Да преправим старите мебели с любов - тема 34

  • 92 595
  • 761
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 8 077
И аз имам въпрос. Имаме такава маса на балкона, отблизо изглежда така.По принцип си стои зимата навън, позакътано е и не я мокри често, досега няколко години нямаше проблем, но веднъж имаше сложена една подложка за хранене отгоре, която се напоила и задържала вода няколко дни. И сега там леко е като с премахнато покритие. Иска ми се да я мина, за да не продължи да се амортизира.
Обаче не знам какво е това покритие, няма я вече в нашия каталог, в чуждите го откривам като "Acrylic stain", това лак ли е, боя, байц?
Ей този байц е водоразтворим https://www.ikea.bg/secondary-storage/Tools-and-fittings/Care/va … a-63787/20333102/
https://www.ikea.bg/secondary-storage/Tools-and-fittings/Care/va … a-63946/40333101/ но кой цвят ще ти е по-подходящ, не знам Thinking

Точно столовете от картинката на лака ги дават с покритие  "Acrylic stain" https://www.ikea.com/gb/en/products/chairs-stools-benches/garden … ned-art-20208527/
Това трябва да е Wink (като гледам мебелите тук, явно по-светлия, другия червенее и май е по-тъмен)

За пропоръките с маслото - добре, но нали вече по-голямата част е обработена, само малка част е с нарушено покритие, не е ли по-редно да се покрие с нещо на същата основа (акрилна) Rolling Eyes

# 121
  • София
  • Мнения: 5 883
иванита, релефите няма как да боядисаш с валяк, тях - с четка, после челната повърхност с валяче.
Какво ще се получи, не мога да кажа, не съм ползвала тебеширена боя.

# 122
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Човече, ползвай продукт на същата основа, за да не стои като кръпка. Щом е мазано с енещо на водна основа, значи с такова. За да омаслиш, трябва да изшкуриш всичко и изцяло да мажеш.

# 123
  • Мнения: 19 300
Тонито, на капачката отгоре пише на лепенка безцветен. Аз така казах и на продавачката.
П.П. Сега погледнах, че wood stain означава байц. newsm78  Ще купя нов и ще пробвам пак  Laughing  А, ако боядисвам с валяк ще стане ли гладко, а не на линии?
Линиите се махат, когато след пълно изсъхване на боята минеш с най-фината шкурка по 1-2 пъти. Ако четката оставя твърде дълбоки линии, или я смени, или мини повече ръце, за да може да зашкуриш по-стабило след това. После издухваш и леко минаваш с навлажнена кърпа да обереш прашинките и лакираш.

За лака е странно това, което се е получило. Освен боята да е била много тънък слой, а лакът твърде течен, повече пъти да си минавала и така да е разтворил боята отдолу. По-вероятно е обаче да не е била изсъхнала, но пък казваш, че си чакала 24 часа Rolling Eyes

# 124
  • Мнения: 46 518
Благодаря много! Мисля, че точно за безцветния байц става дума Simple Smile
Обаче абсурд да я изшкуря цялата, само там ще обработя, по принцип я ползваме с подложки отгоре, така че няма да личи, но просто да е защитено дървото.

# 125
  • Мнения: 1 410
Ще можете ли отново да ми кажете каква беле рецептата за тебеширеното боя, че днес се вдъхнових да боядисвам едни шкафчета Simple Smile

# 126
  • София
  • Мнения: 39 762
Аз от тук я бях копирала, но не помня коя потребителка беше писала.
На 100 мл латекс се слага супена лъжица гипс.

# 127
  • Мнения: 1 410
AnMary благодаря, дано да ги боядисам както трябва че на ММ ще му стане лошо като се прибере Simple Smile

# 128
  • Мнения: 46 518
AnMary, благодаря за вдъхновението! Като видях снимките ти и се навих да боядисам едно шкафче за обувки, което ми вадеше очите. Сменихме обзавеждането в коридора и всичко е бяло, само то - кафеникаво. Мислех да го сменям, но ми остана боя от бюрото на детето и тъкмо ѝ намерих приложение Grinning

Минах 1 слой с тебеширена, мацана с четка безразборно. След това 2 ръце с велурено валяче само с акрилна боя Сократес. Стана страхотно, хем е гладко, за да се чисти лесно, хем съвсем леко прозират формите от четката отдолу и няма вид на боядисана пластмаса.

Сега ще снимам и ще пусна снимки Simple Smile

# 129
  • Мнения: 39 351
Човече, а пластмаса ли е наистина? Аз имам един пластмасов (син) абажур, който искам да направя бял.

# 130
  • Мнения: 46 518
Не, ПДЧ е.

Ето:

Преди:
Скрит текст:

На 1 ръка:
Скрит текст:

В завършен вид:
Скрит текст:

# 131
  • Мнения: 1 410
Не се сърди човече, шкафът е станал перфектен, има ли значение с каква акрилна боя ще се мине отгоре. Че моите шкафчета които сутринта ги боядисах станаха много релефни с четка, сега се опасявам че на ММ ще му стане лошо като хи види как съм ги развалила. Точно търсих ефект да е по гладко а не чак толкова грапави

# 132
  • Мнения: 46 518
Според мен има. Чела съм че при някои дори започва да се рони. А със Сократес дори тебеширената беше почти гладка.
Преди съм боядисвала само с акрилна, обикновена някаква, и не беше гладка, с тази съм правила и други мебели и покритието е все едно лакирано, т.е. с много здрав завършек, който освен че е стабилен, осигурява и лесно почистване. Освен това е много икономична, нанася се равномерно, без никакво усилие и съхне за 0 време.

# 133
  • Мнения: 601
НСЧ станал е супер!
Аз също съм фенка на Сократес.
Аз бих минала и врата, че ми избоди очите Simple Smile

# 134
  • София
  • Мнения: 39 762
И аз имам една врата в коридора (на втората тоалетна), която не се връзва с останалите. Ще я доядисвам, но все още не знам кога и как.
Сократес имат ли малки разфасовки?

Общи условия

Активация на акаунт