Мръсотия на етажа от ремонт на съседи

  • 5 191
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 441
Здравейте,

Съседът ни прави основен ремонт с къртене на стени,  баня и тн в жилището си до нас.  Етажът ни се е превърнал в склад за стари мебели,  боклуци в торби и най-страшното-строителни отпадъци,  които можете да си представите какъв прахоляк и мръсотия поддържат.

Всичко това е струпано около асансьора ни,  тъй като самият апартамент на съседа е до асансьора.  За минаване остава една малка,  покрита с прахоляк и мръсотия пътечка.

Цялата тази мръсотия се разнася постоянно и я внасяме вкъщи.

Съседът се е изнесъл явно докато трае ремонтът,  нямаме контакт с него,  за да го помолим да си почиства. 

Майсторите му вдигат ръце и казват,  че не е техен ангажимент да чистят след себе си.

Самопровъзгласилият се за домоуправител друг съсед сумти и нищо на практика не направи досега,  след като сме потърсили неговото съдействие.

След около три седмици ми предстои раждане,  ще имаме новородено вкъщи и не ми се иска цялата тази мръсотия да се внася вкъщи ежедневно. Че чистим постоянно,  чистим,  но не смятам,  че е наше задължение да се занимаваме с чуждите кочини.

Въпросът ми е към кого можем да отнесем този проблем?  Както има наредба за спазване на тишина в жилищните сгради,  които всички умело използват,  когато имат интерес,  така би трябвало да е уреден и въпросът с мръсотията по общите блокови части.

Някой има ли идея какви мерки да предприема?

Благодаря предварително!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 818
Добре де, разбирам, че не ви е много комфортно и удобно, но всеки е правил ремонт на жилището си по някое време, както и неговите съседи, така че не виждам, кой знае какъв проблем в момента. Както казах - да, не е много приятно, но така или иначе ремонтите не продължават векове. След някой друг ден ще свърши и всичко ще бъде почистено.  Така че просто според мен бъдете малко по-търпеливи и съпричастни, и всичко ще се нареди.
А и сигурно и вие все някога сте правили подобен голям и кардинален ремонт, и много добре знаете, как понякога целия този боклук не може да се махне веднага - дали заради майсторите, дали защото специалните коли за това в момента никакви ги няма или заради нещо друго.
А и да не забравяме все пак че и точно сега е сезона на ремонтите, за това просто изчакайте още малко и бъдете малко по-спокойна.

# 2
  • Мнения: 441
Да,  съгласна съм с всичко това. 

Ние правихме подобен кардинален ремонт преди две години,  все още не се бяхме нанесли в жилището.

Майсторите ни бяха критикувани веднага за мръсотия,  още от ден първи, мъжът ми ходеше всеки ден след работа да мие етажа,  асансьора и стълбите долу заради това.

Станеше ли два без десет на обяд,  съседът отдолу се е качвал,  влизал(!!!) при майсторите без да е поканен,  разбира се,  да им крещи как той на обяд спи и няма да му тропат.

Същият домоуправител -мижитурка ни безпокоеше по 100 пъти на ден по телефоните за щяло и нещяло (главно за шум),  защото ясно е- те са съседи от 100 години,  ние-младо семейство,  което се нанася и което е възпитано и кротко,  защо да ни влязат в положение.

По същия начин сега аз не смятам,  че съм длъжна да търпя чуждата мръсотия и бездействие.  Едно е малко тропане след два на обяд,  друго е сума микроби и гнусотии (чужди),  които ежедневно да внасяме в къщите си.

# 3
  • Мнения: X
И ние правим основен ремонт, но чистим всеки ден. Не сме складирали нито стари мебели и т.н. Извикахме си контейнер и всичко е там. Отделно чистя с прахосмукачка и моп площадката пред  апартаментите и вътре в асансьора. Това го правя и без да имаме ремонт, защото имаме куче и не искам да има косми пред вратите на съседите и асансьора, макар, че нямаме проблеми с тях...

# 4
  • Варна
  • Мнения: 818
Разбирам ви идеално, защото и на мен ми се е случвало. Обаче помислете - преди 2 години сте се дразнили, когато са ви звъняли постоянно за нормални неща /не разбирам изобщо съседите ви, защо поне малко не са били толерантни към вас/ - а сега вие правите абсолютно същото с вашия съсед.
Не ме разбирайте погрешно - знам, че изобщо не е приятно да ремонтират, нещо около теб, но и знам че всеки иска да му е по-красиво и удобно вкъщи. Спестявал си е пари и иска да живее в една по-хубава среда вкъщи. И никой няма причина да му отнеме това, заради личния си дискомфорт.
Да и аз не обичам да чувам машините, да има прах навсякъде, целия останал шум и мръсотията, ама какво да направя, като живея в блок съм длъжна да се съобразявам.
Ето например и ние сега вкъщи правим ремонт и вчера къртиха плочки и едни други неща. Майсторите хвърлиха една голяма част от боклука, но заради дъжда не успяха да го направят и с останалата. Оставиха я долу пред блока и днес сутринта дойдоха по-рано, за да я махнат. Освен това поизмитаме площадката, но няма как да е идеално чиста, все пак има ремонт на етажа.
Но пък един съсед от съседен блок държа боклуците си пред блока близо месец, но нито при нас, нито при него, някой съсед създаваше проблеми. А и освен това в блока ни всяко лято има поне по един човек, който прави ремонт, така че вече никой не се изненадва и не се занимава да ходи да го търси и притеснява, а просто си чака края на ремонта. /но не ме разбирайте погрешно изобщо не живея в блок-мечта, имаме си хиляди проблеми, просто никой не се занимава с ремонтите/

# 5
  • Мнения: 29 847
Разбира се, че трябва да си почистват. Задължение е на собственика или майсторите му, както са се уговорили. Казвате на домоуправителя, вероятно той има връзка поне по телефона със собственика - да си му каже и да се изчиства вечер поне прахоляка. Вярно е, че всеки прави ремонти, но никой не е длъжен да търпи чуждата мизерия, затова собственика трябва малко да се съобразява. Peace

# 6
  • Варна
  • Мнения: 36 756
Подай жалба при кварталния ви полицай. Те се занимават с междусъседски проблеми. Задължение е на собственика или на майсторите да чистят. Те вдигат рамене, онзи се скатава, домоуправителя също, значи жалба. Те ще си го издирят. Ако решиш да си още по-гадна - сигнал в пожарната, че на етажа има струпани боклуци и мебели. Веднага ще го докопат.

# 7
  • Мнения: 441
Благодаря много за информацията!

# 8
  • Мнения: 121
Нека бъдем малко по-толерантни.  Издирете човека, разберете се с него, майсторите трябва да имат координати. Ама тук говорим за пожарна, жалби в полицията. Нали сте съседи, човек до човека опира. Утре и на вас ще се наложи.
В момента съм в ремонт, да имам боклуци по стълбището, лично съм се обадила на съседите да ги предупредя, почиствам всяка вечер, не е приятно съгласна съм, но е за кратко.

# 9
  • Мнения: 29 847
Явно въпросът не опира до натрупаните вещи, а до праха, който не се почиства. Наистина е неприятен, защото влиза навсякъде и се натрупва по шкафове, дрехи, съдове.... Особено като се чака бебе...
Ако се измита вечер, едва ли ще има проблем.

Няма да забравя като правихме ремонт и една жена с малко дете подала жалба, че в 14,01 мин. имало шум, а ставаше въпрос само за едно /буквално/ пробиване с бормашина за един винт. Чак пък такава непоносимост...... Crossing Arms

# 10
  • Варна
  • Мнения: 36 756
Нищо не пречи в края на работния ден майсторите да ударят една метла и една стирка на етажа. Въпрос на пет минути. Като се скатават и вдигат рамене, аз бих действала с жалба.

# 11
  • Мнения: 441
[quote author=Zuzi Vasileva link=topic=1052122.msg37098163#msg37098163 date=15325252
Нали сте съседи, човек до човека опира. Утре и на вас ще се наложи.
В момента съм в ремонт, да имам боклуци по стълбището, лично съм се обадила на съседите да ги предупредя, почиствам всяка вечер, не е приятно съгласна съм, но е за кратко.
[/quote]

Ето,  вие сте постъпили възпитано,  предупредили сте човешки и тн.  Така трябва да бъде и така и ние да бяхме предупредени,  все щяхме да влезем в положение.  А и вие почиствате- нямате идея какво е цялата ти врата да е покрита с прах и мръсотия,  която да чистиш ежедневно.

И както писах- ние бяхме в обстановка на ремонт и буквално ни вгорчиха живота околните съседи (не този мърлявият конкретно,  но околни),  че два пъти се е чула бормашина на обяд.

# 12
  • Мнения: 441
И мисля точно жалба да подам,  това ми беше чуденето-дали полицията се занимава с такъв тип отношения. Но щом се намесва при вдигане на шум,  би трябвало и с това да се занимава.

А това с пожарната е напълно резонно- боклуците са струпани пред асансьора и стълбището за надолу.  Ако пламнат от 1фас дори,  нямаме спасение буквално,  защото те блокират изцяло пътя надолу.

# 13
  • Мнения: X
Явно въпросът не опира до натрупаните вещи, а до праха, който не се почиства. Наистина е неприятен, защото влиза навсякъде и се натрупва по шкафове, дрехи, съдове.... Особено като се чака бебе...
Ако се измита вечер, едва ли ще има проблем.

Няма да забравя като правихме ремонт и една жена с малко дете подала жалба, че в 14,01 мин. имало шум, а ставаше въпрос само за едно /буквално/ пробиване с бормашина за един винт. Чак пък такава непоносимост...... Crossing Arms
Странно, ако ремонтната дейност е в приетите часове, то няма никакво основателно право за жалба. То си е написано:8:00-14:00, 16:30-22:00.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 36 756
Има основание заради боклука, особено ако стои дни наред.

# 15
  • Мнения: 29 847
Няма да забравя като правихме ремонт и една жена с малко дете подала жалба, че в 14,01 мин. имало шум, а ставаше въпрос само за едно /буквално/ пробиване с бормашина за един винт. Чак пък такава непоносимост...... Crossing Arms
Странно, ако ремонтната дейност е в приетите часове, то няма никакво основателно право за жалба. То си е написано:8:00-14:00, 16:30-22:00.

Защото било 14,01 ч., детето ѝ лягало да спи точно в 14 ч., а ние сме пробивали в 14,01 ч. А майсторът тогава каза - Точно два часа е, ще пробия една дупка, иначе само за това трябва да седя до 16 ч., да завия винта и да си тръгна.

Хора всякакви..... Peace

# 16
  • Мнения: X
Има основание заради боклука, особено ако стои дни наред.
За боклука да, трябва да се чисти след края на всеки един ден, тъй като се разнася из целия вход. Аз говорех за часовете за шум. Ние даже и бележка сме залепили за периода на ремонта и сме предупредили всички съседи. Трябва да се уважават съседите, че понякога разчиташ повече на тях и от роднини. Както споменах, всяка седмица чистим площадката, асансьора и стъпките на всички на нашия етаж заради кучето.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 744
Ремонта ще продължи още известно време.Като пуснете жалба ще дойдат и ще глобят съседите но завинаги ще си имате един враг до вас.

# 18
  • Мнения: 3 596
Е, хубаво де, но тя може утре да роди. И какво, новото трябва да влезе в дома си през мърсотия и прахоляк. Тя няма кога да чисти, а дали пък изобщо тя трябва да го прави. Според някои мнения тук трябвало да търпи и да си чисти. Тя да влиза в положение на ремонтиращия! А най- естествено е ремонтиращия всяка вечер да мие площадката и да си изнася боклука. Пусни си жалба.
Значи тя ще си спечели враг. А на  съседът му е трудно да удари един парцал, та ще караме бременна жена да му прислугва

Последна редакция: ср, 25 юли 2018, 21:56 от laurentin

# 19
  • София
  • Мнения: 1 744
Подарете им една кофа с парцал.Много хора когато си правят ремонт се стискат за един парцал и майсторите няма с какво да изчистят .

# 20
  • Мнения: X
 Етажът ни се е превърнал в склад за стари мебели,  боклуци в торби
Всичко това е струпано около асансьора ни, 
Подайте жалба в пожарната.
Бихте ли постнали снимка?

# 21
  • Мнения: 4 756
Подайте жалби и проверете този домоуправител регистриран ли е в общината. За всеки случай да си знаете. Абсолютно е забранено да се струпват боклуци и стари мебели по площадки и стълбище. Майсторите трябва да си събират едрия боклук поне. Скоро имах малък ремонт с къртене, за няколко часа всичко стана в прахоляк и се разнесоха забравени мизерии изпод старите врати - майсторите ми събраха всичко едро в два чувала, хвърлих си ги на определените места, веднага метох, на следващия ден пак метох и минавах няколко пъти с моп да не остане заседнал прахоляк, изтрих даже решетката на съседите, че я напрашихме.

В най-лошия случай ще има един нацупен съсед, голяма работа. Може и на другие съседи да им пречи, и те да се чудят какво да правят с чуждия боклук.

# 22
  • Мнения: 121
Аз пак съветвам, свържете се със собственика някак, може и въобще да не се е сетил за това и да не знае какво се случва. Ако се окаже дебил - скъсайте го от жалби, в правото сте.
Да, струпването на боклуци е забранено, но говорим за временно. Ако може да се минава не виждам проблем от една врата опряна до стената и няколко чувала, ремонт е все пак, не може да е стерилно. Аз извозвам боклука с бус, вътре ми съхне замазка н ацелия апартамен. Еми постояха малко стари мебели и чували по стълбището докато се организира буса, но се уверих че може да се ползват безпроблемно стълбите. После всичко се разчисти и така. Да, била съм в нарушение, но обстоятелствата го налагаха. Прах не съм допускала да има.

# 23
  • Мнения: 441
Здравейте и благодаря за съветите.

Обадих се в пожарната да съобщя за струпаните вехтории,  които седят така повече от месец.  Обясниха ми,  че трябва на място да попълня жалба в девета пожарна в Люлин... което с бременен корем в 9тия месец и "лудницата" около това не ме окуражи особено,  но няма как,  това са процедурите.

Също ми обясниха,  че съм в пълното право да подам и жалба в районното за нарушаване на Правилника за вътрешния ред,  което също ще направя.

Проверих и домоуправителят дали фигурира като име в общината- да,  даже с безсрочен мандат.  Което ме озадачи какви ли дивиденти се извличат от тази позиция,  за да се е натиснал да е завинаги домоуправител Thinking

# 24
  • Варна
  • Мнения: 36 756
Един месец е малко прекалено вече. Хич не е временно. Пускай си жалбите.

# 25
  • Мнения: 4 756
В ЗУЕС намирам разпоредба, че мандатите са до две години, а договор за "безсрочен" или с автоматично подновяване се смята за недействителен.

# 26
  • Мнения: 441
В ЗУЕС намирам разпоредба, че мандатите са до две години, а договор за "безсрочен" или с автоматично подновяване се смята за недействителен.

Ясно... Излиза,  че действително си е "самопровъзгласил се" за домоуправител,  както го бях определила по-напред в темата... Т. Е.  и неговата работа не е съвсем читава.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 1 203
Здравейте и благодаря за съветите.

Проверих и домоуправителят дали фигурира като име в общината- да,  даже с безсрочен мандат.  Което ме озадачи какви ли дивиденти се извличат от тази позиция,  за да се е натиснал да е завинаги домоуправител Thinking
Дивиденти ли? По скоро неприятности има всеки домоуправител. Занимават го с всичко и по всяко време на денонощието. Сигурно е че никой не иска да бъде домоуправител, но като няма желаещи.... Нали по новия закон задължително някой трябва да е регистриран като домоуправител, иначе има глоба за всеки апартамент по 100 лева. Затова някой се жертва... А вие или вашият съпруг бихте ли искали да станете домоуправител и да се занимавате с проблемите и капризите на всеки живущ във входа. И това абсолютно безплатно, или в краен случай  за някаква мизерна сума от порядъка на 30-50 лева месечно, гласувана на общо събрание.
Казвам ви го от личен опит - в нашия вход се смениха 10 домоуправителя и всеки се отказва защото не е много приятна работа.
Съседа не чисти, да виновен е, но идете при домоуправителя и поговорете човешки с него. Той няма начин да няма връзка със съответния съсед. Да го предупреди да изчисти или ще се подаде жалба в районното. Помолете го да ви даде телефона на човека. Поговорете и с други съседи, сигурно някой има връзка със съседа Ви. И тогава , ако няма резултат сте си в правото да се жалвате.
А може съседът Ви да се е договорил с майсторите и да им плаща да поддържат някаква чистота и те да не си изпълняват задълженията.  Намерете връзка с човека и се разберете по човешки. Не тръгвайте преди това с рогите напред.

Последна редакция: пт, 27 юли 2018, 11:21 от Nell999

# 28
  • Мнения: 4 756
Доколкото се вижда от предишните мнения, авторката на темата е опитала да разговаря, но ефект няма. В някои блокове може да се приема домоуправител (почти) без заплащане, но на доста места си събират порядъчно месечно възнаграждение, плюс комисиони от всякакви поръчки по входа - ремонти, поддръжка.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 1 203
Ако домоуправителя получава добро месечно възнаграждение това щеше да се знае от авторката на темата. А тя сама се пита какви му са дивидентите.
После на мен ми е интересно само два апартамента ли са на етажа. Други хора на този етаж не протестират ли срещу мръсотията. Ако е така те дали нямат връзка със собственика, който прави ремонт и защо не са го предупредили до момента.

# 30
  • Мнения: 441
Ако домоуправителя получава добро месечно възнаграждение това щеше да се знае от авторката на темата. А тя сама се пита какви му са дивидентите.
После на мен ми е интересно само два апартамента ли са на етажа. Други хора на този етаж не протестират ли срещу мръсотията. Ако е така те дали нямат връзка със собственика, който прави ремонт и защо не са го предупредили до момента.

За домоупрсвителя-чудех се от чисто любопитство,  не че ми е направило впечатление да е беден или не. 

На етажа сме 4ри апартамента,  като само ние с мърлявия съсед сме собственици и постоянно пребиваващи.  В останалите два живеят наематели- едните изчезват на село за цяло лято (т. е.  май почти не са засекли ремонта),  а другите за 2 години съм ги видяла веднъж или два пъти. Едва ли имат някакъв контакт със съседа с боклука.  Като цяло всеки си гледа само себе си,  собствената кутийка и не го интересува какво се случва наоколо. Ако има някоя "луда" с разбъркани хормони от бременност,  да ходи да се занимава с полиция и пожарна,  ако не- хората си живуркат и това е.

Малко оф топик: това са същият тип хора, които са способни да чуват цяла нощ как някой наоколо пребива жена си в продължение на часове,  без да сигнализират на никой (препратка към трагичния случай от миналата година,  когато мъж уби приятелката си по този начин,  а съседите цяла нощ са били наясно какво се случва,  но не се обадили в полицията,  защото "не е тяхна работа"). И сега така- боклуците не са наша/тяхна работа,  нищо че ги разнасяме всеки ден в собствените си апартаменти.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 1 203
Долореска, опитайте се пак да говорите с домоуправителя или направо му поискайте телефона на съседа. Този човек не може да не се мярка да види как си вършат работата майсторите. Сигурно идва. Предайте на работниците като дойде да Ви се обади и кажете ,че в противен случай ще пуснете жалба до полицията.
И ние пускахме жалби срещу съседка която е в секта и непрекъснато се моли и крещи на балкона и излива мръсотии и дори урина върху прането на майка с бебенце. И нищо, отговориха ни ,че не е престъпление и тя не е регистрирана в психиатрия. Разговаряли са с нея.... Смях в залата....
Нещата пак са си същите. Само че ние поговорихме с нея и поне вече не излива мръсотия върху прането. Но крещенето с часове на балкона си продължава.

# 32
  • Мнения: 1 506
Не живея в блок,и може би няма да ви разбера напълно,но аз лично не бих се карала и пускала жалби с/у съседите си.
Все пак ремонта ще приключи съвсем скоро,но горчилката от полиция ще остане..
Няма да забравя бях с две малки бебета,когато получих страхотен кръвоизлив,обадих се на съседката и веднага дойде при тях(но ние сме в чудесни отношения повече от четвърт век).
Така,че никога не се знае...

# 33
  • Мнения: 441
Днес се засякохме със съседа случайно,  говорихме,  помолихме го поне да премести един грамаден шкаф,  който пречеше да се минава спокойно към нашия апартамент.  Премести го,  обеща до няколко дни да се изнесат и боклуците.
Дано така и да стане,  така е най-добре,  всичко да мине без жалби и скапани отношения. 

# 34
  • София
  • Мнения: 1 744
Значи може и с блага дума.

# 35
  • Мнения: 582

Най-добре е с блага дума, но някои хора не разбират. Съседът ни реши да си паркира пред входа една "антика", вместо да я предаде на вторични суровини и 4 години му се молихме човешки да я махне. Накрая подадох жалба в общината и репатрираха МПС-то на паркинг за излезли от употреба автомобили. Съседът и до ден днешен е сърдит и не поздравява. Но явно си е такъв като манталитет, защото от 1г.стария му бойлер стои пред входната му врата и той вместо да го изхвърли, си реди старите обувки на него.

# 36
  • Мнения: 1 479
Скрит текст:

Най-добре е с блага дума, но някои хора не разбират. Съседът ни реши да си паркира пред входа една "антика", вместо да я предаде на вторични суровини и 4 години му се молихме човешки да я махне. Накрая подадох жалба в общината и репатрираха МПС-то на паркинг за излезли от употреба автомобили. Съседът и до ден днешен е сърдит и не поздравява. Но явно си е такъв като манталитет, защото от 1г.стария му бойлер стои пред входната му врата и той вместо да го изхвърли, си реди старите обувки на него.
Не може ли на ОС на ЕС да вземете решение всички да си изхвърлят боклуците и да не заемат място на етажа, общите части в блока, таван и мазето и къде ли не?

# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 203
В нашия блок това със старите морги се реши много лесно. Мина комисия от кметството /не знам дали са им сигнализирали/и предупреди всички собственици на коли не минали през технически преглед по-вече от година да се махнат от паркинга до 2 седмици, иначе репатриране. И до 10 дни всички си ги предадоха за старо желязо.

# 38
  • Мнения: 3 596
То става с добра дума, но защо да се стига до там. Тя да се чувства неудобно и да моли за нещо, за което не трябва да моли. Най- нормално е да е да е почистено преди още тя да си е помислила да пишеше тук. Нали искаме в Европата? Ами ако се наложи използване на носилка в този момент?

# 39
  • Мнения: 29 847
Не винаги се получава с блага дума. Някои хора са на принципа "Той/тя ли пък ще ми каже на мен какво да правя..." и комуникацията е много трудна, имала съм такива съседи.

# 40
  • Мнения: 12 875
Пожарната е голям фактор. При нас в блока казаха, че има предписание на пожарната да се разчистят всички общи помещения, иначе ще ни глобят с много голяма сума. Дали имаше наистина такова предписание, не мога да кажа, обаче сега всички площадки са като малки летища - чисти и без нищо на тях.

# 41
  • Мнения: 29 847
На мен не ми пречи да има нещичко на общите площадки - обикновено цветя има зимата, някое колело или детски колички. Ако обаче пречат на движението или достъпа, е друго нещо...

Общи условия

Активация на акаунт