.... Simple Smile

# 16
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Интересно ми е едно време като са давали само квасено кисело мляко хората как ли са оцеляли ...
На мен не ми е интересно и няма място за сравнение. Въобще не обичам да ми дават примери с едно време. Едно време и памперси е нямало, ама всички ги ползваме сега. Разликата от едно време до сега е от небето до земята(образно казано). Едно време и въздухът и земята са били по-чисти и по-малко болести са ннападали животните. Аз преценявам риска от това да купя кис. мляко или да направя такова. Мисля, че опасността от зараза или некачесвтен продукт в първия случай е почти нула, за разлика от втория. Не бих си правила експерименти с детето, давайки му мляко от случаен, непроверен и неконтролиран търговец. Но пък всеки сам решава за себе си, ние тук само се опитваме да насочим питащите мами. Peace

# 17
  • Мнения: 7 474
Домашно ,ако си го правиш сам. Иначе купешко!  Peace

# 18
  • Мнения: 27 524
Интересно ми е едно време като са давали само квасено кисело мляко хората как ли са оцеляли ...
На мен не ми е интересно и няма място за сравнение. Въобще не обичам да ми дават примери с едно време. Едно време и памперси е нямало, ама всички ги ползваме сега. Разликата от едно време до сега е от небето до земята(образно казано). Едно време и въздухът и земята са били по-чисти и по-малко болести са ннападали животните. Аз преценявам риска от това да купя кис. мляко или да направя такова. Мисля, че опасността от зараза или некачесвтен продукт в първия случай е почти нула, за разлика от втория. Не бих си правила експерименти с детето, давайки му мляко от случаен, непроверен и неконтролиран търговец. Но пък всеки сам решава за себе си, ние тук само се опитваме да насочим питащите мами. Peace

 newsm10

# 19
  • Мнения: 2 531
Благодаря за мненията, но все пак никой не казва, има ли идея по какво се различава бакт. състав на домашно квасено и купено мляко? А Блонди ти защо мислиш че не е напълно заквасено, по какво се разбира все пак домашно приготвеното се вкисва за 3-4 дни, а другото си стоииии дъъъълго непроменено newsm78
 Моля ви не пишете мнения ЗА и ПРОТИВ , да не го превръщаме в спор , а точна информация за разликите Praynig
 А иначе смятам да ползвам мляко от Родопите, от сигурен източник или купено от магазина мляко, не залагам на случайността . Относно стерилноста, мисла че бих могла да си осигуря необходимата ми чистота:naughty:

Последна редакция: сб, 03 юни 2006, 10:34 от veni-b

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 765
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=96038.0;all
Тук мисля, че ще намериш каквото те интерисува.

http://bgkulinar.net/news.php?&newsid=2114
Сравнителни таблици за някой марки млека.

Нали не мислите, че производител на кисело мляко ще препоръча домашното...

Сухото мляко- по-голям процент от него е внос от Украйна...
http://www.mzgar.government.bg/StatPazari/Marketing/Milk_03.files/image078.gif
За да се уморят 'лошите бактерии' се използва облъчване...


# 21
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Благодаря за мненията, но все пак никой не казва, има ли идея по какво се различава бакт. състав на домашно квасено и купено мляко? 

В домашно квасеното мляко със сигурност има повече от полезните бактерии......щом млякото е сигурно- кваси си и не се притеснявай. Разликите между домашното и купешкото е точно в бактериалния състав..........най- контролираните млека откъм качество на суровия продукт, са с най- малко полезни бактерии........Такива са Данонските........Обаче единственото полезно нещо на киселото мляко са точно лактобацилите.......Единствено в България те живеят навсякъде около нас....в почвата , въздуха, водата........Само в България можеш да си квасиш мляко и то да се получи и да си имаш жива закваска всеки път..............Ако квасиш в чужбина- купуваш закваската веднъж, квасиш и толкова....за друг път нямаш, защото бактерията умира........
Не може да бъде заселена никъде другаде тази бактерия.......японците се опитват да я модифицират, за да живее при тях, но не става..........тя живее само по тези места......Но лошите екологични условия вероятно и се отразяват....незнам.....дано да не измре
Аз също давам домашно от село, когато баба ми го прати......но когато няма селско взимам от магазина.......не смея да си купувам  от бабите по пазарите....според мен това е най- лошия вариант
А това , че сухото мляко е внос от Украйна направо ме уби..........нали знаете, че това мляко е радиоактивно.......носи спомена на Чернобил.........затова е най- евтиното мляко в света..........Трябва да минат хиляди години , за да се пие там чисто мляко...........
За нашето незнам....може и то да е такова......

# 22
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
http://www.democrit.com/the_news.php?n=48

http://www.b-spam156-/show_story.html?issue=288283356&media= … p;story=288285218

http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.2034.html

http://www.food-live.com/pub/news_view.php?id=3004

http://www.eunet.bg/media/show_story.html?issue=288182284&me … p;story=288182350

Киселото мляко все по-малко прилича на типичния български продукт, показва анализ на 8 марки, след взети от магазинната мрежа на Пловдив проби.
Половината от изследваните млека ­ “Данон”, “Родопея”, “Алпина” и “Тотал”, са заквасени със стрептококови закваски, т. е. в тях липсва бацилът Lactobacilus Bulgaricus, който придава типичния вкус и здравословни качества на българското кисело мляко.
Освен това в “Данон”, “Родопея” и “Алпина” са открити стабилизатори ­ желатин, пектин и нишесте. Микрофлората на останалите 4 марки ­ “Фибела ”, “Млечен път” ­ Нова Загора, “Маркели” и “Елена”, е отговаряла на типичните показатели на българското кисело мляко, според протокола от анализа.
Закваските, които съдържат само стрептококови бактерии, произвеждат по-малко количество млечна киселина и удължават трайността на продукта, поясни Радка Власева от катедра “Технология на млякото и млечните продукти” във ВИХВП. Все по-често производителите предпочитат да влагат вносни закваски, макар че са по-скъпи.
Обяснението е, че българският бацил изисква строго спазване на технологията, личната и производствена хигиена.…

Това ми излезе в Гуглето

# 23
  • Мнения: 666
Едното - домашното се вкисва за 2-3 дни защото се подквасва в нестерилна среда , а купешкото се прави в стерилна  и е по- трайно затова

# 24
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Тъй като дребният има проблеми алергични, ми се наложи да се срещам с доста лекари обикновени, доценти и т.н.
та от всички приказки и срещи разбрах едно - никакво домашно квасено мляко до 2 годишна възраст...., а ако му давам от купеното, да е с по-ниска масленост, а биволското да го забравя до 3тата годинка....

# 25
  • Мнения: 2 531
А ДА ВИ ПОДШУШНА  ЛЕСЕН МЕТОД ЗА ПОКВАСВАНЕ- В УРЕДА ЗА ПРИТОПЛЯНЕ ЗА ОКОЛО 3 ЧАСА СЕ ПОЛУЧАВА СТРАХОТНО МЛЯКО! ПРИ ТОВА СЕ ПОДДЪРЖА ПОСТОЯННА ТЕМПЕРАТЕРА!ОСТАНАЛОТО Е ОПИСАНО ПО ДОЛУ!


  "Ако се съмнявате в качествата на промишлено произведеното кисело мляко, можете да си го приготвяте и сами в домашни условия.
Прясно мляко се вари във водна баня 30 – 40 минути. Непрекъснато го разбърквате и следите от него да се изпари около 1/5 от обема му. След това го охлаждате до 45 - 48º С. Вместо термометър потапяте пръста си, който понася такава температура.

Когато свареното мляко е достатъчно охладено се прехвърля в порцеланов или най-добре в пръстен негледжосан съд. Едва тогава към него се прибавя 1 – 2 % закваска от доброкачествено кисело мляко.

Процесът на подквасване продължава около три часа при температура 37 – 42º, или докато при разклащане на съда по повърхността на млякото престанат да се образуват вълнообразни движения.

След това се оставя при стайна температура около половин час и още 4 – 5 часа при температура под 15º. Едва след 12 – 14 часа приготвеното в домашни условия мляко придобива най-добрия си вкус и аромат."

# 26
  • Мнения: 4 392
А ДА ВИ ПОДШУШНА  ЛЕСЕН МЕТОД ЗА ПОКВАСВАНЕ- В УРЕДА ЗА ПРИТОПЛЯНЕ ЗА ОКОЛО 3 ЧАСА СЕ ПОЛУЧАВА СТРАХОТНО МЛЯКО! ПРИ ТОВА СЕ ПОДДЪРЖА ПОСТОЯННА ТЕМПЕРАТЕРА!ОСТАНАЛОТО Е ОПИСАНО ПО ДОЛУ!


  "Ако се съмнявате в качествата на промишлено произведеното кисело мляко, можете да си го приготвяте и сами в домашни условия.
Прясно мляко се вари във водна баня 30 – 40 минути. Непрекъснато го разбърквате и следите от него да се изпари около 1/5 от обема му. След това го охлаждате до 45 - 48º С. Вместо термометър потапяте пръста си, който понася такава температура.

Когато свареното мляко е достатъчно охладено се прехвърля в порцеланов или най-добре в пръстен негледжосан съд. Едва тогава към него се прибавя 1 – 2 % закваска от доброкачествено кисело мляко.

Процесът на подквасване продължава около три часа при температура 37 – 42º, или докато при разклащане на съда по повърхността на млякото престанат да се образуват вълнообразни движения.

След това се оставя при стайна температура около половин час и още 4 – 5 часа при температура под 15º. Едва след 12 – 14 часа приготвеното в домашни условия мляко придобива най-добрия си вкус и аромат."

Това с потапянето на пръста нещо не ми хареса newsm78

# 27
  • Мнения: 2 531


Това с потапянето на пръста нещо не ми хареса newsm78
Ами ползвай термометър - майка ми така прави Laughing

# 28
  • Мнения: 1 446
КУПЕШКО

# 29
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Едното - домашното се вкисва за 2-3 дни защото се подквасва в нестерилна среда , а купешкото се прави в стерилна  и е по- трайно затова
Под вкисва, какво имаш предвид, че става леко кисело...ми нормално...става нетърпимо кисело след 2 седмици (примерно)
И домашно (от баба ми и от свекърва ми) и купешко давам

Общи условия

Активация на акаунт