Изследване на ХОРМОНИ – 17 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 71 728
  • 741
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 36 098
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Аз пак съм много притеснена - 7 месеца пих противозачатъчни, заради ПКЯ. Първия месец без тях нямах овулация и ми дадоха 7 дена 3х1 дуфастон. Спрях го в петък, но няма никакви изгледи да ми идва, защото обикновено гърдите ме болят 5-6 дена по-рано. Не знам колко време е нормално да мине. Пия още метфогамма, инофолик комби, еутирокс и селен. Всички хормони са ок в момента.
Ако не се случи до 10 дена на какво може да се дължи? Дали на Диане-то? Знам, че нямаше О, но трябва ли пак да ходя на лекар или просто да чакам? В смисъл как се процедира - пак се пие нещо или си чакаме да дойде сам? Във втория случай може и месеци да си минат Sad Вече бях две години на билки, една на противозачатъчни. Хормоните са в ред, казаха че най-после ще правим опити, пък то какво - сега и О няма Sad
Днес не е ли 7-ми ден след Дуфастона? Има поне още 3 дни.
Ако няма М., изчакваш още 5-6 дни и отиваш да те видят на УЗ.
Може да направиш и тест за бременност, за всеки случай
Здравей, Денис. Отново моля за съвет, защото съм много разстроена. Дойде ми все пак, на 10тия ден, но е доста по-слаб, отколкото би трябвало. Днес е трети ден и почти е свършил, а трябваше да пускам хормони.
LH 9.5 реф.1.9-8.0
FSH 3.86 реф. 2.4-9.3
Не мога да повярвам, че отново са толкова лоши. Декември, когато започнах Диане-то и Метфогамма бяха същите и постепенно се изравниха края на май. На 16.07. Андростендиона беше 2.7 при реф. 0.4-3.4 и бях много щастлива (през декември беше 4.0). Възможно ли е още първия месец без Диане да се върнат на същите стойности? Излиза, че отново всичко е било напразно и съм загубила още толкова много време Disappointed Вече наистина не знам какво да правя...
Не изследва ли и Е2? - така ми е трудно да преценя какво става.
Може да има ЗФ, киста - трябва да те видят на УЗ.
Високият ЛХ показва ПКЯ ... има нещо /дисбаланс при някой хормон/, което пречи на О.
След прекратяване приема на ОК /какъвто и да е той/ - понякога са нужни 1-3 МЦ, докато се нормализират хормоните.
Пуснах само каквото каза лекаря Sad Знам, че имам ПКЯ и за това пих ОК 7 месеца и метфогамма от декември. Но докато пих ОК LH/FSH бяха добре. Обясниха ми, че първите няколко месеца като ги спра, хормоните ще са ок, а после пак ще се вдигнат. А те още сега са си високи, а и овулация нямаше. Но аз продължавам да пия и метфогамма все пак. Ако причината не е задържан фоликул какво може да е? Просто нищо не разбирам вече, а с ендокринолога ще се видя чак в понеделник. А на УЗ трябва ли да ходя? При гинеколога трябваше след около 2 седмици, за да следим овулация Sad
ОК потиска ЛХ и ФСХ / за да няма О./ и е нормално да са ниски.
Трябва да те види АГ на УЗ - за да се разбере каква е причината за по-високите нива на ЛХ - той не се повишава просто така, винаги има някаква причина за това. Каква, няма как да преценя?!
Благодаря ти за всички отговори, Денис. Имам още един въпрос обаче - какво точно трябва да изследвам, за да разбера причината за ПКЯ. До сега не съм попаднала на лекар, който да има идея.
Андростендиона е висок, но  ти беше казала, че не може това да е причината.
TSH е висок, но с лекарства си е в норма, а LH пак си е висок. Нямам Хашимото.
Инсулин 4.5 при реф. до 15 / глюкоза 5.23 при реф. 3.8-6.1
Пролактин, Тестостерон, FT3, FT4, DHEA-S - винаги са били в норма.
Какво друго трябва да изследвам?
На 1 стр. са посочени всички хормони - разгледай ги и виж, какво не си изследвала.
Ако са минали повече от 6 месеца, трябва да се изследва отново, всичко.
Колко време трябва да изкачакам след спирането на ОК?
Поне 2-3 МЦ-а.

# 256
  • Мнения: X

Здравей, Денис писала си по-горе , че TSH , не трябва да е над 2. На мен Аг ми каза, че всичко е нормално. Може ли да погледнеш и ти. Благодаря предварително 😊

# 257
  • Мнения: 423
Благодаря, успокоих се относно МАТ! Иначе само феритин не съм изследвала, а вит. Д и Б12 са ми завишени, явно прекалих с дозите.

# 258
  • София
  • Мнения: 36 098

Здравей, Денис писала си по-горе , че TSH , не трябва да е над 2. На мен Аг ми каза, че всичко е нормално. Може ли да погледнеш и ти. Благодаря предварително 😊
ТСХ е добре, но Т4 е малко нисък. Трябва да ги следиш - при желание и опити за бебе, ТСХ трябва да е под 2.0

# 259
  • Мнения: X
Странно защо АГ нищо не каза. Само да вметна , че са изследвани около 10часа сутринта, това може ли да оказва влияние. А как се понижава този хормон или трябва да се посъветвам с ендо. ?

# 260
  • Мнения: 4
Здравейте. Имам нужда от помощ за разчитането на тези резултати: TSH - 0.00 REF. /0.22-4.2 ;FT4-27.28 /12-22; FT3 - 9.76 /3.1-6.80; TAT - 10 /до 115; МАТ 32.3 /до 34. Бременна съм в 7-ми месец. За първи път правя такива изследвания, предстои ми и ОГТТ в сряда,тогава имам среща с ендокринолог, но не мога да чакам да ми разясни резултатите. Благодаря предварително.

# 261
  • София
  • Мнения: 36 098
Странно защо АГ нищо не каза. Само да вметна , че са изследвани около 10часа сутринта, това може ли да оказва влияние. А как се понижава този хормон или трябва да се посъветвам с ендо. ?
За хормоните на ЩЖ, трябва да се консултираш с Ендокринолог, защото АГ, най-вероятно, е погледнал само ТСХ, но интерпретацията е добре да се прави с Т4 и Т3.
Само ти обърнах внимание, не че е голям проблем, но е редно лекар - специалист да си каже мнението.
Всички хормони се изследват сутрин рано, на гладно - до 9.00ч., ако това не е спазено, резултатите може да не са обективни.
Ще чакам да споделиш. какво е казал Ендокринолога.

ПП. ТСХ, Т3 и Т4 се изследват на чист ден - след 10-12 ден на МЦ


Здравейте. Имам нужда от помощ за разчитането на тези резултати:
TSH - 0.00 REF. /0.22-4.2 ;
FT4-27.28 /12-22;
FT3 - 9.76 /3.1-6.80;
TAT - 10 /до 115;
МАТ 32.3 /до 34.
Бременна съм в 7-ми месец. За първи път правя такива изследвания, предстои ми и ОГТТ в сряда,тогава имам среща с ендокринолог, но не мога да чакам да ми разясни резултатите. Благодаря предварително.
Имаш Хиперфункция на ЩЖ и ако приемаш медикамент за Хипофункция,  може много да си предозирала.
Трябва да направиш веднага консултация с лекар. Не се притеснявай ако си на медикамент - високите дози не достигат до бебчо, той приема точно толкова, колкото му е нужно.
Ще чакам да споделиш какво е казал лекаря.

Лека и безпроблемна бременност до края

Последна редакция: вт, 28 авг 2018, 06:48 от denis.

# 262
  • Мнения: 4
Не приемам никакви медикаменти, освен витамини за бременни. Възможно ли е от тях да се предозира? Чудя се дали да не повторя изследването в друга лаборатория.

# 263
  • Мнения: 423
Денис, а по време на бременност колко трябва да е ТСХ? Някъде бях чела, че е възможно да се повиши до 4 пъти и ако е 2,5 ще достигне стойност 10 и затова трябва да е под 2. Но пък сега видях на др. място, че през 1-ви триместър трябва да е до 2,5, 2-ри и 3-ти триместър до 3.
Ако толкова бързо се увеличава стойността в началото на бременността, то мн. бързо може да бъде прекрачена границата от 2,5. Не ми е ясно как се контролира тази стойност?
Моята стойност беше под 2 при прием на тироксин 50, след стимулация и ЗЕТ в деня на теста за бременност ТСХ вече беше 3.

# 264
  • София
  • Мнения: 36 098
Не приемам никакви медикаменти, освен витамини за бременни. Възможно ли е от тях да се предозира? Чудя се дали да не повторя изследването в друга лаборатория.
Не може да е от добавки, това си е сериозен здравословен проблем.
Добре е да повториш изследването или се обади в лабор-ята, да не са объркали там нещо.


Денис, а по време на бременност колко трябва да е ТСХ? Някъде бях чела, че е възможно да се повиши до 4 пъти и ако е 2,5 ще достигне стойност 10 и затова трябва да е под 2. Но пък сега видях на др. място, че през 1-ви триместър трябва да е до 2,5, 2-ри и 3-ти триместър до 3.
Ако толкова бързо се увеличава стойността в началото на бременността, то мн. бързо може да бъде прекрачена границата от 2,5. Не ми е ясно как се контролира тази стойност?
Моята стойност беше под 2 при прием на тироксин 50, след стимулация и ЗЕТ в деня на теста за бременност ТСХ вече беше 3.
При опити за бебе, ТСХ трябва да е под 2.0, като идеалните граници са 0,5-1.0.
При бременност:
ТСХ < 1,0 - за I триместър
ТСХ < 2,5 - за II и III триместър 
Хормоните на ЩЖ са важни, както за нормално протичане на бременността, но и за правилното соматично и психо-интелектуалното развитие на плода/бебето.
ТСХ много бързо се повишава и затова е добре да се държи в по-ниски стойности.
ТСХ се контролира с редовно изследване на ТСХ,Т4 и Т3 и коригиране на дозата при нужда.
Това са хормони и е нормално да  варират, а самата ЩЖ е много чувствителна и реагира на какво ли не /респ. с промяна на стойностите на хормоните/.
Самата ти си била свидетел как една стимулация, потиска нейната функция. Ако не си приемала медикамент - ТСХ щеше да бъде и по-висок.

Последна редакция: вт, 28 авг 2018, 12:09 от denis.

# 265
  • Мнения: 423
Честно казано съм мн. объркана, след като бях в Турция, при консултация с АГ лекар, след като видяха ТСХ 1,84, ми казаха, че мога да намаля леко дозата тироксин и че ТСХ просто трябва да е под 2,5. Сега от около месец приемам 25/50 и е възможно ТСХ да е вече малко над 2. Предстои ми всеки момент да започна нова процедура, явно най добре ще е да се посъветвам с ендокринолог.
Най-вече ме интересува как се контролира по време на бременност този хормон, след като при всяка една промяна на дозата трябва да мине около месец, за да се задействат нещата. Явно както казваш, стойността му трябва да се държи по-ниско, но пък тогава трябва да се приема в по-големи дози тироксин, което хич не ми се ще да го правя.

# 266
  • София
  • Мнения: 36 098
Честно казано съм мн. объркана, след като бях в Турция, при консултация с АГ лекар, след като видяха ТСХ 1,84, ми казаха, че мога да намаля леко дозата тироксин и че ТСХ просто трябва да е под 2,5. Сега от около месец приемам 25/50 и е възможно ТСХ да е вече малко над 2. Предстои ми всеки момент да започна нова процедура, явно най добре ще е да се посъветвам с ендокринолог.
Най-вече ме интересува как се контролира по време на бременност този хормон, след като при всяка една промяна на дозата трябва да мине около месец, за да се задействат нещата. Явно както казваш, стойността му трябва да се държи по-ниско, но пък тогава трябва да се приема в по-големи дози тироксин, което хич не ми се ще да го правя.
За всички тези твои притеснения, говори с лекаря - ако трябва се консултирай с повече от един ендокринолог и вземи решение. Рискът при всички случаи поемаш само ти - крайното решение трябва да е твое.
 

# 267
  • Sofia
  • Мнения: 857
Аз лично от повече от година пия 100 тироксин! Може би е доста, знам ...но така потдържам тсх под 1, или около 1 ! Така се чувствам по-добре спокойна, при евентуална бременност! Имам мисед с тсх 3,8 без прием на нищо ( дори не знаех тогава) ! При следващата ми бременност, също неуспешна( поради друга причина), дори с тази доза се вдигна на 3 в 10 г.с и ендокринолог ми я увеличи!
megisch, както е писала Денис, решението е изцяло твое!

# 268
  • София
  • Мнения: 732
Здравейте, ще ви бъда благодарна,за някое и друго съветче. Смятам да започна прием на  витамин Д, обаче чета, че трябвало заедно с магнезий и т. н
Какви други добавки мога да започна, при намален яйчников резерв. Знам, че процеса е необратим, но в темата за НЯР, прочетох мнения на момичета,че приема на витамин Д е повлияло макар и минимално на стойностите на АМХ.
В момента пия само Иногинол........
Аз съм 54 кг., по колко капки трябва да пия от вит Д? Не съм го изследвала, но със сигурност имам дефицит.,тъй като съм и с Хашимото.

Витамин д + витамин к иначе не се усвоява - ако ти е интересно прочети тази статия - https://revita.bg/36248/kosti-i-zybi/
Аз лично приемам комбинацията Кинон д3 от  Valentis AG по таблетка на ден, но както са ти казали и по-горе, само след като си пуснеш контрола , за да видиш стойностите.

# 269
  • Мнения: 4
Здравейте. Имам нужда от помощ за разчитането на тези резултати: TSH - 0.00 REF. /0.22-4.2 ;FT4-27.28 /12-22; FT3 - 9.76 /3.1-6.80; TAT - 10 /до 115; МАТ 32.3 /до 34. Бременна съм в 7-ми месец. За първи път правя такива изследвания, предстои ми и ОГТТ в сряда,тогава имам среща с ендокринолог, но не мога да чакам да ми разясни резултатите. Благодаря предварително.

Току що бях при ендокринолога. Честито! Имам Базедова болест. Според лекарката, заради нелекуване, са нанесени наобратими щети на бебето (не питах какви, дойде ми в повече). Та, имам два месеца да се примиря, че ако се роди бебето, ще бъде болно.

Общи условия

Активация на акаунт