Какви права има случаен осеменител

  • 17 760
  • 228
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 749
Защото аз съм го носила 9 месеца, мъчила съм се да раждам, а той какво - просто е боднал чушката. Grinning
За съжаление много мислят точно така.

# 31
  • Мнения: 12 725
Гледай сега какво пише тук: че право да предявят иск за доказване на бащинство имат детето и майката, заедно или поотделно, но не бащата (нароченият за баща).
http://irinakonstantinova.com/2010/11/2-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82 … 1%82%D0%B2%D0%BE/

Ето конкретните членове от Семейния кодекс - майката или детето могат да търсят баща:

Чл. 69 СК:  Произходът от бащата може да се установи с иск, предявен от майката – в тригодишен срок от раждането на детето или от детето до три години от навършване на пълнолетието. Когато искът е предявен от детето, призовава се и майката.

А набеденият за баща има право да оспорва бащинство:
Чл. 62 СК: (1) Съпругът на майката може да оспори, че е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от узнаване на раждането.

(2) Майката може да оспори, че съпругът й е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до една година от раждането.

(4) Детето може да оспори бащинството до една година от навършването на пълнолетие.

# 32
  • Мнения: 73
Има нещо, което напоследък ми се върти в главата и като прочетох тази тема съвсем не ми дава мира. Не мога да си обясня защо много голяма част от майките си мислят, че имат по-големи права от бащите и защо приемат, че като са родили едно дете, то е повече тяхно и могат да постъпват с него както си искат? Въпроса ми се буди от все по-често срещана практика след раздяла на родителите майката да спекулира с детето, да го дава когато ТЯ реши, както и за колкото време тя реши... Все едни такива истории, тип, аз решавам, щото съм майка, пък ти нямаш право на мнение, щото видиш ли, си просто един баща и нищо повече. Естествено  съда лесно може да реши въпроса, това ми е ясно. Просто се чудя и като чета тук, почвам да си мисля, че майките стават все по-собственически....
Грешиш не е така. В този тип раздели мъжа е бил създател на проблеми. Едва ли майката ще се само навива и ще се прави на по по найя

# 33
  • Мнения: 7 006
Претенциите по закон могат да са до 3 или 7годишна възраст на детето.(Не съм сигурна кое от двете бе).
Но както жената има право в тези срокове да търси бащинство и да съди билогичния създател за име и издръжка,така и бащата има същите права в същите срокове.
Изобщо..не знам що си мислите,че само майките имат права да водят дело за доказване на родителско
 право,било то бащинство или майчинство..Такова право имат и двамата билогични родители,а понятието "билогичен родител" не се изчерпва с понятието "майка"..
Елементарен казус..

# 34
  • Мнения: 855
Е как пък реши, че греша? В кой тип раздели? За да разсъждавам над този въпрос, вероятно имам и примери около себе си, не мислиш ли? И, не, не винаги бащата е създателя на проблеми, за да се разделят двама души. А за ситуациите, които подбуждат мисленето ми има примери бол.....

# 35
  • Мнения: 3 572

Не можеш да отнемеш правото на бащата да го припознае. Дали ще го направи /ще пусне декларация за припознаване, ДНК изследване не е задължително/ е друг въпрос.

как така ДНК не е задължително, шегуваш ли се? Това ли е законът - всеки който иска може дa припознае децата ти щото иска да се праи на баща или просто така си ги е харесал за себе си?
Не точно. Но ако в акта за раждане пише  "баща неизвестен", единственото, което проверява служителят приемащ подадена декларация за припознаване, е самоличността на подаващия. Биологичният произход не е водещ. Разбира се, ще бъдеш информирана и ще може да оспориш припознаването в определени срокове и по съответния ред. Гадно, нали? Говори се, че ще го кърпят това обстоятелство, но кой знае кога ще е.

# 36
  • Мнения: 73
Защото аз съм го носила 9 месеца, мъчила съм се да раждам, а той какво - просто е боднал чушката. Grinning
За съжаление много мислят точно така.
А преди това, тя му се е мазнила и му е държала ръката нали. Даже е насочвала чушката.

# 37
  • Мнения: X
Осеменителят има сходни права с донора на яйцеклетка и сурогатната майка.

Осеменителят дава семе.
Донорът - яйцеклетка.
Сурогатната - матка.

Освен при специални условия, които не знам доколко са регламентирани у нас изобщо, законът приема и 3те групи органи/клетки за биологични родители Simple Smile Те от своя страна обикновено имат навика да не си говорят на "осеменител" и "матка", ами на "милото", "скъпия", "ММ", "БНД" и подобни. Децата също като цяло ги учат да казват на биологичния си баща "тате", а не "ей осеменител, кога ще ме заведеш на мач/балет"

Под "специални условия" имам предвид донорска сперма, донорска яйцеклетка, матка под наем (сурогатна майка). Апропо - нямам идея защо им викат "донорски" на спермата и яйцеклетките, след като си се плаща май на даващите този материал... Ето релевантни клюки за четене през дългия работен ден Simple Smile

# 38
  • Мнения: 73
Е как пък реши, че греша? В кой тип раздели? За да разсъждавам над този въпрос, вероятно имам и примери около себе си, не мислиш ли? И, не, не винаги бащата е създателя на проблеми, за да се разделят двама души. А за ситуациите, които подбуждат мисленето ми има примери бол.....
По природа майката е програмирана да брани и закриля децата си със зъби и нокти. Да има случаи когато жена е виновна за раздели, факт.

# 39
  • София
  • Мнения: 28 458
Има нещо, което напоследък ми се върти в главата и като прочетох тази тема съвсем не ми дава мира. Не мога да си обясня защо много голяма част от майките си мислят, че имат по-големи права от бащите и защо приемат, че като са родили едно дете, то е повече тяхно и могат да постъпват с него както си искат? Въпроса ми се буди от все по-често срещана практика след раздяла на родителите майката да спекулира с детето, да го дава когато ТЯ реши, както и за колкото време тя реши... Все едни такива истории, тип, аз решавам, щото съм майка, пък ти нямаш право на мнение, щото видиш ли, си просто един баща и нищо повече. Естествено  съда лесно може да реши въпроса, това ми е ясно. Просто се чудя и като чета тук, почвам да си мисля, че майките стават все по-собственически....
Принципно съм напълно съгласна, че бащата е точно толкова родител, колкото и майката. Това означава, че има и същите задължение като нея. Обаче ако се ослушва за задълженията си към детето си, значи и правата му намаляват.
По темата:
За мен е съвсем разумно в някои случаи детето да е с баща неизвестен. Ако много исках дете, но около мен нямаше подходящ мъж, щях да действам точно по този начин.

# 40
  • Мнения: 3 658
Даже може да отиде при първия срещнат нотариус и да го припознае с декларация. А после ти трябва да водиш дело да доказваш, че не е.
Срока е една година от раждането. Ако не предяви претенции за бащинство, губи ги окончателно.

# 41
  • Мнения: 855
Съгласна съм, има много случаи, в които е по-добре да е с баща неизвестен. И такива познавам, които с нищо не заслужават да се наричат бащи. Но като чета въпросите в първия пост оставам с впечатление за съвсем друга ситуация. Не разбирам с какво право една жена ще скрие от един мъж, че ще става баща. Няма как да се знае какъв баща би бил и смятам, че има право да знае за съществуването на детето си. Освен разбира се ако не се ползва гореспоменатата опция за изкуствено анонимно осеменяване. Понякога на бащите дори не се дава шанс да бъдат бащи, само защото забременелите така са решили... А аз смятам това за нередно.

# 42
  • Мнения: 2 749
Припознаване може да се направи до навършване на пълнолетие при детето.

# 43
  • София
  • Мнения: 28 458
Припознаване може да се направи до навършване на пълнолетие при детето.
Припознаване от страна на евентуалния баща ли?

# 44
  • Мнения: 1 325
...По темата:
За мен е съвсем разумно в някои случаи детето да е с баща неизвестен. Ако много исках дете, но около мен нямаше подходящ мъж, щях да действам точно по този начин.
Изконно право на детето е да знае кой е баща му. А от гледна точка на психологията, това е заложено в нашето съзнание като необходимост.
Така че, мислете и за детето, не само за себе си! 

Общи условия

Активация на акаунт