БИО/органична и натурална козметика - тема 7

  • 73 322
  • 770
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 5 560
Алтея за мен имаха приемливи продукти на предишните цени. Но сега с новите цени не бих си купила нищо тяхно. Просто са се надценили яко!

# 181
  • При децата ми
  • Мнения: 6 044
Затова пък "Фитокод" е насреща!:smile:

# 182
  • Мнения: 755
Регистрация  в техния сайт? Т.е. за регистирани потребители, цените са различни? Това е безумно.
И защо така смятате? Нали който се регистрира, се съгласява неговите данни да бъдат използвани, според GDPR. Това нищо ли не струва, според вас? Или другото - става редовен клиент. Това не е ли прилична практика, да се възнаграждават редовните клиенти? Или? Колкото до КЗП, просто е смехотворно. Имаме потребители, които не смятам да са малоумни. Имат ли избор - имат. Винаги имат. Не е стока от първо значение, с нееластично търсене.
Аз наистина съм смаян от вълната от негативни писаници само и единствено поради увеличени цени, които всъщност са ударили много производители. Или, викате, те розите така или иначе си растат, цъфтят и без друго... Ма това заплати, препарати, вода, техника, енергия, дреме ви на шлифера, нали така?

Не знам какво очаквате от нас. Ние сме потребители - нормално е да не ни хареса увеличаването на цената. Съвсем просто е. Не мисля да се затормозявам и да съжалявам производителя за неговите разходи и проблеми. Това е свободен пазар. Всеки преценява какво го устройва като цена и качество и какво не.

# 183
  • София
  • Мнения: 2 060
Само че тази класа хора в България няма да си купят никога Алтея за същите пари, за които ще си купят Estée Lauder, Clinique или Clarins, например. Просто мисленето у нас е стереотипно и е добре, Алтея да го имат предвид!

# 184
  • Мнения: 9 515
Само че тази класа хора в България няма да си купят никога Алтея за същите пари, за които ще си купят Estée Lauder, Clinique или Clarins, например. Просто мисленето у нас е стереотипно и е добре, Алтея да го имат предвид!

що бе, аз от тези горе и подобни минах на алтея и масла Wink несъпоставими са точно тези продукти /химия срещу не/ и са за различни таргет групи.
но да, това с цените е неприятно и дразнещо и аз не разбрах какви са точните причини за това. мисля, че ще изгубят доста клиенти.

# 185
  • Мнения: 1 223
Само че тази класа хора в България няма да си купят никога Алтея за същите пари, за които ще си купят Estée Lauder, Clinique или Clarins, например. Просто мисленето у нас е стереотипно и е добре, Алтея да го имат предвид!

що бе, аз от тези горе и подобни минах на алтея и масла Wink несъпоставими са точно тези продукти /химия срещу не/ и са за различни таргет групи.
но да, това с цените е неприятно и дразнещо и аз не разбрах какви са точните причини за това. мисля, че ще изгубят доста клиенти.
Именно, за това говорим: да се съпоставят ябълки с ябълки. Който иска марка, си купува марка; който иска продукт - си купува продукт. Но е яко дразнещо това подценяване на българските продукти. Не съм адвокат на Алтея, има доста мегдан какво да си подобрят, но е факт, както споменахте, че за 2-3 години дръпнаха доста нагоре. "Доста клиенти" обаче е доста условно понятие, особено ако сложим България и останалия свят. Ако едно нещо го продаваш за 30 $ по няколко хиляди бройки месечно, по каква логика трябва да го предлагаш на 20 лв, за да сколасаш да продадеш 50-100 бр в България? Особено след като света стана едно малко село.

# 186
  • София
  • Мнения: 4 878
Само че тази класа хора в България няма да си купят никога Алтея за същите пари, за които ще си купят Estée Lauder, Clinique или Clarins, например. Просто мисленето у нас е стереотипно и е добре, Алтея да го имат предвид!

що бе, аз от тези горе и подобни минах на алтея и масла Wink несъпоставими са точно тези продукти /химия срещу не/ и са за различни таргет групи.
но да, това с цените е неприятно и дразнещо и аз не разбрах какви са точните причини за това. мисля, че ще изгубят доста клиенти.
Именно, за това говорим: да се съпоставят ябълки с ябълки. Който иска марка, си купува марка; който иска продукт - си купува продукт. Но е яко дразнещо това подценяване на българските продукти. Не съм адвокат на Алтея, има доста мегдан какво да си подобрят, но е факт, както споменахте, че за 2-3 години дръпнаха доста нагоре. "Доста клиенти" обаче е доста условно понятие, особено ако сложим България и останалия свят. Ако едно нещо го продаваш за 30 $ по няколко хиляди бройки месечно, по каква логика трябва да го предлагаш на 20 лв, за да сколасаш да продадеш 50-100 бр в България? Особено след като света стана едно малко село.

Логиката е, че ако искат да присъстват И на българския пазар, трябва да се съобразяват с покупателната способност на бг населението. Иначе, който иска да ползва био козметика, може да мине и без Алтея. Козметиката, която се предлага в био магазините тук е на доста по-приемливи цени от техните.

# 187
  • Мнения: 9 515
Скрит текст:
Само че тази класа хора в България няма да си купят никога Алтея за същите пари, за които ще си купят Estée Lauder, Clinique или Clarins, например. Просто мисленето у нас е стереотипно и е добре, Алтея да го имат предвид!

що бе, аз от тези горе и подобни минах на алтея и масла Wink несъпоставими са точно тези продукти /химия срещу не/ и са за различни таргет групи.
но да, това с цените е неприятно и дразнещо и аз не разбрах какви са точните причини за това. мисля, че ще изгубят доста клиенти.
Именно, за това говорим: да се съпоставят ябълки с ябълки. Който иска марка, си купува марка; който иска продукт - си купува продукт. Но е яко дразнещо това подценяване на българските продукти. Не съм адвокат на Алтея, има доста мегдан какво да си подобрят, но е факт, както споменахте, че за 2-3 години дръпнаха доста нагоре. "Доста клиенти" обаче е доста условно понятие, особено ако сложим България и останалия свят. Ако едно нещо го продаваш за 30 $ по няколко хиляди бройки месечно, по каква логика трябва да го предлагаш на 20 лв, за да сколасаш да продадеш 50-100 бр в България? Особено след като света стана едно малко село.

Логиката е, че ако искат да присъстват И на българския пазар, трябва да се съобразяват с покупателната способност на бг населението.

да, точно така е. затова се питам какво е наложило подобно увеличение в цените на бг пазар...
иначе аз уважавам бг стоки и принципно ако трябва да избирам между аналогични бг и чужди, бих избрала нашите.

# 188
  • Мнения: 1 953
Според мен, Алтея си държат и на потребителите в България, иначе нямаше да ни предлагат и по-ниски цени, било то и с регистрация. А това с регистрацията и по-ниските цени, едва ли е срещу закона. Сещам се за много примери, но ще дам един от ежедневието ми. В Била  можеш да купиш определен вид стока на по-ниска цена, ако имаш карта.
А защо да не повишат цените, като на всичко се повишиха и те живеят в БГ.
Фитокод за мен не е алтернатива на Алтея, те също много повишиха цените, когато смениха продуктите.
А, да, последното намаление на Алтея беше 30%, не до 20, както в повечето случаи до сега.

# 189
  • Мнения: 1 223

Логиката е, че ако искат да присъстват И на българския пазар, трябва да се съобразяват с покупателната способност на бг населението. Иначе, който иска да ползва био козметика, може да мине и без Алтея. Козметиката, която се предлага в био магазините тук е на доста по-приемливи цени от техните.
Принципно сте права. Само дето "присъствие"-то има много измерения. Например, много български фирми се тупат в гърдите "Изнасяме продукти на 43 пазара в света". А то, на 40-41 продажбите са по 1-2 кашона, по-скоро мостри Simple Smile
Да ви дам личен пример, отдавна беше, голяма фирма ми иска документи за един продукт. И аз гледам, гледам, нула продажби за последните 2 години. И им отказвам. А те ме заплашват, че щели да ме извадят от някакъв техен класификатор. Отговорът ми беше: "И какво като съм в класификатора с нула продажби"? Да не говорим, че дори и с читавите ми документи от РЗИ щяха да ги обръснат сериозно, защото позлваха азиатски продукт без много от нужните документи.
Та, принципен въпрос на чест е за всяка българска фирма да продава и на родния си пазар, в това 2 думи няма. Въпросът е обаче, дали като "присъствие" или като реален бизнес.
Както и да е. Съгласен съм, че повишението, което направиха от Алтея, доколкото съм чел, е брутално. Не се прави така. После там с други врътки, са се опитали да замажат нещата, каквото се е получило - тука го коментирате. Но е хубаво да разберете, че качеството си има и съответната цена.  Винаги е по-добре да дадете някой лев отгоре на български производител, отколкото на МЛМ-какичка-"представителка". Сравнявайте ябълки с ябълки. Не е честно да се сравнява Кларенс с Алтея.

# 190
  • София
  • Мнения: 2 060
Съгласна съм, но цените на Алтея започват да се изравняват с тези на Клиник и Кларанс. Сравнението е в тази посока. И имайки предвид спецификите на потребителското поведение у нас и ценовия сегмент, към който се насочват Алтея, мисля че пазарния им дял ще се намали. Както споменаха дамите малко по-рано, на пазара има доста други аналогични продукти, ако се съсредоточим само в органик/био сегмента, които са на по-добри цени и с достатъчно добро качество, така че.......маркетинговата им стратегия не е добра, ама никак.

# 191
  • Мнения: 1 223
Съгласна съм, но цените на Алтея започват да се изравняват с тези на Клиник и Кларанс. Сравнението е в тази посока. И имайки предвид спецификите на потребителското поведение у нас и ценовия сегмент, към който се насочват Алтея, мисля че пазарния им дял ще се намали. Както споменаха дамите малко по-рано, на пазара има доста други аналогични продукти, ако се съсредоточим само в органик/био сегмента, които са на по-добри цени и с достатъчно добро качество, така че.......маркетинговата им стратегия не е добра, ама никак.
Аз именно за това казах, да се сравняват сравними неща. Алтея са в много пъти по-малки от споменатите фирми, и респективно всеки техен разход е по-висок. Това е хубаво да го имате предвид. Клиник пък са класа по-калпави от Алтея, дайте да си говорим сериозно!
Всички български био и натурални козметични производители са малки фирми, дори микрофирми. За сметка на това пък миналата година спечелиха не една и две световни награди.

# 192
  • София
  • Мнения: 2 060
Няма такава логика за потребителите - ще купуваме по-скъпи продукти, защото фирмите са малки. Те сравняват цени и качество, а не размери на компаниите - производители. Липсва логика на такива аргументи, въпреки че фактически разходите на малките компании често са по-високи, заради липсата на икономии от мащаба.
И пак повтарям, сравнявам ценови категории и отчитам спецификите на потребителското поведение в България. Трябва да се отчитат тези неща, когато се позиционира една фирма на пазара.

Последна редакция: чт, 17 яну 2019, 15:21 от DonaFlor

# 193
  • Мнения: 9 515
човек, не може един продукт от 25 лв. да стане 60! това не е повишение, а някакво безумие. аз ако бях на тях и бях притисната от законодателство на ЕС /каквито слухове имаше/ щях да изляза с някакво официцално изявление, иначе излиза като гавра спрямо клиентите.

# 194
  • Мнения: 1 223
Няма такава логика за потребителите - ще купуваме по-скъпи продукти, защото фирмите са малки. Те сравняват цени и качество, а не размери на компаниите - производители. Липсва логика на такива аргументи, въпреки че фактически разходите на малките компании често са по-високи, заради липсата на икономии от мащаба.
И пак повтарям, сравнявам ценови категории и отчитам спецификите на потребителското поведение в България. Трябва да се отчитат тези неща, когато се позиционира една фирма на пазара.
Не, наистина няма такава логика bouquet
Моята логика би била: Ще купувам родни продукти, нищо, че са на цена на вносния, защото моите левове отиват за развитието на българската икономика, и повечето левове ще повишат и заплатите на хората в тази фирма, ще имат отчисления за здраве, пенсии и асфалт. Левовете, дадени за вносния продукт, няма да нахранят пенсионерите тук. Малко по-различен поглед ви поднасям.
Това в рамките на шегата, разбира се, че вие, а и всеки - и аз в това число - гласуваме с портфейла си. Аз поне гледам не дали е 5 или 8 лв, а дали ми харесва и ще свърши работа. Смятал съм, има разлика 15-20 лв/месечно от това дали да си купя по-евтиния, или този, който ми допада. Не смятам, че с 20 лв +/- някой ще обеднее или забогатее. А и кеф цена няма.
Подчертавам, че принципно съм абсолютно съгласен с вас в този конкретен случай.

Общи условия

Активация на акаунт