На море в Гърция 2018-2019 - IV

  • 80 558
  • 746
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 653
Ходя в Неа Перамос от 2015та (нямам имот там за мое огромно съжаление и не правя скрита или явна анти/реклама на нищо), тогава нямаше толкова българи, никой не го знаеше. Можеше да си намериш нощувка за около €50 за семейство, конкретно цените на изхранването не си спомням от тогава. Сега трудно можеш дори и за €80 да нощуваш, храната е поскъпнала определено, клуб гирос в Пери Орексео е €7. Вечеря в Аладин (Неа Ираклица) включваща един лаврак, порция гаврос, хляб/разядки, вода и две наливни бири €38. Чалга не съм чувала, може би не ми е правило впечатление (по баровете звучи само музиката от бара), но за мен е убийствено когато пристигнат автобусите на Парадайс, там лично съм виждала наши сънароднички да вадят двулитрови шишета нашенска бира и да мажат телата си с нея, не са стотици, но десетки пъти, това ни кара всеки път да се отдалечаваме от началото на Амолофи и да избираме по-крайните барове като Уейв например. Това са част от причините поради които посещаваме плажа и градчето само за ден и няма да престанем да го правим защото ни е удобно и любимо място, но за дълга почивка избираме други места. Последно бях там на 26.08.2018.

# 166
  • Мнения: 4 994
Нищо не мога да кажа за Неа Перамос, но цените в таверните тази година са се повишили много. Ако миналата година въобще не гледахме цените, тази ми направиха впечатление. Струва ми се много 60 евро/кг (това беше най-масовата цена, която видях) за дивоуловена, прясна риба. Също пресните октоподи/калмари се намираха по-рядко, най-често в менюто срещу тях имаше астериск, т.е. са замразени, а цените също са се качили на 12-17 евро за порция, която е видимо по-малка (минали години 1 порция октопод обикновено включваше 2 пипала, тази - 1). Не сме останали гладни, разбира се, нито сме се отказали да ядем прясна риба, но тенденцията се забелязва. Гръцката салата в прилична таверна е около 6-7 евро, мелидзаносалата - към 3-4. Ние това ядем в Гърция - риби и салати - не пием, та не мога да коментирам цените на гироси, пица и алкохол. Надявам се догодина цените да не са се качили много. Ако са, ще се преориентирам към купуване на риба от рибарите и приготвяне на барбекю на място.

# 167
  • Мнения: 10 512
Подкрепям казаното за цените. Обикновените ястия като пиле с картофи, лазаня, ризото, мусака бяха 8 евро + 24% не разбрах сервиз или ДДС.
Ципура и лаврак (неизчистени) от рибарите  бяха 8-12 евро за кг.  Пастървата беше 4-5 евро.
За мен е доста скъпа нощувка 50-70 евро в скромните гръцки условия.
Като сложим храната (от заведения), цената на ден за семейство от трима може да стига 120- 150 евро....

# 168
  • Мнения: 9 118
 Peace
Ето мацките говорят, не съм само аз, която е забелязала повишението, аз написах на ССФ цени да се ориентира, защото никой не ѝ беше отговорил!
Изобщо не ми търси диалог! Кога и къде съм била не смятам да ти изреждам, навсякъде нон стоп. Не живея в Драма и не си готвя в къщи.

# 169
  • Мнения: 4 994
Ципура и лаврак (неизчистени) от рибарите  бяха 8-12 евро за кг.  Пастървата беше 4-5 евро.
От рибарите се намира и доста по-евтино. От пристанището във Волос купих два броя махи махи, всяка по почти килограм, за общо 5 евро (идея си нямам защо ми я даде толкова евтино!). Дребни рибки микс, размер като за пържене, ги дават по 3-5 евро килото. Лавраци, фагри, милокоп и ципура взимаме по 7-8 евро на килограм, но едри, хубави риби - например див лаврак е над кило и половина. Октопод от рибарите - по 8-9 евро, калмар - 4-5. Сарпа, сарго, мушмула (не знам как е на български и дали правилно съм чула гръцкото име, една червеникава риба, подобна на фагри, но с големи очи), заргани - 5-6 евро килото. Това сутрин на пристанището, рибата е прясна (жива и мърда), неизчистена, рибарите я вадят от мрежите пред теб.

Иначе минават пикапи с риби от фермите, но понеже предпочитам дива риба, не съм се интересувала от цените.

В рибарските магазини, където ти предлагат рибата изчистена, цените са грубо казано двойни на тези от рибарите. Но пък е по-удобно, защото не си представям в хотел как ще се чисти рибата, а и си струва, в сравнение с цената на рибата от таверните. Ако има барбекю в хотела, колко му е да изпечеш една вече изчистена риба и да направиш салата.

На връщане от Гърция премъквам по една хладилна чанта с риба и морски работи, не знам дали си въобразявам, но ми е по-вкусна, от купуваната оттук. Grinning

# 170
  • Мнения: 4 292
И аз не търся диалог, просто си арогантна и пишеш невярна информация! Попитах те къде е тоя гирос за 5.5€, за да се обосновеш, ама се доказа, че си го измислила.

Zigizagi, в Ираклица например готвени ястия в заведение тип бързо хранене са на крайна цена 5€. В района около Кавала това са най-ниските цени за нощувка, даже за 50€ вече не знам къде се намира.
Гирос сандвич е 3.5€, 7€ е порцията, но тя е с друго количество.
Има завишение на цените на нощувките спрямо миналата година, но въпреки това търсенето беше огромно. По таверните в района аз лично не отчитам повишение, плащаме същото като преди година-две. На места порциите са по-малки. По-скъпо е фрапето на бийч баровете, защото нес кафето стана акцизно.

# 171
  • Пловдив
  • Мнения: 2 508
Макарон, Волос е друга Гърция. Спорът е за близката, побългарена зона, за която не мога да взема отношение, понеже поради причините на pinko спрях да ходя.

# 172
  • Мнения: 4 994
Не само Волос, в Порто Куфо на Ситония цените бяха аналогични. Иначе си права, изглежда колкото по на юг се слиза, толкова по-евтино става. Simple Smile

# 173
  • Мнения: 10 512
Пропуснах да спомена, че аз говоря за Ситония - частта Псахудия Никити.
Цените на рибата са от пазара в Никити.

# 174
  • Мнения: 125
Не само Волос, в Порто Куфо на Ситония цените бяха аналогични. Иначе си права, изглежда колкото по на юг се слиза, толкова по-евтино става. Simple Smile
И още толкова по-хубаво...Не мога да разбера хората които ходят на тези места(Ираклица,Перамос,Ставрос,Аспровалта)и плащат, за да се чувстват като на Китен и Приморско...

# 175
  • Пловдив
  • Мнения: 2 508
    Тихо, че Китен и Приморско ще дойдат....

# 176
  • Мнения: 3 978
Здравейте, прибрахме се и ние от нашата първа гръцка почивка. Всъщност е втора, но първата не я броя, че не струваше. Много благодаря на всички за помощта за плажовете. Бяхме в Талата Камп в Каламици и всеки ден ходихме на различен плаж. Всеки си имаше своите плюсове и минуси. Много ми хареса един малък плаж, който не съм виждала да се споменава тук-  Bar.b.q. Beach. Много приятно местенце, хубав пясък като за Гърция, плитко и топло море. Намира се до Sykia.  Там бяхме два пъти. Плажа на къмпинга за мен беше най-лош. Много едър пясък, чак боли като ходиш и дълбоко море. На третия ден бяхме на 5 steps to the beach- плажа не е нищо особено, но кухнята в таверната и обслужването много ми хареса. Бих повторила ако отидем пак в района. През следващата нощ беше дъждовно и съответно морето през деня след рова бурно, не ставаше за къпане. За това решихме да идем до Криарици, нищо че е дълбоко. Големи лабиринти до там. Интересно, каква ли е била целта на всички тези пътчета. След обяд се стопли и малката искаше да се къпе, и тогава се върнахме на bar.b.q beach. Ходихме и до южния плаж на Сарти. Не ми хареса. Да, много фин пясък, много плитко море, но малко ми заприлича на нашето море, минават с понички, някакви черни минават с очила да продават. Мръсен плаж с боклуци. На последния ден отидохме на Платаници. Много ми хареса. Цвета на морето беше уникално тюркоазено. Обаче, най-странното, в морето имаше риби, които хапеха. Не ми се смейте, но буквално се спускаха и все едно ме кълвяха по краката, трябваше постоянно да плувам.
Та общо взето това е. Много съм доволна, догодина пак ще сме в Гърция, но вероятно ще търсим друго място. Въпреки че, останах много доволна от къмпинга.

# 177
  • Мнения: X

ioana_g  какво значи "хубав пясък като за Гърция"?

Не разбирам за какво спорите, но на Амолофи се пренесоха всички превзети и уж от хай-лайфа екземпляри като "двамата от запаса", Нона Йотова и мъж, водещата на Брадъра с впиянчения мъж и т.н. да не ги изреждам. Само това е достатъчно да не ми стъпи и малкия пръст там. Правят си сбирките там в едно конкретно заведение, а и не е тайна масовият прилив на българи в този район. А цените са навсякъде нагоре и който твърди обратното просто лъже. Не се качват само в забутани и нетуристически места каквито слава Богу все още има дори близо до БГ.

# 178
  • Sofia
  • Мнения: 15 509
Обаче, най-странното, в морето имаше риби, които хапеха. Не ми се смейте, но буквално се спускаха и все едно ме кълвяха по краката, трябваше постоянно да плувам.

Хич няма да ти се смея. Simple Smile На Скопелос това лято също имаше такива "хищни" рибоци. Мъжът ми по случайност си направи рана на крака (в областта на стъпалото) и няма да ти обяснявам как му скачаха по раната, като озверели пирани направо. Joy

# 179
  • Мнения: 3 978
Felice, от плажовете които видях, само един беше с фин пясък като ма нашето Черноморие. На другите места си беше едър и реших, че на повечето места са или камъчета, или много едър пясък, както на Каламици, или сравнително ситен, но не фин. Последния имах предвид по-горе. Но все пак, май направих генерално заключение, а не беше редно. Все пак нямам голяма база за сравнение.

Общи условия

Активация на акаунт