Каква история се крие зад името на детето ви?

  • 39 025
  • 248
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 8 646
Просто ни харесаха и на двамата. Няма кой знае каква интересна история.
Мъжът ми искаше първото да е Живко(поради някакви си там причини). Не го харесвах, изредих му няколко и той избра Огнян.
При второто-той искаше да е Росен. Пак не ми хареса Grinning Направих му списък, той каза-Росен, Лео Меси или Орлин...и изборът беше логичен.
Искаше ми се да кръстя на баща ми, но мъжът ми не беше съгласен(с кръщаване на някой, не конкретно, че е на баща ми).

# 91
  • Мнения: 3 031
Направих му списък, той каза-Росен, Лео Меси или Орлин...и изборът беше логичен
Joy Затова е опасно да съгласуваме с мъжете.

# 92
  • Варна
  • Мнения: 4 924
Винаги съм знаела, че първото ми дете ще е момче и така и стана (е, от втори опит, но това е друга тема).
Аз вярвам, че за всичко си има причина и нещата се случват когато и както трябва.
Та по темата... името Александър винаги ми е било на сърце, макар и вече да е много често срещано. Е, така исках да се казва детето ми, но пък си намерих мъж, който носи това име. Не харесвам бащата и детето на да с едно име, т.ч. бебе Александър отпадна. Един ден ми изникна името Николай в главата и казах това е:
-не е кръстен на никого
-името има значение
-има имен ден
-звучи добре за бащино име
-подхожда на другите му имена, а и на нашите (Елена и Александър) (Елена, Александър и Марк сигурно щяха да ни питат чие е това дете)
-има галено име, което ми харесва.
Казах и отсякох, така ще е!
Щом забременях мъжа ми се чуди и въртя, предлага имена, но не, никое не е моето. Почувствах си този Николай и това е.
А, щях да забравя и как той си дойде с името, т.ч. вече нямаше мърдане. На 6ти декември се появиха заветните 2 чертички.

# 93
  • Мнения: 160
И двете, и двете, госпожа Вейдър.

Между другото, понеже името на дъщеря ми се превежда като "безценен подарък", Нейно Кифленство е намерила шест (6!!!) дни, в които имала имен ден. Включително и Спиридонов ден, защото Спиридон значело "духовен дар", следователно имала имен ден.  ooooh!
Антон, Антоанета, Антония ли значи безценен подарък? Рових до сега, но намирам само Антон-безценен.Confused

# 94
  • София
  • Мнения: 8 646
Аз имам имен ден на Антонов ден и да-безценен е.
Иначе големият има няколко именни дни, на всичко свързано с огън, светлина.

# 95
  • Мнения: X
И двете, и двете, госпожа Вейдър.

Между другото, понеже името на дъщеря ми се превежда като "безценен подарък", Нейно Кифленство е намерила шест (6!!!) дни, в които имала имен ден. Включително и Спиридонов ден, защото Спиридон значело "духовен дар", следователно имала имен ден.  ooooh!
Антон, Антоанета, Антония ли значи безценен подарък? Рових до сега, но намирам само Антон-безценен.Confused

Точно така. Тя е Дарина-Антония.

# 96
  • Мнения: X
Името бях избрала още като момиче. Знаех, че ще имам дъщеря и когато дойде момента името беше избрано.

# 97
  • Мнения: 112
И ние с ММ решихме да не кръстим сина ни на баби и дядовци за да няма сърдити( макар, че сигурно нямаше да има). Искахме да е хубаво българско име, а не поамериканчено или някаква измишльотина ☺ Седнахме и почнахме да прехвърляме имена, но доста от имената или не ни харесваха или ги свързвахме с кофти хора.
Важно беше за нас какво вътрешно усещане ще ни даде като го чуем и да не ни напомня на някой неприятен за нас човек. Така избрахме КАЛОЯН. ☺

# 98
  • Мнения: 485
lina_bs ти е отговорила, но и аз да се присъединя: Също Бургас, България, две различни болници.
Аз бях със секцио, но не с пълна упойка. Бях си в съзнание. Въпреки това предварително питаха за име. И то вариант за момче и момиче.
И на мен ми е странно, но... Даже гинеколога ми ни предупреди, да сме подготвени.

В коя държава искат и двете имена? И какво разбират под изненади (относно пола на бебето или да не се случи нещо с майката)? Много странно.
Раждала съм 4 пъти в различни болници и през различни години. Никога не са ме питали. Дори и след раждането. Питат обикновено на следващия ден, когато идват да ги запишат. Преди това бебетата са само с номер.

# 99
  • Мнения: X
Явно записват на креватчето името на бебето и затова. При мен на креватчето беше моето име и номера на гривничката. Но явно навсякъде различно.

# 100
  • Перник
  • Мнения: 2 265
Интересна ми е тази тема и цялата я изчетох. Да разкажа и аз нашата история:

Двама сина имам, Христо и Михаил са кръстени. Първият е кръстен на дядо си (свекър ми). Когато забременях и още не знаехме пола се разбрахме с ММ, ако е момиче да е кръстена на него (Николета), а ако е момче той да прецени дали иска на него или на баща му. В родата му по традиция са назад все Христо или Николай/Никола. Той реши да е на дядо си, като искаше да го преработи малко на Християн, но на мен пък Христо по ми допадна и стигнахме до този консенсус.

За второто дете трябваше аз да избера името. Казах на какво съм се спрял и за щастие и на него му допадна Михаил/Михаела. На никого не е кръстен той.

При избора на имената исках да са хубави български и да си имат имен ден.
Двамата бяхме единодушни за имената, не разбирам как може само единия да избере име, което другия не одобрява и харесва. Все пак това е доста важно.

# 101
  • Мнения: 19 863
Аз си мислех, че само на мен ми говорят сънищата. Е, явно – не.Simple Smile
Бях си наумила, че искам момче. Манол, Боян, Борил.
Показаха го момиче към седмия месец чак. Превключих на Белослава.
Обаче, в осмия месец ми се присъни един дъъълъг и напоителен сън от бъдещето, в което имах вече голямо момиче, и както става в сънищата всичко е реално и естествено. И всички в съня ми ме питаха "Как е Б...а?. Къде е сега?"
Та, си казах, не е случайно това – детето си идва с името. Така ще е. И от Белослава стана Б...а.
Носи буквата на любимата ми баба. Исках да е с А (на дядо), но някой подхвърли, че не е добре да се кръщава дете на починал човек и така.

# 102
  • Мнения: 97
Моите синове се казват Никола и Калоян.Никола е кръстен на моя баща.Много се надявах да е момиче и да е Никол,но въпреки,че не е-името си остана.Когато забременях за втори път,очаквахме вече момиче.Съпругът ми настояваше да е с името,на свекървата,но аз не одобрявах.Спорът се разреши,когато казаха,че ще е момче.Бяхме се спрели на Калоян и Константин(искахме да започва с буквата на покойния ми девер).Тъй като фамилията ни е дълга,Константин отпадна.Мъжът ми подхвърляше нещо за Кристиян,но ня мен не ми се връзваше.И ние,и баткото имаме хубави български имена,имени дни и исках да е така и за бебето.Много харесвам имената им- мъжки,достойни,имена с история.

# 103
  • Мнения: 400
Ние също бяхме решили да не кръщаваме дъщеря ни на баби и дядовци. А и те всички си имат кръстени на тях внуци. Избора си беше само наш и мисля, че беше по-лесно след като не се кръщава на никой. Избрахме си името с ММ Само ние си го знаехме, когато се роди бабите и дядовците тогава разбраха как се казва. Свързано е по скоро с моето име. Та нашата дъщеря се казва Любов !

# 104
  • Мнения: 129
Живеем в чужбина и искахме имената на децата да са познати и тук, и в България, и да не да звучат странно в нито една от двете държави.
Голямото дете е с първата буква на името на дядо си. Малкото е с буквата на двете баби. На голямото името е много популярно в България, а на мъничкото в последните няколко години набра популярност и тук учудващо. Това разбира се не беше критерий за избора.

Общи условия

Активация на акаунт