За и против кучетата в градски условия

  • 48 287
  • 1 307
  •   1
Отговори
# 615
  • Другата България
  • Мнения: 37 402
Кой му чете на таткото километричните чаршафи, пълни с пенсионерски дърдорения.
  Laughing
Не знам, аз не го правя, прочетох само началото, което е безумно и него коментирах.
След прочетеното дори не искам и да си представям какво следва по-надолу...

# 616
  • Мнения: X
Кажѝ честно? Ти сериозно ли
Не, не е сериозно. Ама мислите ли, че не е възможно да стане? Това ли е необходимо, за да спрат безотговрните собственици да пускат кучетата си насам натам? Вие какво бихте препоръчали да направи човек, ако го нападне куче? Да го ухапе и той? Да го пръска със спрейчета, които наистина са неефективни или пък да ползва кучегони, които са още по зле? Или пък да си вземе електрошок (taser, не знам как се води на български), защото такива образи познавам лично и гарантиам, че се разхождат по софийските улици.

Сериозната част е, че не е трудно да се извади разрешително и да, ако това е начинът да се защити човек - какво толкова Ви учудва? В щатите принципа за "почувствах се застрашен" е напълно валиден в някои щати, един беше застрелял някакво негърче преди няколко години - вървяло към него, почувствал се застрашен. Оправдаха го мисля. Аз как мога да знам куче което търчи към мен за какво идва? Може да иска да си играем, може да е решило, че съм му навлязал в територията и да си я пази. Като ме захапе трудно ще стрелям, трябва да се реагира навреме Wink

Та помислете. Не е толкова абсурдно, колкото звучи.

А за колко от тези свободно пуснати кучета някой подаде сигнал?
Доколкото знам сигнали се подават на специален телефон в столичен инспекторат. Там чиновниците си имат работно време - в 7ч. вечерта или уикенда на кого да подам сигнал? Също така не знам как да подам точно сигнал, когато край мен има 20тина кучета видимо без повод. "Добър вечер, в южния парк се намирам, има десетки кучета без повод". Това е все едно някой да спре рейс, където по принцип не минава контрола, в 10ч. вечерта. Който има карта, ще е редовен, от останалите - никой. Досега вечер в рейс друг освен мен не съм виждал да дупчи билет, с изключение на едни момче и момиче, които си говореха на английски и откровено изглеждаха да не са от тук Simple Smile

Примера с бабетките не го разбрах. Как така тръгнала към голямото? Нали си вървяла по тротоара просто? Да не би да е залитнала от страх? Напълно ирационално поведение ми се струва да тръгне към кучето с тези думи. Да не би да е ходела необичайно просто и да е изглеждало сякаш тръгва към кучето, а тя да се е разминавала просто? Да не е имало препятствие пред нея някакво?

Във всеки случай ето за това говоря - настройват се излишно едни спрямо други собственици на кучета и хора без кучета и се стига до някакво такова дразнещо поведение и от двете страни заради предишни случки, които са направили хората по-мнителни, отколкото е нужно

Последна редакция: пн, 23 юли 2018, 20:28 от Анонимен

# 617
  • Мнения: 6 965
Няма нужда от пистолет, продават се компактни лютиви спрейове (взема се този с чушката), които са с насочена струя (действа и във ветровито време). На кучето дългосрочно нищо му няма, но първите минути никак не му е гот, мой познат каза, че агресивна овчарка след като опитала да го захапе и я напръскал, се блъснала в дърво. От една страна имаш време да се евакуираш, от друга кучето ще помисли 2 пъти следващия път преди да хукне да хапе спортуващ човек, който не се занимава с него. Както е случая с мен, защото аз действително гледам да минавам на максимално разстояние, няма как да го предизвикам.
Подчертавам, че това е решение за крайни случаи и не толерирам пръскането на всяко доближило се куче -повечето просто си играят.

Кафе, теб съм те чела във всяка такава тема и постоянно ръсиш откровено агресивни коментари, в които не става ясно от какво толкова се впечатляваш щом уж ти си спазваш всякакви разпоредби. Изобщо не се разбира срещу какво се пенявиш. Аз поне си излагам мой проблем с ясни параметри: посещавам често паркове, навсякъде пускат свободно кучета и от дъжд на вятър се случва да имам спречквания, които гледам да избягвам. Твоя проблем не е ясен - дали гнусните деца или акащите възрастни, или истеричните майки, или какво. При всички положения, той е за друга тема.

# 618
  • Другата България
  • Мнения: 37 402
Аз как мога да знам куче което търчи към мен за какво идва? Може да иска да си играем, може да е решило, че съм му навлязал в територията и да си я пази. Като ме захапе трудно ще стрелям, трябва да се реагира навреме Wink

Та помислете. Не е толкова абсурдно, колкото звучи.
  Joy Та казваш разхождаш се ти сред парка, с ръката на пистолета в джоба - същински Джеймс Бонд на млади години, тръгва куче към теб по неясен за теб повод и понеже евентуално може би едва ли не ще те нападне -  #2gunfire #2gunfire #2gunfire.
След това идва следващото - и с него така. И така докато ги изтребиш до крак, м@мк@ им и помияри.
Само ми е интересно какво ще се случи ако някой от собствениците на гръмнато от теб куче те е прочел в мамата и той също се е подготвил с пистолет в джоба? Thinking newsm78
Мдаа, не е абсурдно, безумно е, а и сам казваш, че не е сериозно.
Повеселихме се за твоя сметка, сега е време да пишат хората разумни и сериозни постове.

# 619
  • Мнения: X
Както е случая с мен, защото аз действително гледам да минавам на максимално разстояние, няма как да го предизвикам.
Не разбирам, защото Вие трябва да подчините живота и навиците си на безхаберието на хора, които просто са си решили, че правилата не са им удобни. Да купувате спрейове, да се чудите откъде да минете и т.н.

Все повече се превръщаме в една от най-затлъстелите нации, вместо да бъдат стимулирани хората всячески да тичат, да карат колело, да спортуват, всички се превръщаме в заложници на лекенца, които си мислят, че правилата не се отнасят за тях.

Не знам в западна Европа доколко са "навсякъде без повод" кучетата, наистина не съм обръщал внимание, но там масово тичат хората и съм убеден, че не им скачат овчарки. Та ако са без повод кучетата, значи са по-добре обучени от циркови кучета. И кучешко лайно никъде не можеш да видиш.

А тук е тичане с препятствия, плюс спортно ориентиране "откъде да мина, че да не подразня кучето с нетипичното си тичане".

Последен въпрос - я кажете като редовно тичащ - често ли акат тичащите хора по кучешката алея, защото кучето на Кафе е пристрастено към изпражненията на тичащи в парка и редовно има инциденти с похапването им. Отчасти на това се дължи силното и основателно раздразнение на потребителката. Wink

# 620
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ми акат ми, къде мислиш, че ги яде, у вас в тоалетната ли.
Гугъл, как не ти омръзна да се жалваш, не знам. Аз поне се възмущавам от 2-3 неща, а ти дори не знаеш от какво. Колко от бесните песове те захапаха и защо още не си почнала да пръскаш, само това ми е интересно.
Сомбра, как не разбираш - тръгва към кучето, защото иска да си подкрепи тезата и отношението. Дай боже да излае към нея и ето ти! Ето защо я е страх жената, има защо!

# 621
  • Мнения: 6 965
Скрит текст:
Както е случая с мен, защото аз действително гледам да минавам на максимално разстояние, няма как да го предизвикам.
Не разбирам, защото Вие трябва да подчините живота и навиците си на безхаберието на хора, които просто са си решили, че правилата не са им удобни. Да купувате спрейове, да се чудите откъде да минете и т.н.

Все повече се превръщаме в една от най-затлъстелите нации, вместо да бъдат стимулирани хората всячески да тичат, да карат колело, да спортуват, всички се превръщаме в заложници на лекенца, които си мислят, че правилата не се отнасят за тях.

Не знам в западна Европа доколко са "навсякъде без повод" кучетата, наистина не съм обръщал внимание, но там масово тичат хората и съм убеден, че не им скачат овчарки. Та ако са без повод кучетата, значи са по-добре обучени от циркови кучета. И кучешко лайно никъде не можеш да видиш.

А тук е тичане с препятствия, плюс спортно ориентиране "откъде да мина, че да не подразня кучето с нетипичното си тичане".

Последен въпрос - я кажете като редовно тичащ - често ли акат тичащите хора по кучешката алея, защото кучето на Кафе е пристрастено към изпражненията на тичащи в парка и редовно има инциденти с похапването им. Отчасти на това се дължи силното и основателно раздразнение на потребителката. Wink
За 4-5 години бягане не съм чувала камо ли виждала за такъв случай с акащ бегач. Честно го казвам. В планинското бягане знам, че на най-дългите дистанции се случва да отбият в някой храст, ама иде реч за високо в планината някъде, където нито има хора, нито нищо. В софийски парк - абсурд. Сигурно има бездомници, които го правят, но и това не съм виждала.

Що се отнася до другото - ами, примирила съм се. Аз самолично не мога да се справя с този проблем, затова си го решавам така. Не ми е приятно, ако например съм си харесала трасе и имам мерак да правя точно това, да отбивам по по-неудобни алеи или да обръщам посоката, или да се налага да си спирам тренировката, за да изчакам нечий домашен любимец да си изясни ще ме яде ли, но какви други варианти има? Да звъниш на 112 е безсмислено, защото те, докато дойдат, собственика е изчезнал 100 пъти. Да се разправяш е още по-безсмислено, както се вижда и от темата. Случвало се е. На Панчарево се скарах веднъж с една кучкарка с 3 кучета, защото хукнаха и трите, а алеята е много използвана от колоездачи, а и от други бягащи, и някак не е логично да ги държи пуснати щом знае, че скачат на спортуващи хора. Напапунчи се и ми се развика как аз й преча да си разходи кучетата спокойно. Еми какво да кажеш на такава? Друг път бяхме с приятеля ми и бягахме в Борисовата. Баш до детската площадка преди тунела след нас хукнаха с ръмжене 2 кучета - едното беше дого аржентино, а другото не познах породата. Бяха видимо агресивни, не беше игра. Стопанина им лениво им помрънна нещо, а те продължиха след нас. Ние спряхме да ходим и ходихме с ръмжащите кучета зад нас поне 300 м преди да им писне. Дали ми стана приятно? Не. Какво можех да направя? Нищо.

Кафе, възмущавам се само от 1 нещо: от хора, които не си държат на повод кучетата извън кучешки алеи в града.  Друго няма. Моя приятелка питбул й разкъса дланта, за малко да остане без палец. Друг познат го захапа за таза и беше извън строя няколко дни. Една приятелка бегачка я нападна до паметника в Борисовата, захапа я лошо, не беше предизвикала с нищо.
Аз избягвам всякакъв контакт, както написах 100 пъти и затова имам по-малко инциденти. Избягването ми помага да нямам много "случки", но ми коства качествени тренировки. Например, на НСА, където редовно се изтърсват кучкари. Въпреки, че очевидно не е място за кучета, а за спортисти. Ама са там.
Не съм си взела спрей, защото самата идея да ми се налага да влизам в подобни отношения, когато съм отишла да си правя кефа и да си потичам, ми е неприятна и не искам да си развалям спокойствието, предпочитам да маневрирам измежду вас. Ако положението стане нетърпимо, ще си взема.
Не се жалвам, а коментирам. По темата. За разлика от теб, която намеси деца, акащи хора, нахални майки, люпещи семки и прочие чудеса, когато темата е за спазване на елементарни правила. Които уж спазваш, в което ми е трудно да повярвам щом толкова се палиш.

# 622
  • София
  • Мнения: 38 551
Ако куче тръгне да ме ръмжи, просто не собственика, ами целия парк ще разбере!

# 623
  • Мнения: X
Не знам в западна Европа доколко са "навсякъде без повод" кучетата, наистина не съм обръщал внимание, но там масово тичат хората и съм убеден, че не им скачат овчарки. Та ако са без повод кучетата, значи са по-добре обучени от циркови кучета. И кучешко лайно никъде не можеш да видиш.

Аз вече 12 години живея в Стокхолм и наистина не съм виждала куче без повод. Дори ако чакам асансьора заедно с някой съсед с куче, винаги ме питат имам ли нещо против да се качим заедно в асансьора. Казвам не, качваме се, а собственикът го държи изкъсо на повода, като кучето получава команда да седне на задните лапи максимално далеч от мен, за да не ме души и облизва. Тук е признак на много лошо възпитание да ти нахлуват в личното пространство и собствениците на кучета се стремят максимално да не ти нарушават това право.

# 624
  • София
  • Мнения: 8 348
Ами нямам нищо против всеки да си стои в ъгълчето. Ама няма ъгълчета за хора с кучета. Няма алеи, а кучешките заграждения при най-слабия дъжд стават кални блата. Да не говорим за размера им.
Моята шматка се затича при първия си досег с такова съоръжение и свърши след 3 метра челно в оградата. Обелен нос и пълно нежелание да ходи на такива места.
Да кажат, в тоя и тоя парк, еди коя си алея за кучета. А не оградка 2 на 3 метра за 4 квартала една. И тогава няма да има сблъсъци на тичащи с гонещи ги.
Ама не, тук сме добри само в забраните.

Което отново ме подсети за тичкащите из дружбенския парк Езерото конченца. Мога да приложа снимка на две, напълно безстопанствени, без грам въженце по тях, на алеята до майките с колички. Ама в кучетата е проблема, какво толкова, един кон.

# 625
  • Мнения: 8 901
Ами нямам нищо против всеки да си стои в ъгълчето. Ама няма ъгълчета за хора с кучета. Няма алеи, а кучешките заграждения при най-слабия дъжд стават кални блата. Да не говорим за размера им.

Да кажат, в тоя и тоя парк, еди коя си алея за кучета. А не оградка 2 на 3 метра за 4 квартала една. И тогава няма да има сблъсъци на тичащи с гонещи ги.
Ама не, тук сме добри само в забраните.

A когато си поискахте официално повече и по-широки площи за разходки на кучета, какво ви отговориха?

# 626
  • София
  • Мнения: 8 348
Работи се по въпроса.

И още един въпрос. Като има алея за разхаждане на кучета в парка, хипотетично, как се предполага да ги разхождаме там, вързани, отвързани.... Би следвало да може да са отвързани, след като така и така ще преджапаме парка вързани, за да стигнем до въпросното място. Иначе къде е логиката на подобна алея.

В Дружба има доста голяма площ, между два натоварени булеварда, необлагородена, но все пак. Там е отредено за разходка, но общината няма средства да загради. Предложихми да го направим със собствени средства. Отговориха ни, че трябва да регистрираме фирма, да спечелим обществена поръчка, да си я обжалваме предполагам и тн. Та така.

# 627
  • Мнения: 6 965
Работи се по въпроса.

И още един въпрос. Като има алея за разхаждане на кучета в парка, хипотетично, как се предполага да ги разхождаме там, вързани, отвързани.... Би следвало да може да са отвързани, след като така и така ще преджапаме парка вързани, за да стигнем до въпросното място. Иначе къде е логиката на подобна алея.

Да, на кучешката алея би следвало да си ги пускате спокойно отвързани. Хора, които се страхуват просто не трябва да ходят по тази конкретна алея.

# 628
  • Мнения: X
Аз вече 12 години живея в Стокхолм и наистина не съм виждала куче без повод.
Явно ако тръгна да се местя, Швеция ще има още един плюс пред Германия. Да не говорим, че Стокхолм сигурно е най-красивият град, в който съм бил.

И още един въпрос. Като има алея за разхаждане на кучета в парка, хипотетично, как се предполага да ги разхождаме там, вързани, отвързани....
Отвързани ги разхождате на предназначените места (алея или каквото). Вързани навсякъде на открито можете. В киното не знам.

От моя страна обаче контра въпрос. Колко място е достатъчно място, за да са доволни собствениците на куче? Ако може в метри, декари и т.н. Защото както споменах половината парк Гео Милев бил за собственици на кучета (неформално) и пак прескачали някои по-игриви и досадните майки мрънкали. Но нямам преки наблюдения - няма ли някой с куче в този район (Редута, Слатина, Гео милев) да разкаже доколко е вярно?

В Южния парк също са предназначени две специално заградени места - едното е на входа на Нишава и сигурно всеки го знае, сигурно то е "опасно малкото", дето се наранило кучето от толкова обидно малко място. Другото на мен ми се вижда доста голямо, навътре в парка, една полянка, ето го.
Скрит текст:
. То ли е "калното"? А като не вали дъжд използвате ли го?

Имам една по-различна хипотеза. И тя е, че кученцата у нас масово не са тренирани как да се държат с други кученца и когато ги пуснете в някои от тези затворени пространства, рисковете да се сбият се увеличават значително. И затова се намират оправдания - малко е, кално е, децата/хората тичат странно и т.н.

Кажете какво място и кое. Пуснал съм карта, направо заграждайте на paint-а. Предполагам, че поляна искате, в гората алея не става?

# 629
  • Мнения: 6 965
В Борисовата има цяла алея. Някои я ползват. Ама повечето са си из парка на рандом. А на колелото е невъзможно.

В Младост имаха цял огромен парк Въртопо (по-голям е от Южен парк, май е почти колкото Борисовата), но редовно се разправях по колоездачната алея.

Не е до пространство.

Общи условия

Активация на акаунт