Жена в 21 век, преход към съвремения свят

  • 9 545
  • 119
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Елена, не е трансформация, това е грижа за семейството. Да ги правиш щастливи и да се чувстват добре. Нали за това сме заедно в този живот и затова сме създавали деца. Не само да ги "употребяваме".... и да се хвалим с тях колко са красиви....
Домакинството винаги ми е харесвало, но не винаги съм имала възможността да го правя. Мъжът ми, колкото и проклет рак да е, ми е помагал в някои неща.

# 91
  • Мнения: 5 134
Ясно. И аз съм рак. Това обяснява нещата  Wink

# 92
  • Мнения: 1 081
От първия до последния ред само противоречие виждам. Темата е странно поднесена. Едно ще кажа. Жените избират вече режим на самостоятелност. Няма смисъл да се лъжем, не един или два брака на млади двойки се разпаднаха покрай мен. Като не вижда никаква полза от мъж, лежащ пред телевизора, нищонеправещ, с чашката в ръка и цигарка в другата, по амбициозната и образована, с добре платена работа жена се справя отлично сама. Остава да измете търтея от бърлогата, за да не бърше и неговия задник. Последния пример: колега на Мм напуска работа две седмици преди сватбата си, за да можел да си почине. Поздравления за този смелчага, явно той сам разбира, че за нищо не става, но жалко за жена му. Дано се усети на време. Същия живее при жена си, в което няма нищо лошо, но тъщата плащала храната и сметките в дома им, било двуетажна къща. Вече съпругата му си имала доходна работа и печелела двойно на него преди да напусне. Същия твърдял, че щял да хойка по чуждо, не му пречело, че щял да се жени. 😵😵😵😵😵 Ех странно как още има жени, за да се каже, аз съм госпожа еди коя си и мухльото ми е мъж, нали се сещаш, омъжена съм да търпят подобно поведение. По добре сама, отколкото зле придружена...

# 93
  • Мнения: X
Еленна, студентка е. Не работи.

# 94
  • София
  • Мнения: 28 580
Съгласна съм, че децата променят много картинката, тепърва ми предстои. Работата е там, че в повечето двойки домакинството ляга върху жената преди да дойдат децата. И то не защото мъжете смятат, че някой трябва да ги обгрижва, а понеже за повечето жени е срамно да не са добри домакини
 Вярно, че доста мъже от мама минават на жената, но все пак голяма част са живели сами, преди да се оженят. След като могат да си организират домакинството като ергени, значи могат да организират домакинство и като са в двойка, стига жената да им позволи.
Много съм съгласна с това.
Не съм добра домакиня, не искам да бъда и домакинстването не ме интересува. Не помня кога за последно готвих, не обичам да готвя, изнервям се. Следователно няма да готвя. Не съм единственият възрастен вкъщи. Вечер не съм на работа (домакинска), а излизам/е, най-често с малкия, понякога аз с мои приятели, или мъжът ми – с негови. Или сме вкъщи и всеки прави каквото му е кеф. Кухнята не е моя, а наша. Чистенето и оправянето на нашия дом се върши от двама ни през почивните дни. Понеже работя от вкъщи, улеснявам другия родител като гледам нашето дете, когато е било болно и по този начин не се налага да си делим болничните с другия родител.

# 95
  • Мнения: X
Харсва мИ да върша повечето неща от домакинската работа. Особено готвенето. Обаче, ако някой само посмее да си въобрази, че може да го изисква от мен, тясна ще му се види планетата. Друга галактика ще му се наложи да си търси.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2018, 14:41 от Анонимен

# 96
  • София
  • Мнения: 4 328
Харсва му да върша повечето неща от домакинската работа. Особено готвенето. Обаче, ако някой само посмее да си въобрази, че може да го изисква от мен, тясна ще му се види планетата. Друга галактика ще му се наложи да си търси.
оправи си му-то, че съвсем грешно ще си разбрана;)

аз свят без мъже не искам да обитавам. не искам и да се превръщам в мъж, защото съм глезла. надявам се умна глезла;)  ми, има си мъжки и женски дейности, какво толкова? но, да, ако някой ми го натрапва като задължение, няма как.
те на тези скопени мъже все някой им го е причинил.
те хората като цяло от навици и личен пример се водят.

# 97
  • Мнения: X
Мерси, Виж ти. Оправих го. Ама, може и да мУ харесва, но не смее да си каже.  Laughing

# 98
  • Мнения: 73
За пореден път, по случайност попадам на материал в интернет, за международен проблем. Става дума за трафик на хора, сами си създайте извод.

# 99
  • Мнения: 46 518
Говорите за домакинството, като че ли е гадно. За мен е удоволствие да си шетам. Цял живот работа и кариера, тичам като луда, токчета, коли, пари и какви ли не дивотии... А в къщи е толкова приятно и уютно. Обожавам да готвя...
Аз не обичам да готвя, но също ми е приятно и уютно да се грижа за хората, които обичам. Обаче по същия начин обичам да се грижат за мен. Така че без да ме интересуват световните тенденции и мисленето на хора, които не ме засягат, си избрах човек, на който му е приятно да прави същото и го чувства като разтоварване от мислите за работа и т.н. Разбира се, не броим кой колко пъти е сготвил или свършил нещо, но ми е непримливо грижата да само едностранна.

Точно това - грижите за дома, приготвянето на храна за човека, когото обичаш и други обикновени дреболии са нещата, които сближават двойката и ги свалят на земята, откъсвайки ги от тичане, кариери и подобни.

За пореден път, по случайност попадам на материал в интернет, за международен проблем. Става дума за трафик на хора, сами си създайте извод.
Това нещо, характерно за този век ли е? Все си мисля, че в предните е било доста по-разпространено.

# 100
  • София
  • Мнения: 28 580
Скрит текст:
Говорите за домакинството, като че ли е гадно. За мен е удоволствие да си шетам. Цял живот работа и кариера, тичам като луда, токчета, коли, пари и какви ли не дивотии... А в къщи е толкова приятно и уютно. Обожавам да готвя...
Аз не обичам да готвя, но също ми е приятно и уютно да се грижа за хората, които обичам. Обаче по същия начин обичам да се грижат за мен. Така че без да ме интересуват световните тенденции и мисленето на хора, които не ме засягат, си избрах човек, на който му е приятно да прави същото и го чувства като разтоварване от мислите за работа и т.н. Разбира се, не броим кой колко пъти е сготвил или свършил нещо, но ми е непримливо грижата да само едностранна.

Точно това - грижите за дома, приготвянето на храна за човека, когото обичаш и други обикновени дреболии са нещата, които сближават двойката и ги свалят на земята, откъсвайки ги от тичане, кариери и подобни.

За пореден път, по случайност попадам на материал в интернет, за международен проблем. Става дума за трафик на хора, сами си създайте извод.
Това нещо, характерно за този век ли е? Все си мисля, че в предните е било доста по-разпространено.
И аз така мисля.

# 101
  • Мнения: 3 122
Си*Аз пък не съм казала, че мъжът се отнася с жена си като с роб. Нито, че има бейско държание.
Просто народопсихологията е такава, че в едно семейство изначално се предполага, че грижите по домакинството се поемат от жената. Мъжът ми не се държи с мен като с роб, обаче не готви той всеки ден, готвя аз. Той готви, когато му дойде музата. Горе-долу същото е и с другите домашни задължения. Както казах по-горе - вършат се по желание.

Това е психологията на част от народа, теб включително. Но да съдиш за всички по себе си и по мъжа си е ограничено.

# 102
  • Мнения: 46 518
Просто народопсихологията е такава, че в едно семейство изначално се предполага...
Не е вярно. Има всякакви хора, не бих казала, че в днешно време е масово.
Не виждам каква работа бих имала с човек с такова мислене, камо ли пък семейство да градя.

# 103
  • Мнения: 2 617
Си*Аз пък не съм казала, че мъжът се отнася с жена си като с роб. Нито, че има бейско държание.
Просто народопсихологията е такава, че в едно семейство изначално се предполага, че грижите по домакинството се поемат от жената. Мъжът ми не се държи с мен като с роб, обаче не готви той всеки ден, готвя аз. Той готви, когато му дойде музата. Горе-долу същото е и с другите домашни задължения. Както казах по-горе - вършат се по желание.
Всмисъл, по желание от него ли? И когато му дойде "музата"?! Тази муза иначе за какво го обхваща, че е толкова заета?!

# 104
  • Мнения: 187
Си*Аз пък не съм казала, че мъжът се отнася с жена си като с роб. Нито, че има бейско държание.
Просто народопсихологията е такава, че в едно семейство изначално се предполага, че грижите по домакинството се поемат от жената.
Това е характерно не само за българското, но за всички патриархални общества. Жените, съзнателно или не, са вкарвани (и доброволно се натикват) в джендър стереотипни рамки и поведението, вписващо се в тези рамки бива стимулирано и възнаграждавано от властимащите — мъжете. Само един пример е достатъчен: стриптийз бар.

Макар днешните жени да се радват на много повече права от своите майки и баби, и ние сме жертви на фалоцентризма, произлизащата от него изнасилваческа култура и на андроцентричните джендър стереотипи. Всяка от нас е страдала или е подложена на някакво насилие: физическо, сексизъм, сексуален тормоз, емоционално изнудване, психологически и финансов натиск.

Имаме да извървим доста дълъг път и обучението е единственият начин, по който бъдещите поколения ще могат да постигнат истинско равенство между половете, колкото и да са на брой те.

Общи условия

Активация на акаунт