евангелистите секта ли са

  • 59 909
  • 599
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 24 467
Но те и самите религии са си чисти философии, чисти идеалистични такива.
Аз пък не разбирам страхът на хората от различните философии. Всъщност разбирам го до там, че това е страх от непознатото /най-често човек първично отрича това, което не познава, на причините няма да се спирам - достатъчно дълбоко и пространно са изследвани/, а този страх си е човешки, естествен.
Страшно е когато философиите се изопачат и се практикуват от психопатни личности във вреда на останалите и на човечеството.

# 61
  • Мнения: 176
Мисля, че бях чела или богослов ми го е казвал, но Дънов в началото е бил пастор и затова има много християнски неща в учението му. Впоследствие обаче, нещо се случва и той създава свое си учение. Простете невежеството, ако не е така, но съм го чувала това.

# 62
  • Мнения: X
Наскоро прочетох, че в един университет ще се създава специалност дъновизъм - т.е. имат го за философия, не за религия.
Скрит текст:
Даже се чудих дали да не се запиша - изглежда лесно, едно време се увличах по ню ейджа и е много по-забавно от това, което аз учих навремето...Обаче не съм много по танците и не обичам да нося бяло...А и не ги приемам много сериозно, очевидно Wink
Е, на тях не им харесва да се говори за вярванията им като за религия, но си е религия в смисъла на това, че почитат книгите на Петър Дънов, вярват, че е просветен, наричат го с духовното му име "Беинса Дуно" и т.н. Иначе наистина не са църква в смисъл на организация, която извършва финансови операции, приема дарения и т.н. По смисъла, който повечето хора влагат в "секта" са такива, давам пример с тях, защото са наистина традиционно българска "секта", хората като цяло ги харесват, макар че си има предразсъдъци и наистина не мисля, че правят лошо на някого.

Неутрален съм към тези опити да вкарат вярванията си в учебни институции, къде под формата на паневритмия в час по физическо, къде нещо друго. По мое време имаше йога в училище, имаше карате и други бойни изкуства, защо пък да няма и паневритмия, ако някой го влече.... Пък ако някой в университета иска да си дава парите за подобно нещо - защо не?

Човек не трябва да подхожда автоматично с предразсъдъци към всички вярвания по-различни от канона. Наистина някои от религиите у нас се въртят от материалистични цели и в това число е официалната ни църква, която така и не успя да се реформира след 89та, дядо Пимен почина, отцепниците се отказаха, избра се нов патриарх - мисля, че бивш агент на ДС... И вместо да се модернизира както в последните десетилетия се модернизира католицизма примерно, си върви по старому, малко като патерица на руската православна църква. Като данъкоплатци даваме някакви дребни пари за това удоволствие, плюс те си имат имоти и въртят сериозен бизнес на места и естествено - дарения, дарения, дарения, много дарения. От богати хора, чието богатство не знам доколко е законно, но ако не окачат една гигантска верига с голям златен кръст или не направят еквивалента на това под формата на "жестове", просто няма да са себе си. Купуването на индулгенции не е от вчера все пак....

Така че няма много смисъл да слагаме етикети, колкото хора, толкова ситуации.

# 63
  • Мнения: 24 467
Паневритмия имаше по избор при малкия ми син в детската градина. Той се записа. Честно казано на него много му харесваше. Покрай нея децата се учеха на отношения по между си, към природата, която ги заобикаля. Много хубави неща имаха.

# 64
  • Мнения: 2 616
Едно от най-известните изказвания на Рон Хъбард, писател и основател на Сциентоложката църква, в която членуват известни личности: "Ако искате да станете богати, основете религия“. Както писах, всичко се върти около контрола и властта над съзнанието и кинтите в материален план.  Grinning

# 65
  • Мнения: 294
Здравейте!
Странно как без да познавате Християнската религия имате отношение.България е Християнска държава.Как не се зачудихте защо православието се моли на икони, покланя им се, целува ги( струва ми се много налудничаво)
Православните и Евангелистите четат една и съща Библия, просто има по съвременни преводи и такива с по- старо издание.
И в тази същата Библия, която четат Православните християни, пише: Не си прави идоли от дърво на които да се кланяш и молиш.
Както и никъде в тази същата Библия не съм срещала да пише, когато отправяш молитви, пали си свещичка.....
Смея да твърдя, че повечето православни не знаят какво правят всъшност.
Това с изповядването пред свещенник, също го пише в тази същата Библия, която Православието чете:
А вие отправяйте молби, молитви и прошения навсякъде като издигате святи ръце.
Не пише, че трябва да се изповядваш пред свещенника. Изповедтта е била в Стария завет, където освен свещеник друг  е нямал право да влизат в Скинията.
Но нали  и Православието чете Новия завет, където на Християните се казва да се молят на всяко място.
А за боядисването на яйца, моля по-компетентните православни да ми кажат къде аджеба в Библията пише: Боядисвайте яйца на Велик ден!
Просто хората отклоняват вниманието от същината на празника, Велик ден е денят в който Исус е възкръснал и какво общо има това с яйцата...?

Последна редакция: вт, 07 авг 2018, 18:52 от H. Chakalova

# 66
  • Мнения: 24 467
Здравейте!
Странно как без да познавате Християнската религия имате отношение.България е Християнска държава.Как не се зачудихте защо православието се моли на икони, покланя им се, целува ги( струва ми се много налудничаво)
...

Повечето хора просто бъркат вяра със суеверие. А тези неща се изключват взаимно. Но човек не бива да е педантичен и да кара с обвинителен уклон. Който- както го разбира. Не бих се бъркала, без да ме  питат, в нечии чужди вярвания. Просто мога да напиша, ако знам, защо нещото се прави или интерпретира по съответния начин. И то когато е тема за обсъждане. Много е деликатно да се обяснява на човек, че нещо е грешно. Понеже всяко вярване и всяка религия си има свое собствено обяснение за нещата. А те са въпрос на вяра, а не на наука и научни доказателства.
Православните християни също имат мотиви за иконите и свещите. Както и затова, защо се почита не съботата /това е седмият ден/, а неделята и за какво ли още не. Който се интересува, може да погледне в "Нашата вяра" - официално издание на БПЦ.
Но тук си говорим за евангелистите. Които не са секта според нашия ЗВ.

# 67
  • Мнения: X
Паневритмия имаше по избор при малкия ми син в детската градина. Той се записа. Честно казано на него много му харесваше. Покрай нея децата се учеха на отношения по между си, към природата, която ги заобикаля. Много хубави неща имаха.
Аз по-скоро бих насочил детето си към по-конвенционален спорт, примерно плуване Simple Smile Или ако са танци - народни танци или нещо подобно. Но паневритмията е добра като лека гимнастика. Сега, дали ще отвори чакрите - малко се съмнявам, но ако го приемем просто като танц - може и да има някаква полза за детето като изграждане на някакви социални взаимоотношения с другите деца. В една от яслите, където гледахме като записвахме детенце, имаха някаква йога - много ми беше смешно дете на година и нещо да го учат на йога, не че не се забавлява да имитира майка си като си прави аеробиката, но е по-скоро игра това.

Във всеки случай няма някаква откровена вреда или опасност от тези неща (когато са с мярка). Примерно ако някой се запали по сахаджа йога или рейки в някакъв момент е възможно да почне да цака пари (дарения в първия случай, във втория си плаща за изкачване по "пирамидата" на отключените лечителски умения), но това са дребни измами и човек сам си решава. С какво са по-различни от Хербалайф и подобните пирамиди? Пък не съм чул някой да реагира по такъв начин като стане въпрос за тях...

Евангелистите дето минали с шапката за дарения съвсем открито са ми напълно ОК, както и дъновистите, които дори дарения не събират или ако събират, то е на много дребно ниво, примерно да си поддържат там къщурката на 7те езера. Двулично ми е да заклеймяваме събиране на дарения с шапка като много съмнително и опасно поведение, пък да обявяваме дядо Добри за светец, защото в студ и мраз просеше пред храма, за да дари 40 000 на църквата ни (да не говорим, че дарил всичките си имоти). Това си е бил неговият път, светец не знам дали е бил, но добър човек със сигурност.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Мисля, че евангелистите по начало не са секта, а едно от разделенията на християнството, обаче дали с времето и от него не са се отделили разни секти...не знам. Познавам евангелисти, нормални хора, които не натрапват религията си и не те приканват да им посещаваш сбирките. Не кръщават децата си. Влизат си и в нормална (източноправославна) църква и биват дори  нея брачни свидетели и кръстници.

# 69
  • Мнения: 2 616
Наскоро прочетох, че в един университет ще се създава специалност дъновизъм - т.е. имат го за философия, не за религия.
Скрит текст:
Даже се чудих дали да не се запиша - изглежда лесно, едно време се увличах по ню ейджа и е много по-забавно от това, което аз учих навремето...Обаче не съм много по танците и не обичам да нося бяло...А и не ги приемам много сериозно, очевидно Wink
Е, на тях не им харесва да се говори за вярванията им като за религия, но си е религия в смисъла на това, че почитат книгите на Петър Дънов, вярват, че е просветен, наричат го с духовното му име "Беинса Дуно" и т.н. Иначе наистина не са църква в смисъл на организация, която извършва финансови операции, приема дарения и т.н. По смисъла, който повечето хора влагат в "секта" са такива, давам пример с тях, защото са наистина традиционно българска "секта", хората като цяло ги харесват, макар че си има предразсъдъци и наистина не мисля, че правят лошо на някого.

Неутрален съм към тези опити да вкарат вярванията си в учебни институции, къде под формата на паневритмия в час по физическо, къде нещо друго. По мое време имаше йога в училище, имаше карате и други бойни изкуства, защо пък да няма и паневритмия, ако някой го влече.... Пък ако някой в университета иска да си дава парите за подобно нещо - защо не?

Човек не трябва да подхожда автоматично с предразсъдъци към всички вярвания по-различни от канона. Наистина някои от религиите у нас се въртят от материалистични цели и в това число е официалната ни църква, която така и не успя да се реформира след 89та, дядо Пимен почина, отцепниците се отказаха, избра се нов патриарх - мисля, че бивш агент на ДС... И вместо да се модернизира както в последните десетилетия се модернизира католицизма примерно, си върви по старому, малко като патерица на руската православна църква. Като данъкоплатци даваме някакви дребни пари за това удоволствие, плюс те си имат имоти и въртят сериозен бизнес на места и естествено - дарения, дарения, дарения, много дарения. От богати хора, чието богатство не знам доколко е законно, но ако не окачат една гигантска верига с голям златен кръст или не направят еквивалента на това под формата на "жестове", просто няма да са себе си. Купуването на индулгенции не е от вчера все пак....

Така че няма много смисъл да слагаме етикети, колкото хора, толкова ситуации.


Дали ще е дъновизъм или джендър-меризъм - няма да има особена разлика.  Grinning Grinning Grinning От ваблюдения - дъновистите ги пере токът много яко, отделно дето се изпокараха кой да публикува алабалистиките на гуруто си, а пък какви са пламенни пастори и ментори всичките... проповядват точно това, което не го правят те самите. Joy Joy Joy.  
Що се отнася до богатствата на различните църкви, включително и руската - мнго лесно можете да си направите справка за богатствата на ватиканските падрета, за имотите и далаверите на руския патриарх, дето беше неотдавна в България, вижте местните височайши попчета - масони и с връзки с подземния свят, с какви лимузини и придобивки гилат, а после излизат и говорят за Христос. Лицемерие отвсякъде. Ама народо си вЕрва, но щом толкова му е акълът...  Grinning Grinning Grinning

Последна редакция: вт, 07 авг 2018, 16:30 от El Mariachi

# 70
  • Мнения: 24 467
Паневритмия имаше по избор при малкия ми син в детската градина. Той се записа. Честно казано на него много му харесваше. Покрай нея децата се учеха на отношения по между си, към природата, която ги заобикаля. Много хубави неща имаха.
Аз по-скоро бих насочил детето си към по-конвенционален спорт,
Паневритмията не е спорт и не замества спорта.  Grinning Тя е част от дадена възпитателна концепция и философско учение.
А спортът си е спорт. Двете не си пречат. Grinning

# 71
  • Мнения: X
Човек има нужда да вярва в нещо.

Фанатичното отричане на религиите, което съм срещал сред хора с марксистко-ленинистки или анархо-комунистически убеждения е също някакъв вид вяра и също има елемента на усилия да бъде убеден другия в правотата на вярата Simple Smile

Изобщо хич не сме строго рационални същества и затова най-добре да се гледат делата на човека, защото един етикет като "евангелисти" или "анархисти" или "комунисти" или "либертарианци" не казва много, а е лесно да се лепне.

За по-масовите доктрини има достатъчно обективна информация в интернет, аз гледам да се информирам при възможност за разширяване на общата култура Simple Smile

пс.

Паневритмията не е спорт и не замества спорта.  Grinning Тя е част от дадена възпитателна концепция и философско учение.
А спортът си е спорт. Двете не си пречат. Grinning
Съжалявам, не виждам полза от паневритмията като възпитателна концепция, още по-малко като философско учение. Философско учение е постмодернизма на Дерида, книгите на Дънов са религиозно/мистично учение. Паневритмията е нещо средно между бавен танц в кръг под звуците на цигулка и сутрешна гимнастика, при което се правят определени стъпки, движения с ръцете и т.н. Като такъв ми е ОК. Вярванията, свързани с него, са наивни мистики, звучащи поне за мен смешно в днешно време. Някава специална здравословна полза категорично няма (в смисъл полза от енергии и т.н., от раздвижването има, колкото има от всяко подобно раздвижване). За детето сигурно е като игра, но не мисля, че ще има някаква особена образователна или възпитателна полза от тази игра. Може и да не съм прав, не знам, в нашата градина няма паневритмия Simple Smile)

Последна редакция: вт, 07 авг 2018, 16:26 от Анонимен

# 72
  • Мнения: 2 616
Човек има нужда да вярва в нещо.

Фанатичното отричане на религиите, което съм срещал сред хора с марксистко-ленинистки или анархо-комунистически убеждения е също някакъв вид вяра и също има елемента на усилия да бъде убеден другия в правотата на вярата Simple Smile



Именно, направо си е религиозно-политическа доктрина за бесни...  Joy Joy Joy Те затова са рушали църкви и трепали поповете - конкуренция за паството е недопустима. опитали са се да заразят с вируса на талмудическия марксистки идиотизъм колкото се може повече хора  Grinning Grinning Grinning

# 73
  • Мнения: 24 467
Паневритмията не е спорт и не замества спорта.  Grinning Тя е част от дадена възпитателна концепция и философско учение.
А спортът си е спорт. Двете не си пречат. Grinning
Съжалявам, не виждам полза от паневритмията като възпитателна концепция, още по-малко като философско учение. Философско учение е постмодернизма на Дерида, книгите на Дънов са религиозно/мистично учение. Паневритмията е нещо средно между бавен танц в кръг под звуците на цигулка и сутрешна гимнастика, при което се правят определени стъпки, движения с ръцете и т.н. Като такъв ми е ОК. Вярванията, свързани с него, са наивни мистики, звучащи поне за мен смешно в днешно време. Някава специална здравословна полза категорично няма (в смисъл полза от енергии и т.н., от раздвижването има, колкото има от всяко подобно раздвижване). За детето сигурно е като игра, но не мисля, че ще има някаква особена образователна или възпитателна полза от тази игра. Може и да не съм прав, не знам, в нашата градина няма паневритмия Simple Smile)
Безсмислено е да се води спор по такъв въпрос - кой в кое вижда смисъл. Смисълът е строго субективна категория, най-субективната, затова. Чичко В. Франкъл го е разказал много добре.  Hug
/Днес също има мистики колкото щеш. Нищо ново няма под слънцето, всъщност. А възпитателни ползи от заниманието определено има. Не знам доколко познаваш наистина подходите, обаче. Далеч не е само танц и музика./

# 74
  • Мнения: 724
опитали са се да заразят с вируса на талмудическия марксистки идиотизъм колкото се може повече хора  Grinning


И са успели.

Общи условия

Активация на акаунт