Параметри на средната класа в БГ

  • 116 437
  • 2 966
  •   1
Отговори
# 2 895
  • Мнения: 5 134
По принцип, това за 40-тия ден е хубаво да се спазва, в смисъл, че жената не трябва да се втурва да домакинства, спортува и т.н. А бебето да не се събира с много хора. Моето раждане този път, както и цялата ми бременност, беше леко и съм в много добра кондиция.  При все това, основно кърмя и си почивам. Просто това може да стане на много места освен дивана, а и сезона предполага.

# 2 896
  • София
  • Мнения: 6 314
Сина ми е роден август. Цяла зима, кат бебе, спа следобяд в количката навън. При всякакви температури. И следващата също, но вече беше "голям". Simple Smile

# 2 897
  • Мнения: 20 324
Аз не обичам да пътувам. Това вероятно рязко ме срива по скалата на успелите пътуващи. Домошар съм. Обичам си цветенцата, храстите и дръвчетата, комфорта на дома. Хич нямам мераци да маам крачоли по летища, автогари, пристанища и свят.

# 2 898
  • Мнения: X
В този форум всички се движат само нагоре.
Или рязко и стремглаво надолу..


Пътуванията, връзките в семейството и преживяванията през детските години са много важни за детското развитие. Кой както ги разбира нещата.

Тези 2 дни бях на онлайн семинар засягащ именно тези теми:


http://www.albertafamilywellness.org/what-we-know/the-brain-story

# 2 899
  • Мнения: 5 134
Между другото, изгледах де що има тъпотии по бг телевизиите последните 2 седмици малко да наваксам липсата, че това лято не се прибирахме. Това много ми хареса: https://www.bnt.bg/bg/a/sportt-v-uchilishche

Много хубави неща се случват И в България.

# 2 900
  • Мнения: 30 802
Пътуванията, връзките в семейството и преживяванията през детските години са много важни за детското развитие. Кой както ги разбира нещата.

Да де, ама не може да се втурнеш по устав да изпълняваш обогатяващи преживявания, ако детето просто не ги харесва и няма ефект. В крайна сметка е важно детето да е развито, не просто мама да е отметнала развиващите дейности. Щото е много тъжно да видиш дете с всички отметнати дейности и нула резултати. Особено пък ако всяко пътуване е източник на напрежение като цяло, плюс умора и просто не е приятно на този етап.

Да не говорим, че човек в един момент прескача една граница и детството спира да има значение, човек не е някакъв непрекъснат продукт от детството до зрялата възраст. Така че това градене и надграждане и то е вид продукт и култ, който се продава на по-притеснените родители. А иначе дали ще излезе човек или не - това не е в контрола на майката.

# 2 901
  • Мнения: 20 324
Еленна, разбира се, че се случват хубави неща в България. Simple Smile
Това прозвуча като "аз тотално ви бях отписала, ама ето че имало светлина в тунела". Тук хората може да са бедни и с балкански манталитет, но има и много будни и напредничави хора. Това не винаги е обвързано с политика и пари.

# 2 902
  • Мнения: 30 802
Аз лично предпочитам в БГ нещата да продължат да се случват на принципа на ентусиазъм и възрожденски дух, отколкото да се зароди някаква огромна индустрия за зубрене и постижения, дори да е за хубави неща. И спорт, и музика, трябва да имат елемент на приятност, не само на натискане.

# 2 903
  • София
  • Мнения: 16 217
Докъм 2008-2009 сме били средна класа.

После минахте нагоре или дойде Винету и всичко свърши?
После минахме нагоре (построихме си "Германията" в България). Винету/Шиши няма как да ни присвоят, защото няма кой и как да върши нашата работа (иска се акъл и образование, а на тях им липсват и двете).

# 2 904
  • Мнения: 5 134
Да де, ама не може да се втурнеш по устав да изпълняваш обогатяващи преживявания, ако детето просто не ги харесва и няма ефект. В крайна сметка е важно детето да е развито, не просто мама да е отметнала развиващите дейности. Щото е много тъжно да видиш дете с всички отметнати дейности и нула резултати. Особено пък ако всяко пътуване е източник на напрежение като цяло, плюс умора и просто не е приятно на този етап.

Аз съм съгласна, всъщност, дори може би съм и по-крайна. Не мисля, че човек с малки деца трябва да се насилва да прави каквото и да било с идеята, че го мрази и му тежи, но развива децата. В този смисъл, ако един човек иска само да лежи на дивана и другото му тежи, най-добре за него и за децата да прави точно това. Иначе ще си докара и невроза, а за децата няма да има никаква полза.

Отделно, има мега индустрия, която манипулира хората да вярват, че пътят към успеха е постлан с детски занимания от родилния дом.

Но човек може да е деен и енергичен и да води динамичен живот и без да се мъкне по организирани дейности.

# 2 905
  • Мнения: X
Скрит текст:
Just as in the construction of a house, certain
parts of the developing brain must be built
in a predictable sequence and what is built early
must be strong enough to support the longterm
structure. And, just as the unavailability
of needed materials at key points in the process
can force changes to blueprints, the lack of appropriate
experiences can lead to alterations
in neural architecture. Moreover, although the
brain retains the capacity to adapt and change
throughout life, this capacity decreases with age.
Thus, building more advanced cognitive, social,
and emotional skills on a weak foundation is
far more difficult and less effective than getting
things right from the beginning.14-17
The exceptionally strong influence of early experiences
on brain architecture makes the early
years a period of both great opportunity and
great vulnerability for development. A growthpromoting
environment that provides adequate
nutrients, is free of toxins, and is rich in social
interactions with responsive caregivers prepares
the developing brain to function well in a range
of circumstances. An adverse environment in
which young children are not well-nourished,
are exposed to toxic substances, and/or are deprived
of appropriate sensory, emotional, and
social experiences is likely to disrupt the construction
of important foundational capacities.
Once established, a weak foundation can have
detrimental effects on further brain development,
even if a healthy environment is restored
at a later age.
Responsive Relationships and Positive Experiences Build Strong Brain
Architecture
 “Embryonic & Neural Development: Setting the Stage for the Lifespan”
Charles Nelson, PhD
Professor of Pediatrics and Neuroscience, Harvard Medical School
Council Member, National Scientific Council on the Developing Child, Harvard University
 

# 2 906
  • Мнения: 5 134
Еленна, разбира се, че се случват хубави неща в България. Simple Smile
Това прозвуча като "аз тотално ви бях отписала, ама ето че имало светлина в тунела". Тук хората може да са бедни и с балкански манталитет, но има и много будни и напредничави хора. Това не винаги е обвързано с политика и пари.

Ами например, има безплатни спортни програми за 40 хиляди деца. Такива неща.
Казах горното защото в темата редовно се прокрадва идеята как освен ако мама и тати не набутат 2 К и детето не живее в определена класа, край. Няма нищо за него, няма живот. Изгледай епизода.

# 2 907
  • Мнения: 25 867
Сина ми е роден август. Цяла зима, кат бебе, спа следобяд в количката навън. При всякакви температури. И следващата също, но вече беше "голям". Simple Smile

„Спа навън“ е много различно от „Още на третия ден след изписването бяхме на разходка в мола“. Или на градския пазар, или на друго подобно място, където е въпрос на чест всеки преминаващ да му се изкиха отгоре. Така се гради имунитет, да не си помислиш, че е заради нещо друго.
Що за родител си, ако бебето ти още през първия месец не се тръшне с пневмония и не подпука първия си антибиотик?

# 2 908
  • Мнения: 30 802
Kontesa, стига сервира middlebrow science. Нещата са по-сложни, не е само "мозъчна архитектура", дори самата метафора е подвеждаща, но не ми се повдига темата. Докато не съм видяла референциите и на базата на какви свидетелства се правят горните изводи, това си е точно текст като за Facebook Meme, да плаши мамите.

Аз съм доста дейна и енергична, но се водя по децата, а особено най-малкото е с динамиката на ванилов пудинг и се кефи на своята си предсказуема среда и простички игри. Иначе не се обогатява, а избръмчава, не знам как това е полезно за мозъчната архитектура, каквото и да е това. Средната пък трябва да се обогатява, ама бавно и внимателно на малки дози, иначе ще си платя всичко с лихвите, като избръмчи. Големият вече няма драма, пътува навсякъде, пращала съм го и с туристически групи, вече си е корав и няма драма.

Та така за стимулацията, аз не си стоя у дома защото съм по природа не знам каква, а защото от опит знам, че в момента това работи. Както съм писала преди, пробвала съм 99.99% от препоръките на форума и ако не правя или мразя нещо, това е от кофти опит, за момента се отлага, защото не работи.

# 2 909
  • Мнения: X
В нашия случай "спа навън" означаваше Говендър Мой, когато беше малко говендърченце, облечен в два космонавта един върху друг и увит в родопско одеало, да спи на минус 10 градуса, докато майка му и баща му играят тенис на маса в парка Заимов.

Мамасита, как все избръмчаващи деца ти се падат? Моите явно са дебелокожи и безкласови, защото се кефеха на куп неща, без да избръмчават като малки.

Общи условия

Активация на акаунт