Цветята в нашия дом /тема 75/

  • 51 065
  • 752
  •   1
Отговори
# 30
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 770
Прекрасен е! Прави ми впечатление, че много ги отглеждат хората, живеещи покрай морето.
Много ми харесва във всичките му видове.

# 31
  • Мнения: 6 842
ianita93k , тази хортензия къде я държиш - вътре или вън?

Отдавна не бях влизала, но сега прегледах всичко.
 Какви красоти сте наснимали.... Гледам, радвам се, изтекоха ми очите!  Да са ви живи и здрави китките.

# 32
  • Мнения: 648
ianita93k , тази хортензия къде я държиш - вътре или вън?

Отдавна не бях влизала, но сега прегледах всичко.
 Какви красоти сте наснимали.... Гледам, радвам се, изтекоха ми очите!  Да са ви живи и здрави китките.
Вън на терасата, но тя е затворена и южна

# 33
  • Мнения: 6 842
ianita93k , тази хортензия къде я държиш - вътре или вън?
Вън на терасата, но тя е затворена и южна

Може да не й понася климата на затворена тераса, особено ако температурите стават по-високи, щом е затворена южна.

# 34
  • Мнения: 648
Ами целия апартамент е с южно изложение ! Къде ще и е най- добре? И защо така покатва листо и започва да съхне не разбирам! Искам да я спася и препарат купих за разни гадинки да не би пък да е болна, но няма полза

# 35
  • Мнения: 6 842
Ами целия апартамент е с южно изложение ! Къде ще и е най- добре? И защо така покатва листо и започва да съхне не разбирам! Искам да я спася и препарат купих за разни гадинки да не би пък да е болна, но няма полза

През лятото хортензиите се гледат на пълно слънце и се поливат доста обилно. През август, съответно септември-октомври (в зависимост дали са ранно, средно или късно цъфтящи) започва засушаване, за да узреят клонките и после приспиване. Засушаването се прави постепенно, за да не завяхнат листата и клонките да не се набръчкат.  Листата сами опадат,  ако са останали се изрязват, без да се изрязват дръжките, които сами пожълтяват о окапват. Прибират се преди започване на мразовете в дълбок, студен парник. Така пише в дебелия учебник на Гена Папазова.
За резитбата пише, че в наши условия, връхните пъпки измръзват и старите клонки напролет, след опасността от ново измръзване, се режат до здраво, на 1-2 см над някой възел.

Т.е. сега е момент за засушаване. И е нормално листата да падат. Не е нормално да избиват нови листа и зелени клонки. Може би ти й объркваш цикъла, като поливаш повече.
Като гледам снимката, твоята има признаци на събуждане - млади незрели клонки и събуждане на спящи пъпки.
Връхчетата не е ясно дали са изгнили от вода, или са измръзнали, ти най-добре ще прецениш от какво са изсъхнали.

Дано да съм била полезна.

Последна редакция: сб, 29 сеп 2018, 11:49 от Diorela

# 36
  • Мнения: 648
Ами целия апартамент е с южно изложение ! Къде ще и е най- добре? И защо така покатва листо и започва да съхне не разбирам! Искам да я спася и препарат купих за разни гадинки да не би пък да е болна, но няма полза

През лятото хортензиите се гледат на пълно слънце и се поливат доста обилно. През август, съответно септември-октомври (в зависимост дали са ранно, средно или късно цъфтящи) започва засушаване, за да узреят клонките и после приспиване. Засушаването се прави постепенно, за да не завяхнат листата и клонките да не се набръчкат.  Листата сами опадат,  ако са останали се изрязват, без да се изрязват дръжките, които сами пожълтяват о окапват. Прибират се преди започване на мразовете в дълбок, студен парник. Така пише в дебелия учебник на Гена Папазова.
За резитбата пише, че в наши условия, връхните пъпки измръзват и старите клонки напролет, след опасността от ново измръзване, се режат до здраво, на 1-2 см над някой възел.

Т.е. сега е момент за засушаване. И е нормално листата да падат. Не е нормално да избиват нови листа и зелени клонки. Може би ти й объркваш цикъла, като поливаш повече.
Като гледам снимката, твоята има признаци на събуждане - млади незрели клонки и събуждане на спящи пъпки.
Връхчетата не е ясно дали са изгнили от вода, или са измръзнали, ти най-добре ще прецениш от какво са изсъхнали.

Дано да съм била полезна.
много благодаря за информацията

# 37
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Здравейте дами!
Ето ви един "петльов гребен". Имам и жълт пак толкова голям, но не е хубав. Изглежда като мръсен, такъв един...ще го отскубна...


Прекрасен е! Прави ми впечатление, че много ги отглеждат хората, живеещи покрай морето.
Много ми харесва във всичките му видове.
На скоро ви показах и моя зокум, само че тая година имам само бял. Имах и розов и червен, но ...
мдаа, по-на юг, покрай морето ще видите само красиви цветя...и такива хора. Wink
Така наречения още " Олеандър" вирее по средиземноморието най-вече(в Триполи-либия, тротоарните дръвчета са такива в различни цветове) и да, силно отровен е зокума. Съдържа силно токсичен глюкозит.
Някой беше споменал да прави чай на някого от него... bishop

# 38
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
Има цели улици с олеандър в Рим Wink
Simple Smile няма с какво да се похваля, освен с това, че и къщата и двора са "цъфнали и вързали".
да идва по-бързо зимата, да зазимим двора, че поне къщата да заприлича на къща, а не на бойно поле.
Simple Smile

# 39
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 684


Моето гигантско агаве изкара този стрък. Вероятно ще цъфне. За първи път ще е.

# 40
  • София
  • Мнения: 5 881
Нали знаеш, че цъфти веднъж и после умира Wink

# 41
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
страхотно е!
и колко е високо.... Simple Smile Simple Smile
няма да забравиш да го снимаш цъфнало, нали? че ще умра от любопитство Simple Smile Simple SmileSimple Smile

# 42
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
че ще умра от любопитство Simple Smile Simple SmileSimple Smile
[/quote]
Не избързваш ли със умирането😉....и със зазимяването Добринка?...😘
 

# 43
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
разгледах цъфнали агавета в нета - много различни цветове има и за това исках снимка. има едни много интересни, извити като опашка. Simple Smile

както ме мързи бих зазимила веднага.
 Wink ама още не съм извадила картофите, морковите и цвеклото.
 Simple Smile и целината още си чака туршията...
и брюкселските зелчета се ослушват и не растат...

# 44
  • Мнения: 35 891


какво е това пухкаво сиво нещо, което расте върху кактуса ми?
не ми прилича на цвят /миналата година цъфтя и пъпката изглеждаше по съвсем друг начин/ - твърдо е вътре под пухчето
половинът каза "това е паразит, махни го веднага", но аз не съм убедена

Общи условия

Активация на акаунт