Истанбул [тема 45]

  • 65 375
  • 744
  •   1
Отговори
# 705
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Ползваме навигацията на телефоните си. И на двама ни са с Андроид.
За да съм честна, ще кажа (може би ще се повторя), че ни ги качи приятел, но сега зададох на чичко Гугъл ключови думи "Navigon download" и ми се струва, че бих се справила и сама. Няма как да пробвам, защото вече го имам на телефона си.
Ако не можете сами, поискайте помощ от приятел.
За да няма проблеми, в чужбина си спирам мобилните данни и си работя с тази навигация. Тя иска само включен GPS сигнал. Ако не сте го включили, при отваряне приложението само ще си го изиска.

Еми, няма корабчета до Пойразкьой след 26.08. Освен това хората искат да правят снимки, а с градски транспорт пътуването е цяла Одисея, ако разчитам на сайтовете.

# 706
  • София, Хаджи Димитър
  • Мнения: 130
Ползвам офлайн мапс и навигация, препоръчана тук в темата.Теглят се карти.Тествана е за Истанбул и миналата седмица в Македония.

# 707
  • До морето
  • Мнения: 7 065
Благодаря, изтеглих офлайн навигация.

Почти изчетох темата и набелязах какво искаме да видим като за първи път. Може ли да погледнете и да видите дали има нещо, което да се размести и подреди по друг начин, за да ни е по - удобн и да видим максимално много неща?

Ден 1:
-Водохранилището
-Синята Джамия
-Света София
-Капалъ Чарши

Ден 2:
- Топ Капъ
-Долма Бахче
- Корабче по Босфора
-Желязната църква Свети Стефан
- Кулата Галата

Ден 3:
-Миниатюрк ( не е написан на първа страница, заслужава ли си?)
- Аквариум
- Пиер Лоти
 

Останалата част, ако има такава , мисля да е за пазар.

Какво мислите?

# 708
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 716
Топ Капъ и Долмабахче в един ден не са ок. След пищността на втория, ще се разочаровате от ТК. Ако искате да посетите и двата, в първия ден според мен спокойно можете да го вместите. За втория си оставете Долмабахче. Можете спокойно след него да хванете фуникуляра и да слезнете по Истиклял, след което кула Галата примерно. Привечер защо не включите Сапфир?
Аз бих ви препоръчала и Сюлеймание, на мен повече ми хареса от Синята джамия.

# 709
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Boho chic, не е лоша програмата, но е зле балансирана, според мен.

Първо, не знам дали сте с организирано пътуване. Извинявай, може и да си казала, но не ми се връща сега назад. Това е важно дотолкова, доколкото дава представа какво време ще имате през всеки от трите дни.
Ако са цели дни, ето какво мисля:
- Първият ден е много лек. Подредбата може да е и такава, но ако сте настанени в Лалели или някъде в тази посока, бихте могли да минете първо през Капалъ чарши и после да отидете към Султанахмет, където са останалите обекти. Ако е петък, трябва да имаш предвид, че Синята джамия може да се посети едва след 14:30. По-късно в този ден, както и през останалите дни, има часове, в които не може да се влиза вътре. По-назад бяха показани актуалните. Напомням, че Йеребатан, както и Синята джамия, са в частичен ремонт и може би е по-разумно да ги замениш с подобни обекти. Съвсем прясно е инфото на Цистерната на Теодосий, която може да замени Йеребатан, а джамии има бол, винаги може да намериш алтернатива на Синята.
В този ден, дори и да оставиш горните два обекта, трябва да сложиш и Топ капъ. В противен случай вторият ти ден става непосилен, а и двата двореца в един ден не са добра идея. Дори често коментираме, че не е добре да се посещават в рамките на едно пребиваване в Истанбул. При всички случаи, освен ако не си запален почитател на "Великолепният век" и историята на империята, определено старият дворец трябва да предшества новия.
- Чрез горното втория ден ще се нормализира като натоварване. Него е най-добре да го започнете с Долма бахче рано сутринта, за да изпреварите големите опашки. После може да се качите с фуникуляра до Таксим, да слезете по Истиклял до кула Галата, оттам - на Каракьой за корабче към Св. Стефан. После обратно пак с такова, но може да останете до Юскюдар (последната спирка на връщане, след Каракьой). Така ще сте ходили и в Азия. Там, според времето, може да се разходите до кафенето с възглавничките и да се насладите на Къз кулеси отблизо. После обратно на Юскюдар, за да се качите на тур по Босфора, който е тръгнал от Еминьоню и ще се върне там след пътуване до втория мост. Така се прибирате обратно в Европа, на Еминьоню, откъдето връщането до хотела ще е безпроблемно. Вероятно турът по протока ще е по залез, което е супер.
- Третият ден ако не е цял, няма как да се случи. Ако е, пак трябва да прецизираш кой аквариум искате да посетите. При всички случаи този ред не е добър.
Дай разяснения за параметрите на този ден, за да изкажем мнение.

П.П. Писали сме заедно с Ивчето. Аз пак съм многословна.

Последна редакция: нд, 16 сеп 2018, 11:32 от beljata

# 710
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 593
Може би не е приложение, а е реално GPS устройство, не зная. Това е поста:


kremy82, за пореден път да препоръчам офлайн навигацията NAVIGON. Отново разчитахме на нея, където бе нужна и се справи без проблем.

И аз да се изкажа по казуса Stuck Out Tongue Winking Eye
Когато Беличката препоръча тази навигация ,аз я намерих в апп стор-а (с айфон съм) ,но не я дръпнах,че още не ми трябваше.След няколко месеца тръгнах да я търся и край,вече я няма(сега пак проверих,за да съм сигурна) та си карам с оффлайн на гугъл мапс.Това е инфо за тези ,които са с айфон и се опитват да я намерят.Имам си даже и скрийн шот за спомен Blush

И аз да вметна за Boho chic,”Св Стефан” може да се комбинира с Пиер Лоти и от там по маршрута на Беличката.

Последна редакция: нд, 16 сеп 2018, 11:38 от *Чефи*

# 711
  • До морето
  • Мнения: 7 065
Първият ден не е цял. Рано сутринта тръгваме от Варна,  планирам около обяд или ранния следобед да сме в Истанбул. Вторият и третият ден са цели. Имаме и четвърти до обяд. Но той мислех да е за някой мол.

При това положение, мислите ли че мога да включа Топ капъ първият ден? Останах с впечатление, че за него трябват поне 2 часа.
И третият ден не разбрах кое да променя?
Вторият ден го правя изцяло според предложението на beljata

# 712
  • Sofia
  • Мнения: 262
Дано не прозвучи като реклама, но единият от мобилните ни оператори предлага роуминг план, който струва 1.99 лв на ден и включва 1000 минути от/към ЕС и Турция, 1000 смс-а и 200 МВ интернет на ден. При пътуванията си в Турция винаги включвам този пакет и съм много доволна, защото обикновено ми се налага да звъня и на турски номера, докато съм там.

За навигация използвам приложението MAPS.ME, в което са отбелязани даже бензиностанциите. Много съм доволна от него.

# 713
  • Варна
  • Мнения: 4 221
И аз щях да кажа същото за Пиер Лоти, но оставих да каже за третия ден. Плюс това опашките за лифта са такива, че може да объркат цялата схема.

Снощи не ми се ровеше много за Навигон.
Скрит текст:
Тези дни ще видя нашия приятел и ще го попитам. Като че ли оставам с впечатлението, че няма нови версии, но пък старите се поддържат... И май важи и за Андроидите. Не знам, ще разпитам.



Boho chic...
Уфф, при положение, че пътувате първия ден, може и да не ви стигне времето за нищо. Тогава минавате Капалъ чарши, отивате на Султанахмет и опитвате да се вредите за Св. София. Водохранилището и Синята джамия - ако остане време.
Не е страшно, ако оставиш Топ капъ за друг път. Освен ако не стигнете по обед и веднага не тръгнете по маршрута, което дава малък шанс да успеете за двореца.
За третия ден попитах кой аквариум искате да посетите. И двата са в молове, така че може да се съчетае с пазаруване. По-хубав е този във Флоря, но е по-отдалечен и малко по-сложно е достигането до него.
(Така и никой от търсилите информация преди пътуването си, след връщането не сподели каква  хавата с авт. BN1, 2, 3... Или греша?)
По-малкият и по-стар - този в МОЛ Форум е леснодостъпен с метрото и като за първо ходене може да е достатъчен.
Миниатюрк е хубав, макар да не знам в какво състояние е. Ние го посетихме преди няколко години и част от макетите още тогава имаха нужда от освежаване. Не е задължителен за първо посещение. Ако трябва да избирам между Пиер Лоти и него, ще избера хълма, кафенето и гледката от тях. Двата обекта са близо, но ги дели Златния рог и транспорта между тях е малко сложен. Доколкото помня, преди време се споменаваше нов лифт, който да ги свързва. Това би било добро решение и би увеличило потока туристи. Когато стане факт.
Ако държиш и на двата обекта, те трябва да са един след друг, а аквариума да е преди или след тях, но не и по средата.

Anjieee, благодарим, че напомняш тази многократно споделяна информация.

# 714
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 580
Boho chic, едитвах се назад за хотела ви, ама май беше късно вече - смени го, много е далече. Чак при летището не е ок за туризъм.
А и като видиш най-близките до него "забележителности" ти става ясно какво му е целта - лечение или спане между полетите.



   

# 715
  • Пловдив
  • Мнения: 551
Здравейту.Някой връщал ли се е тузи дни ат Турция.Чака ли се много на границата

# 716
  • Мнения: 244
Здравейте!
Въпрос за плащането с кредитна и дрбитна карта. Срещнах отзиви тук, че с карта е най-добре в момента да се плаща, но от човек, който е ходил вчера разбрах, че в крайна сметка около 20 лева са отишли за такса и комисионни след пазаруване с карта.
В крайна сметка има ли подобни такси при използване на карта или е само при теглене на пари? А, може би зависи от типа карта, банката.
Ще съм благодарна да ми разясните, тъй като ще разчитам основно на карта и тръгвам с 1000 лири.
Друго, което ме интересува е има ли завишение на цените. Видях по-назад в темата, че входните такси на някои забележителности са завишени, а на транспорта, в супермаркетите, в заведенията какво е положението с цените?
Благодаря предварително!

# 717
  • Мнения: 471
При плащане с дебитна карта в чужбина няма допълнителни такси. При кредитните има - 0.25% е в моята банка. При теглене от банкомат има такси и комисионни за двата вида карти. За кредитна на ПИБ е 11 лв + 3% от сумата.
Проверете добре условията за ползване на картите в чужбина.

На границата преди седмица нямаше никакво чакане за леките автомобили, но автобусите чакаха около 2 часа.

Третият мост е чудесен за снимане нощем, но имайте предвид, че обикновено светлините му не са включени. Скоро минавах нощно време и светеха само уличните лампи, както и червените мигащи крушки на върха, предпазващи го от въздушния транспорт.

# 718
  • До морето
  • Мнения: 7 065
Boho chic, едитвах се назад за хотела ви, ама май беше късно вече - смени го, много е далече. Чак при летището не е ок за туризъм.
А и като видиш най-близките до него "забележителности" ти става ясно какво му е целта - лечение или спане между полетите.



   


Шебек, аз го избрах от гледна точка на колата да не се лутаме из задръстванията. Но май наистина ще го сменя за някой в центъра. 

beljataМиниатюрк май наистина ще оппадне. Четох и други противоречиви отзиви. Може да преместя Топкапъ в неделя и Пиер Лоти. Аквариума - имало някакъв нов, много голям, не този който е в мола.

А за пазаруване кой мол ще ми препоръчате, искам да се възползвам от ниската лира и да накупя и на нас, и на децата зимни якета, обувки, анцузи. Въобще как стоят нещата с магазините в момента, има ли смисъл от пазаруване или не? Търся марки като Адидас и Найк за децата, Gstar, Guess , CAlvin Klein,  Replay, Diesel?

# 719
  • София
  • Мнения: 3 041
...
Третият мост е чудесен за снимане нощем, но имайте предвид, че обикновено светлините му не са включени. Скоро минавах нощно време и светеха само уличните лампи, както и червените мигащи крушки на върха, предпазващи го от въздушния транспорт.
Благодаря!
В нета почти всички снимки са на осветен мост...
Интересно дали има часове/дни когато е осветен или това е било в началото като са го пуснали?

Общи условия

Активация на акаунт