Изследване на ХОРМОНИ – 17 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 71 833
  • 741
  •   1
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 36 144
Здравейте,
Скрит текст:
имам някои въпроси. Предстои ми да си пусна изследвания на някои хормони- LH, FSH, TSH, E2 и Антимюлеров хормон. Бях на ендокринолог и тя ми каза да ги изследвам, тъй като имам проблеми с цикъла, последния ми беше през юни и от тогава нищо. За целта в момента пия Дуфастон, за да го предизвикам. Объркването ми идва от там, че ми каза да пусна всички наведнъж, а сега разбирам, че TSH се пуска на чист ден, а останалите на 3-ти ден от МЦ. Да кажа, че съм пускала LH и FSH в края на март, бях на гинеколог и той ме прати, но въобще не беше на 3-ти ден, а на 21-ви. Стойностите бяха доста високи и той отсечер, че навлизам в менопауза. След това сама си пуснах хормони на щитовидната жлеза през август и с тях отидох на ендокринолог. Та тя сега иска отново да пусна другите, но съм объркана, защото ми каза, че мога наведнъж всички, а то не е съвсем така. Извинявам се за дългия пост, стана объркано, но и аз се чудя какво да правя. Имам още 2 дни да пия Дуфастон и после ще чакам.
А ето това са резултатите ми, които съм пускала:
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
fT3 II                                                 5.02             pmol/l             3,1 - 6,8                            ECLIA
FT4 II                                                13.75             pmol/l             12.0-22.0                            ECLIA
TSH                                                 3.5             uIU/ml             0.27 - 4.2                            ECLIA
TAT                                                       <0.700             IU/ml             < 115                                    ECLIA
MAT                                                10                     IU/ml             < 34                                    ECLIA

LH 69,20 mlU/ml  
FSH 39,46 mlU/ml
ТСХ е висок и показва Хипофункция на ЩЖ. Нямаш Хашимото.
ЛХ и ФСХ  не са показателни.
Пусни ЛХ, ФСХ и Е2 на 3 ден от МЦ.
Провери Пролактин, Андростендион, ДХЕА и 17ОН Прогестерон на 3 ден от МЦ.
Инсулин + Глюкоза също.
Ако си над 30 г. - АМХ и Инхибин В / на 3 ден от МЦ/
Тези хормони ще покажат къде е проблема и ще посетиш специалист, който да ти назначи терапия.
За проблемите с МЦ винаги си има причина и тя трябва да се открие.




Здравейте, дали може помощ за разчитане на тези резултати? Дамата е небременна. Благодаря
ТСХ е висок, показва Хипофункция на ЩЖ, МАТ - също за завишени и трябва да те видят на УЗ /ЩЖ/ - за да се прецени какъв е проблема, дали е Хашимото или не.


Здравейте!
Изследванията са пуснати на 3-ти ден от МЦ. Какво мислите?
Благодаря1
FSH       7.6       mlU/ml     жени фол.ф. 3,0-20,0; циклов пик4,0-21,0; лут.ф. 1,0-7,0; менопауза 25-134; мъже 4,6-12,4
LH               5.7       mlU/ml     2,4 - 26,0
Пролактин/Prolactin       223.5       mlU/L     102,0 - 496,0
Естрадиол/Estradiol       140.8       pmol/L     46,0 - 607,0
ФСХ е висок, може да е инцидент, да е имало ЗФ/киста или да е от годините.
Трябва да те видят на УЗ и ако няма никакви проблеми - провери АМХ и Инхибин В / на 3 ден от МЦ/
Ще чакам да пишеш какъв е коментара на лекаря.

# 436
  • Варна
  • Мнения: 64
Благодаря за отговора. На 36 г. съм и по принцип имам проблеми с МЦ / на 23 дни ми е от от около 6 м. /. В сряда съм на преглед...

# 437
  • Варна
  • Мнения: 158
Благодаря, Денис Simple Smile

# 438
  • Мнения: 1 109
И аз благодаря, Денис Simple Smile

# 439
  • Варна
  • Мнения: 604
Здравейте,
Скрит текст:
имам някои въпроси. Предстои ми да си пусна изследвания на някои хормони- LH, FSH, TSH, E2 и Антимюлеров хормон. Бях на ендокринолог и тя ми каза да ги изследвам, тъй като имам проблеми с цикъла, последния ми беше през юни и от тогава нищо. За целта в момента пия Дуфастон, за да го предизвикам. Объркването ми идва от там, че ми каза да пусна всички наведнъж, а сега разбирам, че TSH се пуска на чист ден, а останалите на 3-ти ден от МЦ. Да кажа, че съм пускала LH и FSH в края на март, бях на гинеколог и той ме прати, но въобще не беше на 3-ти ден, а на 21-ви. Стойностите бяха доста високи и той отсечер, че навлизам в менопауза. След това сама си пуснах хормони на щитовидната жлеза през август и с тях отидох на ендокринолог. Та тя сега иска отново да пусна другите, но съм объркана, защото ми каза, че мога наведнъж всички, а то не е съвсем така. Извинявам се за дългия пост, стана объркано, но и аз се чудя какво да правя. Имам още 2 дни да пия Дуфастон и после ще чакам.
А ето това са резултатите ми, които съм пускала:
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
fT3 II                                                 5.02             pmol/l             3,1 - 6,8                            ECLIA
FT4 II                                                13.75             pmol/l             12.0-22.0                            ECLIA
TSH                                                 3.5             uIU/ml             0.27 - 4.2                            ECLIA
TAT                                                       <0.700             IU/ml             < 115                                    ECLIA
MAT                                                10                     IU/ml             < 34                                    ECLIA

LH 69,20 mlU/ml  
FSH 39,46 mlU/ml
ТСХ е висок и показва Хипофункция на ЩЖ. Нямаш Хашимото.
ЛХ и ФСХ  не са показателни.
Пусни ЛХ, ФСХ и Е2 на 3 ден от МЦ.
Провери Пролактин, Андростендион, ДХЕА и 17ОН Прогестерон на 3 ден от МЦ.
Инсулин + Глюкоза също.
Ако си над 30 г. - АМХ и Инхибин В / на 3 ден от МЦ/
Тези хормони ще покажат къде е проблема и ще посетиш специалист, който да ти назначи терапия.
За проблемите с МЦ винаги си има причина и тя трябва да се открие.
Благодаря за отговора. На 38,5 години съм. Последните няколко години съм с нередовен цикъл. А пролактин на кой ден се пуска? Имам направление и за TSH отново да си пусна, но той май се пуска на чист ден, т.е. няма да мога да го пусна с останалите? И последно, ендокринологът ми каза да пусна АМХ, като изрично попитах дали трябва да е заедъс Инхибин Б, тъй като са си доста скъпи, но ми каза, че няма нужда. Чудя се дали да го изследвам и него или да ѝ се доверявам.

# 440
  • София
  • Мнения: 36 144
Скрит текст:
Здравейте,
Скрит текст:
имам някои въпроси. Предстои ми да си пусна изследвания на някои хормони- LH, FSH, TSH, E2 и Антимюлеров хормон. Бях на ендокринолог и тя ми каза да ги изследвам, тъй като имам проблеми с цикъла, последния ми беше през юни и от тогава нищо. За целта в момента пия Дуфастон, за да го предизвикам. Объркването ми идва от там, че ми каза да пусна всички наведнъж, а сега разбирам, че TSH се пуска на чист ден, а останалите на 3-ти ден от МЦ. Да кажа, че съм пускала LH и FSH в края на март, бях на гинеколог и той ме прати, но въобще не беше на 3-ти ден, а на 21-ви. Стойностите бяха доста високи и той отсечер, че навлизам в менопауза. След това сама си пуснах хормони на щитовидната жлеза през август и с тях отидох на ендокринолог. Та тя сега иска отново да пусна другите, но съм объркана, защото ми каза, че мога наведнъж всички, а то не е съвсем така. Извинявам се за дългия пост, стана объркано, но и аз се чудя какво да правя. Имам още 2 дни да пия Дуфастон и после ще чакам.
А ето това са резултатите ми, които съм пускала:
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
fT3 II                                                 5.02             pmol/l             3,1 - 6,8                            ECLIA
FT4 II                                                13.75             pmol/l             12.0-22.0                            ECLIA
TSH                                                 3.5             uIU/ml             0.27 - 4.2                            ECLIA
TAT                                                       <0.700             IU/ml             < 115                                    ECLIA
MAT                                                10                     IU/ml             < 34                                    ECLIA

LH 69,20 mlU/ml  
FSH 39,46 mlU/ml
ТСХ е висок и показва Хипофункция на ЩЖ. Нямаш Хашимото.
ЛХ и ФСХ  не са показателни.
Пусни ЛХ, ФСХ и Е2 на 3 ден от МЦ.
Провери Пролактин, Андростендион, ДХЕА и 17ОН Прогестерон на 3 ден от МЦ.
Инсулин + Глюкоза също.
Ако си над 30 г. - АМХ и Инхибин В / на 3 ден от МЦ/
Тези хормони ще покажат къде е проблема и ще посетиш специалист, който да ти назначи терапия.
За проблемите с МЦ винаги си има причина и тя трябва да се открие.
Благодаря за отговора. На 38,5 години съм. Последните няколко години съм с нередовен цикъл. А пролактин на кой ден се пуска? Имам направление и за TSH отново да си пусна, но той май се пуска на чист ден, т.е. няма да мога да го пусна с останалите? И последно, ендокринологът ми каза да пусна АМХ, като изрично попитах дали трябва да е заедъс Инхибин Б, тъй като са си доста скъпи, но ми каза, че няма нужда. Чудя се дали да го изследвам и него или да ѝ се доверявам.
За нередовния МЦ - трябва да се разбере, каква е причината и изследването на всички базови хормони ще го покаже.
По-добре пусни АМХ + Инхибин В, на 3 ден от МЦ - те ще покажат какво е моментното състояние на ЯР.
АМХ може много да варира и зависи от много неща, не е толкова показателен колкото Инхибин В.
Двата хормона е добре да се тълкуват заедно.

# 441
  • Варна
  • Мнения: 604
denis, отново благодаря. А TSH и пролактин мога ли да изследвам на 3-ти ден, заедно с останалите или те се пускат на чист ден?

# 442
  • Мнения: 2 843
Привет Денис,
АГ ми назначи изследване на щитовидни хормони, бременна съм в 7г.с.
ТАТ и МАТ все още не са излезли, но FT4 e повишен и съм много притеснена. Може ли да ми обясниш какво значи това?

TSH       0.83       mU/l    реферетни 0.35-5   
fT3       4.36       pmol/l     реферетни 3,5-6,5   
fT4       19       pmol/l     реферетни 7.8 - 15.00

Не съм имала проблем с щитовидната до момента, преди около месец бях при ендокринолог по друг повод и имам ехография на щитовидната - без никакви проблеми или забележки.

# 443
  • София
  • Мнения: 36 144
denis, отново благодаря. А TSH и пролактин мога ли да изследвам на 3-ти ден, заедно с останалите или те се пускат на чист ден?
По-добре да са на чист ден - около О. до 7-ми ден след нея.


Привет Денис,
АГ ми назначи изследване на щитовидни хормони, бременна съм в 7г.с.
ТАТ и МАТ все още не са излезли, но FT4 e повишен и съм много притеснена. Може ли да ми обясниш какво значи това?
TSH       0.83       mU/l    реферетни 0.35-5   
fT3       4.36       pmol/l     реферетни 3,5-6,5   
fT4       19       pmol/l     реферетни 7.8 - 15.00
Не съм имала проблем с щитовидната до момента, преди около месец бях при ендокринолог по друг повод и имам ехография на щитовидната - без никакви проблеми или забележки.
Aко нямаш проблем с ЩЖ, при бременност е нормално функцията и да се повиши, да произвежда повече хормон /Т4/ , но се конвертира и използва, толкова, колкото в нужно /Т3/. На базата на тези хормони, нивата на ТСХ са добре.
Пиши ми какъв е коментара на лекаря.

# 444
  • Мнения: 2 843
Благодаря за отговора, Денис! Звъннах на д-р Катя Тодорова (имах късмет да успея да я намеря и да се консултирам по телефона, изключително й благодаря за което) - тя каза, че за момента всичко е наред и да съм спокойна. Да изчакам ТАТ и МАТ, да пусна фибриноген и да се видим в приемното й време в София (ще ида без час и ще изчакам). Имам преглед при АГ в началото на другата седмица, ще коментирам и с него, но към момента се успокойх, че първоначално много се стреснах. Утре ще станат ТАТ и МАТ и ще пиша пак. Flowers Hibiscus

# 445
  • Мнения: 303
 Здравейте! Може ли коментар за тези изсл-я и трябва ли да посетя ендокрин.? Правени са на чист ден, без кървене, и са ми назначени от репр. гинек. Пия по 0,50 "Еутирокс". Благодаря!
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    
MAT                                                            0.69              IU/ml             < 5.61    
TAT                                                             1.39              IU/ml              < 4.11    
fT4                                                            1.160        ng/dl               0,700 - 1,480    
TSH                                                            1.537        uIU/ml      0,350 - 4,940    
fT3                                                            2.190        pg/ml      1,880 - 3,180

# 446
  • София
  • Мнения: 36 144
Здравейте! Може ли коментар за тези изсл-я и трябва ли да посетя ендокрин.? Правени са на чист ден, без кървене, и са ми назначени от репр. гинек. Пия по 0,50 "Еутирокс". Благодаря!
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    
MAT                                                            0.69              IU/ml             < 5.61    
TAT                                                             1.39              IU/ml              < 4.11    
fT4                                                            1.160        ng/dl               0,700 - 1,480    
TSH                                                            1.537        uIU/ml      0,350 - 4,940    
fT3                                                            2.190        pg/ml      1,880 - 3,180

Добре са.
След като си на терапия, е добре да се консултираш и с лекаря си.  Peace

# 447
  • Мнения: 113
Здравей Денис!
Мога ли да помоля за коментар на изследванията ми. Пускани са на 4-ти ден от цикъла

TSH 0,956mIU/l    0.300 - 4.20
Prolactin ( Пролактин ) 232,90 mIU/l     М: 86 - 324; Ж: 125.00 - 635.00
LH  5.52 IU/l     фол. 2.4-12.6 овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59 
FSH 10.26 IU/l    Фол. 3.5-12.5; Овул. 4.7-21.5, Лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8
Estradiol 163.70 pmol/l      фол. 46-607 ; овул. 315-1828; лут. 161-774; мен. до 201
Testosterone 0.72 nmol/l       0.22 - 2.90
Благодаря

# 448
  • София
  • Мнения: 36 144
Здравей Денис!
Мога ли да помоля за коментар на изследванията ми. Пускани са на 4-ти ден от цикъла

TSH 0,956mIU/l    0.300 - 4.20
Prolactin ( Пролактин ) 232,90 mIU/l     М: 86 - 324; Ж: 125.00 - 635.00
LH  5.52 IU/l     фол. 2.4-12.6 овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59  
FSH 10.26 IU/l    Фол. 3.5-12.5; Овул. 4.7-21.5, Лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8
Estradiol 163.70 pmol/l      фол. 46-607 ; овул. 315-1828; лут. 161-774; мен. до 201
Testosterone 0.72 nmol/l       0.22 - 2.90
Благодаря
Здравей!
FSH е висок - трябва да те видят на УЗ - може да има киста/ЗФ.
Ако няма - остава да е от годините и да показва НЯР.
Другите са добре.

# 449
  • Варна
  • Мнения: 436
Здравей, Денис. Високият андростендион може ли да е първопричината за ПКЯ или причината е другаде?

Общи условия

Активация на акаунт