Въпроси всякакви за автомобилите и задволанните устройства

  • 94 441
  • 2 907
  •   1
Отговори
# 1 275
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Медицинско свидетелство от личния лекар за кат. В....за профи кат. С и прочие е доста по-сложно......
- стара шоф.книжка и първо през гишето за плащане на глоби за проверка дали има нещо дължимо за 3 г. назад.

А и лична карта задължително носиш!   Че шофьорската книжка КАТ не я признават за документ за самоличност!!!

# 1 276
  • Мнения: 4 406
Медицинско свидетелство от личния лекар за кат. В....за профи кат. С и прочие е доста по-сложно......
- стара шоф.книжка и първо през гишето за плащане на глоби за проверка дали има нещо дължимо за 3 г. назад.


+1
Аз сменях моята преди 2-3 месеца, в КАТ. Снимат на място

# 1 277
  • Мнения: 4 936
ако я пущам обикновена точно 30 дни пред това ли да ходя? за да няма луфт между издаването и изтичанте на преходната?
т.е бележката с вх номер спасява ли ме ако изтече старата а новата не е готова?

# 1 278
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Не е задължително да чакаш 30 дни.  Понякога и за около 20 дни са готови - но се е лято...много хора подновяват.

Бележката е просто да знаеш номерчето си.    Като изтече старата книжка не шофираш твърдо докато не вземеш новата!  
Глобата за шофиране с изтекла ш.книжка е 250 лева.   До миналата година директно сваляха р.номера на колата....но хванаха В.Каролев и светкавично смениха точката от закона с парична глоба.

Аз си пуснах бърза поръчка за 59 лева  и след точно 6 дни беше готова.  Миналия юни 2018 г. във Варна.
Бързите поръчки  - за една седмица са обаче само в КАТ!  
  Експресни няма за шоф.книжка!    

# 1 279
  • Мнения: 4 936
Не е задължително да чакаш 30 дни.  Понякога и за около 20 дни са готови - но се е лято...много хора подновяват.

Бележката е просто да знаеш номерчето си.    Като изтече старата книжка не шофираш твърдо докато не вземеш новата!  
Глобата за шофиране с изтекла ш.книжка е 250 лева.   До миналата година директно сваляха р.номера на колата....но хванаха В.Каролев и светкавично смениха точката от закона с парична глоба.

Аз си пуснах бърза поръчка за 59 лева  и след точно 6 дни беше готова.  Миналия юни 2018 г. във Варна.
Бързите поръчки  - за една седмица са обаче само в КАТ!  
  Експресни няма за шоф.книжка!    


а обикновените и в МВР ли ги правят?

# 1 280
  • Мнения: X
Дидоян, защо мислиш, "че тази кола е издала багажа си, още преди да я купиш"?
Защото си я взела с много дребни проблеми. Необгрижвана кола. Изтормозена. И вместо да се тренираш за шофьор се тренираш за механик. В което няма лошо де.

Сега за литрите да ти обясня. Както отбелязаха става дума за литрите на двигателя, а не на вътрешния обем на купето. Принципно малолитражка се води кола до 1600 куб. см., но ние приемаме, че малолитражка е до 2 литра.
Представи си кола с 1000 куб. см. двигател. В двигателя са разположени 4 цилиндъра, където се движат буталата. Тази цилиндри отговарят на 4 стандартни водни чаши от 0,250 куб. см., наредени една до друга. Това е ходът на буталата в чашите. От горния ръб до дъното.
Ако колата е 1300 куб. см. вместо чашите ще имаме малки халби за наливна бира от по 0,330 куб. см.
При 2000 куб. см. ще имаме стандартни халби за бира от 0,500 куб. см. 
От тук нагоре започват каничките за вино.
Подреди 4 чаши, 4 халби и 4 кани, и ще ти се изясни какво седи зад цифрите на двигателите.

# 1 281
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Аз си пуснах бърза поръчка за 59 лева  и след точно 6 дни беше готова.  Миналия юни 2018 г. във Варна.
Бързите поръчки  - за една седмица са обаче само в КАТ!  
  Експресни няма за шоф.книжка!    


а обикновените и в МВР ли ги правят?

Да

# 1 282
  • Мнения: 29 341
т.е. мога да ида в паспортното с медицинско и да заявя нова книжка, обикновена поръчка?

# 1 283
  • Мнения: 969
т.е. мога да ида в паспортното с медицинско и да заявя нова книжка, обикновена поръчка?

Защо в паспортно??? Книжките ги правят в КАТ Flushed Сигурно е време да сменя и моята щом не знам, че и в паспортно може....

# 1 284
  • Мнения: X
Никой ли не е продавал стара кола скоро - да сподели как да направим привлекателна обявата за свестни купувачи.

Де-ба и БМВ-то. Каквато колата, такива и купувачите. Бракувай го и го пускай за части. Ако продаваш умно ще изкараш повече от пазарната цена.

# 1 285
  • Мнения: 29 341
т.е. мога да ида в паспортното с медицинско и да заявя нова книжка, обикновена поръчка?

Защо в паспортно??? Книжките ги правят в КАТ Flushed Сигурно е време да сменя и моята щом не знам, че и в паспортно може....

И аз това питам, тъй като по-нагоре се споменава това и не знам дали правилно съм разбрала.

# 1 286
  • София
  • Мнения: 4 548
Може в паспортното, но май беше, ако остава около месец до изтичането на старата книжка. И питат имате ли глоби, че ставало сложно, ако се окаже че има. Най-добре е да се звънне, да се пита. Аз така направих като сменях ЛК и реших и книжката да сменя (да не остана без книжка в най-неподходящия момент), но беше около три месеца преди изтичането ѝ и ходих до КАТ. Медицинско за кат.В може да издаде всеки личен лекар, но при собствения обикновено е по-евтино с 5-10 лв.

# 1 287
  • Мнения: 9 656
За книжка се ходи в РПУ-то, не знам паспортно ли е, какво се води Grinning В КАТ ходих аз защото сменях място на отчет (ако така се казваше), иначе ми казаха за следващия път, че може в РПУ-то по местоживеене.

# 1 288
  • Мнения: 29 341
За книжка се ходи в РПУ-то, не знам паспортно ли е, какво се води Grinning В КАТ ходих аз защото сменях място на отчет (ако така се казваше), иначе ми казаха за следващия път, че може в РПУ-то по местоживеене.

Е, добре е, че може. А медицинско пак се изисква, нали?
Че не помня при смяната на документите 2010 г. дали съм носила... newsm78

# 1 289
  • Мнения: 1 970
Медицинско искат винаги при подмяна на книжката с удължаване на срока. Единственият случай, когато не е необходимо, е ако си я загубил или унищожил в периода, докато е още валидна  и искаш преиздаването й, но в рамките на оставащия до изтичането срок, тогава не е нужно, но се прекарваш, защото така и така ти вадят нова, ако имаш медицинско, ще я издадат за 10 години от датата на смяната, а без - за оставащите години на срока на валидност на загубената/унищожената.
Казвам го от опит - преди 2 години ми крадоха документите и вадих нова, тогава никой не ми обясни тази подробност, а бързах и не се рових, не  представих медицинско и съответно ми издадоха, но изтича тази година, впоследствие се усетих, че съм можел да си спестя тазгодишното ходене - изтича ми в края на годината....
И да, документи се подават в РПУ-то  ако е до 1 месец преди изтичането и само обикновена поръчка, иначе в КАТ, там може и бърза, 7 дни.   Експресна, за ден, както за личните карти, за СУМПС няма.
Ако караш без книжка (с изтекла ткава или подадена за смяна в КАТ) ще те глобят, със сигурност. Защото не я носиш, не защото си неправоспособен (никога не си имал) Именно във втория случай свалят табелите и причината не е Каролев, а тълкувателно решение на Административния съд, мисля ПАВ го беше постнала някъде, в смисъл, че книжката не те прави правоспособен водач и оттам - не е законно да те накажат както неправоспособен, ти нямаш документа (изтекла му е валидността), но имаш квалификацията и си взел изпит, тоест подлежиш на глоба....

Последна редакция: ср, 05 юни 2019, 10:22 от StefanB

Общи условия

Активация на акаунт