Отговори
# 195
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 833
Програмата е много амбициозна. Правили сме нещо подобно, но при нас беше подредена така:
Ден 1 - Пловдив-Белчин баня (крепост Цари Мали град, но си проверете работното време, ако решите, ние бяхме в понеделник и не работеше, имаше горе интересен въжен парк за децата)-Рилски манастир с гроба на Св. Иван Рилски-Сандански (пристигнахме привечер и там нощувахме)
Ден 2 - Рупите, Мелник (вие няма да ходите там), Роженски манастир над Мелник и ние тръгнахме към Ковачевица (не бях проучила, че Златолист е на 7-8 км от главния път, по който минахме, иначе щяхме да се отбием) и нощувахме в Банско.
Като цяло сме ранобудни, бяхме само двамата с ММ, без дете по онова време и програмата беше оптимална, без да бързаме видяхме всичко набелязано, спирахме за почивки и хапване. Като цяло пътуваме доста и път не ни плаши, но за мен ден 1 е много претрупан.

# 196
  • Пловдив
  • Мнения: 13 531
Посещавала съм Рилски манастир и Рупите...там общо 2 часа мисля, че са предостатъчно. Най-късно мислим 12ч. да сме там. Та по мои сметки си мисля, че от 16 нататък може да отделим време за Хераклея синтика.

# 197
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 833
Явно ние сме от обичащите да разглеждат подробно Simple Smile Ние пътувахме през Самоков, случайно видяхме табелата за Цари Мали Град и се отбихме. Само там отидоха два часа в разходка нагоре и после надолу. На Рилския манастир и гроба също отделихме време. В Сандански сме били към 18.30-19 часа при тръгване към 7-8 сутринта. Нашата разходка беше умишлено в делнични дни.
Иначе, само пътят ви е близо 6 часа, отделно обектите, но вие си знаете какво ви е темпото.
Приятна разходка Simple Smile

# 198
  • Мнения: 3 155
Рилският манастир не е музей, да му хвърлиш едно око за 1-2 часа. Той е преживяване, усещане, благодат.  Винаги, когато ходим там, оставаме да преспим - или в самия манастир, или в някой от околните хотели - за да можем сутринта да отидем на служба. Започва някъде към 6ч. сутринта и обикновено освен монасите няма други хора. Именно тогава може да се усети най-пълно духът на манастира. На края на службата монасите отварят ковчега с мощите на Св. Иван за поклонение от черкуващите се. След това закуска - от манастирските мекици. Няма такива в цяла България! А нощите какви са ... Все едно си потънал в планината. Чува се само шумът на реката и на гората. Това е една от най-прекрасните части на Рила.
За Рупите само ще кажа, че в духовен смисъл това е точно обратното на Рилския манастир ... и ще спра дотук.

# 199
  • Мнения: 36 666
Всеки разглежда както иска. Има много автобусни екскурзии до Рилския манастир и се остава точно за 1-2 часа. Разглеждат се манастира, кулата, музея, посещава се църквата, ядат се мекици и се тръгва.
Аз от телевизията разбрах, че имало някакви стаи с дърворезби и стенописи, които се посещават отделно (а съм ходила много пъти). Доколкото разбрах, не се дават за преспиване, а са нещо като музейна експозиция.

А за Рупите - местността е много интересна, храмът (да, това е храм на Ванга, не е църква - на мен лично не ми пречи) сам по себе си е произведение на изкуството и градината е приятна.
Само не мога да си обясня защо някой строи квартал до комплекса с храма (миналата година видях няколко новопостроени и почти завършени блока) - кой е дал разрешение за това и защо като че ли се пази в тайна?!

# 200
  • Мнения: 245
Аз от телевизията разбрах, че имало някакви стаи с дърворезби и стенописи, които се посещават отделно (а съм ходила много пъти). Доколкото разбрах, не се дават за преспиване, а са нещо като музейна експозиция.
Въпросните стаи се наричат "архондарици". В миналото занаятчийските сдружения от Тетевен, Копривщица, Габрово и други будни градове са давали пари, за да се обзаведат богато и в тях са отсядали поклонниците от съответния град. Заслужава си да се разгледат.

# 201
  • Пловдив
  • Мнения: 13 531
Много малко манастири ги усещам като духовност, за да им отделя повече време.  Разглеждам ги предимно като сгради и стенописи. Масово са толкова комерсиализирани, че направо отвращават.
За вяра и молитва не ми е необходима църква. /пояснявам всичко това, за да се разбере защо съм предвидила посоченото време за достатъчно/.

# 202
  • 1st floor
  • Мнения: 9 126
Рилският манастир на мен ми идва твърде комерсиален.  Доста пъти съм минавала от там без да влизам.  Много повече ми харесва малката църква и пещерата след него. От Рупите също не съм впечатлена, от Роженският манастир също. Явно и аз като Десиссслава. Златолист, когато няма тълпи, ми харесва. Там мога да проседя по-дълго. Към него има много хубава и лесна пътека от Мелник и така си спестихме пътя с кола. Като време не мога да кажа колко беше - може би час и нещо в посока. Приятно място, без хора, с хубави гледки. Сянка няма почти, затова в жегите не препоръчвам.
В този ред на мисли - някой ходил ли е от Мелник до Роженския манастир и за колко време се стига горе-долу?

Последна редакция: пт, 02 юни 2023, 13:06 от НеПоКоРнА

# 203
  • Мнения: 36 666
А, вярно, забравих пещерата. Тя би могла да удължи едно посещение.
Не че тя не е опошлена - последно като ходих, екскурзоводът ни караше да пишем желания на листчета и да се провираме през една дупка, за да се сбъднат...

# 204
  • София
  • Мнения: 6 091
На мен пък точно обратното ми е усещането за Рилския манастир и за Рупите. Рупите ги "усетих" много повече, не мога да го опиша точно. Някакво странно спокойствие ме обзе и не ми се тръгваше. НО! Това беше само първия път като отидохме и беше преди няколко години. Последно като ходихме беше ужасно, строежи, кебапчета....
Исках да препоръчам Музей за ретро автомобили Златен Рожен (има и винарна). с. Капатово. Не знам на колко години е детето. Моят син (9г.) се размаза от кеф там.

# 205
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 833
По туристически места ходим извън сезон и в делничен ден. Тогава може да се усети духът и магията на мястото. Тълпите ги няма, няма ги и сергиите или са малко и ненатрапчиви. Екскурзията, за която писах, я правихме след 20ти октомври. Беше адски спокойно навсякъде и успяхме да се насладим на местата, на които бяхме. Но Рупите не бях ходила, много ми хареса. А на Рилския манастир ходих за втори път тогава и отново ме заплени. Горе в пещерата ние също се провряхме през дупката. Чела съм, че на който успее да мине, му се опрощават греховете Simple Smile

# 206
  • Пловдив
  • Мнения: 13 531
Дидка-бандитка, детето е под 3 та още не се впечатлява особено.
Днес за първи път направи по-сериозен преход сам /без да го носим и т.н/ по екопътека Струилица-Калето-Лъката /само до Калето не стигнехме, че ми се стори стръмно за него, отделно, че и заваля дъжд и доката се върнем от Мечешкия водопад бяхме като мокри кокошчици.
Препоръчвам екопътеката на всички любители. За еднодневна разходка е чудесен избор.

# 207
  • Мнения: 18 564
Много малко манастири ги усещам като духовност, за да им отделя повече време.  Разглеждам ги предимно като сгради и стенописи. Масово са толкова комерсиализирани, че направо отвращават.
За вяра и молитва не ми е необходима църква. /пояснявам всичко това, за да се разбере защо съм предвидила посоченото време за достатъчно/.

Има нещо такова.
В последните години много го забелязвам.
Последният път усетих това в Софйдкия Свети Мина.
Е това е най-комерсиалното място за мен.
На трето кръщене ходим там. Още не са облекли предишното дете и вкарват следващите.
Беше хаос и беше престъпления с народ.
Най-любимият ми манастир е Клисурския, Монтанско.
Там и хората са различни, свешениците, монахините, има спокойствие китно място е, има и част за спане.
Но тези големите са вече много комерсилани, обърнали са го на търговия. Свещите дори вече не са от восък.
Да не говорим, че е нормално да даваш пари за светена вода и да се продават навсякъде гривни с червен конец, които Църквата отрича.
Моя мъж много се дразни на такива неща

Заитригувахте ме с тази Самуилова крепост.
Аз мечтая пак за Казанлък. Ще идва Ина-ръмънската певица през Юни и имат чудесна програма за празника на града.
Но няма да успеем да отидем.
За това лято сме планували Белоградчик.

# 208
  • Мнения: 4 687
От близките до София манастири некомерсиален, малък манастир е Карлуковския. Намира се в двора на психиатричната клиника. Много е красив, със стари стенописи - библейските фигури са изобразени много мило-наивно, като шопски селяни. Имаше малка красива градина и много приятен свещеник, който разказва историята му. До 1944 г е бил много голям женски манастир с една от първите печатници. После са взели земите му, унищожено е много от комплекса, а монахините са изгонени. Земята им дават за психиатричната клиника.

# 209
  • Пловдив
  • Мнения: 13 531
Два пъти съм минавала през Карлуково и не съм чула за този манастир. Ще го запомня и ако ми се случи да ходя към онзи район ще го посетим.

Общи условия

Активация на акаунт