Как да различим нуждаещия се от измамника?

  • 3 221
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 920
Имам същия проблем. Звъни на вратата поредната с 1 купчина документи. Отказах. А може наистина да е имала нужда. Но толкова пъти са ми звъняли, давах лев- два, десет. Да не дава Господ на мен да ми се случи. Но след като гледах по тв как се използват тези пари! 1 просяк ме моли и аз вадя 2 лв., а той ми казва Дай 10 лв. и Бог да те благослови. Ами и аз имавм деца.
не говоря за тези, които мият стъклата. 1 път не дадох и той, всъщност то, дете, се изплю на стъклото и вдигна чистачката....

# 16
  • Мнения: 412
Най се дразня от момичетата по междуградските автобуси. Винаги се качват в последната минута и уж можело да разгледаш документите за детето, а то няма кога Close. Те на това и разчитат.
Peace ей с това съм много съгласна и дори съм се карала с такива  Embarassed
Към авторката на темата един дзенбудистки коан  Wink

"Възмутена госпожа се скарала на един мъдрец:
- Защо дадохте милостиня на онзи просяк! Джобовете му са пълни с пари!
- Мила госпожо, нищо не сте разбрали! Аз дадох милостиня не на него, а на себе си!"


т.е. нуждаещия се в случая си ти - ако имаш необходимост да дадеш, дай и не се обръщай назад и не рови  Grinning и без това това не е истинска помощ, защото не поемаш никаква отговорност към подпомагания...даваш му надежда само може би, а може и да го озлобяваш...никой не знае какво става в чуждата глава.

# 17
  • Мнения: 2 040
Мен мин. седмица ме спря на улицата жена и каза, че събира пари за болно дете ... Много мъчно ми стана, ама нещо неповярвах и не дадох .. съмнителни са ми нещо тези по улицата, но може и да не съм права .. незнам  Thinking
Всеки ден по път за работа (преди няколко години) минавах по Графа и всеки път виждах просеща жена, с шапка и шал увит така, че само очите й се виждаха ... мъчно ми ставаше всеки пък като я виждах от трамвая ... Веднъж случайно я видях в банка (голяма физиономистка съм ) и внасяше на сметката си толкова пари, колкото аз никога на куп не съм виждала .. това беше съвсем случайно в банката, и незнам какви пари внасяше, ама оттогава спрях и на тия да вярвам нещо ...  иначе същата я виждах много често вечер в авт. 94 като се прибирах към Студ.град, само дето беше свалила шала и шапката и с пълни с покупки чанти ...
Е, някой път давам, когато ми дадат картичка и когато съм повече сигурна, че това е истина, отколкото, че не е .. А моя мъж дава на всеки който му поиска ... даже ходи да разваля пари, че да даде ... а аз не съм като него  Grinning

# 18
  • Мнения: 2 292
и на мен ми е много трудно да определя. дори много нямам вяра и на разни организации. как да е.
ако е отворено писмо и има дадена банкова сметка, име ... по-бих повярвала
но ако някой ми проси по улиците със снимка в ръка - няма да повярвам. а и няма да дам, защото ще имам чувството, че подстрекавам просията. от къде да знам, кой го е пратил да проси и как са организирани. има си соц. служби, нуждаещите се да се обръщат там, после тези соц. служби ако могат да помолят за дарения - ОК.
както баба ми казва - който може да проси не е умрял от глад. защото има хора които не могат да просят - тях не ги мисля  Sad
chandra не съм съвсем съгласна  - надявам се да не те засегна, но ако някой мързел види че по този начин се печелят лесно пари ще иде ли да работи? и не се ли подстрекава по този начин просията като професия, а и като експлоатация на деца? 
но на бабички давам понякога (те не могат да работят и нямат кой да ги издържа) - много ми е мъчно за тях. надявам се някой не им обира събраното  Sad

Последна редакция: ср, 07 юни 2006, 12:03 от vivita

# 19
  • Мнения: 1 417
Аз съм си по принцип Тома Неверни и в повечето случаи въобще не им се връзвам. Може и гадно да звучи, но имам чувството, че повечето от тях спекулират с хората.
И аз съм така. Тия документи може да ти ги направи всеки, който има ком., скенер и принтер.
Скоро бях на едно изложение - минаха повече такива, дето събираха дарения отколкото посетители Confused
По този повод се сещам за два случая - Една жена идва на Пд. панаир и събира пари за уж болно дете, виждам как няколко човека и дават по 5лв.След месец същата тази /голяма физиономистка съм/ я виждам на изложение в Сф да събира пари със същия мотив, засичам я вече год. на няколко изложения- ами, че то си е доста доходен бизнес Close!
2ри случай - седиме с братовчедка ми на автогарата и чакаме, до нас един младеж - идва и ни иска 1лв. че не му достигали за билет, братовчедка ми хич не им цепи басма на такива и му вика, че и на нея не и достигали Grinning, ама този в рамките на 20мин. това го казваше на всеки минувач и вярвайте ми, че си изкара 10лв. за 20мин., ами че той за цял ден...изкарва повече от мене! Вече само от организирани от форума дарения ! Wink

# 20
  • София
  • Мнения: 2 958
На мен още ми е жал за една жена, която ми звънна на врата, а аз нямах и 10ст. Събираше пари за внучето си.  Не можах да и обясня, че нямам пари. Просто казах съжалявам и затворих вратата. И колкото и да се убеждавам, че може да е била измамница не мога да си го изтрия от съзнанието. Ами ако наистина едно малко човече е имало нужда от помощ  Cry

# 21
  • Мнения: 4 965
Така...
Изглежда това е нова мода напоследък. Преди години пак по същия начин искаха пари по къщите или на улицата.
Всъщност, има закон за това и според него всички, които събират пари по този начин са измамници. Т.е. не е въпрос само да имат снимки или някакви (най-често фалшиви) документи.
Файърбърд го е обяснила много добре.
Пари официално могат да се събират само по банкови сметки. За сериозни здравословни проблеми има съответните организации, с чиято помощ се събират средства за лечение. Също така, самите организации нямат право да вземат пари на ръка, защото не могат да бъдат отчетени, а такива неща като касови бележки, талончета за благотворителност и т.н.) не съществуват като понятие.
Обикновено, когато на тези, които събират дарения, наистина поискаш да им прочетеш документите, питаш ги за номер на сметка или им поискаш някакъв документ за самоличност, просто изчезват.
Само последните 3 седмици - 4 пъти ми звъняха с подобен "номер" - веднъж събираха пари за дом за сираци (като поисках да кажат кой, ми обясни "Св. Параскева" в София, а такъв доколкото знам в София няма), 2 пъти за лечение на болни дечица и веднъж някакъв "инвалид", който си се беше качил спокойно по стълбите до 2-рия етаж, после си слезе надолу и като излезе от входа вече не куцукаше.
Най-ужасното е, че тези хора обикновено използват снимки и истории на истински нуждаещи се (особено) деца, а много хора им дават пари, мислейки, че те отиват за болното дете, а в същото време, помощтта им би била полезна някъде другаде. Аз лично превеждам пари за благотворителност по сметка, за да знам, че ще отидат за нуждаещите се, а не за поредното шише ракия.

В тази връзка, вижте нещо интересно:
http://www.cfld-bg.com/index.php?option=com_content&task=vie … =42&Itemid=28

# 22
  • Мнения: 4 806
изключително деликатна тема
Моето мнение е, че тези, които обикалят по домовете или искат пари на улицата, са мошеници с близо 90% сигурност.

При наличие на сериозен здравословен проблем, си има регламенитаран ред и, ако съдя по обяви, които се срещат на различни места, той не е недостъпен.
Наистина смятам, че важен критерий се явява наличие на банкова сметка - ако някаква организация е задействала събирането на пари, сметката се явява задължителна.
Не мисля, че позлването на официалните институции се явява бариера за когото и да било. Да, сигурно навсякъде си има административни бариери, но те са преодолими. Нали са събрани над 1 млн.лв. по Коледа? Имаше 30-тина деца, които са го ползвали през миналата година...

Аз в повечето случи отказвам. По - право казано, само веднъж съм дала.

# 23
  • Мнения: 412
chandra не съм съвсем съгласна  - надявам се да не те засегна, но ако някой мързел види че по този начин се печелят лесно пари ще иде ли да работи? и не се ли подстрекава по този начин просията като професия, а и като експлоатация на деца? 
Разбира се, че не се засягам   bouquet. Продължавам да твърдя, че ако човек усеща, че иска да дари, по-добре да го направи и да вярва, че е постъпил правилно, няма смисъл от съмнения постфактум. Това е твърде деликатна тема, ако имаш съмнения, те би трябвало да отиват далеч отвъд това, дали човекът е "мързел" или мошеник, най-общо в следните посоки:
1. В ролята на какъв даряваш - в ролята на по-облагодетелстван? На по-голям късметлия? На по-богат?
2. Готов ли си да дариш нещо по-важно от парите - утеха, време, грижи, план за действие...може би човекът има нужда точно от това.
3. Отговорен ли си за причинно-следствената връзка - понякога дарени шепа монети на един алкохолик могат да отидат точно за тази поредна бутилка алкохол, която да унищожи последната му надежда за възстановяване...
4. Готов ли си да се закълнеш, че правиш добро, отдели ли време да поговориш, да разбереш от какво има нужда човека...
5. Чисто християнския аспект на помагането на ближния е доста егоистичен - сигурен ли си, че в този момент не унищожаваш последните кълнове на воля за справяне и кураж на този човек, помагайки му?
...много се извинявам за отклонението  Embarassed надявам се да бъда разбрана правилно  Peace.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 320
Жалко е, че се напълни с много измамници, които злоопотребяват и заради такива много хора вече не дават пари да помагат, просто защото не се знае къде или въобще отиват ли накаде тези пари. Наскоро имаше репортаж в Господари на ефира, точно на такава тема.

Аз си признавам, че по улиците не давам на никой пари. Тук като се организира нещо винаги съм готова да помогна, защото поне знам, че парите наистина отиват по предназначение.

# 25
  • Мнения: 116
Имаше един "татко" дето събираше за детенце уж, по Джимис и около Славейков обличаше се целия в черно абе жив да го оплачеш и него и детето, обаче като го видях веднъж с детето на около 3 месеца в кенгуру в най-голямата жега да проси на един припек и даже шапчица да го предпази не му беше сложил, издивях! А бях малка тогава 16- 17 годишна щом тогава ми е направило впечатление значи зле е било бебчето....

# 26
  • Мнения: 3 091
Мъргулинка, извинявай ама от тутманици и мармалади не мога да сколасам да ти видя темата...

нямам време да правя разследване и по презумпция не давам пари на улицата! ако има обявена банкова сметка чрез уважавана медия - тогава да! пълно е с мошеници и не искам да печелят на мой гръб.

# 27
  • Мнения: 495
На мен още ми е жал за една жена, която ми звънна на врата, а аз нямах и 10ст. Събираше пари за внучето си.  Не можах да и обясня, че нямам пари. Просто казах съжалявам и затворих вратата. И колкото и да се убеждавам, че може да е била измамница не мога да си го изтрия от съзнанието. Ами ако наистина едно малко човече е имало нужда от помощ  Cry
и аз така, винаги ми е терсене, ако не мога да дам
в крайна сметка с 2 лв. няма да обеднея

# 28
  • Мнения: 2 724
Малко късно се включвам ,но сега попаднах на темата и не мога да не споделя какво ми се случи. Няколко пъти давах пари на един мъж ,който се представяше за глухоням сакат и...Изглеждаше много болен и аз му съчувствах .Един ден ,рминавайки край луксозно кафене ,чух настоятелно подсвиркване и когато погледнах направо онемях .Пред мен седеше този същият страдалец и най нахално си правеше забивки . Нито беше глух нито ням, демонстрираше цветущо здраве. След като се посъвзех от шока ,такъв скандал му завихрих че ...E 
не зная дали е имало полза, но на нен малко ми олекна .И преди ми се е случвало да се излъжа да дам нещо на 'нуждаещ'се, но след този случай помагам само по телефона или по банков път .

# 29
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Във форума има куп инициатива, в които човек може да участва.
Вместо да даваш стотинки на съмнителни просяци, може да си ги събираш и да участваш в акцията за памперси.
И аз имам куп "весели" истории, последната е от онзи ден. Пред болницата на "Шейново" едно малко момиченце ме подгони, за да му дам пари. Беше с парцалива жилетка, с дръпнат цип до брадичката. И като протегна ръка, жилетката се отвори и какво, мислите, имаше на врата? Дебел (ама много дебел) златен ланец.
- Брей - казвам аз - много хубаво герданче имаш.  Laughing
То се стресна и избяга.
Обикновено тези деца си нямат нищичко, идва някой дрът циганин и им взима стотинките (дори за храна не им оставя пари), това дете не знам защо беше така натъкмено.  newsm78
Случвало ми се е да купя храна на такова дете, а то да я хвърли демонстративно.  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт