(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 37)

  • 54 926
  • 758
  •   1
Отговори
# 645
  • София
  • Мнения: 5 200
Куркум, стават и за трета употреба Simple Smile

# 646
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Стават и за повече, ама прииждат новоопразнени.Simple Smile

Купих почва от Джъмбо. Дано да им е хубава, че за мене тоя магазин е най-големия по размер боклучарник по нашите земи.

# 647
  • Русе
  • Мнения: 2 608
Втора година вземем пръст от Джъмбо и съм доволна, но аз с моите 100 корена не съм критерий..Не я смесвам с друга , тя не е така "пухеста" като другите.
Да ви се оплача..поръчах си 8 лозички от Плевенския, много исках точно от там да бъдат, че все хубави неща бях чувала. Та освен цената на самите лозички /3-3,50/ имат и такса обран=ботка- 5лв, което предположих е за опаковка. Вчера пристигнаха, представете си чувал найлонов, голям- в него просто сложени тези 8 коренчета лозички, голи, голенички. Ако не бях отишла да ги взема веднага, щяха да си изсъхнат. Аз съм купувала лози и рози от веригите, всяка е увита индивидуално, с талаш и влага. Наистина не съм специалист и може би това е обичайна практика, но се разочаровах, дано се хванат. Днес ще ги бучна в земята, дано имат късмет. Пратих моя да търси оборска тор, да сложа малко в корените, че да им било топличко /татко ми каза така/.

# 648
  • Мнения: 11 392
Добри, аз втора година купувам от Джъмбо пръст. Моята е тази за зеленчуци - 3,99лв., 20 литра. Там е най на сметка според моето проучване. Дано си доволна колкото и аз.
На мен музата за засаждане още не ми е дошла Simple Smile, а времето напредва. Всичко е приготвено и ме чака.

# 649
  • Мнения: 6 489
Нямам търпение да се раззелени пролетно, за да разбера оживели ли са лозичките. 5 пръчки от татковото бяло десертно донесох, кътках по самолети и влакове, посадих ги късната пролет и голямо гледане им ударих, че са ми мили. Е,  хванаха се, пуснаха листа. Едната я стъпкаха дечинята, другите са там. Ако са преживели тая зима, ще ги бъде.

Черпя с кокичета.

# 650
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 114
Добри, аз втора година купувам от Джъмбо пръст. Моята е тази за зеленчуци - 3,99лв., 20 литра. Там е най на сметка според моето проучване. Дано си доволна колкото и аз.
На мен музата за засаждане още не ми е дошла Simple Smile, а времето напредва. Всичко е приготвено и ме чака.

Куркума е с пръстта от Джъмбо Simple Smile
аз ще си взема довечера от кварталнот магазинче (за да не я нося дълго) и ако не ми избяга пак музата - ще сея и аз.
имам доста семена, и купувани и събирани... Simple Smile все нещо ще излезе.

# 651
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181

Да ви се оплача..поръчах си 8 лозички от Плевенския, много исках точно от там да бъдат, че все хубави неща бях чувала. Та освен цената на самите лозички /3-3,50/ имат и такса обран=ботка- 5лв, което предположих е за опаковка. Вчера пристигнаха, представете си чувал найлонов, голям- в него просто сложени тези 8 коренчета лозички, голи, голенички...

Няма причина да се притесняваш, че са дошли без почва около коренчетата. Идеята на слагането на такава в големите магазини е да компенсира престоя на лозичките по складове и магазини, който може да бъде месеци. В твоя случай такъв престой не се очаква, стоят извън почвата 2-3 дена. Може да садиш веднага след получаване на пратката, или да ги заровиш в пясък в изчакване на подходящо време. Инак, ако ги бяха увили в нещо, излишно щеше да платиш на куриера теглото на пръстта или пясъка. По-важното при транспортирането е да не окършат присадката или да оронят пъпките, и именно чрез широката опаковка с твърд найлон плевенчани се справят с това. Напразно нахока хората Smirk.

Наесен поръчах 7 лозички оттам, зарових ги още тогава, чакам да се затопли, че да ги разкрия. Па ще трябва да им мисля предпазващи съоръжения, че са в офиса на кучето.

Аз отг;леждам пипера само в съдове, та подготовката на почва за тях ми е дерт. Първо опразвам курника на тъщата откъм курешки и возя тоя съмнителен товар през половината страна.

# 652
  • Мнения: 705
Добро утро. Днес купих семена на италянски магданоз гигант, краставици теса, и диня шугър бейби. Искам да попитам за мнения, сяли ли сте шугър бейби, и краставици теса, доволни ли сте, и лесни ли са за отглеждане. За първи път ще сеем тези сортове. Ще се радвам за отзиви ако някой е ползвал тези сортове.

# 653
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Честно да ти кажа - забравил съм вече  какви сортове краставици съм сял, особено откакто зачестиха да продават каквото и да е семе под етикета на какъвто сорт им хрумне. Събирал съм какви ли не реколти от ужким един и същи сорт семки. Лека-полека се ориентирам към по-скъпите семена и по-реномираните производители. За краставици: сортовете на SAKATA. Макар че какво пречи на някой пакетиращ да пише на етикета SAKATA, пък вътре да пъхне какъвто бурен му попадне.

Та с две думи: сей каквото си наумила, пък ще разправяш.

# 654
  • Русе
  • Мнения: 2 608

Да ви се оплача..поръчах си 8 лозички от Плевенския, много исках точно от там да бъдат, че все хубави неща бях чувала. Та освен цената на самите лозички /3-3,50/ имат и такса обран=ботка- 5лв, което предположих е за опаковка. Вчера пристигнаха, представете си чувал найлонов, голям- в него просто сложени тези 8 коренчета лозички, голи, голенички...

Няма причина да се притесняваш, че са дошли без почва около коренчетата. Идеята на слагането на такава в големите магазини е да компенсира престоя на лозичките по складове и магазини, който може да бъде месеци. В твоя случай такъв престой не се очаква, стоят извън почвата 2-3 дена. Може да садиш веднага след получаване на пратката, или да ги заровиш в пясък в изчакване на подходящо време. Инак, ако ги бяха увили в нещо, излишно щеше да платиш на куриера теглото на пръстта или пясъка. По-важното при транспортирането е да не окършат присадката или да оронят пъпките, и именно чрез широката опаковка с твърд найлон плевенчани се справят с това. Напразно нахока хората Smirk.

Наесен поръчах 7 лозички оттам, зарових ги още тогава, чакам да се затопли, че да ги разкрия. Па ще трябва да им мисля предпазващи съоръжения, че са в офиса на кучето.

Аз отг;леждам пипера само в съдове, та подготовката на почва за тях ми е дерт. Първо опразвам курника на тъщата откъм курешки и возя тоя съмнителен товар през половината страна.

Успокоявате ме, благодаря!! Просто не очаквах това и се притесних..И докато сме още на тази вълна..копая дупка, 30-40см, слагам една шепа оборска тор, леко подрязвам коренчетата, заривам с "камарка"..това е, нали?

# 655
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Пробвах плоскореза.  Страшна работа върши!

Не става при мен, Ася, иначе е чудна идея. Правя разсада в къщи, калявам на терасата, като стане за постоянно засаждане го транспортирам до градината с колелото.  Трябват ми стабилни  саксийки.

ми и аз така правя... newsm78
ама ги транспортирам с колата. с колелото не събирам много...

# 656
  • Мнения: 1 076
Привет, привет,

Идвам с два въпроса за новаци ☺

В неделя сложих разсад домати в тарелка за целта, отгоре с пластмасов капак. Повечето семенца вече покълнаха и се подадоха над почвата с фини листа. Да махам ли капака?

И другото - търся сорт много сладка тиква, минимално топлолюбива. Някакви идеи?

# 657
  • Мнения: 705
Привет, привет,

Идвам с два въпроса за новаци ☺

В неделя сложих разсад домати в тарелка за целта, отгоре с пластмасов капак. Повечето семенца вече покълнаха и се подадоха над почвата с фини листа. Да махам ли капака?

И другото - търся сорт много сладка тиква, минимално топлолюбива. Някакви идеи?

Здравейте. Най сладката тиква е цигулката. Няма по сладка тиква от цигулка, но тя обича по топли почви, за това е препоръчително да се засява чак юни, но много бързо расте и се развива. Аз, обичах само белите огромните , защото на такива бях свикнал. До миналата година не бях опитвал цигулка, само съм чел в нета казват че е най сладката тиква, и аз си казвах да бе да , но уви оказа се наистина най сладката тиква цигулка. Миналата година за първи път засяхме цигулка, и откакто я опитах вече предпочитам само такава. По принцип печена тиква я ям с захар, но на тази не й е нужно захар, защото тя си е сладка сама по себе си. За друг сорт който да е по сладък от цигулка не знам, може би някой друг знае

# 658
  • Мнения: 1 705
Това обяснява защо тиквите ми така бавно поникват и вървят трудно, аз ги сея март-април. Тази година ще ги посея по-късно  Peace

# 659
  • Мнения: 705
Това обяснява защо тиквите ми така бавно поникват и вървят трудно, аз ги сея март-април. Тази година ще ги посея по-късно  Peace

Другите тикви големите кръглите, също както и тиквичките за пържене и дини, пъпеши ги сея май месец, към 10-15 май. А цигулките юни, защото те за разлика от другите по бързо се развиват и растат. Но ти сама си прецени как да ги правиш. Ако в твоят район е по топло може и по рано да ги сееш, ние сме на север и тук при нас е по студено, та за това по късно ги сеем. А днес вече ще сеем доматите

Общи условия

Активация на акаунт