БИО/органична и натурална козметика - тема 7

  • 73 015
  • 770
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 13
Моят съвет е да прочетеш статията за състава на слънцезащитните продукти в блога на Инфармация, който се води от фармацевт. Там ще разбереш за кои съставки трябва да внимаваш, специално беше обърнато внимание на децата.
Благодаря! Не знаех за съществуването на този блог. До колкото разбирам тази съставка е опасна само при вдишване и то в големи количества. Да се надяваме, че като е в слънцезащитен, не е толкова опасна Simple Smile
Световната организация на специалистите по козметика е IFSCC - International Federation of Societies of Cosmetic-Chemists,
http://ifscc.org/
 т.е. не включва фармацевти, защото се изискват много знания по химия и физико-химия. И най-вече за слънчезащитни средства!
Фармацевтите са експерти по токсикология, що се касае до козметични продукти, и АКО са завършили допълнителен курс за оценители на козметични продукти те изготвят доклада по безопасност. Този курс е ИЗВЪН стандартните обучения на фармацевти, не е кой знае какво като време (седмица), но е платен, и задължителен за целта. Доколкото знам, дамата от този блог няма завършен такъв курс.
Какво имате предвид? Тоест не може да се има вяра на дамата написала блога?
Аз тотално се обърках. Както и да е. Реших, че надали нещо ще ни стане от 1 опаковка. Ще си доизползваме този слънцезащитен и след това ще ползваме без Titanium Dioxide. Май поне за цинковия оксид няма негативни мнения.

# 376
  • Мнения: 2 687
и мен мнооого ме интересува здравословен вариант на слънцезащите крем. засега съм се спряла на wooden spoon - български и ок състав, но са ми скъпички...

този блог е малко алтернативен - хем е здравословен, хем има конвенционална козметика, като доводите звучат съвсем разумно и професионално. някои неща оспорва да са чак толкова вредни, а че вредността на съставки се изтъкват само като такива, без реална причина, докато пък за био сертификатите пак няма гаранция. не знам на кого да се вярва...

# 377
  • Мнения: 9 468
и мен мнооого ме интересува здравословен вариант на слънцезащите крем. засега съм се спряла на wooden spoon - български и ок състав, но са ми скъпички...

този блог е малко алтернативен - хем е здравословен, хем някои неща оспорва, че сса чак толкова вредни, с акцент, че се изтъкват само като такива, а пък за био сертификатите пак няма гаранция. не знам на кого да се вярва...

алтея органикс /регистрираш се и получаваш др цени/.

# 378
  • Мнения: 2 687
пропуснах да кажа, търся 50 фактор, а там нямат.

# 379
  • Мнения: 9 468
не виждам за какво ти е....

# 380
  • Мнения: 2 687
о, трябва ми, с 30ти фактор изгарям... а и знам, че трябва 50ти, няма нужда да е по-малък

# 381
  • Мнения: 1 218
о, трябва ми, с 30ти фактор изгарям... а и знам, че трябва 50ти, няма нужда да е по-малък
Ако сте с 30и фактор и изгаряте, значи е леко менте този 30и фактор. СЗФ 30 покрива 96.7-98 %, a 50 -98-99 % от УВ лъчите. Освен да има калкулиран и тестван СЗФ, има и редица други неща, които са важни за такъв продукт, а именно - да има водоотблъскваща способност, за да стои върху кожата, а не да се отмива при влизане във вода. Това може да се провери във състава(трябва да съдържа акрилатни кополимери), освен ако не е споменато изрично на етикета след преминат клиничен тест за това (мажат се доброволци, мери се УВ, и влизат във вана с топла вода, стоят 25-30 минути и излизат и отново се мери УВ). За натурални продукти е тегаво, защото се ползва само TiO2, ZnO, и те като цяло да тежки и лепкави, има проблем точно с водоотблъскването. Оставят бяла следа върху кожата, и от размера на частичките зависи това, както и УВ-Б<->УВ-А защитата. Ако са ОК си пише "broad UV А-protection", което ще каже, че съотношението SPF UV-A: SPF UV-B е поне 1:3 или дори по-високо. Клиники на УВ с хора се мерят само на УВ-В, и се екстраполира къмто А, защото е нехуманно да се изгарят хора за замерване на УВ-А. Мери се точно изгарянето и разликата на участък от кожата на доброволци.
 За конвенционални - те искат полярни емолиенти (г-жата от блога "откри" полярните масла преди има-няма 2 години) и разтворители, а спрейващите се - етанол. Да, точно етанол. Според г-жа фармацевтката той е вреден (цитат по памет "причинява апоптоза, или клетъчна смърт"), при все, че се изпарява много бързо от кожата и на практика пенетрация в нея няма. Никой не се потапя в спиртен разтвор и да стои там с часове, нали така? Та, за тези продукти има още една камара неща, които се взимат под внимание, но както и дамата преди е видяла, минералните филтри са потенциално опасни само ако се вдишат като прах, а под такава форма се използват много рядко в козметиката.

Скрит текст:
Моят съвет е да прочетеш статията за състава на слънцезащитните продукти в блога на Инфармация, който се води от фармацевт. Там ще разбереш за кои съставки трябва да внимаваш, специално беше обърнато внимание на децата.
Благодаря! Не знаех за съществуването на този блог. До колкото разбирам тази съставка е опасна само при вдишване и то в големи количества. Да се надяваме, че като е в слънцезащитен, не е толкова опасна Simple Smile
Световната организация на специалистите по козметика е IFSCC - International Federation of Societies of Cosmetic-Chemists,
http://ifscc.org/
 т.е. не включва фармацевти, защото се изискват много знания по химия и физико-химия. И най-вече за слънчезащитни средства!
Фармацевтите са експерти по токсикология, що се касае до козметични продукти, и АКО са завършили допълнителен курс за оценители на козметични продукти те изготвят доклада по безопасност. Този курс е ИЗВЪН стандартните обучения на фармацевти, не е кой знае какво като време (седмица), но е платен, и задължителен за целта. Доколкото знам, дамата от този блог няма завършен такъв курс.
Какво имате предвид? Тоест не може да се има вяра на дамата написала блога?
Аз тотално се обърках. Както и да е. Реших, че надали нещо ще ни стане от 1 опаковка. Ще си доизползваме този слънцезащитен и след това ще ползваме без Titanium Dioxide. Май поне за цинковия оксид няма негативни мнения.
Без титанов диоксид няма как да постигнете висок фактор, или иначе казано само с цинков. А и няма никакъв проблем с него. Преувеличените опасности на "нано" -формите са халостни гърмежи в тъмното. А какво ще четете и как ще го възприемате е лично ваш избор, не съм казал - не четете. Но все пак, като видите, че бензофенон е посочен като консервант (класически и само УВ-абсорбер и никакви свойства на консервант) е хубаво да се замислите.
Πpeимyщecтвa
Eвтepпa cepyмът нe paзчитa caмo нa eднa cъcтaвĸa. Зa paзлиĸa oт дpyги eвтини пpoдyĸти, тyĸ имaмe витaмин B, ĸoпpивeн eĸcтpaĸт, xинин, ĸoфeин. Xининът cпeциaлнo e cpeд нaй-eфeĸтивнитe cтимyлиpaщи лoĸaлнoтo ĸpъвooбpaщeниe cъcтaвĸи. Hиcĸaтa цeнa cъщo e oчaĸвaнo зa Eвтepпa пpeимyщecтвo. Cepyмът e лeĸ, миpишe дoбpe и нe oмaзнявa ĸocaтa пo мoи впeчaтлeния. Koнcepвaнтът e бeнзoфeнoн, aлepгичнитe ĸъм дpyги ĸoнcepвaнти щe cи oтдъxнaт. Hямa пpeтeнции ĸъм типa нa ĸocaтa.

Heдocтaтъци

http://www.infarmaciq.com/evterpa-serum-kosopad/

Последна редакция: вт, 25 юни 2019, 22:05 от bubanka

# 382
  • Мнения: 13
Слънцезащитният на Алтея боядисва ужасно. Едно гадно оранжево. НМиналото лято си съсипахме банските с него. Така и не се изпраха. Този в една синя опаковка беше и мисля, че беше фактор 50

# 383
  • Мнения: 9 468
30 е. От години го ползваме. Ако се внимава не боядисва. Ако случайно изцапа с малко търкане пада.

# 384
  • Мнения: X
Продуктите за слънце от серията Baby&Family  на Wooden spoon са спечели някакъв конкурс/тест/награда за най-добър и щадящ слънцезащитен продукт за деца в Унгария. Изпреварили много известни марки и т.н. На ФБ страница им има инфо. Мен ми хареса състава(доколкото разбрирам) и че са българска козметика и бих искала да заложа на тях, когато приключа с А-дерма опаковката. Може ли някой по-вещ да ми каже дали състава е наистина добър за слънцезащитен продукт за чувствителна кожа? Благодаря!

# 385
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 790
Продуктите за слънце от серията Baby&Family  на Wooden spoon са спечели някакъв конкурс/тест/награда за най-добър и щадящ слънцезащитен продукт за деца в Унгария. Изпреварили много известни марки и т.н. На ФБ страница им има инфо. Мен ми хареса състава(доколкото разбрирам) и че са българска козметика и бих искала да заложа на тях, когато приключа с А-дерма опаковката. Може ли някой по-вещ да ми каже дали състава е наистина добър за слънцезащитен продукт за чувствителна кожа? Благодаря!
Аз ползвам Sun Screen SPF 35+ на Wooden spoon. Има цинков оксид, масло от малинови семки, краставица и боабаб. Леко белее от цинка, но се разнася. Доволна съм.
Ползвам също и крем за лице на Andalou Facial Serum SPF 30.

# 386
  • Мнения: 9 468
Хубави са на Удън спуун! Ползвала съм, но цената ме отказа.

# 387
  • Мнения: X
Помагайте! Получих реакция от спрей на Алверде с лимонена трева за под мишници. С алкохол е и не знам си какво още. Купих си на сапунена работилница, защото не мога без нищо, но не ми помага. Знам, че ще се потя с него, но определено не премахва лоша миризма, а аз не съм краен случай в това отношение и се учудвам колко неприятно миришеше днес на пот, само час след като се бях намазала. Още ми е зачервено от предния продукт, но не знам дали има отношение. Препоръчайте ми нещо за под мишниците, без алуминии и алкохол, което би трябвало да е ефективно...Благодаря!

# 388
  • Мнения: 5 234
Не знам колко е био/еко, но е без алуминий:
Roge Cavailles без алуминиеви соли
Моля, ако някой разбира от състава, да го анализира.

Състав на Roge Cavailles Дерматологичен рол-он дезодорант против изпотяване без алуминиеви соли x50 мл.
 Aqua, PPG-15 Stearyl Ether, Steareth-2, Propylene Glycol, Triethyl Citrate, Steareth-21, Tocopheryl Acetate, PEG-6 Caprylic / Capric Glycerides, Bisabolol, Piroctone Olamine, Imidazolidinyl Urea.

# 389
  • Мнения: 3 743
Може и от лимонената трева да е, аз съм се изгаряла преди с етерично масло размито с основно кокосово. Иначе за дезодорант препоръчвам този от Лидл:

Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт