Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим, да обсъдим... - 5

  • 68 548
  • 767
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 13 809
Този нисък пулс може да се дължи на хипофункция на щитовидната жлеза. ТАТ и МАТ пускаха ли ти или само ТСХ?
Не са,  но както казах Аз съм с установена брадикардия отпреди 30 години ( когато бях на 20 и попаднах в болница със съвсем други проблеми),. Брадикардията ми казаха че вероятно е наследствена, а освен това често срещано явление при дългогодишни спортисти. Та такъв ми е пулса откак се помня помня, и това ми излиза винаги на амбулаторните листи като специфика защото личната  която ми е братовчедка и е наясно  с тази наша родова специфика , а и не  иска излишно стряскане на лекарите от моя пулс. Освен това имам и така нареченото бързо възстановяване , което след натоварване значи че сърдечния ми ритъм много бързо се връща в първоначалния граници. Общо взето по скоро горната граница на кръвното ме мори, това 140 ми е ужасно неестествено понеже винаги е било между 100 и 110.
Майка ми е навлязла в предмено на 40 г. Кръвното й от ниско става високо без тя да разбере, като е имала предимно главоболия . Без да се усети минава в графата на хипертониците и вече 30 години е на лекарства. Мисля си че може би и аз натам се движа но на 50 г.

# 751
  • Мнения: 6 718
Четох, че тревожността и безпокойството били първите признаци на пременопаузата.  Peace
С възрастта се покачва и кръвното налягане. Майка ми цял живот беше с кръвно 90/60, след като приключи с цикъла (около 50-тата си година) кръвното ѝ се покачи на 120/80, което беше много за нея, сега, вече на 75 години го поддържа да е такова с лекарства.
ЛЛ ме пита, когато декември исках направление за гинеколог, защото нямах цикъл 3 месеца, дали съм започнала да вдигам кръвно. Явно наистина в пременопаузата се вдига кръвното. Peace

# 752
  • София
  • Мнения: 144
Четох, че тревожността и безпокойството били първите признаци на пременопаузата.  Peace
С възрастта се покачва и кръвното налягане. Майка ми цял живот беше с кръвно 90/60, след като приключи с цикъла (около 50-тата си година) кръвното ѝ се покачи на 120/80, което беше много за нея, сега, вече на 75 години го поддържа да е такова с лекарства.
ЛЛ ме пита, когато декември исках направление за гинеколог, защото нямах цикъл 3 месеца, дали съм започнала да вдигам кръвно. Явно наистина в пременопаузата се вдига кръвното. Peace

Благодаря, Фортуна! И аз имам такива впечатления с по-близките ми жени - отначало са с ниско и безпроблемно кръвно, в края на 30те започват с тревожност, минават през вдигане на кръвно, а няколко роднини имам които отключиха ИР и после и диабет 2. Със сигурност има и емоционално-психическа част на въпроса обаче.

Аз забелязах по изследванията ми че и кортизола ми е високичък, макар че не мога да преценя дали е достатъчно висок за да има общо с кръвното, но след няколко дни съм на ендо и тя ще прецени. Въпросът е дали има как да се контролира това кръвно и тея нерви с някакви билки или хормонална терапия или знам ли ... иначе ми звучи цялото нещо като здрав човек го хвърляме на кучетата. Не може да няма в 21ви век какво да се направи за да се влезе здрав в менопаузата. Или бъркам?

# 753
  • Мнения: 319
А какво правите за да преодолеете тревожността и безпокойството? На мен валериана и комбинацията мента, глог и валериан не ми действат. Купих си капките на Бах. От тях съм доволна, но те са по скоро за страх, не за безпокойство. Иначе за цикъла - вчера ми дойде. На 32 ден. Такова закъснение не съм имала никога. Явно промените наистина започват

# 754
  • София
  • Мнения: 144
А какво правите за да преодолеете тревожността и безпокойството? На мен валериана и комбинацията мента, глог и валериан не ми действат. Купих си капките на Бах. От тях съм доволна, но те са по скоро за страх, не за безпокойство. Иначе за цикъла - вчера ми дойде. На 32 ден. Такова закъснение не съм имала никога. Явно промените наистина започват

Аз пия ашваганда от месец, валериан, мента, глог и тн при усещане за напрежение, старая се да се разсейвам с комедии и разговори по телефона с приятелки и пия червено вино няколко чаши. Наясно съм че последните няколко звучат смехотворно, но имат истински резултати. Червеното вино и разсейването по-често ми свалят кръвното на 110/70 от успокоителните ... Така или инак каквото и да пия, факт е че на периоди тея оплаквания се връщат.

# 755
  • Мнения: 347
Някой да пусне нова тема.

# 756
  • София
  • Мнения: 6 182
Точно защото и кръвното се вдига, шкембенцето се отпуска, нервите се "разклащат" и костите "кородират", трябва от сега да се опитаме да се пренастроим и да вземем мерки за по-здравословен живот. Така поне си мисля аз. Четох, че след 40, белтъците трябва да са нискомаслени и да носят много калций (нискомаслени млека и сирена, извара, постни меса), мазнините да са предимно под формата на омега 3 (мазни риба, студено пресован зехтин), а въглехидратите богати на фибри (плодове, зеленчуци, пълнозърнести). Калорийният прием да спадне на около 1200kcal, кофеина да се намали.  Естествено много движение, по възможност на чист въздух, а секса може да е само бонус. На теория е много добре, но на практика в тази възраст е и кариерният пик, големите деца с големите грижи по тях, често и възрастни родители та плановете се объркват, сърцето е още по-натоварено, нервите и те... Но никой няма да се погрижи за нас, освен ние самите.

# 757
  • Мнения: 4 270
Нали ви споделих,че ТСХ над 2 вече се счита за проблем с щитовидната нищо,че е в рефврентните граници.
Двама лекари ми го казаха, моето ТСх беше 3,15, свалих го на 1,87
Би ли споделила кой лекар се съгласи да ти даде лекарства за сваляне на ТСХ?
Задавам въпроса си по този начин, защото аз съм с високо ТСХ и от една година ходя по лекари и най-прехвалените отказват да ми предпишат доза, с която малко да облекча положението си. Имам хипофункция, доказано, с всичко съпровождащо я - сърцебиене, задух, слабост...Последното което чух е, че ТСХ под 10 ???!!! "не лекуваме, госпожо! В тази възраст..." Търся добър ендокринолог. На 49 г. в пременопауза, предвид изследванията, имам цикъл, макар и неособено редовен, не съм с наднормено тегло.

Съжалявам, редактирах се. ТСХ под 10 не лекуват.

Последна редакция: пн, 04 мар 2019, 17:23 от Herz

# 758
  • Мнения: 20 172
Herz, това в България ли се случва?
Колко ти е тсх?

Последна редакция: пн, 04 мар 2019, 16:41 от Lemy

# 759
  • Мнения: 4 270
Herz, това в България ли се случва?
Колко ти е тсх?
В България, в столицата.
Последно на 05.02.2019 г. ТСХ беше 4,9. Тръгнах по лекари след като миналата година през юни беше 5,39.

# 760
  • Мнения: 22 910
Нали ви споделих,че ТСХ над 2 вече се счита за проблем с щитовидната нищо,че е в рефeрентните граници.
Двама лекари ми го казаха, моето ТСх беше 3,15, свалих го на 1,87
Би ли споделила кой лекар се съгласи да ти даде лекарства за сваляне на ТСХ?
Задавам въпроса си по този начин, защото аз съм с високо ТСХ и от една година ходя по лекари и най-прехвалените отказват да ми предпишат доза, с която малко да облекча положението си. Имам хипофункция, доказано, с всичко съпровождащо я - сърцебиене, задух, слабост...Последното което чух е, че ТСХ над 10 ???!!! "не лекуваме, госпожо! В тази възраст..." Търся добър ендокринолог. На 49 г. в пременопауза, предвид изследванията, имам цикъл, макар и неособено редовен, не съм с наднормено тегло.
Ендокринолог,д-р.Иванова от 3-а градска,както и мой близък алопатичен лекар.
Заради високите стойности бях за наблюдение, пия селен,цинк, трябваше да мина на диета без глутен и захар(под никаква форма), ако нямаше подобрение щях да пия извлек от изсушена животинска щитовидна жлеза.
Но само с добавките съм в норма.

Последна редакция: пн, 04 мар 2019, 17:46 от ДХ3

# 761
  • Мнения: 4 270
Нали ви споделих,че ТСХ над 2 вече се счита за проблем с щитовидната нищо,че е в рефврентните граници.
Двама лекари ми го казаха, моето ТСх беше 3,15, свалих го на 1,87
Би ли споделила кой лекар се съгласи да ти даде лекарства за сваляне на ТСХ?
Задавам въпроса си по този начин, защото аз съм с високо ТСХ и от една година ходя по лекари и най-прехвалените отказват да ми предпишат доза, с която малко да облекча положението си. Имам хипофункция, доказано, с всичко съпровождащо я - сърцебиене, задух, слабост...Последното което чух е, че ТСХ над 10 ???!!! "не лекуваме, госпожо! В тази възраст..." Търся добър ендокринолог. На 49 г. в пременопауза, предвид изследванията, имам цикъл, макар и неособено редовен, не съм с наднормено тегло.
Ендокринолог,д-р.Иванова от 3-а градска,както и мой близък алопатичен лекар.
Заради ниските стойности бях за наблюдение, пия селен,цинк, трябваше да мина на диета без глутен и захар(под никаква форма), ако нямаше подобрение щях да пия извлек от изсушена животинска щитовидна жлеза.
Но само с добавките съм в норма.
Благодаря, ДХЗ. Аз те питах преди време за селена и цинка. Плахо разпитвам всеки, но ми се иска и лекар да ми обърне внимание, не мисля че се чудя с какво да преиграя. Парцал съм. Искам да намеря причината.

# 762
  • Мнения: 22 910
По-високите стойности,объркала съм по-нагоре.

# 763
  • Мнения: 20 172
Значи, това за нелекуване на тсх под 10 не мога да си го представя, че го е казал някой нормален доктор, ама ха де...
А нещо друго пускаха ли ти-фт3, фт4, тат, мат, гледаха ли те на ехограф?

# 764
  • Мнения: 4 270
Значи, това за нелекуване на тсх под 10 не мога да си го представя, че го е казал някой нормален доктор, ама ха де...
А нещо друго пускаха ли ти-фт3, фт4, тат, мат, гледаха ли те на ехограф?

Представи си го, Lemy, известен е, от ендокринологията е.
Да, гледаха ме на ехограф, пускани са няколко пъти всякакви изследвания. Няма грешка. Но всеки път е "След три месеца контрола". Ходих в Токуда, Ендокринологията, Александровска, на някои места по два пъти и нищо. Отчаяна съм. На никого не му пука.

Общи условия

Активация на акаунт