НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене част, 124

  • 56 187
  • 746
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 467
Също така децата копират с какво се хранят родителите им, ако в семейството им не се консумират боклуци, децата биха си ги купували сами доста по-рядко
Много е важен примера, който даваме!

# 181
  • Мнения: 599
Също така децата копират с какво се хранят родителите им, ако в семейството им не се консумират боклуци, децата биха си ги купували сами доста по-рядко
Много е важен примера, който даваме!

Така е, но и не съвсем ....
У дома никога не сме яли боклуци, не и когато се появиха децата. От както е ученик, на обяд се храни в стол на училището, в междучасието вижда от другите деца, че ходят до лавката и .... познайте. ( друг е въпроса защо изобщо има лавка в училището, вътре, но ... ) Вечерята винаги е домашна, винаги е полезна и вкусна. Ноооооо......престоя в училище няма как да контролирам за съжаление Sad

# 182
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не съм съгласна, че едно боклуче на ден не вреди. Моите винаги са яли домашна, доста здравословна храна. Стол в  училище не ползват, носят си кутии. До скоро обаче позволявах по един боклук на ден (като гледах да не е най-гадното, примерно чипс, кола и вафли не давам). Спортуват по 1.30 ч 4 пъти седмично и останалото време се движат много. И въпреки това едното дете е пълно. Не е много дебело, но има едни 5-6 кг излишни. Откакто спряхме боклуците, хляба и картофите свали 3-4 от тях. И е много по-спокоен. Има много изследвания, че много от Е-тата презизвикват хиперактивност у децата.

# 183
  • Мнения: 78
Също така децата копират с какво се хранят родителите им, ако в семейството им не се консумират боклуци, децата биха си ги купували сами доста по-рядко
Много е важен примера, който даваме!

Така е, но и не съвсем ....
У дома никога не сме яли боклуци, не и когато се появиха децата. От както е ученик, на обяд се храни в стол на училището, в междучасието вижда от другите деца, че ходят до лавката и .... познайте. ( друг е въпроса защо изобщо има лавка в училището, вътре, но ... ) Вечерята винаги е домашна, винаги е полезна и вкусна. Ноооооо......престоя в училище няма как да контролирам за съжаление Sad
И у нас е подобно положението.Идеята ми е да са нахранени с домашна храна, за да нямат много място за покупки от лафката.Личния пример също не е за подценяване, разговорите на тази тема също. Че няма да са идеални нещата, както на нас ни се искат е ясно, но поне тенденцията да е в правилната посока.

# 184
  • here, there, everywhere
  • Мнения: 919

Направете си експеримент и погледнете безглутенови те брашна какви чудесии имат като съставки. Не говоря за натурално безглутенови като елда например. Лимецът също е много прехвален, но има глутен. Уви, всичко е бизнес.

Аз напоследък често си правя бульони. Дори съм намислила да направя режимът по книгата. Като цяло има 3 хранения на ден ( ниско въглехидратни, но без млечни) и две междинки, които са бульон. Има и 2 дни в седмицата през които храненето е само 5 чаши бульон, разпределени като хранения. Има страхотен ефект върху кожата, на мен това ми е главната цел.

# 185
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Лавката е много сериозен проблем. В нашата и да искат (а моите искат) няма какво здравословно да си купят. Най-доброто е пълнозърнести солети. Но не мога да не им давам пари, защото всички други носят. Там удоволствието е повече в пазаруването, отколкото в яденето, според мен. За това слагам домашна закуска за голямото междучасие и ако имам късмет си купуват само вода и дъвки.
Опитах се да се боря с асортимента на лавката, но там мафията е страшна. Директорката знае, че ще вземе по-голяма комисионна от вафли, отколкото от ябълки. И не срещнах подкрепа. Повечето родители не виждат проблем децата им да ядат вафли и чипс. Гледаха ме като изкопаемо.

# 186
  • Мнения: 27 520
Амур, права си, че всеки си има правила- важното е да функционират за него и семейството му. Grinning Детето ми не яде ежедневно сладко (освен плодове). Peace Исках да наблегна на това, че не искам да асоциира някои храни само и единствено като "социални" храни. Какво става ако излиза през ден с приятелчета примерно? Laughing Много и говоря за това кое е полезно и кое не, кое доставя само удоволствие и защо трябва да се старае да извлича това удоволствие предимно от естествената храна, а не от преработените. И личният пример е много важен, естествено.
Колкото до контрола извън дома- децата винаги ще искат да са като другите....Т.е. ако никой не носи храна в кутия вероятно няма да им е удобно да носят и те. Храната в кутия е много добра идея сама по себе си. В училището на дъщеря ми по средата на учебната година въведоха правила за храната. Дотук добре. Дадоха ни разни примерни списъци какво може да носи (обезмаслено ooooh! кисело мляко подсладено или плодово до 125гр., плод, 30гр. хлебче със зехтин и резен домат, без готови плодови сокове, веднъж седмично храна по избор- но да е здравословна). Оказа се по-късно, че много от децата този 1 ден когато могат да си носят нещо по избор го повтарят и потретват за седмицата Crazy За някои родители "здравословни" явно са бисквитите, сокчетата- уж бяха забранени, чипсове....А аз не и слагах дори домашни пълнозърнести бисквити....Знам, че в някои държави имат направо седмично меню за това което се носи в кутията с храна и всички ядат едно и също (одобрено на родителски среши). Ето, давах на детето си здравословни храни (без частта с нискомасленото мляко Laughing ), но тя започна да ми казва как някои приятелчета си носят "почти всеки ден" бисквити, вафли......Все пак, учителката няма как да дебне кое дете кога се е възползвало от единствения ден на храна по избор.
Савина, за съжаление проблемът е и в родителите- наистина, много от тях не виждат нищо лошо в чипсовете, хидрогенираните вафли, "натурални" сокчета и т.н. #2gunfire А относно пазаруването, добра идея е децата да си събират пари и после да си купят някаква играчка или нещо друго което много искат- със собствените спестени пари. Аз обяснявам на дъщеря ми (няма джобни, но понякога си иска парички Laughing ) колко струва пакетираната храна и как за същата цена може да си купи нещо по-здравословно или малка играчка, не пропускам да спомена и, че всъщност на пакетираните храни се заплаща и опаковката, че нарочно ги правят с лъскави опаковки, че полезната храна няма нужда от реклама по телевизията. Пускат зърнени закуски/бисквити на промоция 1+1 безлплатно, но аз лично не съм видяла 1 опаковка месо+ още една безплатно... Mr. Green

# 187
  • Мнения: 78
Амур, ти спазваш ли още АИП и имаше ли ефект за псориазиса?

# 188
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Това пък е безумно. Как ли пък няма училището да ми нарежда с какво да си храня децата. При нас миналата година се опитаха изобщо да забранят кутиите. Пак заради комисионната от стола. Не им се получи - тези, които си носят продължиха да си носят. Иначе моите никога не са се притеснявали от кутиите, но са свикнали от малки. Ей сега занесоха на площадката една кутия с плодове и всички останали я споделиха с удоволствие. Децата са податливи, ако намериш правилния подход.

# 189
  • Мнения: 27 520
Децата са податливи, ако намериш правилния подход.
Да, това несъмнено е така.
Скрит текст:
Аз смятам идеята за предварително седмично меню за добра, все пак не училището, а родителите обсъждат и избират храната в училищата където я въвеждат. Peace Вече в нашето.....нещата са леко изкривени, няма много контрол Mr. Green  Дъщеря ми си носеше предимно банан, мандарини, пълномаслено кисело мляко (обикновено подквасвам)- все пак са неща които и вкъщи бих и ги дала. В класа им имат 2 деца с диабет тип 1. Не съм много съгласна с ограничението откъм количество (или 125гр КМ, или 1 бр. плод)- моето дете е доста слабо, но спокойно изяжда купичка кисело мляко+ плод; понякога сутрин отказва да закусва, не е гладна, и тогава се връща много гладна на обяд....2 или 3 пъти и дадох да си носи по малко шоколад 85% в деня "по избор"- голяма радост беше за нея Laughing Питала другите деца искат ли, а всичките се мръщели на "горчивия" шоколад hahaha Joy За сметка на това често хапват от прехвалените, несъмнено удобни за носене навън, бисквитки Ринго, филии намазани с Нутела.... Crazy

Да драсна и едно меню:
з- кафе с мляко, кокосово масло, масло, зелен чай, о- зеле с карначета, салата от айсберг, марулки, маслини, малко кашкавал и 1/2 авокадо, в- яйца с праз и салата.

Последна редакция: вт, 11 сеп 2018, 19:09 от dolce miele

# 190
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Savina_33 не го знам вчера колко вода е пил. Беше на градина, а после у баба си. По принцип пие като си е вкъщи- подсещаме го и на всяко ядене му даваме по чаша с нещо за пиене, обиковено айрян. Но в градината не знам колко пие. Носи си шише да пие като излизат на двора, но рядко е под половината.
Абсолютно отказва плодове. Яде само ягоди, диня, портокали и мандарини. Рядко се лъже с малини и къпини. И това му е. Няма значение в какво ще му ги сложа. Ако има парче домат в чинията( в градината така им ги слагат при другата храна, ако не е течна, например мусака, кюфте или риба) не докосва изобщо храната в нея, дори и много да я обича.
А иначе е от много движещите се и е слаб. Налага ми се да стеснявам слим долнища, че са му широки.

# 191
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
А хематокрита колко му е?

Днес смятах и пак мазнините са ми 40%. Добавям където се сетя и колкото може и трудно ги докарвам повече. Слагам меню да кажете къде още може да се добави мазнина.
з - кисело мляко, 1 кофичка, 3,6 % и кафе с 2 ч.л. кокосово масло и сметана
о - крем супа от тиквички и броколи с масло;
в - зелена салата с домат и краставица със зехтин и печено пиле, 2 ч.л. сусамов тахан с какао и кокосово масло.

# 192
  • София
  • Мнения: 11 765
Savina на обяд нямаш почти никакви мазнини

# 193
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Имаше доста масло в супата. Снощи бях ужасно уморена и не успях да си приготвя друго.

# 194
  • София
  • Мнения: 2 995
Вече не помня колко пъти коментирахме съдържанието на хормони и антибиотици в месото и уж всички се съгласяват, че такива няма, а "проблемът" пак се появява след известно време.
Да, в наши дни продуктите от животински произход, като резултат на обеднелите почви и еднообразното хранене, не са толкова богати на витамини и минерали. Но пък и никога в историята си човечеството не е приемало такива огромни количества бързоусвоима енергия, под формата на въглехидрат.

Дъщеря ми е захранена и хранена основно нисковъглехидратно. Не е перфектното слабо момиченце, но предпочита яйца с краставица пред сандвич и никога не е боледувала сериозно, нито е пила антибиотик.



Общи условия

Активация на акаунт