Истанбул [тема 45]

  • 65 610
  • 744
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 7 920
Пепелче, оттук нататък ще си имаш спътник и в лицето на съпружеското телО Simple Smile
Ей това взе да ме плаши. Simple Smile
Да си призная с приятелката ми е по-лесно. Simple Smile
Поне знае къде са й чорапите. Simple Smile
Мъжете както знаем са като децата, но поне съм доволна, че напълно ме подкрепи в моята лудост.

# 496
  • Мнения: 1 634
Да кажа, че букинга си работи перфектно. Бях чела, че не се отварял от Турция

# 497
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 592
Пепелче, много благодаря. Аз реших, че е от някъде пренесен кабинета, но е логично да е имал местенце там, едва ли са го посрещали във вестибюла.

Сега чета Истанбул от Памук, да си призная до 40-та страница съм, но снимките са ми най-интересни. Пък и изпуснах шанса да се сродим, та не се напъвам да го харесам. 😀

# 498
  • България, София
  • Мнения: 1 770
Шебече,  браво на теб Blush И на мен снимките ми бяха интересни.
Но много ме измъчи тази книга. Много.
Ако не беше за любимия град, нямаше да я докарам докрай. Четох я с паузи от по няколко месеца.
След известно време бих я повторила.
Ама и аз как те амбицирах. Няма що Flushed
Сподели твоите впечатления. Ще ми е интересно.

# 499
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 592
А, ще я премъча, Вели, току виж ме увлекла натам. За сега много думи, а интересното много малко. Елиф Шафак ми е по-сладкодумна, по-жива в описанията.

# 500
  • България, София
  • Мнения: 1 770
Много дълги изречения. По половин страница. Губиш смисъла.
Не знам другите книги на Орхан Памук как са, но специално при Истанбул е така.
Елиф Шафак и на мен повече ми допада като стил. И да, описанията на града в романите й са ми много живи.
И в "Копелето на Истанбул", и в "Майстора на куполи", и в "Енциклопедия на погледите", в "Светеца не неизбежната лудост".
Сори за спама Flushed Ама в тези книги има и описания на любимия град Simple Smile

# 501
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 592
Дворецът на бълхите ми седи в телефона от над 2 години и все я забравям, ама ще я прочета и нея. И се чудя, дали това е реална сграда, или тя си ги измисля.
Жалко е, че минаваме покрай стари сгради, а не знаем нищо за тях. Да вземат да сложат по една табелка с кратка история и да си четем.

# 502
  • Мнения: 1 804
Момичета, някакви идеи за фирми, които организират уикенди в Истанбул от Варна? Вчера се обадих в Географски свят и не само, ч е не можаха да ми  дадат информация за обявена екскурзия, ами и ми затвориха телефона преди да успея да попитам каквото и да било.

# 503
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Преди няколко страници съм отговорила на този въпрос...

В добавка ще кажа, че онзи ден минах покрай офиса на Бохемия и видях оферти за 3 и 4 нощувки, съответно 205 и 255 лв. Ако се вярва на написаното, първия вариант трябва да е всяка седмица (естествено, трябва да се пита за кога са събрали група), а за втория имаха две фиксирани дати през есента. Вероятно ги има на сайта им. Доколкото знам, те са с дневен преход, докато Караджъ пътуват нощем.

# 504
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 592
Караджъ за 129 лв, но предполагам има и други.

оферта

# 505
  • Мнения: 244
Здравейте, момичета!
Скоро писах, че на 4.10 ще пътуваме до Истанбул със самостоятелна програма и за следобеда на втория ден бяхме решили да ходим до Принцови о-ви, но като ви прочетох последните коментари и се консултирах с групата, решихме да направим тур по Босфора и да отъпчем пътеките на азиатската част.
В Азия искам да видим Мода. Не ни влекат джамии и музеии, искаме да се потопим в атмосферата на града, да усетим пулса на Истанбул - хапване, гледки, музика.
Моля ви, дайте ми насоки как най-лесно можем да стигнем от пристанище Еминьоню до Мода и изобщо, ще съм ви много благодарна, да дадете конкретни предложения къде да се разходим в Азия. Ще разполагаме с един следобед, дори и с вечерта.
Благодаря ви и хубав ден!

# 506
  • Мнения: 147
някой пътувал скоро до Турция да сподели как са цените сега? Питането ми е с оглед курса на лирата, която в момента се продава в бг на 27ст., а доколкото си спомням от предишното ми пътуване до Турция цената на дюнера беше 5-9 лири, при този курс е доста евтино изхранването, мисля си в тази посока и за дрехите-10 лири блуза-2.70лв. Дали не са си вдигнали пък цените, такава ефтения не е за вярване!

Здравей, миналата седмица бях в Истанбул. Цените на храната например дюнер беше от 5 - 9 лири. Екмек балък имаше от 9,5 до 12 лири. Пиенето ми се стори евтино на ферибота беше най-много 5 лири (говоря за сокове). На дрехите на един пазар на Истиклял бяха дигнали цените с по 10 лири (виждаше се как са поправили цената на етикета). Ние ходихме с евро и там сменяхме лири. Най-добри курс беше в Юскюдар. В Юскюдар попаднахме на пазар имаше тениски по 7,5 лири. Там и шаловете бяха по-евтини (ако някой иска да си вземе имах голям мерак и си накупих шалове Simple Smile ).


Относно Принцовите острови са вдигнали цената вече е 10 лири(иначе на билета пишеше 7,5 и отгоре поправено на 10). Един час е път до Бююкада. Да хубаво е там, но не бих повторила. Има файтони за 100 лири ако не се лъжа беше(може да беше до 150) и обиколката е 40 мин., но ние не се възползвахме. Имаше доста народ и никак не беше спокойно. Файтонджиите бяха ужасни не ги интересуваше, че може да ударят някого даже удариха едно момче, което беше с колело.

# 507
  • Мнения: 22
Здравейте, нова съм в тази тема и предварително се извинявам, ако някъде е писано относно това, което ще пиша:grinning: Един път съм ходила в Истанбул(април тази година) и мога да кажа, че се влюбих в този град- има история, дух и екзотика. Лично аз много повече предпочитам екзотичните, ориенталски дестинации отколкото тривиалните- Лондон, Рим, Париж. Така де, отплеснах се малко от темата😂. Та, по същество:
1. До сега пътували ли сте с Караджъ Турс, понеже в грабо видях, че там са най-ниски цените, моля споделете впечатленията си. Аз пътувах с ТЕММА и мога да кажа, че бях изключително доволна(но вече вдигнаха цените там😀)
2. Октомври- ноември как е времето там, понеже за лятото там знам, че е много горещо
3. Препоръчайте ми места, които си заслужава да се отиде освен- Синята джамия, Света София, Топ Капь, Капалъто и Египетския, Галата, земята Еюп, Долма Бахче. Честно казано за едно ходене, макар че бяхме четири дена там има още да се обиколи(което разбира се много ме радва😂)

Благодаря предварително за отговорите!

# 508
  • Варна
  • Мнения: 4 221
На първия въпрос - да, една от традиционно пътуващите по това направление фирми с относително малък брой оплаквания спрямо броя пътували. Никога няма гаранция, в която и да е фирма, но по-добре такава с опит.

Втория въпрос има своя отговор в куп синоптични сайтове. Линкове за някои има я първи пост. Няма гаранция, това е време, но като цяло е подходящ период за пътуване без неудобствата на жегите.

За третия въпрос разгледай първи пост. Има доста неща извън изброените от теб. А и в темите постоянно се споделят....

# 509
  • София
  • Мнения: 13 300
schandy, качваш се на ферибот за Кадъкьой. От пристанището тръгваш по най-голямата улица, която е почти срещу терминала (леко в дясно е). Ще видиш и трамвайна линия. Всъщност трамвая прави кръгче около Мода. Вдясно от тази улица е кварталът. А ако продължиш още малко напред, ще видиш и прословутия бик. Точно там трамваят завива надясно, за да завърти "кръгчето". Съветът ми е да се отиде надвечер, когато заведенията се пълнят. Няма нищо общо с обедно/следобедно посещение.

За мен е "престъпление" да отидеш в Истанбул и да не влезеш поне в една от старите им джамии. Не става въпрос за религиозност, а за някакво любопитство. Много са красиви! Синята джамия е с особен режим и е твърде туристическа (с опашки), Сюлеймание изисква специално отделено време, за да се стигне до хълма, на който се намира (заслужава си заради гледката от двора ѝ), но примерно не пречи да влезете в голямата джамия Йени, която е на Еминьоню. Само жените трябва да имат шалове, за да покрият косите си. И да се събуете! Обувките се носят в ръка или се слагат на предназначените за това места вътре в джамията.

FBID100001295958962, ходила съм в края на октомври-началото на ноември. Беше доста по-студено и мъгливо (най-вече смог) от София. Освен това през деня беше сравнително топло, а като се скрие слънцето - кучи студ. За да не нося по цял ден тежките дрехи в ръцете си, всяка вечер зъзнех.  Sad Но всичко е божа работа. Wink Напоследък сме свидетели на такива аномалии с времето, че може да се очаква всичко.  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт