Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим, да обсъдим... - 5

  • 68 647
  • 767
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 10 277
Да, аз също се надявам на препоръки за мамолог в Русе. Явно сме много интрресуващите се Simple Smile. Аз не знайно как попаднах на Александрова. И понеже от 17 години не живея в Бг, нямам
много много инфо. Въобще не само
за мамолог, ами за всякакви други специалисти подходящи за прегледи на нашите години ще да ми от полза.

# 451
  • Мнения: 350
Говорила съм с ендокринолог за умората си... но тъй като работата ми носи много стрес (отговарям за живота на деца, ставам много рано, пътувам)... каза, че няма как да сме сигурни, коя точно е причината за тази ми умора... не ми е предлагал да ми бъдат направени някакви изследвания... решила съм да потърся друго мнение по въпроса... знам, че не трябва да се "самолекувам"... но в случая това беше решението (временно)...
Не ти е нужен ендокринолог, за да си поискаш от ЛК да ти пусне ТСХ и ФТ 4 -по здравната каса са и може да си доплатите ТАТ и  МАТ , които показват за наличието на автоимунно заболяване. И ако хормоните са извън норма ви трябва ендокринолог да направи и ехография.

Последна редакция: пт, 28 дек 2018, 17:52 от flora3054

# 452
  • Мнения: 23 125
Говорила съм с ендокринолог за умората си... но тъй като работата ми носи много стрес (отговарям за живота на деца, ставам много рано, пътувам)... каза, че няма как да сме сигурни, коя точно е причината за тази ми умора... не ми е предлагал да ми бъдат направени някакви изследвания... решила съм да потърся друго мнение по въпроса... знам, че не трябва да се "самолекувам"... но в случая това беше решението (временно)...
Не ти е нужен ендокринолог, за да си поискаш от ЛК да ти пусне ТСХ и ФТ 4 -по здравната каса са и може да си доплатите ТАТ и  МАТ , които показват за наличието на автоимунно заболяване. И ако хормоните са извън норма ви трябва ендокринолог да направи и ехография.
Моята лична не ги дава по ЗК!:0

# 453
  • Мнения: 13 873
Умора, умора... Как да е без умора. Спя малко, голям стряс, цял ден на крак и мъжът ми като ме изведе на разходка вечер защото той цял ден седи и извървя още пет км разходка (почивните дни и до 15 км на ден) - вечер съм буквално умряла от умора. Пък вече съм на 50 - боли крак ръка, врат, кръст...
Виж като отидем на почивка - цял ден по плажовете, спане до скъсване, осигурена прехрана, само си гледам прическата и маникюра - за няколко дена цъфвам и припвам като млада козичка. Та каквото ида пия няма как да не съм уморена, за съжаление възрастта не прощава. На лице младея но часовника на възрастта не можеш го излъга...

# 454
  • При елфите ...
  • Мнения: 2 044
Много Ви благодаря за отделеното време и полезната информация... Весели празници...

# 455
  • Мнения: 350
Моята лична не ги дава по ЗК!:0
[/quote]
Полагат се на 6 месеца по ЗК , ако се налага да се пускат по-често ТСХ и ФТ4 се заплаща. ЛК няма право да ви отказва -изискайте си ги!

# 456
  • Варна
  • Мнения: 1 685
Говорила съм с ендокринолог за умората си... но тъй като работата ми носи много стрес (отговарям за живота на деца, ставам много рано, пътувам)... каза, че няма как да сме сигурни, коя точно е причината за тази ми умора... не ми е предлагал да ми бъдат направени някакви изследвания... решила съм да потърся друго мнение по въпроса... знам, че не трябва да се "самолекувам"... но в случая това беше решението (временно)...
Не ти е нужен ендокринолог, за да си поискаш от ЛК да ти пусне ТСХ и ФТ 4 -по здравната каса са и може да си доплатите ТАТ и  МАТ , които показват за наличието на автоимунно заболяване. И ако хормоните са извън норма ви трябва ендокринолог да направи и ехография.
Моята лична не ги дава по ЗК!:0

Направи си устата, поискай си ги, настоявай за тях, полагат ти се. Значи от коя да е лаборатория, клиника или отделение, където с направление отидеш и ти откажат TSH, за което знам, че се покрива по ЗК, можеш наистина да ги гониш до дупка... да не се ослушва личната, направление да ти даде веднага. За ФТ-4 и ФТ-3, както и за ТАТ , МАТ и другите му "важни екстри" аз доплащах, но TSH никъде не ми го таксуваха. Като им скочих с епикризите на мама с Хашимото и на баба с Базедова, и с мойта диагноза хормонозависим карцином на млечна жлеза + задължителната хормонална терапия стой та гледай как мога не два пъти, поне пет пъти в годината да си следя TSH. Между другото почти пълен комплект хормонални си пуснах, като даже два туморни маркера за млечна жлеза и яйчници си доплатих и ми излезе цялата сметка 58 лв. - сравнително посилна сума като знаеш, че се прави два пъти годишно едва и по-лесно преглъщаш сумата... и май на това разчитат - да ги събереш от някъде и да им ги дадеш на тепсия... а иначе покриват се май една не малка част от ЗК.

Знайте и борете се за правата си, дами.

# 457
  • София
  • Мнения: 1 102
Умора, умора... Как да е без умора. Спя малко, голям стряс, цял ден на крак и мъжът ми като ме изведе на разходка вечер защото той цял ден седи и извървя още пет км разходка (почивните дни и до 15 км на ден) - вечер съм буквално умряла от умора. Пък вече съм на 50 - боли крак ръка, врат, кръст...
Виж като отидем на почивка - цял ден по плажовете, спане до скъсване, осигурена прехрана, само си гледам прическата и маникюра - за няколко дена цъфвам и припвам като млада козичка. Та каквото ида пия няма как да не съм уморена, за съжаление възрастта не прощава. На лице младея но часовника на възрастта не можеш го излъга...

Като чета поста и пред очите ми е една реклама с прегърбеното човече. Отвратителна е.

Не си много права. Може да се направи нещо за умората. Всеки се изморява. Аз също работя навън и съм в непрекъснато движение. По 12-14 часа на ден. Също се уморявам, но не се оплаквам. Имам енергия за двойно повече вървене и работа. Разбира се, вземам мерки и пия добавки, ям суперхрани, карам близките да свършват по нещо в къщи. И вече съм на 61, а не на 50.
Smiley Моля те вземи някакви мерки. За всеки проблем има решение. И какво би каза след 10 години? А след 20? Близките ни ще имат нужда още много години от нас. Да не ги лишаваме от помощта, която ще потърсят.

# 458
  • Мнения: 1 433
Здравейте дами, Честита Нова Година, желая ви преди всичко здраве! Човек като е здрав, останалото се постига.

Старост, нерадост са казали хората... И аз с моите проблеми. Пия си илачи за кистата на яйчника и миомите с надеждата, че ако не изчезнат, то поне ще се смалят, че да намалеят и кръвоизливите ми. Скоро ще ходя на АГ да видя как е положението. 3 месеца пих Оргаметрил, след първия, кистата си беше там, дано поне се е посвила. Пия билки за миома и дебела мара+мед/ нар. рецепта от нета, прочетох, че топи кисти и миоми, 2 дози изконсумирах./
Но сега имам и друг проблем, за който след цикъл ще ходя на преглед.
От години имам кисти на гърдите/в следствие след кърмене/ и мастопатия. Растяха, даже преди 1год. едната бе за пункция, но не отидох и си я търпях, сменях работа и не ми бе до това.
Освен тия илачи за миоми и ячн. киста си направих дом. крем от невен и мас/ сух невен, т.к. свежият бе преминал/, когато се сещах от време навреме мажех гърдите си с него, четох, че махал кисти, не зная, но реших да опитам.  И сега бам за новата година, секрет от едната гърда, около овулация бледо-жълт, сега при цикъл - на моменти тъмно-жълт, пипам голямата киста, която бе около зърното не мога да я напипам, почти я няма.
Възможно ли е да се спукала, и затова да изтича секрет? На някой с кисти случвало ли му се е?
Притесних се, да не е признак на нещо гадно.Че ще ходя на лекар ясно, но да ми свърши цикълът. Аман от гадости.
Аз чакам другата на яйчника да се спука. А кистите на гърдите могат ли да се пукат?  Додето четох за тия илачи - мехлем от невен и дебелец с мед, че помагали и при кисти на гърдата да изчезнат, се питах къде отива съдържимото им.
Хирурзите правят пунция, а иначе не мога да си го обясня.

Оше веднъж бъдете здрави, и по.леко да минава тоя етап от живота ни.


# 459
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 328
За секрет от гърдата - задължително на мамолог. Не се шашкай, може и кистата да се е спукала, но задължително ходи да те види специалист.
И аз пия Оргаметрил сега, за регулиране на цикъла. Преди време бяхте писали, че при настъпване на менопауза боли корема. Как боли, като при идване на менструация или долу ниско?

# 460
  • Мнения: 350
happy@girl,  при положение, че миомните възли, ви правят кръвоизливи, не сте ли се замисляли за операция?!

# 461
  • Мнения: 1 433
Замисляла съм се, разбира се. Преди една година, когато бе само една, даже ходих при добър за нашия град специалист, с настояване за това. Той тогава или не е видял по-малките, или са били още в зародиш, но отказа, каза, че е малка миома и не е за операция/ под 5 см./.
А сега, новата лекарка, която посещавам директно ми говори за махане на цялата матка, щото повече нямала съм да раждам, и никой нямало да си играе възел по възел. Но е това е крайно...

# 462
  • София
  • Мнения: 16 208
Да, крайно е, освен че е вече и наказуемо. А интрамурални миоми успешно се оперират с Да Винчи лазер (Плевенската МА, проф. Горчев), освен че се премахват и лапароскопски. А субсерозни още по-лесно се изрязват при хистероскопия.

# 463
  • Мнения: 13 873

Може да се направи нещо за умората. Всеки се изморява. Аз също работя навън и съм в непрекъснато движение. По 12-14 часа на ден. Също се уморявам, но не се оплаквам. Имам енергия за двойно повече вървене и работа. Разбира се, вземам мерки и пия добавки, ям суперхрани, карам близките да свършват по нещо в къщи. И вече съм на 61, а не на 50.
И какво би каза след 10 години? А след 20? Близките ни ще имат нужда още много години от нас. Да не ги лишаваме от помощта, която ще потърсят.

Нека гледаме реалистично на нещата. Каквото и да пия или да ям не мога да покрия капацитета си на 40 а за като бях на 30 просто да не говорим. Всичко е адски относително. Зависи какво ниво на активност поддържаш и към какво се ориентираш. Аз мога да сложа много 40 годишни в малкия си джоб но не мога да стигна нивото си на 40. И каквото и да пия или ям се уморявам и имам чисто физически възрастови изменения. Това ми тежи, че степените ми на свобода са по-малко. Просто ми трябва приемане  факта, че ще успявам все по-малко неща отпреди. И това без значение колко добре изглеждам.

# 464
  • Мнения: 10 277
Относително е. Аз на 44 ще стана скоро и все още съм пълна с доста енергия. Имам чувството, че мога да карам по 24 часа. Имам сума и идеи, планове, неща за свършване....Както и преди съм споменавала тук - ставам в 5:30, до 17 съм на работа, после съм 2 часа във фитнеса, от там на сетне като се върна почвам тоалет, готвене, вечеря, до сега детето беше дете с домашни се занимавах, лягам към 23:00ч. Нито ми се дреме, приспива, умора. Даже и кафе не пия сутрин, понеже не ми се пие. Зависи кой как живее, на какво положение са го заварили 40-те години...или е порсто късмет. И аз не знам. Да сме здрави само, че всичко идва изневиделица. От което най-много ме е страх.

Общи условия

Активация на акаунт