На море в Турция - тема 53

  • 79 661
  • 764
  •   1
Отговори
# 495
  • Добруджа
  • Мнения: 216
Миналата година в Мармарис ходихме на разходка с корабче  с местна улична агенция. Цената включвше и транспорт от и до хотела. Вземат те с микробус от хотела и те връщат пак там.

# 496
  • Пловдив
  • Мнения: 461
Здравейте групичка, да ви питам дали някой от вас е правил резервация през този сайт www.etstur.com или е  само за турски граждани? Цената която излиза в зелено ли дърпат от картата или има разлика?
Аз пробвах да резервирам през този сайттази година. Цената за хотела, който търсих беше невероятно ниска там. Не успях, питаха ме дали имам турско гражданство и като разбраха, че нямам казаха, че ще говорят с хотела за цената. После ми се обадиха по телефона и ми дадоха оферта около 3 пъти по-висока от тази, която им беше  в сайта.

# 497
  • В.Търново
  • Мнения: 6 685
Как се оправяте без да знаете езика?

# 498
  • Мнения: 68
Как се оправяте без да знаете езика?
аз съм авантюрист и не ми пука, знам английски-не че помага много там. Та какво ни се случи това лято. Бяхме решили да правим междинна нощувка в Айвалък, но сме без интернет и само с офлайн карта на телефона, на която моят мъж явно не е задал точно местоположението на хотела, където трябваше да нощуваме. Пътят беше затворен за ремонт, та в крайна сметка се загубихме-въртяхме няколко пъти из града без успех. Викам му "Спирай колата, слизам да питам". Спряхме пред някакъв магазин, ама никой не говори английски, а в съседство фризьорски салон с млади момичета-викам си все някой ще ме разбере. Да, ама не. Показвам резервацията с името на хотела и името на улицата и района, в който се намира и едното момиче ми вика идвай с мен. Тръгваме ние и тя ме завежда до автобусна спирка и ме пита имам ли пари, а аз се опитвам да й обясня, че сме с кола и не искам с автобуса. Използвах всякакви начини за комуникация-ръце, крака, телефон. Накрая я заведох до колата. Да ама тя не може да ми обясни как да стигнем, извика едно младо момче с мотор и той вика нещо, явно да караме след него. Повъртяхме се из града (явно и той не знаеше, че е затворено за ремонт), но накрая намерихме табела за хотела, който се оказа на около 10км извън града. Искахме да му благодарим и да му дадем няколко лири, но тотално отказа и изчезна. Моят мъж доста се беше ошашкал, а аз го успокоявах:" Видя ли, няма начин да не се оправим, нищо че въобще не разбираме турски." Simple Smile

# 499
  • Варна
  • Мнения: 10 567
Много са любезни и отзивчиви комшиите.

# 500
  • Мнения: 6 833
Май въпроса беше за резервирането от турски сайт и комуникацията по телефона.

Иначе и аз говоря само английски, не сме имали проблем до сега, но пътуваме със самолет и само в хотела и около него ни се налага да общуваме, винаги сме се разбирали.
С кола е по-друго.
Това ми е и едно от сериозните притеснения, освен дългия път, при пътуването със собсвен транспорт.

# 501
  • Мнения: 35
Здравейте групичка, да ви питам дали някой от вас е правил резервация през този сайт www.etstur.com или е  само за турски граждани? Цената която излиза в зелено ли дърпат от картата или има разлика?
Аз пробвах да резервирам през този сайттази година. Цената за хотела, който търсих беше невероятно ниска там. Не успях, питаха ме дали имам турско гражданство и като разбраха, че нямам казаха, че ще говорят с хотела за цената. После ми се обадиха по телефона и ми дадоха оферта около 3 пъти по-висока от тази, която им беше  в сайта.
Повечето хотели дават тази цена за небългарски граждани .Тази година голяма част от познатите ни резервираха през тр гаенции  на двойно по ниска цена от нашите агенци . И за НГ запазиха вече.

# 502
  • Мнения: 11
    Здравейте, имам нужда от помощ, искам да избера хотел в Кушадасъ или Бодрум за 5 дни с бюджет около 800лв за двама.Не съм планирала почивката затова не съм подготвена, единствено искам да е на брега на морето - помагайте.Края на септември с автобус.

# 503
  • София
  • Мнения: 1 423
Как се оправяте без да знаете езика?
И аз имам история...миналата година дъщерята искаше леген. Тя знае перфектно английски. Викна на рецепцията една кака, бла, бла, бла...оная нищо не разбра, викна друга. Дъщерята и на нея нещо плещи, ръкомаха, обяснява...нъцки. Викна трета кака, пак обяснения, нииииищо. Накрая на телефона дъщерята намери картинка на леген и я показа....оная вика...ааааа леген. То било същото.
За екскурзиите...тия дето предлагат от хотела предполагам са с екскурзовод. За Ефес например без екскурзовод е тъпня. Добре че се присламчихме към руска група, та и аз разбрах нещо. Има вариант без екскурзовод, сам да си уредиш екскурзията, на входа продават едни джаджи като мп3 плеъри със слушалки, мисля имат и на български. Не помня какви пари са. Не беше много.

# 504
  • В.Търново
  • Мнения: 6 685
Май въпроса беше за резервирането от турски сайт и комуникацията по телефона.

Иначе и аз говоря само английски, не сме имали проблем до сега, но пътуваме със самолет и само в хотела и около него ни се налага да общуваме, винаги сме се разбирали.
С кола е по-друго.
Това ми е и едно от сериозните притеснения, освен дългия път, при пътуването със собсвен транспорт.

Точно за комуникацията лице в лице имах предвид.Ако се загубиш или искаш да попиташ за нещо друго как ще се разберете?И аз знам,че турците никакви ги няма с английския.

# 505
  • Мнения: 1 710

За екскурзиите...тия дето предлагат от хотела предполагам са с екскурзовод. За Ефес например без екскурзовод е тъпня. Добре че се присламчихме към руска група, та и аз разбрах нещо. Има вариант без екскурзовод, сам да си уредиш екскурзията, на входа продават едни джаджи като мп3 плеъри със слушалки, мисля имат и на български. Не помня какви пари са. Не беше много.

За екскурзиите до историческите забележителности силно препоръчвам екскурзовод. Точно Ефес го разглеждахме с българоговоряща екскурзоводка, беше страхотно. Самата жена беше много артистична - подскача, ляга, става, вълнува се докато обяснява, наистина е много интересно и вчечатляващо, когато има кой да ти поднесе по атрактивен начин информацията.

За английския - забелязала съм, че на колкото по-академично ниво говориш езика, толкова по-малко те разбират.
Моя приятелка, учила и живяла в Англия, все не я разбираха какво иска. А аз тази година явно се ошашках, когато се разболяха и двете деца и като виках лекар 4 думи казвах на английски, две на руски. Разбрахме се перфектно Laughing
И най-интересното е, че руски разбирам доста, когато ми говорят, но въобще не мога да съчиня цяло изречение, но стресът ме накара да забравя английския и да проговоря руски.

# 506
  • София
  • Мнения: 1 423
Марги, е не мога да се стърпя....който няма чувство за хумор, там Ванилия, бакпулвер, tsugumi ли беше, да не четат...тая българоговорящата екскурзоводка как нагледно ви обясни за обществената тоалетна в Ефес? 🤣🤣🤣

# 507
  • Мнения: 452
Здравейте!
И нашата почивка в Делфин Ботаник наближава и я очакваме с нетърпение! Досега четири години подред бяхме в Палома Клуб Султан, както съм писала неведнъж, но цените тази година бяха потресаващи. За първи път ще пътуваме до Анталия, със собствен транспорт сме.
Може да прозвучи странно, но в Турция никога не съм оставала неразбрана, и то най-лесно като говоря на чист български. Но и там където сме били има много сънародници, които помнят и разбират езика ни, без значение кога са напуснали родината...
Пожелавам прекрасни ваканции на всички, на които това предстои!

# 508
  • Където морето целува небето...
  • Мнения: 2 652
Това лято за първи път пътувахме с детето и собствен транспорт до Кушадасъ и от четеното тук, че са зле с езиците, бях много притеснена. Имах една комуникация по мейл с хотела и от там ми стана ясно, че няма да се оправим с английския. На място исках смяна на стаята - извикаха едно момче, което говореше горе-долу английски та се разбрахме. Не знам защо рецепционисите са с толкова лош английски. Единствено ми направи впечатление, че аниматорите са перфектни с езиците (както и част от момчетата в Адаленд). Навсякъде другаде е слабо или изобщо не говорят. Въпреки това с ръце, крака, жестове се оправихме една седмица. Не сме срещали сериозни трудности извън хотела. Комично беше, когато ми се наложи да си купя тампони от една лелка аптекарка в Селчук Relaxed
За Ефес е добре с екскурзовод, но за къщата на Дева Мария и Памуккале (според мен) не е нужно, ако си със собствен транспорт. Бях взела едни пътеводители от тук и бяхме подготвени.

# 509
  • Пловдив
  • Мнения: 2 018
Руският, определено е по-вървежен от английския.Тази година се разговорихме с един от сервитьорите който говореше много добре и английски и руски и каза,че повечето след като приключи сезона отиват да работят зимата в Сочи.

Последна редакция: ср, 29 авг 2018, 19:46 от slavei4e

Общи условия

Активация на акаунт